meduza

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
dexter
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 96
Registrován: úte srp 09, 2011 2:00 am
Reputace: 1

meduza

Příspěvekod dexter » pát srp 19, 2016 8:37 pm

Poprosil by som o informaciu ak ma niekto skusenosto cim najlepsie zastavit palenie po zasahu meduzou. Resp. ak ma niekto presnu predstavu co je to za bazmeg co ma meduza na chapadlach z chemickeho hladiska a cim sa najlepsie neutralizuje sem s tym. Pred rokom som musel pri biseve riesit popalenie od nejakeho zvysku chapadiel od neznamej meduzi. Zanechalo to skarede cervene popalenie.
Trosku pomohla babska rada vodka aj ocot.
Ale nakoniec bol nastastie po ruke aj fenistil gel.

Je na to nieco overene.

ps: pre info, ano skusali sme to aj ocurat, ale to vobec nefungovalo ;)
Uživatelský avatar
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 628
Registrován: pon črc 16, 2007 2:00 am
Reputace: 36
Bydliště: Znojmo

Re: meduza

Příspěvekod ferdas » pát srp 19, 2016 8:48 pm

Nebylo to nakonec popálení sasankou? Když je řeč o těch "chapadlech".. Sasanka mě popálila někdy před 18 lety na obličeji, nateklo to a docela bolelo. Domácí se smáli a doporučili natírat octem. Stopy to nezanechalo.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Re: meduza

Příspěvekod Wlady » sob srp 20, 2016 12:26 am

Pokud vím, tak jsou to všechno jedy bílkovinné povahy, takže pomáhá teplo. Což zmanená, uvařit postiženou okončetinu v teplé vodě :lol:
Začít na cca 50°C. Náhlé ponoření ještě většina lidí s různou intenzitou klení snese a následně postupně dolévat (dohřívat) na cca 60°C. Po 10-15 minutách působení teploty 60°C by mělo být hotovo (destrukce bílkovin = jedu).

Totéž by mělo pomoci i na ježky a hlavně na tu pitomou tropickou rybu, na níž se občas u břehu šlápne a jejíž jméno se mi nechce googlit, ale všichni víme... V jejím případě je nezbytné urychleně zapomenout na ohledy a být nemilosrdný, protože jde (velmi pravděpodobně) o život. Dobu bych raději mírně prodloužil a teplotu co nejexaktněji ověřil (možná pro jistotu ještě o pár stupnů zvýšil :roll: ), protože tkáň je nutné prohřát do dostatečné hloubky (bodnutí ostny).

Jedná-li se o požahání (medusa, sasanka) na trupu (bodnutí naštěstí snad nepřipadá do úvahy - pozor na oblíbený sex ve vodě, zejména na Kubě kde věří, že chrání proti otěhotnění a snad i AIDS), tak z babských receptů je opravdu funkční vinný ocet. Uměl bych si sice představit prohřívání postiženého místa horkými obklady, ale pochybuji, že by to stačilo, resp. bylo smysluplné. Nevím o tom, že by to někdo zkusil a obávám se, že dostatečné prohřátí by bylo velmi problematické, popř. by bolestivost ošetření převýšila nepříjemný pocit z požahaní. O život, snad s výjimkou těžkých alergiků nebo čtyřhranky Fleckerovy (Chironex fleckeri), většinou nejde. V jejím případě navíc není na grilování čas, takže rychle ocet, záchranku, modlit se a když to nepostačí, resuscitovat (akutně hrozí dechová + srdeční zástava). Dle posledních výzkumů údajně pomáhá hořčík, ale nevím o nikom, kdo by si do Austrálie vozil Magnesii :lol:

Koukám, že je to trochu nepřehledné, takže SHRNUTÍ:

Předmětné jedy jsou bílkovinné povahy, takže nemáme-li antidotum, je obecně jediná možnost odstranění příčiny problému destrukce bílkoviny jedu. To lze v terénu docílit různě ne-příjemnými způsoby a také s různou kvalitou.
Ocet : rychlost působení ucházející, bolestivost ošetření nulová, kvalita nic moc, ale výrazně lepší než NIC!
Teplota : rychlost nic moc, bolestivost ošetření značná až nesnesitelná, ale kvalita dokonalá (resp. úměrná teplotě a době působení).
Výběr prostředku tedy záleží především na původci (nebezpečnosti) ataku a místě postižení.

Povrchově působící analgetika: Fenistil, Ibalgin gel etc. mohou subjektivně ulevit, ale jedná se o odstraňování následku (bolest, svědění) nikoli příčiny (jedu). Dle okolností to samozřejmě může být dostatečné, resp. příjemnější a relativně dostatečné.
Osobně bych asi nejprve aplikoval ocet ("léčba") a gel až následně (úleva).
Uživatelský avatar
dexter
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 96
Registrován: úte srp 09, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Re: meduza

Příspěvekod dexter » pon zář 12, 2016 9:14 am

dik, info o bielkovinovej podstate jedu pomohlo. Teraz viem, ze to staci na minutku ponorit do vriacej vody a je to ;)
Uživatelský avatar
ok1fwg
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 22
Registrován: úte zář 09, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Re: meduza

Příspěvekod ok1fwg » pon říj 17, 2016 10:34 pm

Kolikrát ve vodě plavou i uvolněná žahadla medůz a i ty mohou způsobit pěknou nepříjemnost (osobní zkušenost ze Středozemního moře na jihu Francie). Ta vlákna mohou být docela dlouhá a ve vodě jsou prakticky neviditelná. Doporučuje se mj. se jich mechanicky zbavit a dostat to z kůže dolů a to např. pískem co nejdříve, aby jejich působení bylo co nejkratší. Pak následuje ošetření, např. již zmiňovaným octem nebo podobnou látkou (čpavkovou vodou apod.). Ne vždy je to však hned dostupné. Ale asi zásadní je to dostat z kůže pryč.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host