Zavedení Eura v Chorvatsku k 1.1.2023

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Vladimir1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 22, 2015 2:00 am
Reputace: 6

Zavedení Eura v Chorvatsku k 1.1.2023

Příspěvekod Vladimir1 » stř úno 16, 2022 4:39 am

SeaHelp zveřejnil informace o zavedení Eura k 1.1.2023. Doslovný překlad uvádím níže.

O zavedení eura v Chorvatsku namísto předchozí měny Kuna k 1. lednu 2023 je již dávno rozhodnuto, teprve v létě 2022 to vyžaduje formální potvrzení odpovědnou Komisí Evropské unie. Co tento krok v konečném důsledku znamená pro chorvatský stát, chorvatskou administrativu, ale i pro turisty, kteří tuto zemi navštíví a jaké důsledky tento krok přináší, je třeba na tomto místě podrobně prozkoumat. Informace o tom přicházejí z první ruky, a to ze Stálého zastoupení Chorvatska při Evropské unii, které se významně podílí na vypracování opatření spojených se zavedením eura.

Směnný kurz eura na kunu v Chorvatsku pevný
Očekávaný směnný kurz bude k datu vykazování činit 7,53450 chorvatských kun za jedno euro.

Mamutí úkol pro administraci
Chorvatská administrativa stojí před skutečným herkulovským úkolem, pokud jde o postupné stahování kunových mincí: od zavedení kuny 30. května 1994 jako nástupnické měny chorvatského dináru Chorvatsko vyrazilo celkem 2,8 mincí. miliard kunových mincí. Celkem opustilo mincovnu kolem 10 000 tun mincí kun, které je nyní třeba nahradit euromincemi. Totéž platí o bankovkách. Než se tedy na sociálních sítích strhne smršť obvyklých věčně rozhořčených lidí, pokud něco nefunguje, měli by si vzpomenout na rozsah úkolu a zavedení měny ve vlastní zemi.

Dvojité ceny v eurech a kunách
Důležité pro všechny rekreanty stručně: Pět měsíců před zavedením eura v Chorvatsku a rok po zavedení v Chorvatsku musí být všechny ceny zobrazeny dvakrát, tedy v kunách a eurech. Každý, kdo bezdůvodně využije zavedení eura ke zvýšení cen, bude zařazen na tzv. „černou listinu“, která bude veřejně přístupná.

Euro a kuna za dva týdny platební prostředek
Se zavedením eura v Chorvatsku dne 1. ledna 2023 začíná dvoutýdenní fáze, ve které jsou kuna i euro považovány za oficiální platební prostředek, a poté bude jako platební prostředek uznáváno pouze euro. Bankovky kuny bude chorvatská národní banka vyměňovat za eura na dobu neurčitou, mince lze vyměnit až tři roky po zavedení eura.

Zavedení eura Chorvatsko: Fakta o EU
Aby redakce SeaHelp zjistila všechny podrobnosti o nadcházejícím zavedení eura v Chorvatsku z první ruky, zeptala se přímo Stálého zastoupení Chorvatska při Evropské unii. Zde je podrobná odpověď od chorvatské mluvčí Moreny Žagar :

Ceny Chorvatska v eurech a kunách
Po zavedení eura bude duální uvádění cen důležité opatření na ochranu spotřebitelů. Povinnost uvádět duální ceny platí po dobu přibližně pěti měsíců před a rok po zavedení eura. Podniky musí uvést dvojí zmínku v cenících a v propagačních materiálech zveřejňovaných na webových stránkách a v médiích.

Firemní pokladny rovněž přecházejí na duální oceňování, takže ceny jednotlivých produktů a celková částka faktur jsou uváděny v obou měnách. V období duálních cen nesmí ceníky obsahovat zbytečné informace, které by mohly spotřebitele mást. Například kromě ceny v kunách a eurech mohou etikety v obchodech uvádět pouze pevný směnný kurz (plný, tedy se všemi šesti číslicemi), aby si zákazníci mohli zkontrolovat, zda jsou ceny přepočteny správně.

Dvojité ceny
Povinnost dvojího zobrazování se vztahuje na maloobchodníky a další poskytovatele služeb, včetně restaurací, kaváren, hotelů, kosmetických salonů, bank a dalších finančních institucí. Povinnost uvádět duální ceny se kromě soukromého sektoru vztahuje i na veřejné instituce. Veřejná správa a společnosti veřejného sektoru tak budou mít povinnost uvádět ceny dvakrát ve všech dokumentech, které vypracovávají a používají ve vztahu k občanům a podnikatelům. Například v rozhodnutích o vrácení daní, daňových dluzích, potvrzeních o výplatě mezd státním úředníkům a zaměstnancům, výplatách důchodů nebo sociálních dávek, účtech za energie atd.

Štítek pro správnou konverzi
Příslušné orgány budou pečlivě sledovat dodržování povinnosti dvojího oceňování a budou sankcionovat porušení, pokud ceny nebudou kotovány dvakrát nebo nebude správně (v plném rozsahu) uplatněn stanovený směnný kurz. V případě přepočtu a duálního zobrazování cen nesmí být stanovený kurz snížen ani zaokrouhlen, ale musí být použit celý, tj. se všemi šesti číslicemi. Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje bude spolupracovat s obchodními asociacemi, aby povzbudilo maloobchodníky a další podniky, aby se připojily ke kampani na podporu spravedlivé konverze bez zaokrouhlení na vyšší cenu, výměnou za právo používat štítek kampaně, aby ukázal spotřebitelům signál.

Společnosti, které se pokusí využít proces přijetí eura ke zvýšení cen na úkor spotřebitelů, budou čelit následkům zařazením na seznam porušovatelů („černá listina“), který je šířen různými informačními kanály a je zveřejňován. K vytvoření těchto seznamů budou moci přispět sami občané. Mohou totiž podávat své stížnosti orgánům odpovědným za ochranu spotřebitele spolu s důkazy o porušení pravidel.

Termíny výměny mincí a bankovek
Většina výměn bankovek a mincí bude dokončena během prvních dvou týdnů po zavedení eura. Banky budou rok po zavedení eura nabízet výměnu bankovek a mincí kun za eura. Výměna hotovosti bude prvních šest měsíců zdarma, dalších šest měsíců si banky budou moci službu účtovat. V prvních šesti měsících (po zavedení eura) je také možné bezplatně vyměnit kunu za eura v pobočkách Finanční agentury (dále jen „Fina“) a Hrvatska pošta dd (Chorvatská pošta ).

Kunové bankovky směnitelné na dobu neurčitou
Chorvatská národní banka bude vyměňovat bankovky kuna za eura neomezeně dlouho, výměna za mince bude možná až tři roky po přijetí eura. Po uplynutí doby, po kterou si banky, Fina a Hrvatska pošta dd směňují hotovost, mohou občané hotovost vyměnit pouze v ČNB. Centrální banka bude tuto službu nabízet zdarma. Bankovky a mince bude vyměňovat až tři roky po zavedení eura. Navzdory těmto dlouhým směnným obdobím se očekává, že výměny hotovosti kuna budou v prvních dvou týdnech po přijetí eura obzvláště intenzivní.

Euro místo kuna v Chorvatsku opraveno po dvou týdnech
V den zavedení eura začne dvoutýdenní fáze duálního oběhu, během níž budou mít kuna i euro statut zákonného platidla. Dva týdny po datu přijetí eura skončí fáze dvojího oběhu a euro se stane jediným zákonným platidlem a oficiální měnou v Chorvatské republice.

Oficiální dokument pro přechod na euro
Dále vám zasílám odkaz na anglickou verzi národního plánu přechodu na euro: The National Euro Changeover Plan, prosinec 2020 (hnb.hr), kde najdete víceméně všechny potřebné informace.

Plán přechodu v němčině naleznete pod tímto odkazem !

Poslední kunové léto v Chorvatsku
Závěr: Se zavedením eura v Chorvatsku se musí zamyslet především rekreanti. Ale vzhledem k lepším možnostem přímého srovnání cen v Chorvatsku a ve vaší domovské zemi by měla být také trochu větší transparentnost, pokud jde o ceny v Chorvatsku z hlediska nákladů.

Co ale rozhodně chybí: vykrádání rekreantů, které se občas praktikovalo ve směnárnách a bankomatech a o kterém jsme již informovali jinde. Ale jako vždy je tu i trochu melancholie se zrušením kun a zavedením eura, protože kuna vlastně k Chorvatsku patří jako slunce, moře, víno, nespočet kaváren a dobré jídlo. V neposlední řadě by si rekreanti měli opět užít poslední „kunské léto“ v Chorvatsku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti