oči

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

oči

Příspěvekod vilma » čtv dub 10, 2008 6:02 pm

Ve větrném, slunečném nebo prašném prostředí může snadno dojít k podráždění nebo zanícení očí. I tato drobná nepříjemnost může narušit naši pohodu či bezpečnost. Nemáme-li po ruce ty správné prostředky, může se při opakovaném mnutí svědivých očí stav zhoršovat, k počátečnímu podráždění se přidá infekční zánět, protože do oka stále "přidáváme špínu", místo toho, co tam patří...

Co s sebou na cesty určitě ? - doporučila bych :
Ophthalmo-Septonex oční kapky 1x10 ml /30kč/. Přes den a při plavbě jsou určitě lepší kapky, jelikož tentýž lék ve formě masti nechává film, který trochu zhorší vidění.
Užití : především dezinfekce oka a léčba zánětu spojivek, klidně i při podráždění oka.

Kdo ví, že ho oči často zlobí a pálí a pod., tak má též možnost si přibrat:
Visine, oční kapky 1x15 ml /108 kč/:
Užití :Na zmírnění podráždění oka = sníží překrvení spojivek a zmenší otok,
a na léčbu neinfekčních zánětů - např. alergických, pocházejících "od" kouře, prachu, větru, počítače.. Obsahuje účinnou látku tetryzolin.

Lacrisyn, oční kapky 1x10 ml /50kč/:
Užití : zmírnění nezánětlivého podráždění oka, mírná dezinfekce, vytvoří ochranný film na rohovce. Obsahuje hypromelosu, tetraboritan sodný a kyselinu boritou, /roztok kyseliny borité + něco = Ophtal = tzv. borová voda na vyplachování očí/.

Ophthalmo-Evercil oční kapky 1x10 ml /40kč/.
Užití : omezuje vznik otoků, překrvení spojivky, takže kdo trpí na popraskané žilky v oku a chce to řešit, má možnost.

Léků s obdobnými účinky je dnes hodně na výběr, vybrala jsem zrovna tyto po osobní konzultaci s odborným lékařem /jako vždy/, a též s ohledem na dostupnost. Všechny vypsané léky lze koupit bez lékařského receptu. Tak doufám, že někomu pomůžou....
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pát dub 11, 2008 10:05 am

Vilmo,
lodní lékárna v Tvém podání musí připomínat menší supermarket. :D
Já vím, všechno jmenované si najednou nebereš ...
Nebo snad jo? :o
Uživatelský avatar
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

lékárna

Příspěvekod pecho » pát dub 11, 2008 10:49 am

Já bych to viděl na Ophtalmo-septonex a borovou vodu, nechci odbornici jako je Vilma fušovat do řemesla (tak to bych si v životě nedovolil ani myšlenkou) a s tímhle jsem si vystačil i po několika složitých operacích oka, už odhojených. Zdraví Pecho
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát dub 11, 2008 11:08 am

Si myslím, že Vilma nabídla pouze možnosti a jak napsala, je toho mraky...

Je zřejmé, že na drobné podráždění a aplikaci během dne jsou vhodné kapky. Jaké si kdo vybere, to už je na něm. Mě se poslední roky nejvíc osvědčil Visine Classic. Pokud potíže přetrvávají, je dobré si před spaním nanést pod víčka mast, tady mám ve výbavě Opthalmo-Hydrocortison.

A hlavně. Používám skialpinistické brýle, s tmavší plochou skel nahoře i dole a samozřejmě s bočními chrániči.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pát dub 11, 2008 6:35 pm

lynx píše:Vilmo,
lodní lékárna v Tvém podání musí připomínat menší supermarket. :D
Já vím, všechno jmenované si najednou nebereš ...
Nebo snad jo? :o


to lynx :
Ze stávajícího topiku jsem "doporučovala určitě" Ophthalmo-Septonex.
Ostatní jsem uvedla jen pro případ, že někdo na něco trpí už dlouhodoběji a ví to o sobě. Musím to příště nějak zvýraznit více...

Jestli se mám odhalit já, tak já pro svou potřebu beru maximálně a v ideálním případě:
Brufen -na bolest, teplotu, zánět, pak dezinfekci - jod či Peroxid, antialergikum - třeba Claritin, Fenistil gel, pak případně na oči Ophtalmo-chloramphenicol mast :oops: (pravda, je na předpis, ale já ji mám načatou doma), pak náplast, obvaz, nůžky v manikůře... A asi hotovka. :oops: Pravda, je to víc než málo, není to vyčerpávající, tak to nemůžu všeobecně doporučovat, vždycky samozřejmě může něco chybět.

V případě lehčí nouze umím ale trochu improvizovat - nejrůznější kožní problémy namažu slunečnicovým/olivovým olejem či sádlem, zanícené hrdlo léčím čajem z majoránky a cibule atp., vykloktám jodem se slanou vodou, zánět v oku vypláchnu slanou převařenou vodou, rehydratační roztok nachystám lehce - asi jako zálivku do salátu + do toho šťávu z grepů, atd. Když je to fakt vážné, stejně musíš k lékaři a léky nepomůžou... (Ještě rozmýšlím nad topikem "Improvizace na cestách").

Jedeme-li celá rodina, je nás 5, tak beru s ohledem na děti i nějakou Smectu (jíl na příp. průjmy, co kdyby konečně), pak např. Olynth (nosní kapky na rýmu) a Fenistil kapky(už jsem psala v topiku Lékárna, jak jeden preparát lze různě tvořivě využít). Víc ale ne, cíleně vychovávám děti k tomu, že být zdravý (a bohatý :) ) je výhodné (trochu toho nemocného znevýhodním tím, že ostatním dopřeju nějakou atrakci v době nemoci třetího :oops:) a výsledkem tohoto mého dlouhodobého působení je, že prakticky nikdy nikdo není nemocný a nechybí, už si i paní učitelky posmutněle všimly...

Zpět k lékárně : Čím více lidí (respektive osobo/dnů) v partě jede, tím je samozřejmě nutno brát více věcí do lékárny - brala bych z každého topiku, co tu zatím je, aspoň jeden preparát, to zas jo.... Taky musím připomenout, že je strašně nevděčný dělat lodní lékárnu, neb např. každému na bolest zabírá něco jiného, tak bych trvala na tom, aby si na bolest a na teplotu každý vzal, co má vyzkoušené, taky proto, aby to bylo v dostatečném množství.


to pecho :
ta borová voda (těžká!) už může být i luxus, ty kapky by mohly na cestování se zdravýma očima stačit. Nebo jestli borovku na vyplachování mušek, tak už možná nemusí být ten Opht. Septonex a k borovce třeba "Ophthalmo-Chloramphenicol", to už je antibiotiková mast, na hnisavé záněty. Vždy hodně záleží na celkovém zdravotním stavu, co si kdo může dovolit risknout a přečkat pár dnů než dojede domů...

to baharis : pravdu díš.
Uživatelský avatar
radar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 136
Registrován: čtv bře 22, 2007 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: New York
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod radar » sob bře 10, 2012 1:04 pm

Mate nekdo dlouhodobejsi zkusenost s nosenim kontaktnich cocek na mori? Na co si dat pozor? Diky M.
Uživatelský avatar
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: úte říj 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » sob bře 10, 2012 1:17 pm

Používám jednodenní. Možná přes ně nevidím tak dobře jako přes brýle, ale určitě lépe než bez brýlí. Zvlášť poté, co jsem utopila brýle mi to připadá jako dobrá možnost. Také si mohu vzít kvalitní sluneční brýle, samostmívací dioptrické jsou k ničemu, tmavé klapky přes brýle jsou většinou ošklivé a stejně nechrání oči i z boku.
Problém jsem měla jen jednou, kdy se mi večer díky vlnám nepodařilo jednu čočku z oka vyndat a oko jsem si podráždila a do rána jsem chytla zánět spojivek. Pomohl ale Ophtalmo Septonex (či co to bylo...).
Určitě doporučuji.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob bře 10, 2012 3:43 pm

Používá dcera i žena. Na dovolenou vždy nasadí 1 měsíční. Déle v kuse ani neplujeme.
Prvotním impulsem pro čočky byla možnost použít brýle a šnorchl...
A nemůžou si vynachválit.
Pozor snad jen, abys měl sebou nějaké rezervní, pokud bys musel něco řešit a roztok na uložení.
Kdo je nosí, tak sám nejlépe ví jak s tím zacházet.
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod heavy » sob bře 10, 2012 4:43 pm

Akorát to řeším, jsem objednán na uterý :). Jedny sluneční brýle letěli ze zámku Orlík cca 10m, jedny jsou na dně Jadranu. V ceně diopt. brýlích (slunečních) to nejsou malé škody. Hlavním důvodem, ale byla nemožnost sport. tvaru brýlí a zamezení nasvícení brýlí z boku. Snad nebudu patřit do malého % lidí co čočky nesnesou :?
Uživatelský avatar
lodnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: čtv říj 27, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lodnik » sob bře 10, 2012 6:15 pm

Mně oční doktorka čočky moc nedoporučovala (mám prý sklony k zánětům víček). Tak na takové sportovnější akce mám brýle v obyčejném rámečku, ale sklo je samozatmavovací a tvrzené. Při náročnějších pohybech je mám přivázané na gumičce. Nebo používám sportovní Rudy Project s "vnitřními" dioptrickými. Zatím si nestěžuji a ty obyčejné dokonce téměř přežily, když jsem se mlel ve válci pod raftem (zůstaly mi na hlavě a dokonce v nich zůstalo jedno sklo). Potápěčskou masku mám s dioptrickými skly už dlouho.
Uživatelský avatar
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: úte říj 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » sob bře 10, 2012 6:22 pm

Já ještě doplním - jsem dost vodní živel, ráda skáču do vody, bála jsem se, že by se náhodou mohly čočky uvolnit, ale ještě se to nestalo. Při potápění se také někdy dívám pod vodou s otevřenýma očima bez potápěčských brýlí a taky se mi nestalo, že by se čočky uvolnily.
Uživatelský avatar
neski
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: sob srp 25, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod neski » sob bře 10, 2012 8:31 pm

Mně teda čočky při plavání pod vodou s otevřenejma očima uplavaly ...
Uživatelský avatar
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 419
Registrován: stř zář 09, 2009 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bozkov - 1NM od zdroje bramboraku

Příspěvekod bahno » ned bře 11, 2012 8:16 am

Co se cocek tyce, skvely sou Optix Night&Day - jsou schvaleny pro noseni stylem nandat, mesic nevyndat, pak jedna noc bez cocek a zase jedno nandani a celej mesic... nicmene to nemuzu uplne doporucit. Chce je to alespon obcas vyndat. Ale rozhodne jeden dva dny, ba i tejden bez vyndani jdou uplne v klidu, rano clovek zamrka a jede se dal.
Uživatelský avatar
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 138
Registrován: pon úno 20, 2012 1:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod DonTragedy » ned bře 11, 2012 11:30 am

Cocky - moja skusenost je, ze aj ked je to typ co nemusim tyzden vytiahnut, tak po spanku mam suche oko a dru. Preto v nich maximalne nudzovo prespim, alebo nasledne rozkvapkavam oko roznymi visinkami.
Inak v nich plavam pod vodou s otvorenymi ocami bez masky a nikdy nebol problem (nastastie). Zo zaciatku som sa bal, ze vypadnu, ale v skutocnosti sa ani nepohli.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host