Chorvatsko po sezóně

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Chorvatsko po sezóně

Příspěvekod Husky » pát říj 28, 2022 9:42 pm

V druhý půlce září jsme vyrazili do Severní Dalmacie. Pracovně. Bylo třeba jednat s úřady a dodavateli, bylo třeba sklidit olivy a udělat dříví na zimu, to kdybychom nesehnali pekarové-adamové svetry a museli utéct na jih. Taky jsem zapřáh podval s čamacem, který jsem tam stejně chtěl od jara nechat, to kdyby náhodou vyšlo počasí…a taky že vyšlo. Sice v září ještě zuřila kiša a denně od Kvarneru přišla bouřka, ale v říjnu se to otočilo a udělalo se nádherné počasí. Slunečno, 20-26°C, voda 21°C, mírná bríza. To mně zlákalo k plavbě a vypravil jsem se na naši slavnou pobočku Lučka Kapetanaria Starigrad Paklenica. Damir, funkcí kapitan u uradu tam má pracovní dobu od 7:00, ale jen napsanou na dveřích. Dorazil kolem půl jedenáctý, trochu zmuchlaný, ale dorazil i v hluboké mezisezóně. Viněta i osiguranie bylo vyřízeno bez průtahů a pruzení s potvrzeným seznamem posádky. Jenom se zmínil, že ví o mé černé bóji, tak jsem skočil do auta pro karton plzně, aby na to zapomněl. Tam je to v první řadě o známých. A v druhé řadě už úplně.
Počasí se stále drželo a tak jakmile jsme si udělali čas, hodil jsem loď na vodu a vyrazili jsme na plavbu, ale jen kolem komína, protože na nlS strašili s burou ( ale tentokrát „"censored"“ nepřišla, tak ji říkají místní). Jeli jsme tedy na třídení průzkum do kačáku a ultrakačáku (Novigradské a Karinské moře). Nemělo to čtvrt chyby . Nejlepší byla plavba kaňonem po řece Zrmanja. Dechberoucí panoramata, tam kde Old Shaterhand škrtil na kajaku Inčučúnu. Dostali jsme se do Obrováku, tam teda nic moc, tam se zastavil po válce čas… sedli jsme do jediné otevřené hospody a tam jsem mou lámanou chorvatštinou vyzvěděl od místních, že se dá podjed obrovacký most a jak se dá podjet. Jsou tam natlučený, prý po Srbech, do dna traverzy. Musí se jet vpravo od prostředního pilíře, tam je bezpečná voda, sonar ukazoval 1,5m. Splavný je to až pod vodopády, kde jsme se bez problémů vyvázali na noc.
Druhá plavba byla taky jen kolem komína. Velebitským kanálem pod Paški most do Ninské zátoky, pak pod Virski most do Zadru. Vyvázání u cizího moringu. Mávli rukou, slobodno. Dál jsme pokračovali podél západního pobřeží Pagu do vesnice Lun na severním výběžku Pagu. To byl zlatý hřeb. Nádherné moře, možnost parkování v podstatě kdekoli u mola. Zapích sem to vedle rybáře, v noci zmizel a ráno jsem od něho koupil čerstvé ligně. V Lunu je „Maslini vrt“, kde jsou nádherné olivy, některé staré neuvěřitelných dva tisíce let. Pastva pro oči každého, nejen pěstitele oliv. Po obeplutí Pagu jsme se dostali na Paški kanal a pokračovali do města Pag. Opět žádný problém se zaparkováním na bóji. Pak jsme se vraceli Velebitským kanálem zpátky domovského přístavu.
O tom je právě Chorvatsko po sezoně. V říjnu je ještě reálná šance na slušné počasí. Moře patří jen vám, až na pár rybářů, protože říjen a listopad je sezona ligní. Nemáte sebemenší problém se zaparkováním, jak přes den, tak na noc. Nikdo po vás nechce žádné peníze za vstupy, ani do Zrmanje a prý už to vzdali i na Kornatech. Ještě funguje dost hospod, ale jste tam již vzácným hostem a podle toho vypadají ceny a servis.
Kdo má za ušima je teď v Chorvatsku na moři. Ostatní vyrazí o prázdninách. :crazy:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti