Chovají se Chorvati tržně, nebo nás okrádají?

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Chovají se Chorvati poze tržně nebo nás okrádají?

Neokrádají, hovají se tržně a korektně
22
12%
Chovají se korektně, až na malé vyjímky
64
34%
Většinou se nás snaží oškubat
76
41%
Vždy se nás snaží oškubat
24
13%

Celkem hlasů: 186
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Martin88 » úte kvě 24, 2011 3:30 pm

Také mám jednu příhodu z Arschlochlandu, kamarád tam pracoval oficiálně na stavbě a při jednom zátahu na černé pracovní síly ho sebrali a při výslechu se ho ten Sturmbannfuehrer zeptal "co jste?terorista nebo idiot?
áááá,jenom Čech"zhnuseně dodal, kamaráda pak propustili bez jakékoli omluvy :mad:
Ante
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod Ante » úte kvě 24, 2011 3:37 pm

technický stav ti nemají co kontrolovat viz Vídeňská úmluva, pokud to auto není nabourané a má platnou stk tak jsi v pohodě.

Mne před mnoha lety zastavili v Rakousku s upadlým výfukem, který mi den předtím v rakouským servisu opravili za 400 šilasů, sem byl tak prudnej že mne zase raději pustili. :-)
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » úte kvě 24, 2011 4:23 pm

O té nemožnosti kontroly se dosti špatně diskutuje, když mají všechny tvoje doklady, které zamknou ve svém kumbálu a odejdou na oběd. Nám nedovolili
ani si dojít na záchod.
Manžel neteře- slovák jezdil do Itálie česat jablka. Jednou u nich v autě našli Rakušáci staré jeans a košile + nějaké jídlo a měli na 2 roky zakázanou
Austrii.
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » úte kvě 24, 2011 9:42 pm

Lucifere, zařaď se podle toho, zda jsi si postavil vlastní loď nebo jezdíš v čartru. Zjednodušeně řečeno. Já považuji námořní jachting za neustálé zdokonalování stávajícího tak, aby loď byla bezpečnější a pohodlnější. Co jsem si nemohl dovolit před 10-ti lety, to teď dodělávám. Každé omezení a znesnadnění těchto nezbytných činností považuji za nefér vůči " lidem moře". To jsou ti, kteří mají radost z vlastní práce a na tom moři pracují. Mají radost, že se jim něco povedlo, že to slouží svému účelu a bezpečně doveze na krásná místa a taky se s tím mořem poperou a taky ho (aspoň trochu) poznají. Nezajímá mě, která hospoda v Chorvatsku je lepší nebo horší ale štve mě, že někdo bere prachy za přírodní krásy a přitom se o ně nestará. Potopte se v přístavu na Elbě a zkuste to v kterémkoliv přístavu v Chorvatsku. Na Elbě nenajdete na dně jediný plastový kelímek a u našich přátel i starý bicykl. A teď nás omezují i v práci na vlastní lodi. A to jsme jejich hosti. Fuj.
Končím, zítra makám od od 5-ti.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte kvě 24, 2011 10:28 pm

tonda píše:Na Elbě nenajdete na dně jediný plastový kelímek a u našich přátel i starý bicykl.

To jsi mě tedy dost pobavil. V roce 2008 jsme z hnusné kalné vody v Porto Azzurro, vytáhli na kotvě železnou kostru židle. :lol:
Voda v zátoce Portoferraio byla stejně odpudivá, bohužel, úlovek žádný. Snad příště.

Nemám vědomosti o tom, že by kterákoliv země platila potápěče, aby čistili dno. Moře je dle mého tak zaprasené, jaké prasata jsou lidé na něm. Ale jsem přesvědčený že tak dobré značení jako je v chorvatské části Jadranu, bude asi málo kde. Tímto směrem předpokládám jde část těch peněz, které z nás sedřou.
Jinak, ještě že máme tu svobodu volby kam se vydáme, že? ;) Komu se nelíbí Jadran, určitě si vybere ze stovek dalších destinací.
Jenom kdyby těch "odpadlíků" bylo trochu více. Stále mám ale pocit že se lidé nechávají sdírat nějak rádi a místo aby jich tam ubývalo, tak jich tam přibývá. Asi masochysti...
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod MartinB » úte kvě 24, 2011 11:38 pm

Baharis: Nemám vědomosti o tom, že by kterákoliv země platila potápěče, aby čistili dno.

No to je opravdu vidět, že nemáš vědomosti ;)
Ono se každoročně pořádají akce kdy potápěči dobrovolně čistí moře, většinou potápěčské lokality.
Jenže něco hodit do vody je snadnější, než to zase vyndat.
Jak dbají Chorvati o čistotu moře lze dokumentovat heslem "more sve uzme" :( (asi to není gramaticky správně), řeknou to jen když se s nima opravdu dobře znáš.
Jinak na oko deklarují nápis na mapách "čuvaj more čisto" :?
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » stř kvě 25, 2011 7:10 am

Martine, ještě jednou a pozorně si přečti co jsem napsal já: Nemám vědomosti o tom, že by kterákoliv země platila potápěče, aby čistili dno.
A co jsi napal ty: Ono se každoročně pořádají akce kdy potápěči dobrovolně čistí moře, většinou potápěčské lokality.

Opravdu si myslíš, že píšeme o tom samém? A že ti dobrovolní potápěčové čistí jachtařská kotviště o kterých zde je řeč?

Ta věc s čistotou moře je mnohem složitější, než se dá jednou větou (chorvati se o moře nestarají a mají ho špinavé, zatímco jinde to je naopak) napsat. To jsem chtěl říct. Třeba je to rok nebo dva, co se mluvilo o tom že italové vyváží načerno plné lodě odpadků do mezinárodních vod a pak záleželo na větru, kam to odnesl. Bylo to i zde na fóru, že jsme se na otevřeném moři, daleko od pevniny, setkávali s velkými shluky odpadků...
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod MartinB » stř kvě 25, 2011 10:01 am

Ono jsem se nevyjádřil až tak přesně.
Zrovna v tom Chorvatsku to funguje tak napůl.
Dojedeš a bydlíš za vlastní (vetšinou zalevno), dostaneš vzduch zadara, obec (tedy stát) na to přispěje. Tedy pokud vím.
Že by se někde vyloženě platilo za čistění pod vodou, o tom jsem taky neslyšel, ale řekl že je to na některých místech celkem pravděpodobné, jen se o tom nemůžeme dozvědět, protože tu práci dostanou místňáci a nevytrubují to do světa, aby to nějakéj chytrák třeba z Čech nepřijel dělat za polovinu :) .
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » stř kvě 25, 2011 10:30 am

Tonda - protoze malokdy byva neco presne tak, jak to popisuji postizeni, videl bych to asi takto - myslim ze na svoji lodi, si ty sam nebo s kamaradem muzes ve snaze o stale zdokonalovani montovat co chces a v byt v klidu. A to i v Chorvatsku. Pochybuji, ze kdyz si na sve lodi budes napr. menit pristroje za nove, menit vanty, nebo instalovat radar, ci delat antifoul, ze to bude nekoho zajimat a nekomu vadit. Samo za predpokladu, ze vetsi prace se budou odehravat na miste k tomu urcenem - napr. v suchem doku v marine.

Pokud ale nekdo (vymysleny pripad) nacpe lod k mestkemu molu zadarmo, smrdi tam 14 dni a protoze nema elektriku, pusti generator a brousi a brousi a generator rve a on brousi ... mistni s jejich namitkami posila do prd***, protoze on je preci clovek more .... pak by se asi nikdo nedivil, ze by na nej posali cetnika. Jasne ze je to extremni pripad, ale je to jen ukazka, ze kazda mince muze mit dve strany. Jenze, kdyz poslouchas jenom vypraveni "postizenych" vse se v jejich podani jevi jako vrchole statni zvule a bezpravi provedenych na cestnych a bezchybnych lidech. Jenze ono to proste casto byva jinak :-)
Libor
bez hodnocení
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř kvě 25, 2011 10:34 am

Ono se na to dá dívat také ještě jinak.
Čím větší loď, tím více práce a větší zakázka, ale tím spíše se majitel nebude "obtěžovat" osobně... a bude na to mít lidi. A teď je otázka koho zaměstná.... a zda legálně.
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod karf » stř kvě 25, 2011 10:36 am

tonda píše:Nezajímá mě, která hospoda v Chorvatsku je lepší nebo horší ale štve mě, že někdo bere prachy za přírodní krásy a přitom se o ně nestará. Potopte se v přístavu na Elbě a zkuste to v kterémkoliv přístavu v Chorvatsku. Na Elbě nenajdete na dně jediný plastový kelímek a u našich přátel i starý bicykl. A teď nás omezují i v práci na vlastní lodi. A to jsme jejich hosti. Fuj.
Končím, zítra makám od od 5-ti.

Jestli ono to nebude jako s "hnusnejma" nebo "špinavejma" a "počmáranejma" vagonama ČD, nebo záchodama. Ona to tam určitě chodí počmárat a počurat nějaká uklízečka aby to vypadalo blbě. Vůbec to nedělají lidi co těma vlakama jezdí :( :( "podle záchoda poznáš kultůru národa" se říká :whist:
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » stř kvě 25, 2011 10:38 am

jeste me teda pobavila ta vytka, ze Hrvati maji v mori bordel s argumentem, ze na kotvisti je pod vodou stary bicykl ... kdo ho tam asi tak na tom kotvisti hodil ??? Hrvati na kotvistich moc nebyvaji ... takze nekdo cizi bude hazat do vody bordel a mistni to maji uklizet, abychom je nepomluvili ? :shock:

Ucastnil jsem se jednou (na pozvani) dobrovolneho potapecskeho cisteni zatoky (Zaklopatica na Korcule). Byla tam spousta mistnich potapecu, par Cechu. Vse zadara,. Pul dne. Pak jsme dostali nejaky pivo a jidlo. BYla to spis takovy mistni happening.

Mozna se za to cisteni nekde potapecum i plati, ale pak to budou mistni potapeci a hlavne musi jim za to NEKDO zaplatit. Vetsinou asi ten kdo ma zajem nebo povinnost udrzovat kotviste ciste - tedy NAJEMCE kotviste - ano to je ten, ktery pak prijede vybirat poplatek a ten, co ho proto vsichni oznacujete za zlodeje :-)
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » stř kvě 25, 2011 10:38 am

Domnívám se, že v naprosté většině případů vzniknou problémy poté, co někdo někoho napráší (tedy nějaký zlý Chorvat hodného Čecha). A napráší ho proto, že ho ten hodný a milý Čech hodně nasr... naštval. A to se u Chorvata podaří docela snadno, vždyť je to jižan, který nikam nespěchá a o kvalitě práce a služeb má svou jižní představu.

Nabídnu svůj recept, podle kterého už řadu let v Chorvatsku opravuju jejich charterové lodě, svá auta a nyní nově i cizí loď pod českou vlajkou:

1) Naučil jsem se základní řečnické obraty v chorvatštině, vždy slušně pozdravím, poprosím a poděkuju (hrvatski). Ptám se, zda jim mé úmysly nevadí (mogu ja ... molim?). Na všechny se usmívám a zdravím jako první.

2) Nevnucuju místním svůj světonázor či pracovní tempo (i když někdy je to turbotěžké). Je to jejich země, já jsem na návštěvě.

3) Vždy mám po ruce ledově orosené jedno veliko nebo dve male (pochopitelně Plzně). Nechávám solidní tringelty. V domovské maríně mi pak při "parkování" podávají lana málem až na flybridge, při tankování dostáváme kafe a pití zdarma pro celou posádku.

4) Nedráždím a neprovokuju - nebrousím a nevrtám v nedelju, nechodím na úřady či recepce marín v trenkách od gelcoatu, beru ohled na okolní lodě/lidi.

Takto se to snažím dělat a zatím nema problema. Není žalobce, není soudce. Z uvedeného čtyřatera je nejtěžší ubránit to pivo v lednici před posádkou. Ostatní nestojí prakticky žádné úsilí. Jo a taky pomůže opravdu lepá děva opalující se nahoře bez na palubě (feministky prominou, čerstvá zkušenost z minulého týdne: i okolojedoucí policejní člun připlul blíže a kluci se smíchem hulákali, jestli nám prý nemůžou nějak pomoct :-)

Takže jsem dosud neplatil ani ten poplatek za práci na vlastní lodi, který je v ceníku maríny Frapa: když potkám manažera maríny, ženu se k němu již zdaleka s napřaženou pravicí a širokým úsměvem a ptám se "dobro jutro, kako ste gospodine?".

Z Chorvatska zdraví Janek.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř kvě 25, 2011 10:49 am

Moc pěkný příspěvek Janku :good: Poučný a pro některé i návod....
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » stř kvě 25, 2011 10:52 am

To je Janku naprosto přesné! :thmbup:
Sice neopravuju, ale chovám se stejně a také nema problema. Nikdy s nikým. Když dojedu po zimě do maríny - charterovky kde jsem už párkrát byl, čůříme se na sebe už z dálky, ruky napřažené, huby od ucha k uchu.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Janík » stř kvě 25, 2011 11:48 pm

Klasický keep smiling aneb Freude,Freude, Freude, brzy na tě dojde.....krásně vyzpíváno, Janku.
Musím se přiznat, maje hlavu děravou, že si dokonce zapisuju jména některých chorvatských chlapíků a vše je hned srdečnější a bez problémů. Ostatně, tohle vše je o intuici..
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » čtv kvě 26, 2011 12:00 am

musím na Janka něco prásknout - občas taky nadává (ale jen když u toho nikdo není :) )
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Janík » čtv kvě 26, 2011 12:16 am

Nevěřím, je to moudrý muž s bohatým šatníkem. Znám recepci ve Frapě, ctí nóblesu. Tipoval bych, že možná je schopen něco vytknout počasí. :)
Batcheeba
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Batcheeba » čtv kvě 26, 2011 9:10 am

Tenhle článek asi obrázek Chorvatů moc nevylepší
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... l?ref=boxE
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Janík » čtv kvě 26, 2011 11:36 am

A hned pod tím článkem je reklama na dovolenou v Chorvatsku se sloganem"Vyberte si z naší nabídky zájezdů a prožijte úžasnou dovolenou! "
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » čtv kvě 26, 2011 12:34 pm

No čo dodať, za úplatky sa dávajú aj u nás hrozné pálky. V mnohých prípadoch sa úplatkár potrestá viac ako vrah "pre výstrahu".
V prípade je veľa otázníkov, článok je napísaný naivne a jednostranne.
Jenda685
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jenda685 » ned kvě 29, 2011 12:44 pm

No ono by to chtělo znát podrobněji?! Nějak se mi to nezdá?! Chorvati jsou sice horké hlavy, ale až tak??? Nechci jich zastávat, ale novinářům nevěřím ani z poloviny!!!
sklenar_jakub
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sklenar_jakub » ned kvě 29, 2011 2:18 pm

Zdravím, zajímavý článek z Britských listů ZDE. Je to pohled na věc z druhého břehu. :mad:
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » ned kvě 29, 2011 9:36 pm

Zaujímavý článok, kvitujem tú sebakritiku. Treba sa zamyslieť nad tým, či má zmysel trepať sa každoročne k moru na pár dní za každú cenu. Mnoho ludí na to evidentne nemá a napriek tomu cestujú. mnohokrát len a len preto, aby sa potom doma, alebo v práci mohli trhat hubu, akí sú oni cestovatelia. O tom že celú dobu jedia paštiku a celý hotel či penzión zaváňa sáčkovou polievkou skoro nikto nerozpráva. Je to trapné keď sa rodinka poháda na pláži kvôli peniazom, alebo keď jedia v reštaurácii traja jednu pizzu. nie som najmladší, kmoru som sa dostal ako 40 ročný. Keď som na to nemal, tak som sedel doma, alebo pri rybníku a bolo my dobre.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » ned kvě 29, 2011 10:58 pm

Tady není nic k zamyšlení. Na světě je spousta lidí co chtějí víc, než na co zrovna mají. Třeba zrovna tady na foru je spousta lidí co lepí dohromady staré
shnilé a rozpadlé lodě, jelikož na nové nemají. Každou chvíli tady někdo spekuluje jak koupit co nejlevněji nafukovací člun a motor za pět peněz. A co ti
co jim nechtějí povolit jezdit se starším motorem? Ti všichni nemají na lepší nové věci a přesto je chtějí. Já se nedivím lidem s malými dětmi, že jim chtějí
dopřát alespoň pár dní u moře. Ono se těm chorvatům hezky pošklebuje ale ty EUR od čechů jim už nesmrdí a chtěli by je oškubat ještě víc.
Když vidím chorvatské autobusy v Praze, tak to nejsou zrovna poslední modely, bydlí taky v levných hotelech a že by se stravovali v lepších restauracích
není vidět. Nejlepší je vidět chorvatské zemědělce na jednodenním výletě u moře. Takové chudáky ve starých krojích, kteří sedí celý den u moře v obleku
a máchají si zuté nohy po kolena v moři bych v ČR těžko našel. Ono vůbec zajet cca 50-100od pobřeží do vnitrozemí HR je dosti děsivý zážitek, na který
člověk nezapomene. Poslední roky tam čechů ubývá a v těch levnějších zařízeních je nahrazují maďaři a poláci a podle mých zkušeností je hravě předčí.
Již loni tam bylo méně němců, takřka všude vyseli cedulky Free zimmer. Při pohledu na letošní nabídky cestovek jsou dávno vyprodané levnější termíny
do 9.7. a potom od poloviny srpna a uprostřed sezony se začínají dávat slevy.
A ještě něco: ty "český chudáci" si na těch pár dní u moře musí vydělat vlastníma rukama, kdežto ty nenažraný, nafoukaný chorvati nedělají celý rok nic
a potom za 3-4 měsíce si chtějí nahrabat na zbytek roku. Zapomněli tam napsat, kam oni jezdí na dovolenou a kolik tam nechají peněz.
Krom toho po celém světě se celý rok poflakuje spousta lidí, kteří se chlubí, že cestují a žijí za pár šupů. A těch je určitě mnohokrát více než všech čechů dohromady a ještě je ostatní obdivují.
Proto kakovéto kecy házím za hlavu.

Zpět na