Oblast Vir, Pag, Rab, Cres, Lošinj, Silba, Olib, Molat

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: úte říj 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » pon črc 16, 2012 12:21 pm

Jarda sepsal naše plavby a já, abych byla věrna názvu tohoto vlákna, doplním jen navštívená místa a poznatky:

Mali Lošinj - pěkné městečko, marina v centru nefungovala, ale slibovali, že od začátku července bude. Naposledy jsme tam byli 26.6. a mola tam stále nebyla, tak nevím. Nicméně, pokud se přijede včas, naproti u nábřeží je pár mooringových stání s vodou a elektřinou, bez WC a sprch a za 40ti stopou loď jsme platili cca 290kun. O týden dříve jsme přijeli později, tak nás vyvázali na výletní loď, el. a voda byli také, platili jsme za 35 stop cca 230 kun.
V M. Lošinju moc doporučuji restauraci El Nino, najdete ji když půjdete z ústí zátoky nahoru po cestě kolem obchodů a stánků a skoro až nahoře je po levé straně. Přes silnici visí transparent červený El Nino. Mají tam menu masová i rybí za 75 - 95 kun na osobu - je v tom předkrm, hlavní jídlo s přílohou, salát, zákusek a štamprle. Výborné jídlo.
Na východní straně Lošinju je u městečka Veli Lošinj pěkná zátoka Baldarka na kotvení (třeba když se nestihne otevřený most v 18hod (nebo v 9).

Ilovik - v průplavu je mnoho bójí, ale bylo to jediné místo, kde bylo narváno. Nicméně přesto hezké, člunkem se dá dojet do městečka - dokonce tam jezdí vodní taxi. Na jihu Iloviku je moc pěkná pozvolná zátoka s jemným bílým pískem na dně. Na pláži byla vyplavená uschlá tráva, nicméně místo na zahrabání se do vyhřátého písku jsem našla :-))

Silba - tam jsme nezastavili, nicméně pro příští plavbu máme vyhlédnuté zátohy na západní straně - myslím že se jmenovala S. Ante nebo Sv. Anna a zátoky kolem.

Olib - pěkná rozlehlá zátoka Južna Slatina - písek a hezčí to je na západní části zátoky. Olib jde do vody jen velmi pozvolna, pozor na hloubku.

Cres - byli jsme jen v jižní části - Punta Križa - hezké zátoky, v zátoce Kolorat bóje. A také skákající delfíni :-)) (ne v zátokách, u ostrova).

Maun - úplně na severu ostrova je zátoka myslím Šip (připlutí ze západu - velmi pěkné, také písek a tyrkysová voda a pozvolně klesající dno

Pag - zátoka Melnica přibližně v polovině úzské severní části ostrova - pěkné. Pluli jsme kolem městečka Novalja, původně jsme tam chtěli zakotvit, nicméně zprávy nelhaly a městečko i během dne duní muzikou. Jeli jsme tedy níž do mariny Šimuni, nakoupili ve městečku Šimuni skvělý pažský sýr (prodávají ho v několika domech) a užili si sladkých sprch. V marině pozor na kormidlo, raději vyvázat loď co nejdál od mola, dno jde rychle nahoru a JardoviF zůstalo při odlivu jen asi 5cm pod kormidlem.

Vir - na severní straně jsou zátočinky s červenými písečnými skalami, je to tam hezké, i písečná pláž se tam najde.

Molat - průplav Molat - Ist je také pěkný a byl na konci června skoro prázdný.

Celkově nás oblast příjemně překvapila, na konci června málo lodí, žádná honba za kotvištěm a ceny mírnější - za bóje 12-14kun/m lodě.
Uživatelský avatar
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 277
Registrován: stř říj 21, 2009 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod MalyBob » pon črc 16, 2012 1:04 pm

Zkusím doplnit údaje o kotvištích z naší rodinné plavby 30.6.-7.7. na B30 ze Sukošanu.

30.06.
Na noc Uvala Paladinica/Rava - druhý rok tam registruju bójky, platba v místních obvyklých cenách. Je jich tam odhadem 12, letos jsme nocovali 3 lodě. Nevýhoda - jakmile vytáhnete cokoli k jídlu, vyrojí se hejno vos.

01.07.
Velmi málo větru, takže jsme koupací a obědové zastávky řešili volně na moři.
Na noc jsme dorazili kolem 18,30 do zátoky Paržine na jihu Iloviku, bez bójek, kotva. Narvané loděma odhadem kolem 20. Stáli jsme skoro venku jakž takž krytí od vln a SW, rozfoukalo se kvečeru. Doufal jsem, že většina lodí na noc zmizí a stalo se. Překotvili jsme do středu zátoky na tyrkys, 4 metry hloubka, písek. Nocovali s náma dvě loďky, plachetka Slovinců a zklamaní Italové (0:4) na motoráku, klid.

02.07.
Motorem obeplutí jižního cípu a směrem do kanálu Ilovik/Sv.Petar - viz výše Luciferka. Těch bójí je tam asi 100, neumím si představit, že můžou být všechny obsazené. Jenom jsme projeli, na břehu je určitě možnost doplnit zásoby.
Na oběd a koupání zastávka na Malem Lošinji - uvala Sunfarni. Kotva na písku cca 7 metrů. I když foukalo do zátoky (max. 10 kn), tak kotvení OK.
Střídavě na motor a zaďák do kanálu Luka Mali Lošinj. Místo jsme našli v Marina Lošinj - to je ta, která je severně od otočného mostu Privlaka, kolem benzinky. Nevýhody - kolem plující lodě způsobují vlnění (v kanále je omezená rychlost na 3 kn, ale...), je třeba spolehlivě dotáhnout mooring. Dále je patrný nepoměr výšky přístavní zdi-mola (z oblýskaného kamene, lávka klouzala tak, že jsem ji musel fixovat lany) a loďky, takže večer to mělo sklon červené sjezdovky, ráno již pěkná černá. Takže pohyb zejména směrem dolů, tedy na loď, nic moc. Ve městě - cca 20-30 minut chůze - je plno hospod i obchodů. Ale ani na doptání jsme neobjevili obchod v/u maríny, tzn. těžké věci (tekutiny) koupit buď na benzince nebo tahat z města.

03.07.
Plachtíme na NW zadobočák směrem na jih. Proplouváme Ilovička vrata, na oběd kotvíme spolu s dalšíma 6-10 loďkama v malé zátoce na jihu Male Orjule. Moc příjemné místo, ale v případě silnějších větrů nekryté. Hranice zátoky tvoří porostlé skály tak do výšky 1-2 metrů. Odpoledne opět plachty na NW, na noc bójka v zátoce Sv.Ante/Silba. Za pivo se dá zkrátit loď, ale ne moc, bo šef gleda i pazi!

04.07.
Obědová zastávka na Južna Slatina/Olib. V případě větru nekryté.
Proplutí prolazu Zapuntel (Ist/Molat), na plachty směr Dugi otok, Uvala Pantera, bójka. I večer minimálně polovina volná.

05.07.
Motorem přes volné moře do "Karibiku" - uvala Sakarun NW Dugi Otok. Cca 15 bójek, přes den jsme neplatili nic. Lodí moc, na pláži překvapivě málo lidí. Na večer přesun plachty/motor na Brbinj na bójku.


V pátek 06.07. již přes kotvu a pumpu v Zaglavu směr Mali Ždrelac a Sukošan. Ten pátek dopoledne foukalo pěkné jugo, takže jsem si "zastoupali", což se ovšem v náklonu líbilo pouze kapitánovi :mad: Odpolední Zaglav-Sukošan již klidný bočák.

Celkově vydařený týden, i když začal při vyplutí sérií chyb sluncem oblblé posádky i kapitána a následným chycením mooringu (během dvaceti sekund s pomocí marinera odstraněno a vypluto). Pěkných 173 mil, na můj vkus moc motoru, ale to se koupit ani objednat nedá. V oblasti severně od Dugi Otok jsem byl poprvé, dost se mi libí, určitě se nebudu zdráhat vrátit. Na moři jsem viděl dost a dost lodí, ale nikde jsme s kotvením neřešili, že se nevlezeme.

Psáno stručně, v případě dotazů povzpomínám a dopíšu.
Uživatelský avatar
kybl
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 16
Registrován: pon čer 23, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kybl » ned črc 28, 2013 1:36 am

Ahoj,
krátké info z týdnu po ostrovech v Kvarnerském zálivu.

Marina Punat na Krku - prsonál ochotný, lidi s charterovky milý, loď skvěle připravená (kromě nových plachet i wifi - 1Gb free). Market přímo v maríně, další asi 300m přes ulici.

Po vyplutí jsme (ač byl červenec) viděli jen asi 4 jachty, z toho polovina ani nevytáhla plachty a to foukalo ideálních 20kn.

Okolí ostrova Rab se už hemží motoráky a plachetnicemi bez plachet. Do zátok to chce vplouvat tak po 18 hodině, kdy se většina koupajících turistů vrací do apartmánů. Zátoky Krištofor a Čifnata severozápadně od města Rab jsou moc hezké a kryjí proti boře i NW větru. Dno mají písčité.

V mestě Rab nás nepustili k městskému molu, takže jsme museli do mariny. Chtěli 30€ za půl dne nebo 10€ bez računa (účtenky). Místní benzinka je široko daleko jediná vhodná k doplnění paliva.

Ostrůvek Trstenik s opuštěným majákem. Všude plno bodláků ale pěkná zátoka pro šnorchlování. Kotvení přes noc asi jen při mírném W větru.

Cres má na jihu spoustu pěkných zátok jak neobydlených, tak s civilizací. V zátoce Luka Pod Sv.Križ se dá vybrat i kotvení, kde se nevybírá. Luka Jadriščica zase disponuje pěknou konobou (Karlovačko 17Kn). Dno je také písčité.

Na Iloviku okolo 15h ještě spousta volných bójí, ale na můj vkus moc blízko u sebe. I když viděl jsem tam pár dobráků, kteří se vyvázali na dvě bójky najednou. Jen jsme to informativně projeli, co kdyby třeba příští rok...

Marína Mali Lošinj neskýtá žádné velké soukromí, ale zázemí (WC, sprcha, hospoda [Karlovačko 16 Kn]) má velmi pěkné. Platili jsme 70€ za Bavarku 44. Mooringy jsou tam porostlé nějakými ostrými mušlemi, takže naše cyklorukavice nebyly nic platné a palubní zdravotnice měla co dělat s ošetřováním pořezaných prstů. Průplav byl při NE větru a metrových vlnách pro spoustu lodí docela oříšek. Pro nás byl oříšek v tom, že jsme se nebyli schopni (po večeru v městečku) vykopat z kajut, abychom stihli v 9h otevření mostu a čekat na 18tou navečer se nám také nechtělo. Na nákupy není vhodná, protože nejbližší vybavený obchod je až ve městě, což je cca 2km. Nebo koupit předražený tovar na benzince v marině.

Na Pag jsme se nedostali, protože foukal W vítr a netušili jsme, jak to bude s kotvením.


Co se týká zvířeny, tak delfíny jsme nezahlídli, zato v zátokách spousta vos. Ryby (myslím že jsou to Cípalové) berou na tortelliny v rajské omáčce :-D

Co se týká plachtění, tak je známá věc, že Velebit umí zadělat na pěkný vítr (a to nemyslím jen Boru) a Cres i Lošinj se svou výškou taky udělají pěknou termiku, takže i když je dál od ostrovů moře jak zrcadlo, tak okolo nich fouká aspoň 10kn, což potěší, zvláště, když neni žádný pevný itinerář plavby.

Za mě :good:
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Příspěvekod kolovratek » pon zář 30, 2013 8:57 pm

Aktuální ceny Mali Lošinj 18kn/m, voda 40kn, elektrika 40kn, zátoka Krivica - boje 225kn za boji, na kotvě zdarma
Uživatelský avatar
kenty8000
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: pát zář 28, 2012 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kenty8000 » úte dub 15, 2014 8:14 am

Nebyl jste někdo loni na Pagu ? Našel jsem informaci ,že se tam chystají zavřít kapitanát. Na oficiálních stránkách nic není . popřípadě jestli někdo neví zdali tam zaregistruju loď v sobotu - neděli. Děkuji

info-pag
Naposledy upravil(a) kenty8000 dne úte dub 15, 2014 5:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8271
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte dub 15, 2014 9:38 am

Otázkou je, co je považováno za " oficiální stránky".
Pokud by to náhodou byly stránky Ministarstvo pomorstva, tak tam Pag jako pobočka Lučka kapetanije Zadar, normálně figuruje. I s kontaktem, můžeš se optat. Ale v pobočkách mívají klouzavou pracovní dobu. Možná se raději ptát přímo v Zadaru, tam je služba nepřetržitá.
Uživatelský avatar
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 277
Registrován: stř říj 21, 2009 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod MalyBob » úte dub 15, 2014 12:39 pm

Asi jak píše Baharis - http://www.mppi.hr/default.aspx?id=9014
Je to na jeden telefon. Ale samozřejmě s chorvatskou zárukou :mad:
Uživatelský avatar
Skof_ACE
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 58
Registrován: ned pro 23, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Skof_ACE » úte srp 26, 2014 10:40 pm

Ahoj všichni,

Jen dotaz ke stání v Mali Lošinj.
Byl tam někdo letos? Funguje už i ta "druhá marína" nebo městské molo, nebo co to je:) ???
Resp. kde je případně lepší stát.

Dík....EDIT:
PS: už jsem na to našel přímo vlákno...tak sorry za offtopic
Uživatelský avatar
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 277
Registrován: stř říj 21, 2009 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod MalyBob » úte zář 30, 2014 1:40 pm

Je zavřený otočný most v městečku Osor mezi ostrovy Lošinj a Cres! Informace, že na tři měsíce (ve které části intervalu se nacházíme, se nepodařilo zjistit :mad: )
Uživatelský avatar
meny
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 19
Registrován: sob pro 21, 2013 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod meny » úte zář 30, 2014 2:08 pm

Skof_ACE píše:Ahoj všichni,

Jen dotaz ke stání v Mali Lošinj.
Byl tam někdo letos? Funguje už i ta "druhá marína" nebo městské molo, nebo co to je:) ???
Resp. kde je případně lepší stát.


Ahoj,
minulý týden jsme tam odtud vyplouvali...
Marina byla tady https://www.google.cz/maps/place/Mali+L ... e74c?hl=cs , před benzinkou těsně před mostem. V Marině je vše, voda elektřina, mooringy, jenom do městečka je to trošku dál...
Tak jestli je to "ta druhá" marína, tak funguje.

Meny
Uživatelský avatar
nemo66
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 11, 2013 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Příspěvekod nemo66 » pon říj 06, 2014 9:09 pm

Skof_ACE píše:Ahoj všichni,

Jen dotaz ke stání v Mali Lošinj.
Byl tam někdo letos? Funguje už i ta "druhá marína" nebo městské molo, nebo co to je:) ???
Resp. kde je případně lepší stát.

Dík....EDIT:
PS: už jsem na to našel přímo vlákno...tak sorry za offtopic


Ahoj,

minulý týden jsem byl v Malim Lošinji - vyvázal jsem se v marině v centru města. Cena za 12,4 loď byla 350,- Kn vč. vody a el. Součástí mariny nejsou sprchy a WC, jsou ale k dispozici pěkné a nové 30 m od mola přes ulici od jiné firmy za 35,- Kn/osoba/24 hod i s recepční;-) Nevýhodou je omezená provozní doba 7 - 13; 17 - 21
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1607
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 64
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » pon říj 06, 2014 9:51 pm

nemo66 píše:...... Součástí mariny nejsou sprchy a WC, jsou ale k dispozici pěkné a nové 30 m od mola přes ulici od jiné firmy za 35,- Kn/osoba/24 hod i s recepční;-) Nevýhodou je omezená provozní doba 7 - 13; 17 - 21


Jak ta recepční vypadala? Stála za těch 35 Kn? :lol:
Uživatelský avatar
Skof_ACE
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 58
Registrován: ned pro 23, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Skof_ACE » pon říj 13, 2014 4:43 pm

Díky za odpovědi...

My tam kotvili 15.-16.9. v městské maríně (ta víc v centru)...vše fajn...

MalyBob
O mostu Lošinj - Cres v Osoru jsme byli 15.9. večer na scooterech...a to ještě fungoval.

Zdenda12345
Sociálky moc fajn, ale od recepční bych si asi záda umýt nenechal...normální stará chorvatská puška ;)


Jinak "sever" příjemně překvapil....
Uživatelský avatar
pes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 161
Registrován: pon čer 30, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Mosty Osor a Mali Lišinj Privlaka

Příspěvekod pes » ned kvě 24, 2015 1:41 pm

Ahoj
nevíte zda jsou už pro lodě k proplutí otáčecí mosty v Osoru a v Mali Lošinj ?
Případně kdy budou opravy dokončeny ? Jde mi o první týden v červenci.
Uživatelský avatar
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 277
Registrován: stř říj 21, 2009 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod MalyBob » ned kvě 24, 2015 3:24 pm

http://www.luckauprava-losinj.hr/mostovi.html
Zkus, dole je telefon nebo email.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti