tkruska píše:Mate nekdo zkusenosti s placenim, kdyz tam clovek prijede s malou plachetnici (6m) ale vlastni?
Bavil jsem se s jednim clovekem co tam pred par lety byl, a tvrdil ze se k majitelskym lodim chovaji lepe a kolikrat nechteji nic.
dik
Chorvatsko je krásné, Chorvati jsou příjemní i obsluha přístavů. Všechno má svůj řád, a svojí cenu, a každý si musí najít to co očekává a to co chce. Je dobré se dopředu seznámit s podmínkami a cenami míst, kam se chystám.
Smlouvání s obsluhou přístavů o ceně za kotvení je blbost. Přístav má ceník a ten platí. Když je za metr délky lodě 26 Kuna, tak za loď deset metrů zaplatím 260, dostanu účet a hotovo.
Některé bójky se platí za kus, některé podle délky lodě, vždy je to ale předem jasné. Když za loď do 10 metrů se platí 100 Kuna, a za loď nad 10 metrů 150, pak za B38 zapaltím 150, dostanu účet. Většinou odpadky odvážejí, ale jsou místa, kde to nedělají, protože nesmí.
Ve všech přístavech se chovají stejně k lodím velkým i malým, k lodím majitelským či k čártristům. Nikdy mě s malou lodí nevyhodili ani v přístavu ani na bojce, protože by to byl snad malý příjem. K lodím majitelským i čártristům se také chovají stejně. Výhodou lodí majitelských je pouze to, že majitelé místa dopředu znají, a z let minulých se znají i s obsluhou, znají cenu a platí s přátelským úsměvem.
Je tedy potřeba rozlišit mezi ACI marinou (cenik na netu), městským přístavem (obvykle 26 - 30 kuna/m), stáním na bóji (obvykle 14 - 20 kuna/m) a kotvením v zátoce na vlastní kotvě.
Většina majitelů menších plachetnic, stojí v zátokách na vlatní kotvě, jednou za pár dní zaplatí v městském přístavu (doplní vodu, vyhodí odpadky, nakoupí jídlo, jdou do restaurace) a v případě očekávané bouře jsou rádi když můžou zaplatit za klidné stání třeba na bóji.