Chovají se Chorvati tržně, nebo nás okrádají?

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Chovají se Chorvati poze tržně nebo nás okrádají?

Neokrádají, hovají se tržně a korektně
22
12%
Chovají se korektně, až na malé vyjímky
64
34%
Většinou se nás snaží oškubat
76
41%
Vždy se nás snaží oškubat
24
13%

Celkem hlasů: 186
mirinekk
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod mirinekk » ned bře 20, 2011 10:16 am

jirkaM: Jirko, neměl by si chuť napsat ze své plavby krátkou(raději delší ;) ) reportáž?
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte bře 22, 2011 12:37 pm

jirkaM píše:Tento týden jsem strávil v Chorvatsku. Bylo krasne Jugo, vítr málokdy poklesl pod 30 uzlu. Občas foukalo nad 40. Loď jsem měl z Olive Island Mariny - byl jsem tam prvně a mohu jen doporučit. Trajekt jezdí ze Zadaru kazdou chvilku a není nijak drahý. Parkování zdarma, perfektní sprchy, malá marina s rodinnou atmosférou. Loď - Elan 38 Vesna, stará přes 10 let, klasická hlavní plachta, topení. A stala jen 700 eur. Loď byla ve výborne kondici, trošičku teklo kolem okynek, ale jinak nic. A to jsme ji prověřili opravdu radne ;) Hlavně plavba z Telascice do Vodice venkem přes otevřené moře, na stoupacku při větru nad 35 uzlu a slušných vlnách byla zatěžkávací zkouškou.
Přes den bylo krasne teplo i přes občasný déšť. V noci taky. Nakonec jsme topení vůbec nepoužili.
Za cely týden jsme potkali jen 4 plachetnice. Jeli jsme ve třech ( kamarad a jeho sedmnáctileta dcera ).
A proč to pisu do téhle rubriky? Za cely týden jsme nikde nic neplatili. Všude bylo kotveni zdarma. Hospod bylo otevřeno minimum - nakonec jsme museli zajet do Vodice, protože všude jinde bylo zavřeno. Ceny v hospode byly tak o třetinu nižší než v lete.
Takže komu vadi všechny ty poplatky v sezóně, vyrazte Někdy trosku dřív. Uzijete si perfektní jachting, kotveni zdarma a turisty ještě neotravene Chorvaty.

a proto jezdím do Chorvatska od listopadu do února :D
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned kvě 22, 2011 5:38 pm

Zkrácená informace pro ty, kteří nečetli číslo 6 časopisu Yacht na straně 3:
Posádka nejmenované české závodní jachty, zapsaná v crewlistu, byla odsouzena k pokutě 10.700 kuna za to, že si svépomocí připravovala svou vlastní loď na závody. Neměla totiž pracovní povolení.
Vysvětlení právníka: člen posádky smí pracovat na lodi, pouze má-li povolení místní policie, že smí pracovat bez pracovního povolení. To dostane v případě, že je loď pod cizí vlajkou, má vinětu, člen posádky má smlouvu s majitelem lodě a požádá chorvatskou policii o udělení statusu, že smí pracovat bez pracovního povolení. Pokud mu to místní policajti dovolí, smí pracovat maximálně 90 dní v roce.
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » ned kvě 22, 2011 6:31 pm

No to mě zajímá. A já jako majitel lodi, mohu na své lodi pracovat??
Libor
bez hodnocení
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned kvě 22, 2011 7:00 pm

To Toníku nebude jen tak, ano-> jen se svolením, co jsem zatím slyšel.
Více k tomu nevím.
Já jsem vezl cestou na regatku nějakému zájemci asi 20ks Sikaflexu na opravu paluby, vlastní loď, asi česká vlajka, potřebovala trochu větší refit než jen nějaké vyleštění. To jsem si hned vzpomněl na Ondru a Honzou...snad je takový problém nepotká.

Bohužel k předání Sikaflexu nedošlo, protože někdo z místních je naprášil, seděli v base, pak měli mít soud s pokutou a vyhoštění. Prý se ozvou po návratu a zatím nic. Tak nevím zda tam nebručí. Telefony (ani jeden ze dvou) zatím nezvedají, snad se dozvím více později... :?
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » ned kvě 22, 2011 7:16 pm

Mám pocit, že to Chorvati trochu přepískli. Už neví, jak to majitelům lodí znepříjemnit. Nebo tomu tak není?? Všechny mariny mají například roční parking od 1.4. do posledního března příštího roku. Takže když jedeš spouštět v 6. měsíci, musíš si připlatit 2 měsíce a nebo nejlépe ti napaří hned celý rok, když se neodhlásíš 3 měsíce dopředu. Platí to jak pro mariny ACY, tak pro soukromé. V tom se umí domluvit. Přitom téměř za nic neodpovídají. Asi založím Asociaci majitelů sokromých plavidel v Chorvatsku.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned kvě 22, 2011 7:19 pm

Ondru s Honzou to nepotkalo (zatím?). Legislativně to nemám nijak ověřeno, ale co máme informace z mariny, kde jsme bulhařili, tak by neměl být problém s pracemi na lodi ke které máme vystavenou plnou moc. Tedy plnou moc ke vstupu,vedení a řízení lodě. Rozumí se i k péči o dobrý technický stav lodě.
Vedení mariny kolem nás chodilo. Janka šéf odchytil a vykládal mu cosi o vystavení povolení na práci za 100 EUR, ale nic z toho nebylo. Takže těžko říct, jak si stojíme. Snad to ram do konce června zvládneme a pak do Řecka... ;)
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » ned kvě 22, 2011 7:23 pm

Ale to není vůbec o okrádání. To je o pitomcích (rozuměj snaživých úřednících) a těch je i u nás přebytek. Teď jsem měla u jedné z firem mých klientů kontrolu z Úřadu práce a firma dostala pokutu za to, že zaměstnanci si nevybírali dovolenou jednou ročně alespoň 14 dní, což je v zákoníku práce. Vůbec nepomohlo, že zaměstnanci chtějí raději víckrát do roka po jednom týdnu nebo i jen pár dnech, protože v zákoníku práce je i to, že dovolenou určuje zaměstnavatel. :cry:
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » ned kvě 22, 2011 7:36 pm

Lucifere, je ta vaše akce někde na foru?
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » ned kvě 22, 2011 7:38 pm

Omlouvám se,. Myslel sem Designera.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned kvě 22, 2011 11:50 pm

Tondo, jakou akci myslíš?
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » pon kvě 23, 2011 7:26 pm

No chtělo by to rozebrat celou situaci. Pochopil jsem, že jste si půjčili loď-soukromou, a pracujete na ni. Zajímalo by mě, jestli s vámi byl majitel-asi né. Co vlastně chorvati proti tomu mají? A co jim říká výsostné území ČR.? Mají asi na to nějaký předpis. Víme jaký??
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » pon kvě 23, 2011 7:57 pm

tondo, není co rozebírat
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » pon kvě 23, 2011 8:02 pm

Ví někdo jak to je??
Libor
bez hodnocení
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon kvě 23, 2011 8:21 pm

Co jim na tom vadí?
Berou práci jejich lidem v místě.....

Výsostné území snad, ale pak určitě ne s připojením na jejich vodu, elektriku a použitím jejich zařízení v místě....atd.
Nevím jak to je přesně, ale musely by ty lodě být zapsané min. v námořním rejstříku jako námořní lodě.... stejně jako obchodní lodě (za účelem zisku ...atd.) a to stejně každá druhá stejně není. Plno je jich na dokladech SPS a tam to neplatí. Za vlajku se neplatí...

Ale to jsme zase už u legislativy a námořního zákona a to se probírá v jiném vlákně.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » pon kvě 23, 2011 8:29 pm

loď na které pracujeme je samozřejmě v námořním rejstříku a za vlajku se platí :)
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » pon kvě 23, 2011 8:34 pm

Libore, ale to bychom se už dostali do extrému. Když vyjedeš se svým osobním autem do zahraničí jeho cena se mnohdy rovná ceně lodi,a stane se ti porucha, to si ho nesmíš sám opravit?? Kde to jsme?? Nejspíš v Chorvatsku. Neomlouvejme je. Takový dotaz. Berou peníze za povolení si opravit vlastní sportovní prostředek?
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » pon kvě 23, 2011 8:52 pm

já osobně s Chorvatama problémy nemám, dělám si své a pokud mě nikdo neobtěžuje - jsem šťastný člověk. Pokud ti Tondo situace v Chorvatsku z nějakého důvodu nesedí, nedá se nic dělat. Těžko budou upravovat své předpisy (?) podle nás. To, že si chrání svůj pracovní trh je celkem pochopitelné. Před naším vstupem do EU to dělali Italové úplně stejně - pamatuji si na kontroly italských celníků a jejich údiv nad tím, že mám v kufru auta nářadí a pracovní hadry.
Tak to prostě je a nic s tím nenaděláme.
Za měsíc odplouváme do Řecka a jsem zvědav na tady tolik obdivované a chválené Řeky. Moje dosavadní zkušenosti (malé) jsou takové, že si s Chorvatama skoro v ničem nezadají. Tak uvidíme.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pon kvě 23, 2011 9:00 pm

Pánové, zapomeňte pojem "výsostné území". Ten znamená, že v daném prostoru platí JENOM právo země vlajky.

Lodě jsou územím (nikoliv však výsostným) země vlajky. Na volném moři na nich platí právo země vlajky, při pobytu v teritoriálních vodách se na ně, kromě toho, vztahuje právo země, na jejímž území se nacházejí.

NĚKTERÉ lodě jsou vůči právu třetí země imunizovány:

ÚPLNĚ imunizovány jsou lodě válečné a ve státní službě, ČÁSTEČNĚ jsou imunizovány lodě obchodní, resp. jejich posádky v případě, že v zemi, kde se zrovna nacházejí, mají nějaký "vroubek". Na jiná plavidla se imunita nevztahuje. Vše se lze dočíst v Úmluvě OSN o mořském právu.

Kromě toho existují úmluvy IMO, vztahující se na posádky lodí. Dosti podrobně upravují právě to, co diskutujete, totiž práci posádky na území třetího státu. Nic z toho se nás, rekreačních plavců, ovšem netýká, úmluvy IMO se vztahují na posádky obchodních, osobních, rybářských a pracovních lodí.

Samozřejmě je darebáctví, že český stát si nechává za právo vlajky platit i od lodí, které ho nemohou využít. Kpt. Placák z Námořního úřadu to v nedávném rozhlasovém pořadu obhajoval tím, že v každém státu se platí za registraci lodě a že nezáleží na tom, jak se poplatek jmenuje :gun:

edit: opravena formulace
Naposledy upravil(a) Felix dne úte kvě 24, 2011 12:11 am, celkem upraveno 1 x.
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » pon kvě 23, 2011 9:19 pm

Felixi, zdravím.
Chci jen říct,že to chorvati přehánějí a když se nebudem bránit, bude to stále horší. Škoda, že se neozývají ti, kteří mají hlouběj do kapsy. Končím, zítra můžem pokračovat.
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » pon kvě 23, 2011 10:41 pm

Ale jdi tondo, tak uděláme "sametovou revoluci II" tentokrát v Chorvatsku.
Co si takhle nejdřív zamést tady v česku před vlastním prahem? Legislativa nejen lodí apod. Do Chorvatska jezdit nemusíš....
Sorry, politika :offtopic:
A krom toho se mi nelíbí tvé kastování na ty co mají či nemají hlouběji do kapsy. Teď sakra nevím, kam se (chci) zařadit. :?
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Janík » pon kvě 23, 2011 11:10 pm

Bohužel většina států se k cizincům chová nepřívětivě, my nejsme vyjímkou, viz.získání pracovního povolení, probíhající kauza Mongolců a zkuste jet s přívěsem s polskou SPZ okolo Ml.Boleslavi, kde snad na každém parkovišti číhá auto celní správy. Blbost úřadů byla, je a bude vždy v plném květu.
A hloboko do kapsy mají zřejmě všichni, vyjma exministra Drobila, který hrdě prohlásil, že je nechutně bohatý....
pavel99
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pavel99 » úte kvě 24, 2011 12:20 am

Taky mám od známého poznatek z Rakouska. Bylo to v dobách šilinků, kdy jsme ještě ani v unii nebyli. Známý se svezl s kamarádem pro další kamarády do Vídně na letiště. U Poysdorfu je kontrolovali policajti a v kufru auta našli kladivo a zednickou helmu. Označili je za černé gastarbajtry, dostali každý několik tisíc šilinků pokutu a 2 roky zákaz vstupu na území Rakouska. Nikdo nezkoumal, jestli je to pravda nebo ne, žádné námitky nepomohli a navíc na letiště nedojeli, policajti je ochotně doprovodili do Mikulova na celnici.

Tak svět oplácí.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » úte kvě 24, 2011 1:39 pm

V dobach silinku byli Rakusaci jak postizeny, ted sice jsou taky, ale uz maji jakz takz pristrizenej hrebinek unijnima predpisama.

Paradni buzeraci si clovek ovsem nejednou uzije u Madaru cestou domu z Balkanu.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » úte kvě 24, 2011 2:49 pm

Rakušáci již několik let dělají technické prohlídky u cz aut na hranicích u Mikulova cestou ven. Pochopil bych, že si nechtějí pouštět auta ve špatném tech.
stavu do země ale co má, kromě záměrné buzerace, za smysl tech. kontrola na samé hranici cestou ven? Loni jsem se již z dálky plížil za autobusem
k přechodu ale ten před boudou uhnul stranou a pod samou střechou mě před auto skočil ten mrňavý rakouský grenzpolicajt s plácačkou a pak se
náramně vyžíval v tom, že mě víc než hodinu lustroval, jestli jsem starou Škodu Felicii v A neukradl. Pak jsem musel hodinu v poledne čekat na slunci na
tech. prohlídku, na kterou tam měli pojízdnou stanici. Když jsem jim ukázal známky a protokol z tech. prohlídky měsíc starý (který jsem nechal ležet v autě),
tak mě "našli" jako závadu volný akum. (se kterým větší silou hýbali do stran), nesvítící 1 Led v 3tím světle na víku kufru a malý flíček odštíplého skla u
předního světla (pouze uvnitř a ne skrz) ke kterému jsem přišel po cestě ani nevím kde. Pak to hodinu sepisovali a ten skřet až se naobědval, tak mě ten
protokol otráveně předával s tím abych již vypadl, že mám štěstí, že toho nenašli více. Při prohlídce jsem trochu klábosil s těmi techniky (oba byli tak hubený
až nezdravě) a na jejich dotaz čím mám auto tak naložené (na váze se to vešlo do normy) jsem jim vypočítával, že na těch 20dní dovolené si vozím svůj
člun s motorem, lednici apod, tak je to dosti udivilo, že oni by mohli tak na týden.
Stáli tam taky cz stará auta v dosti špatném stavu, se kterými lidé od nás jezdili pracovat na statky v A a těm normálně utrhli SPZ, které zabavili a pro ty
vraky si museli přijet s odtahovkou. Nejhůře na tom byl řidič s takřka novým tahačem Volvo s návěsem, na kterém byli bedny do letadla do Asie, které měli
za 2hod letět a oni je tam drželi od rána, že nemají nějaké povolení na převoz (bylo to celně odbaveno v ČR). Přitom to tak vozili každý měsíc a ty polisi je
osobně znali.
Letos asi pojedu domů tak abych byl na hranici až za šera, to již nepracují.

Zpět na