Chovají se Chorvati tržně, nebo nás okrádají?

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Chovají se Chorvati poze tržně nebo nás okrádají?

Neokrádají, hovají se tržně a korektně
22
12%
Chovají se korektně, až na malé vyjímky
64
34%
Většinou se nás snaží oškubat
76
41%
Vždy se nás snaží oškubat
24
13%

Celkem hlasů: 186
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Chovají se Chorvati tržně, nebo nás okrádají?

Příspěvekod tatinecek » ned črc 26, 2009 10:14 pm

Dalščí důvod opustit Chorvatsko?!
Za co všechno budeme platit? |Za vodu, za vzduch .............už dlouho nad tím přemýšlím a opravdu pryč.
Řecko nebo pobaltí.
Chorvat až nebude mít peníze , tak zdraží aby zbytek návštěvníků doplatil jeho ztráty.
Služby nic moc, moře nádherné a dostupnost akorát. Možná offtopic, ale jinde je stejně dobře a možná i líp.

Nie možná, ale istotne off topic, takže ak sa neurazíš, tak zajtra to zmažem a aj ostatné zbytočné ktoré pribudnú. Možno by bolo dobré založiť vlákno "prečo opustit chorvatsko". Denis
halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » ned črc 26, 2009 10:32 pm

Mh, nic ve zlém, ale doma máš vodu zadarmo ?
Já tedy ne...
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned črc 26, 2009 10:54 pm

Protože si to tu Denis odmoderuje a smázne, ozývám se nikoliv jako moderátor, ale jako prostý uživatel. A to dost rozhořčený.

Tatínku, běž do háje. Co to tu třepeš za hovadiny? Kam na to chodíš? Voda je strategická surovina a platí se za ni všude na světě. Pokud ji někde dostaneš zadarmo, dostaneš ji v rámci nějakých jiných - placených služeb. Třeba v maríně, nebo na městském molu.
Naopak, nikde v HR není na placeném stání sociálka za peníze. Jako v jiných lokalitách.

Pokud se ti v Chorvatsku nelíbí, tak vypadni na Balt a neopruzuj. Už jsem také něco sjezdil, ale nikdy bych si takové výlevy, odsuzování jiného národa nedovolil. Je to nedůstojné, sprosté, až nehorázné!
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » ned črc 26, 2009 11:08 pm

tatinecek píše:Dalščí důvod opustit Chorvatsko?!
Za co všechno budeme platit? |Za vodu, za vzduch .............už dlouho nad tím přemýšlím a opravdu pryč.
Řecko nebo pobaltí.
Chorvat až nebude mít peníze , tak zdraží aby zbytek návštěvníků doplatil jeho ztráty.
Služby nic moc, moře nádherné a dostupnost akorát. Možná offtopic, ale jinde je stejně dobře a možná i líp.

Nie možná, ale istotne off topic, takže ak sa neurazíš, tak zajtra to zmažem a aj ostatné zbytočné ktoré pribudnú. Možno by bolo dobré založiť vlákno "prečo opustit chorvatsko". Denis

To akože by mala byť zadarmo?
Mohli by sme si uvedomiť že čistá sladká voda nie je samozrejmosť ani u nás a na pobreží Jadranu s daným geologickým podložím (vápence) orografia a iné, je vzácnejšia tak ako u nás napr. na muránskej planine. Na niektorých ostrovoch ju získavajú zo zrážok. Nečudujme sa teda, že je spoplatnená, je to služba ako každá iná. Avšak druhá vec je, koľko za ňu účtujú.
Myslím že to je viacej o tom, že u nás sme zvyknutý vodou plytvať, lebo je máme zatiaľ dosť. Vžime sa do situácie z pohľadu chorvátov: prídeme tam, donesieme si za kufor paštét a piva, a to čo si nedokážeme doviesť chceme zadarmo? Čo je to za dovolenku, keď si tam nie sme ochotný nič kúpiť? Mne sa tiež nepáčia niektoré chorvátske ceny, ale vždy mám na výber, keď to potrebujem a chcem, tak si to kúpim, keď sa mi to zdá drahá, tak odídem.
A vôbec si nemyslím že to treba tu zmazať. Prečo? Že si tu dávame rady ako na dovolenke ušetriť? Som tu síce nováčik, ale tomuto naozaj nerozumiem. Fórum to je podľa slovníka cudzích slov verejné priestranstvo na hlásanie názorov. Ak sa dakomu Chorvátsko nepáči, prosím, ale prečo nám chcete znemožnovať diskusiu???
Naposledy upravil(a) FerenCS dne ned črc 26, 2009 11:21 pm, celkem upraveno 2 x.
deko1
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod deko1 » ned črc 26, 2009 11:20 pm

FerenCS píše:A vôbec si nemyslím že to treba tu zmazať.

offtopic: nie som sice Baharisov hovorca ale ja som to pochopil tak, ze moderator odmaze tieto nase off-topic vylevy o tom, ze jadran je drahy :) on-topic veci typu kde natankovat za maly peniaz tu teda ostanu. teda aspon dufam :)

offtopic2: osobne som si pri prispevku od "tatinecek" tiez pomyslel "tak chod na balt a neprud".
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » ned črc 26, 2009 11:38 pm

deko1 píše: offtopic: nie som sice Baharisov hovorca ale ja som to pochopil tak, ze moderator odmaze tieto nase off-topic vylevy o tom, ze jadran je drahy :) on-topic veci typu kde natankovat za maly peniaz tu teda ostanu. teda aspon dufam :)

offtopic2: osobne som si pri prispevku od "tatinecek" tiez pomyslel "tak chod na balt a neprud".

Aha, tak potom pardón, som sa nechal uniesť, ak je to tak ako piše deko1, tak potom je to mazanie OK.
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod tatinecek » pon črc 27, 2009 8:08 am

Věcně: Kdykoliv jsem byl v Chorvatsku,a potřeboval jsem vodu, tak jsem zastavil na jednu hodinu na přístavním molu a voda a elektřina byla vždy zadarmo. Ještě jsme stihli nákup a kávu nebo zmrzlinu. Nepamatuji, že by se platilo a dřív jsem zažil to samé i maríně, že přijela loď , řekla obsluze, že by si vzala vodu a potom , že zase pojedou a neplatili nic/to bylo v maríně a je to tak 5 let/. Na Kornatech bych ale vodu nehledal.

To Baharis:je nedůstojné a sprosté až nehorázné, jak si se do mě opřel,ale naběhnul jsem si blbec sám,že
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 27, 2009 8:49 am

Promiň, opřel jsem se možná trochu víc, než bylo třeba, ale včera před spaním jsi mě rozpálil do běla.
No ale dobře, lehká omluva. ;)

Nemám rád nálepkování národů, nemám rád blbé kecy typu, "ještě nám zpoplatní i vzduch co dýcháme". Řeknu i vyslechnu názor na to či ono. Ale (obecně) výkřiky "Chorvati jsou zloději, všude nás okrádají" mě nějak pod fousy nejdou.
Já prosím neříkám, že jsou svatí. Chovají se tržně a snaží se z výhody své polohy dostat co nejvíc. S těmi městskými moly máš pravdu, to bylo někdy před pěti lety, kdy ukončili hodinové volné stání. Tak se už nestává. Když to potřebuji hodím kotvu a dopluje se na gumáku.

Tržní prostředí, i podle prof. Klause, vyřeší vše. Dokud budou vidět že poptávka stále převyšuje nabídku, nikdo a nic jim nezabrání dělat si cenovou politiku podle sebe. Oni ti lidi co se kolem toho motají nejsou charita. Oni živí své rodiny.
Třeba: před každým kohoutkem s vodou je vodoměr. Vodárny nic nedají zadarmo. A provozovatel tohoto kohoutku ji musí zaplatit. Musí pak zvážit, jestli je schopen tuto spotřebu dotovat ze svého zisku.

Zapomeňme na dobu před dvaceti a více lety, dobu více méně naivní, plnou úsměvů a nastavených dlaní. To je pryč. Máme tu kapitalismus a v tomto systému je málo-co zadarmo. Ještě tak v Africe...
Mám dvě možnosti a obě fungují i v HR. Stání na volno v přírodě, kde od nikoho nic nepotřebuji a nikomu nejsem ochoten nic platit. A pak pobyt v civilizaci kde vím, že za každou službu musím zaplatit. A jsem na to připravený.
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod pecho » pon črc 27, 2009 8:53 am

Kúúúúúúúúci klídek, přece se kvůli vodě v Chorvatsku nebudem hádat, pravdou je, jak píše Baharis, voda je strategická surovina všude na světě, bydlím na vesnici kousek od HK i když jsem původem hradečák a spousta lidí už je skoro nebio úplně bez vody, studny prádzné, je pravda, že je zde zaveden vodovod, ale kdo by s tou vodou zalejval zahrady, to by se prodražilo, takže tímto příkladem jsem to chtěl trochu odlehčit a úbytek vody je celosvětový problém, nevím co je na tom pravdy, ale prej u někde u arabů je voda daleko dražší než nafta. Ale určitě tu jsou lepší znalci dané problematiky. Takže chlapci nezlobte se na sebe. :cry: Zdraví Pecho
Naposledy upravil(a) pecho dne pon črc 27, 2009 9:32 am, celkem upraveno 1 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 27, 2009 9:26 am

Nakonec to dopadlo tak, že jsem to téma ( ZDE ) rozdělil já.
Snad ku prospěchu věci...

Já si myslím Pecho, že se nehádáme, a určitě to nemyslíme ve zlém. Diskutujeme. Já se na Tatínečka vůbec nezlobím, snad ani on na mne.
V hlasování jsem hlasoval pro druhou možnost. Vedlo mě k tomu vloni nehorázných 300 kun za bóji na Bolu. To si myslím že přehnali.
Ale stejně byly do večera všechny obsazené... :?
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod pecho » pon črc 27, 2009 9:41 am

:good:
Zdraví Pecho
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » pon črc 27, 2009 9:58 am

Myslím, že nejenom u nás ale i jinde je stéle více lidí, kteří hledají jak druhé co nejvíce oškubat a mít se lépe. K tomu jim má pomoci vše
co se dá prodat. Ani se jim nedivím, když se u nás i v HR předvádí stále více zbohatliků, kteří se předvádějí luxusními domy a drahými auty.
Ti všichni se k tomu dopracovali bezohledným olupování všech kolem. V takovém prostředí se dá těžko očekávat, že něco dostanu zadarmo.
S tím se musím smířit v ČR i v HR. Mě osobně více vadí stoupající projevy nacionalizmu v HR a stále viditelnějšímu nepřátelství lidí z vnitrozemí
HR na dovolené u moře. Zvláště v pozdějších večerních hodinách se stále více ozývají výkřiky o Mojem Hrvatsku a Moje Mori. Stále více těchto
rekreantů tuze neochotně umožňují výstup z člunů v přístavišti, leží na molech, schodech k nim a koupají se mezi loděmi a čluny. Při tom se
točí na bojích a se škodolibou radostí zamotávají lana od bojí ke břehu. Pokud jsou upozorněni na HR předpis o zákazu koupání v přístavištích,
tak začnou ječet o jejich mori a že oni si můžou dělat co chtějí a mi máme táhnout domu. Toto otevřené nepřátelství je každým rokem silnější.
Od místních lidí závislých na turistech to není znát, ti se chovají celkem přátelsky ale ti hlavně ze Zagrebu jsou stále agresivnější. Nevím, jestli
je to pouze záležitost na severu ale po 15 letech co jezdím na Kvarner to cítím stále silněji (a nejenom já).
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » pon črc 27, 2009 10:05 am

Domnivam se, ze pouze v HR muze nekdo po vas chtit poplatek za to, ze stojite na kotve. Toto ani nevim jak se da nazvat.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 27, 2009 10:21 am

Nevím tataS, já na pevnině nepřebývám, takže jsem se nesetkal. Navíc pluji výlučně od Zadaru dolů. V každém případě zajímavá zkušenost.
Ona přemíra nacionalismu je národům Srbska a Chorvatska dost vlastní. Ale zase to vezměme tak, že by se cizinec u nás dostal do styku s našimi ultranacionalisty a pak podle toho hodnotil celý národ. Nevím. Jen tak nahlas přemýšlím.

A kde jsi Romane platil za kotvu? Mě se to ještě nestalo.
I když vím, že princip je takový, že si chorvatští občané pronajímají zátoku a tak budují bóje. Ale mají pronajatou celou zátoku a tudíž mohou vybírat (asi méně) od všech lodí, bez ohledu na to zda jsou na bóji či ne. Ale ještě jsem se nesetkal.
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod tatinecek » pon črc 27, 2009 10:45 am

Drahý Baharisi:
Za kotvu ,už dlouho /4 roky / se platí v Komiži. V celé zátoce až za hotel. Pak se platí ,pokud se nepletu na východ od Korčuly v zátoce a Kaprije si nejsem jist.
Nacionalismus roste velmi intenzivně a celá atmosféra se pomalu a jistě mění kolem pobřeží HR. Když jsem začal jezdit po válce, bylo všechno přátelštější, dnes už vládne mamon. Nejhorší je, že všichni chtějí být za sezonu milionáři a zpoplatňují vše. A to opravdu nebrečím. Poznal jsem díky tomu jiné jachtařské revíry a jsem za to rád. Do HR určitě pojedu zase, ale mnohem méně než jsem jezdíval.
A ještě noticka: Dřív jsi platil lázeňský poplatek/vzdušné/ tam kde jsi kotvil nebo stál v marině, dneska zaplatíš rovnou za celý pobyt a když jachtíš 2x v noci, tak nikde nestojíš a platíš tedy ten vzduch co dýcháš. A možná to chápu špatně, tak mě kdyžtak opravte. Díky
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » pon črc 27, 2009 11:14 am

Jirko,

na otazku platby za kotvu jiz odpovedel v podstate tatinecek. ja jsem za to jeste nikdy neplatil, ale z prvni ruky vim, ze v komizi za to si nechavaji platit (asi ne po cely rok). Mne to prijde absolutne nehorazne.

Samotny princip mne prijde absolutne nehorazny. Rekneme, ze zaridim boji, je to moje investice, je to servis, ktery poskytuji, tak lze duvodne ocekavat, ze za tuto sluzbu se plati. Ale na kotve nevyuzivam zadnou sluzbu, ja si tam stojim prave proto, abych onu sluzbu nevyuzival, tak je to hodne drsne mne prece jen skasnout. Obzvlast, pokud si vezmeme v uvahu, ze za juga se do takove Komize uchyluje spousta lodi se proste schovat pred pruserem. A nekdo ma tu drzost takove situace zneuzivat.

A je mi to principielne jedno, zda nikdo ma tu zatoku pronajatou, ci nikoliv. Pronajmout zatoku k tomu, aby kasirovat penize bez jakekoliv prace, co mne prijde uz teda ale totalne na hlavu.

A jak je tu uz dobrym zvykem, ja si nesezuji a neleji slzy. Beru veci, jak jsou, proste je konstatuji. A konstatuji, ze HR zacina mi notne pripominat Afriku, kdy se mne kazdy snazi odrbat. Ano, je tento vodni revir nejbliz a ma mnohe jine vyhody. A chapu, ze mistni se snazi vydelavat. Nic z toho jim neberu. Jen se tam cim dal casteji citim, ze jsem takove kure na rozni, kteryzto rozen je mi zasazovan pekne zhruba a necitlive. :lol: Je to bezostysna odrbavarna.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 27, 2009 11:28 am

No jo kluci, beru to. Máte své zkušenosti.

V Komiži jsem už tak čtyři roky nebyl a před tím vždy na molu. Poslední roky na Visu využívám pouze zátoku Rogacic.
Do Kprije také jen na gumáku pro proviant a na noc do Male Nozdry. Bóje nebo mooring.
Na východ od Korčuly netuším co bylo míněno.

Ale jednak to je také trochu o výběru, proč na placenou kotvu, když jsou vedle jiné možnosti a pak já nemyslel městské zátoky. Myslel jsem právě ty pronajaté opuštěné zátoky kde jsem před nějakými osmi lety slyšel, že mohou vybírat vedle bójí také za kotvu. S tím jsem se nesetkal a to by mě zajímalo. Je zbytečné se Romane rozpalovat nad tou možností, když nevím o případu praktického použití.
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod simon » pon črc 27, 2009 12:28 pm

Baharis píše:Protože si to tu Denis odmoderuje a smázne, ozývám se nikoliv jako moderátor, ale jako prostý uživatel. A to dost rozhořčený.

Tatínku, běž do háje. Co to tu třepeš za hovadiny? Kam na to chodíš? Voda je strategická surovina a platí se za ni všude na světě. Pokud ji někde dostaneš zadarmo, dostaneš ji v rámci nějakých jiných - placených služeb. Třeba v maríně, nebo na městském molu.
Naopak, nikde v HR není na placeném stání sociálka za peníze. Jako v jiných lokalitách.

Pokud se ti v Chorvatsku nelíbí, tak vypadni na Balt a neopruzuj. Už jsem také něco sjezdil, ale nikdy bych si takové výlevy, odsuzování jiného národa nedovolil. Je to nedůstojné, sprosté, až nehorázné!

konkretne vzato je to trochu blbost ... obecne vzato je to ale presny popis chorvatskych realii. proste zdrazovat, brat prachy za uplne vse a jeste ke vsemu se tvarit, ze je turista jen nutne zlo a chodici penezenka ... cest vyjimkam z tohoto pravidla
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon črc 27, 2009 12:44 pm

Ohledne toho poplatku za kotveni v zatoce - tahle situace je vyslovně zmiňovaná v osmičkách (kupoval jsem je letos, takže asi mám poslední vydání; nemám je ted u sebe). A tam se píše, že pokud si Chorvat pronajme zátoku, může vybírat i od lodí na kotvě. Prý se v nějakém německém zdroji (praví osmičky) doporučovalo v takovém případě volat policii, ale osmičky tvrdí, že to je blbost na kterou doplatí samotný jachtař. Že právní stav je takový, že prostě pronajímatel zátoky od lodí na kotvě vybírat poplatek může. tečka. Tolik tedy osmičky.
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » pon črc 27, 2009 12:59 pm

Možno je vyberanie poplatku za kotvu neobvyklé, ale ak je tak v ich legislatíve, tak to budeme musieť rešpektovať alebo zdvihnúť kotvy. ;)
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pon črc 27, 2009 1:10 pm

O placení na kotvě v Chorvatsku vyšel článek v Lodních novinách.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon črc 27, 2009 1:11 pm

No asi to v té legislativě mají, ale podle mě zdravý rozum pláče a plave hodně daleko od zátok. Domnívám se, že nejde legislativu parkovištní roubovat na moře. Tedy ono to evidentně lze, ale... :shock:
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 27, 2009 2:30 pm

V těch Lodních Novinách to mají celkem slušně popsané. Tak nějak to asi s kotvením je. V té Korčule (východní zátoka) byli někdy předloni kluci ve městě. Navečer to začali objíždět, tak jsem mu řekl že odplouváme. Dal nám hodinu a dobrý.

Ale co mě dostalo, to je ten jejich Virtual Pilot!!! Tak to je pánové něco, co jsem si představoval při počátcích 1000+1 zátok. No, už je pozdě. To vidím že má smysl a do toho bych šel s plnou vervou. Už mě tam schází jen souřadnice a případně přenos do MapSource.
Nezlobte se na mě, já za to nemohu, ale ty vlnovky mě prostě nezaujali.
Surcouf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod Surcouf » pon črc 27, 2009 2:56 pm

Již jsem tu někde napsal, že Francie je jachtařsky přívětivá země a ne jen jachtařsky , tak vás zvu k nám...
Jenom je to trošku dál ...
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 27, 2009 3:04 pm

K Francii mám srdcem velmi blízko, o to nic. Jen mám pocit (nepodložený fakty), že tzv. volných kotvení tam moc nebude a při sebevětší přívětivosti tam bude člověk odkázaný na každodenní kotvení v marínách/přístavech.

Ale hlavně: Budu/budeme rádi za představení francouzského pobřeží či jachtingu. Jak jsi však už určitě pochopil, má tu i Francie své oddělení, tak prosím tam. Pokecáme...
;)

Zpět na