Hypoteticky Split - Vis

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 104
Kontaktovat uživatele:

Hypoteticky Split - Vis

Příspěvekod Baharis » úte dub 11, 2017 12:19 pm

Napadla mě taková myšlenka, že bych se chtěl ve zkráceném týdnu vydat na trasu Split - Vis a zpět. Představuji si že jsem tam dlouho nebyl a z paměti vše vyprchává, tak si sumíruju, kam bych se podíval, kde zakotvil, kde co viděl.

Split:
Pěkná, trochu stísněná, ale dobře vybavená marína. Benzinka hned před marínou po dlouhých letech rekonstrukce celého nábřeží opět funguje, nemusím tankovat v Milně. Trochu problémy s parkováním, ale 350m před marínou je pěkné velké parkoviště. Sice nehlídané, ale zadarmo.
Určitě bych se chtěl podívat do města, hlavně na známý Diokleciánův palác. Mohu buď malým přívozem který postává u sprch, nebo pěšky. Volil bych pěšky. Je to pouze 1,3km, je to zadarmo a nové nábřeží koncipované jako odpočinková zóna stojí za to. Jenom abych to nemusel obcházet po silnici, volil bych zkratku přes sousední klubový přístav. Branka je na kruháku hned před marínou.
Obrázek

Veli Drvenik:
Než se vydám na Vis, mohu se posunout trochu k severu a zastavit se na Velem Drveniku. Jsou tam tři možnosti. Pokud to počasí dovolí, nabízí se velmi pěkné kotviště u ostrůvku Krknjaš. Tlačil bych se co nejvíce na SZ, průliv mezi Malim a Velim bych nepokoušel.
Druhá možnost je zátoka Mala Luka. V jižnější části se bývá způsobem kotva-břeh, v severnější části na cca 8 metrech se vlezou tak 2 - 3 lodě.
Třetí možnost je nedokončené molo v obci Drvenik. Kotví se zde kotva-molo, v místě kotvy je tráva a tak je dobré dát řetězu co nejvíc. Roky se zde nevybíralo, posledních pár sem umí zaplout úředník z obce a zkasírovat. Hlavně v sezóně. Hned u mola je slušná konoba Jere (Maris zde slavil zlatou svadbu), v dědince je u hřbitova pěkný kostelík a úplně vzadu zátoky je koloniál.
Obrázek

Brač:
Přímo naproti Splitu jsou Splitská vrata, kde je trochu zvýšený provoz trajektů, rybářů a také plachetnic a motorových člunů. Ještě před Vraty jsou zátoky na pěkné kotvení Stipanska a Stivina, nouzově se dá přečkat noc u benzinky v Milně. Teď mimo sezónu mají otevřeno pouze 7-13 a bývá v provozu i voda. Jenom před sedmou je potřeba zmiznout.
Naproti na Šoltě v této oblasti stojí za zmínku kotviště na příjemných 7-8 metrech v zátokách obcí Stomorska a Krusica Gornja. Dobré hlavně při západních větrech, jinak dědinky nezajímavé.
Za Vraty na jižní straně Brače, kromě několika bójových polí, jsou dva námořní bunkry. Smrka je z části obsazena rybáři, ale vyvázat bokem se tam dá, v Krušici se zase usadili bezdomovci. Ale kromě nevábného interiáru jejich "bývání" opět jako nouzovka v pohodě. Na kopci je poustevna Blača.
Obrázek

Hvar:
Město Hvar bez diskuze jedno z nejhezčích míst v oblasti. Na východní straně zátoky městské molo s pěknou sociálkou, na západní straně pole bójí. Na prohlídku se musí člunkem k molu v severní části. To je nejblíž.

Pakleni Otoci:
Velmi známou a vyhledávanou zátoku Vinogradiště s příjemnými hospůdkami nám osadili polem bójí a již nenavštěvuji. Ale nic proti. Daleko raději zavítám do zátoky Soline. Ve východní části mám možnost zakotvit, na dlouhé lince severního břehu se hojně kotví kotva-břeh a v SZ části je pár bójí místních dvou restaurací. Byl jsem spokojený s obouma, ale naposled mě překvapila velmi špatná obsluha té bližší co je nad bójemi na kopci. Asi se raději vydám doprava podél břehu k té vzdálenější.
Obrázek

Vis:
No a jsem u cíle. Opět zde znám tři možnosti. Samozřejmě že je jich mnohem více, ale mohu mluvit pouze o tom co si matně pamatuji.
Nejvzdálenější Komiža. Celní přístav, pěkné malé městečko v sezónu plné suchozemských turistů, na nábřeží dobré konoby, pizerky, v parku bývá trh. Na dohled Biševo se světoznámou Modrou Špiljou. Přiznám se že jsem tam ještě nebyl.
Město Vis je taková klasika. Městské molo, před ním bóje, na břehu mnoho pěkných konob. Více mě tam nikdy nezbývalo, takže vnitřek města neznám.
Rogačič je místo mé na Visu nejoblíbenější. Námořní bunkr jako všechny dokonale chráněný proti všem větrům, na první Fajn Regatce nás tam bylo myslím že devět nebo deset lodí. Poloostrov je bývalý vojenský prostor s polorozpadlými malými kasárnami, hláskou a střelišti ve skále pro všechny druhy zbraní. Protkán je pak sítí podzemních chodeb, takže na výlet si vzít pevné boty a baterku.
Obrázek

Takže tak. K vidění toho je v dané oblasti samozřejmě mnohem více, ale mám omezený, ani ne celý týden. Za zmínku stojí městečko Korčula, velmi příjemně je ve Vrbosce na Hvaru, vynikající rybárna na opuštěném místě je v Rasovatici na konci Hvaru. Zajímavé kotvení je na Ščedru u zříceniny dominikánského kláštera Monastir, dobré kotvení je v kvalitně kryté zátoce Gradina na Korčuli. Je toho hodně, ale času málo.

O důvodu tohoto vlákna netřeba dumat. Prostě jenom tak. Takový malý průvodce oblastí mezi Splitem a Visem. Ale doplňovat ba dokonce i oponovat je možné. Nakonec i klást doplňující otázky.
:) :) :)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 189
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypoteticky Split - Vis

Příspěvekod lynx » úte dub 11, 2017 1:47 pm

To je bezva, Jirko. Mě taková myšlenka napadla taky. :D
(Včera už jsem se prokecl :) dotazem na charterovku Silver Sail Split. )

Díky moc za podrobné informace!

Už jsem po zimě hodně chtěl na moře, a když se naskytla možnost prodloužit si už tak prodloužený víkend o další dva dny, věc byla jasná. Jen jsem hledal, kam jet.
Logisticko-dopravně z toho vycházelo nejlépe Chorvatsko. Sice jsem se dostkrát o Ch. vyjadřoval nelichotivě, ale nikdy jsem neřekl NIKDY! Jen jsem věděl, že NIKDY do Ch. nepojedu v sezóně. No, a duben… :)

Pokud všechno klapne, tak zítra odpoledne dorazím na loďku - Elan 19 – prý o délce 687 cm. A v pondělí, pokud si mě Neptun nenechá, letím zase zpět.

Když bude hezky, chtěl bych opravdu na Vis a zpátky. Zatím to vypadá, že foukat spíš nebude. I když na neděli vidím bouřku. :o

Taky chci poděkovat Malému Bobovi, který mi poslal nějaké informace cestou SZ.

To jsem fakt zvědavej, co na tom Chorvatsku máte!!! :D
Skof_ACE
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Skof_ACE » úte dub 11, 2017 2:02 pm

Ahoj:)

Doplňovat tenhle seznam asi nemá smysl:), každej preferuje v danej okamžik něco jiného (klid, restaurace, chránění před konkrétním směrem větru, ...).
Ale nedávno jsem narazil na tento odkaz (viz níže).... je to sice celé Slovinsky, ale pro našince to není zas takový problém pochopit. Líbí se mi, že mají u popisů kotvišť i přímo fotky z danného místa... docela se mi to líbí... občas tento web používám při průzkumu možností kolem plánované trasy.

http://www.enavtika.si/vodnik-po-jadranu
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 11, 2017 2:03 pm

Ještě bych se chtěl zeptat na zátoku Rukavac na JV Visu. MB mě na ni upozornil.
Z mně dostupných materiálů vypadá zajímavě.

P. S. Skof_ACE, dík.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 78

Příspěvekod Omen » úte dub 11, 2017 2:07 pm

lynx píše: .... Elan 19 – prý o délce 687 cm. ....

Tak to bude i s čeleněm a s nohou vyklopeného závěsného motoru :D
Skof_ACE
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Skof_ACE » úte dub 11, 2017 2:20 pm

lynx píše:Ještě bych se chtěl zeptat na zátoku Rukavac na JV Visu. MB mě na ni upozornil.

P. S. Skof_ACE, dík.

V zátoce Rukavac jsme byli v roce 2013 - ale jen na scooterech z Visu. V zátoce, severně od mola, byly dvě-tři-čtyři? bóje (oranžové i černé - těžko říct jestli majitelské) + malé molo kde by se asi s menší lodí dalo uvázat. Jižně (jiho-západně) od mola pohodový kotvení.
Ale tohohle jsem si všiml spíš mimoděk, nás spíš zaujala velice roztomilá číšnička v místní konobě Dalmatino přímo u mola :D
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 104
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 11, 2017 2:22 pm

Stejný dům, stejná vesnice.... :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=sReuhpPff8A

Omen: No oni jsou chorvati kutilové. Před patnácti lety dělala Asta v Sukošanu nástavbou zadního čela z Elan31 - Elan33 :o
Obrázek
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 11, 2017 2:28 pm

Jj, podle fotek to vypadá na přibastlené badenplato z mnohem větší lodi. :o
Ale co už?

elan_titul.png
elan_titul.png (304.72 KiB) Zobrazeno 1592 x
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 51

Příspěvekod Jardasu » úte dub 11, 2017 2:57 pm

i ty Brute Lynxi?
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod MalyBob » úte dub 11, 2017 3:00 pm

Mnoho zajímavého napsáno. Baharisův seznam zcela výstižný. Doplnil bych západně od Vinogradišče (tam už taky nejezdím, cenový level hospod překročil mou ochotu) zátoku Taršče.

Jen bych doplnil, co nezaznělo. Plul jsem v půlce října tuším 2013 na B33 přes Korčulanski kanál na Vis. Foukal zaďák, nějaký J/JV. Na loďce této velikosti nic moc zážitek.

PS. A jinak se moc těším na Lynxův report po návratu.
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte dub 11, 2017 3:27 pm

Z této maríny jsem vyjížděl loni i já.
Neplacené parkoviště takto poblíž je k "nezaplacení". My tady v autě přespali den před plavbou. Udělalo to na mě dojem bezpečného místa, takže jsem se o auto nebál.

Město Split na jeden návštěvní den super. Kromě památek bylo zajímavé sledovat přístavní manévry obřích turistických parníků. Na zmiňované pobřežní promenádě stávají velké luxusní jachty, taky příjemné zpestření pro oko.
Ve městě je rybí trh i velký ovozel trh (na Chorvatsko dobré ceny). Ráno před plavbou zde koupíte čerstvou celou rybu za 60kn (kterou na moři stejně neulovíte a v restauraci vám ji nabízejí za 300kn).

Nabral jsem dojem, že na Visu je už dost přejachtováno a navíc mám vztah k celému ostrovu Hvar ze svých dřívějších suchozemských dovolených, takže za sebe jsem volil raději okružní cestu kolem Hvaru. Moc lodí jsem zde v červnu nepotkal, to já rád. Měl jsem zde řadu vytipovaných zátok, které jsem chtěl vidět a navštívit "od moře".

Vinogradiště a celý Sv. Klement byl i v červnu snad do posledního místečka zaplněn. To místu dost ubírá na romantice. Zajímavé si to projet, ale nekotvit zde.

Hvar je vinařský ostrov. Pokud oceníte dobré víno jsou zde dobré vína Ivan Dolac, Plavac Mali, Zlatan apod. nicméně vzhledem k problematickému terénu vinic jsou vína obhospodařována ručně a "ekologicky" a tedy dost drahá. Na druhou stranu ochutnání levného vína (kterého je zde taky dost) nic nezískáte, spadají do "celosvětového" průměru.
Hvar jsem bral z jihu, pro mě nejsilnější zážitek bylo vyplutí zpoza nejvýchodnějšího cípu ostrova u Sucuraje, kdy se vám odhalí panorama pohoří Biokovo. Dlouhá léta jsem zde trávil suchozemské dovolené, kdy jsem Biokovo měl za zády a koukal na moře. Teď jsem ho měl krásně na dlani uprostřed moře.
Příště bych si vychutnal jízdu ze Splitu rovnou na jihovýchod na Makarskou a dál.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 11, 2017 3:33 pm

pavelmicek píše: Pokud oceníte dobré víno jsou zde dobré vína Ivan Dolac, Plavac Mali, Zlatan apod. nicméně vzhledem k problematickému terénu vinic jsou vína obhospodařována ručně a "ekologicky" a tedy dost drahá.

Tohle je důležitá navigační informace! :)
Prosím o její upřesnění, protože je možné, že ovlivní moji trasu:
Ivan Dolac, Plavac Mali, Zlatan – jsou to bílá nebo červená vína?
… a tedy dost drahá. – Pro představu, kolik asi za lahev?
Dík.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 11, 2017 3:34 pm

Jardasu píše:i ty Brute Lynxi?

Vše plyne. 8)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 11, 2017 3:37 pm

MalyBob píše: Plul jsem v půlce října tuším 2013 na B33 přes Korčulanski kanál na Vis. Foukal zaďák, nějaký J/JV. Na loďce této velikosti nic moc zážitek.

Kolik foukalo? Hloubku tam vidím docela dobrou – 60 až 70 metrů.

MalyBob píše: PS. A jinak se moc těším na Lynxův report po návratu.

Napíšu, a nebudu se šetřit. :D
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MalyBob » úte dub 11, 2017 3:55 pm

lynx píše:
MalyBob píše: Plul jsem v půlce října tuším 2013 na B33 přes Korčulanski kanál na Vis. Foukal zaďák, nějaký J/JV. Na loďce této velikosti nic moc zážitek.

Kolik foukalo? Hloubku tam vidím docela dobrou – 60 až 70 metrů.

Ke 40, musel bych se mrknout do deníku.
Ale v těch místech a při tomto směru větru je to moře "dlouhé", tak se rozdovádí. Proti Tvému obeplouvání GB je to procházka růžovým sadem, ale.... je rozdíl na B50, B33 a Elan 19 (nemám zkušenost, ale křižník to nebude)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 11, 2017 4:20 pm

MalyBob píše: ale.... je rozdíl na B50, B33 a Elan 19 (nemám zkušenost, ale křižník to nebude)

Jasně, devatenáctka se líp vejde mezi vlny. :D

Ale vážně, když bude ošklivo, tak se samozřejmě někam schovám. Ovšem lidé obepluli svět i na mnohem menších lodích…
Těch cca 20 mil ze Splitských vrat na Vis není žádná velká vzdálenost.
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte dub 11, 2017 4:31 pm

lynx píše:Tohle je důležitá navigační informace! :)
Prosím o její upřesnění...

Dobrý dokument měla Česká televize Putování za vínem. Dva díly se věnovaly Chorvatsku. Zde by měl být ke stažení Hvar. Mrkni se, hezky se kouká a poslouchá a sliny slintají..
Doporučuji vína s označením "vrhunsko vino" (ekvivalent českého označení přívlastková, tedy jistá zákonná záruka dodržení cukernatosti a postupů a tedy i výsledná kvalita)
Ivan Dolac je víno, ale i název vinařské oblasti. Z turistického hlediska se zrovna tyto vesničky nepyšní nejhezčí nabídkou, ale z vinařského je zdejší Terroir tak specifický a originální jak specifický má např. Bordeaux
Mnou jmenovaná vína jsou červená, těžká hutná vína. Paradoxně se mi tyto vína lépe pijí v zimě v Česku než na rozpáleném sluníčku odkud pocházejí.
Tyto vína jsou v cenách 150 až přes 200kn. Pokud v této oblasti zajdeš přímo k vinaři seženeš dobré víno v rozmezí 40-80kn. Samozřejmě nabízejí i bílá.
Pokud by ses tudy opravdu vydal hezká vinotéka doslova na molu je zde.

Ráj ovšem zažiješ ve vnitrozemí.

Město Jelsa na odvrácené straně taky nabízí řadu hezkých vinoték, nicméně už z druhé ruky.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 51

Příspěvekod Jardasu » úte dub 11, 2017 4:39 pm

V Ivan Dolacu jsme byli několikrát "na sucho" v kempu. Pěkné místo, ale zjisti si předem, zda a kde je bezpečné kotviště, možná se mýlím, ale mám pocit, že jižní pobřeží Hvaru vhodnými a bezpečnými kotvišti zrovna neoplývá. Jmenovitě Ivan Dolac je zcela otevřený. Světa Nedelja je jenom skalní rozsedlina, s mini plážičkou. Snad se dá schovat v Zavale.

Kdysi dávno žil v Ivan Dolacu starý bratr se sestrou, byli oba děsně sedření, naše děti mu tehdy říkali Sandokan a k nim jsme chodili pro víno. On ráno vyšel a ručně tahal na ty kopce kolem 500m nad mořem hlínu a vodu na zalévání vinice. Ráno vyrazil a druhý den se vracel. Strašlivá dřina.
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte dub 11, 2017 4:55 pm

Jardasu píše:Snad se dá schovat v Zavale.

2015 jsem bydlel v Zavale v hotelu. 2016 jsme se tomuto místu přiblížili, abychom zde nakoupili. Velmi mala hloubka, k molu se snad dojet nedalo, jenom na bóji. Bezpečné místo to není ani před větry.
Bezpečné zátoky jsou až ve východní třetině ostrova. Nebo zmiňovaný Sv. Klement na západě.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 54

Příspěvekod Jarda885 » úte dub 11, 2017 6:17 pm

lynx píše:Ještě bych se chtěl zeptat na zátoku Rukavac na JV Visu. MB mě na ni upozornil.

P. S. Skof_ACE, dík.

Byl jsem tam asi dvakrát před mnoha lety.
"Nezapsal" jsem si ji na seznam oblíbených.
Molo malé. Nejlepší místo obsazuje místní rybář.
Foukalo ze všech stran. Z jihu velké nepříjemné vlny.
Nejezdím tam.
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte dub 11, 2017 6:23 pm

Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 10

Příspěvekod Jura » úte dub 11, 2017 6:30 pm

[quote="lynx"]Ještě bych se chtěl zeptat na zátoku Rukavac na JV Visu. MB mě na ni upozornil.

Zátoka Rukavac na Visu určitě stojí za návštěvu. Je tam bezpečné kotvení a ve vsi se dá od místního člověka za malý peníz vypůjčit kajak a projet si místní přilehlé ostrůvky Budíkovac, Zelenou jeskyni apod. na něčem jiném než plachetnici či byboatu. Navíc je tam přímo na molu příjemná malá hospůdka...
ještě bych doporučil ve Visu či Komiži se informovat na možnost návštěvy obrovského podzemního bunkru/sila údajně jednoho z největších v CH.
Rukavac doporučuji při návštěvě Visu určitě nevynechat.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 11, 2017 8:01 pm

Přátelé, sice mi to v některých případech moc neusnadňujete, ale co už je v životě snadné, že? :)
(Jen snad, když ti vítr napne plachtu… :D )

Všem vám děkuji za tipy, rady a zkušenosti! :good:
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MalyBob » úte dub 11, 2017 8:07 pm

Ve finále, nebude-li pršet nezmoknem. Něco jako Tvůj podpis kdysi.
Good luck, příjemný vítr, stopu vody atd. Užij si to, ta země a pobřeží je moc pěkné, pokud budeš mít štěstí na lidi, které potkáš. Nebo spíš nepotkáš :D
Tomas Zad
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Tomas Zad » úte dub 11, 2017 11:23 pm

Já bych nevynechal na Visu Komižu, poblíž Komiži je několik bezejmenných zátok, kde se dá vyvázat nebo kotvit zadarmo a v klidu. Komiža je moje srdeční záležitost. v přízemí radnice je vedle infocentra obchůdek s místním vínem. Zajímavé městečko, ostatně Vis má svoje kouzlo. Navíc je mi Vis sympatický tím, že se nenechal vtáhnout do občanské války.

Zpět na