překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod vilma » sob říj 13, 2007 10:47 am

Mýtus : Bylinky a přírodní prostředky jsou zdravější než léky .
No, je to tak, přívrženci přírodní léčby mají raději bylinky než tu "chemii" v lécích. Je to trochu iracionální, vždyť v bylinkách jsou ty chemikálie také. Nedůvěra k patákům pramení spíše z následků rané výchovy - "nejez ty barevný kolečka, broučku, jsou strašně jedovaté !" Adekvátně užitý lék zas tak "jedovatý" nemusí být, často doplňuje či nahrazuje v těle to, co tam chybí.
[i]Výhodou léků je to, že víte, kolik toho musíte zkonzumovat -/nezbytné množství/. U bylinek, olejíčků atd. toto nikdy nezaručíte, byť se traduje, že nemají "vedlejší nežádoucí účinky". (Nechci teď rozviřovat debatu s přívrženci bylinek s předem jasným průběhem. Oni budou argumetnovat pro a já jim přitakám, že vždyť jo).
Názorný příklad, který není z jachtingu ale je stručný a ilustrativní :
Těhotná žena v 5. měsíci se bojí užívat při nachlazení nějaký lék, aby nepoškodila dítě. Bojí se vzít zastaralý acylpyrin či brufen. Proto si vaří bylinné čaje a popíjí 3x denně, než to přejde, řekněme týden. 2 vážné omyly : 1/vysoká teplota je pro plod velmi nebezpečná, často zapříčiní jeho poškození, je nesrovnatelně nebezpečnější než vyjímečně užitý třeba brufen nebo acylpyrin. 2/ Z bylinek načerpá žena nekontrolovaně tolik chemických sloučenin, že by se z toho zbláznila, kdyby tomu rozuměla.
Závěr : kdyby si vzala brufen či acylpyrin, tak by věděla že užila 400 mg něčeho a hotovo. Dítě to vydrží.
Co se z toho ještě poučit na cesty ? Je jednodušší a zaručenější než tahat pytle bylin a flaštičky s podivnými tekutinami vzít nějakou tu chemickou krabku.
Co vy na to ? Je to moc šokézní ?
Naposledy upravil(a) vilma dne stř říj 17, 2007 11:45 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » ned říj 14, 2007 9:10 pm

Ahoj.
Nikoli, mluvíš mi z duše...Jsem též příznivec těchto "nemoderních" názorů...Wlady
Uživatelský avatar
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 77
Registrován: úte kvě 02, 2017 1:02 pm
Reputace: 1

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod glenr » sob led 20, 2018 10:10 am

Ovsem je to jen povest nepodlozena studiemy nemluve o tom ze ten radoby brufen zpusobuje poskozeni kardiovaskulární systému desetileta studie. A nejedna se jen o latky ucine v lecich ale o doplnkove latky ktere jsou jeste v leku jen zobejte zobejte nerozumne leky a chrochtejte si jak je vam skvele. Ja si pamatuji jeste dobu kdy nebylo mozne dnes bezne leky sehnat. Myslim si tedy ze vseho tak akorata nezatrcoval bych kureci vyvar, lipovy ci jitrocelový caj.
Uživatelský avatar
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 332
Registrován: čtv led 24, 2013 1:00 am
Reputace: 24

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod stani119 » sob led 20, 2018 1:39 pm

Prosím nezapomínejte na všelék - dobrou slivovičku, vypalí červa a povzbudí :D
Uživatelský avatar
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 111
Registrován: ned úno 16, 2014 1:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Nové Zámky

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod Michal1 » sob led 20, 2018 6:03 pm

Zdravim.
Zaujímavá téma, na mňa bylinky a čajíky nezaberajú. Ak ma niečo chytí skončím vždy na klasických liekoch. ale ak niekomu tie čaje chutia alebo pomáhajú, je to len jeho volba. Zároveň si myslím, že ak idem na nejaký výlet (loďou, autom a pod.) Vždy si berieme lieky, pre prípad núdze, aby sme boli prevádzkyschopný. Podľa mňa ak si človek dá raz za rok nejaký liek, tak tie vedlajšie účinky nebudú také hrozné....
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 414
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 32
Bydliště: Gútor

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod ixxo » sob led 20, 2018 7:14 pm

Mám odskúšané a osvedčené pri prechladnutí a horúčke, do polovice šálky čaj s medom (slabšie povahy do trištvrte) doplniť slivovicou,vypiť podľa možnosti čo najteplejšie, zaliezť do perín a potiť sa, ráno je po horúčke, akurát je človek trochu malátny.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 571
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod LadaM » sob led 20, 2018 7:51 pm

Podle mě není problém v těch lécích, ale v lidech. Dneska je ve společnosti velmi potlačená osobní zodpovědnost (což je jenom iluze, protože se jí zbavit nelze) a lidi hledají jistotu a snadná řešení. Bohužel, místo toho, aby se obrátili dovnitř k sobě, hledají venku. No a v rámci obchodního veletoče se vždycky najde někdo, kdo jim ochotně nabídne svoje řešení. Lékaři, místo pokorné a upřímné pomoci ostatním mnohdy hrají jakousi podivnou hru moci a strachu s patentem na potřeby ostatních.
Lidé zapomněli na úžasné schopnosti a potenciál svého dokonalého těla a když jim to někdo připomene, nevěří. A kde není víra, nemůžou se dít zázraky.
K těm bylinkám - stejně jako my lidé, je i svět přírody dokonalý a je tu pro nás. Bohužel není na každé kopřivě příbalový leták, takže jakoby chybí záruka a informace. Přesto jsou ale tyto informace už po staletí dostupné, kolik čeho na co, kdy ne (třeba ve zmíněném těhotenství) atd.
Hlavní ale je ptát se po opravdové příčině našich problémů a ne jenom tlumit následky. Lékaři mají po dlouhém vývoji medicíny poměrně jasno v tom JAK vznikne v těle problém, jenom velmi málo z nich si ale pokládá otázku PROČ.
Každá nemoc je zpráva našeho těla pro naší duši, že něco není v pořádku s našimi postoji. Nemoc prostě znamená, že nad sebou NEmám MOC. Pokud pochopím příčinu a změním postoj, nemoc už není potřeba a rekonvalescence je mnohem rychlejší. Z pohledu dnešní medicíny až absurdně - s tím mám osobní zkušenosti. Důležitý faktor v takovémto přístupu je náš vlastní vnitřní pocit. Tedy něco, co se dnes někde dokonce učí držet na uzdě. Hlavně neprojevovat emoce. Jenže, tam, kde NEjsou EMOCE, přicházejí nemoce :)
Léky podle mě nejsou problém. Problém je ale přístup, s jakým je většina lidí užívá, resp. nadužívá.

PS: Vezměte to prosím spíš jako námět k zamyšlení. Nerad bych vyvolal oblíbenou argumentaci typu nachlazení vs. operace mozku po autonehodě :)
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 628
Registrován: pon kvě 02, 2011 2:00 am
Reputace: 21

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod martinptacek » ned led 21, 2018 9:39 am

Tak tohle zimní téma mě rozesmalo. Tak to poslu zase na někoho dalšího.

Heřmánkový čaj na každou zlomeninu!
Teď si můžu postěžovat jako důchodce. I když nejsem. Loni mi vzali žlučník. Dva roky mě bolel. Protože byl plnéj kamínků. Jsem rád, že to dopadlo tak dobře a dneska se cítím zdrav i když už to nikdy nebude jako dřív. Myšlenka, že bych se kuryroval bylinkami mě přijde neskutečně úsměvnej. Nebo když mě dávali zubní implantát, tak jsem rád za antibiotika a umrtvení tak silný, že jsem ani necítil vrtání do kostí. Kdybych měl proti bolesti kousat mátu a proti zánětu medunkovej čaj, tak bych léčitelé vyhodil z vokna.

By mě zajímalo pro koho tyhlety moudra o léčitelství jsou. Když někdo fachci 12h denně, aby zaplatil barák, dopral deckam kroužky a v létě týden na lodi, tak je z toho pochopitelně zdravotně špatnej. A pak mu léčitel pořadí, že je nemocná jeho duše a měl by se nad tím zamyslet. Léčit se šípkem můžou bezdomovci a matky v domácnosti, ale ti kteří musí fungovat si vezmou na noc paralen a druhej den hopsahejsa do kapitalismu. Ale nemám nic proti tomu, aby se každej léčil jak uzná za vhodný.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé pr ostředky x léky

Příspěvekod geus » ned led 21, 2018 8:16 pm

Zapomeli jste na canabis takovy dobry jointik a je pi bolestech
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 134
Registrován: pon srp 07, 2017 4:58 pm
Reputace: 14

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod Voda » ned led 21, 2018 9:58 pm

Rád bych také přispěl něčím co mám s dobrými výsledky odzkoušeno. jedná se o něco podobného co výše uvádí ixxo.
Základem je třidecilitrový krýgl, lze použít i půllitr. Mix v tomto případě tvoří svařené víno a rum. Teplota směsi je trochu vyšší, avšak taková, aby jste ji dokázali vypít. Jsem zřejmě slabší povaha, respektive slabost pro mne má manželka, takže u toho rumu se ji obvykle zachvěje ruka a dá ho trochu víc. Pokud máte rádi med a citrón, klidně, na lžičku a do úst. Svařák s rumem je tak dobrý, že je škoda to něčím kazit. Tuto kůru je zapotřebí aplikovat okamžitě jakmile vás začne bolet hlava, kapat z nosu, případně nějaké to kýchání. Avšak v rámci prevence, v mezidobí, nebo na začátku chřipkové sezóny je rovněž velmi prospěšná. Před její aplikací je potřebné dokončit vše co jste mínili v daném dni vykonat, neboť další krok, který bezprostředně následuje, je krokem do postele. Tuto směs jsem nevymyslel, ale jsem za ni vděčný, protože se mi vždy osvědčila. Považuji ji za pravděpodobně námořnickou. Jednak ten obsah rumu a jednak, bude se s vámi chvíli houpat postel.... spánek většinou přijde tak rychle, že si člověk ani nestačí rozmyslet jaká to zvířátka vlastně chtěl počítat. Ráno se probouzím naprosto fit, o nějaké malátnosti nemůže být ani řeč. Respektive může, před manželkou, že by ulila trochu toho rumu, pokud ještě nějaký zbyl. :)
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 75
Registrován: sob říj 22, 2016 10:54 pm
Reputace: 11

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod asasek » sob led 27, 2018 11:32 am

martinptacek píše:By mě zajímalo pro koho tyhlety moudra o léčitelství jsou. Když někdo fachci 12h denně, aby zaplatil barák, dopral deckam kroužky a v létě týden na lodi, tak je z toho pochopitelně zdravotně špatnej. A pak mu léčitel pořadí, že je nemocná jeho duše a měl by se nad tím zamyslet.


Ale to tom to přesně je: máme volbu. Jestli se hnát za těmi kroužky a lodí i přes vlastní mrtvolu ("nemocná duše"), nebo jestli si dovolíme v životě trochu pohov - holt děcka budou mít o jeden kroužek míň, ono na tom nakonec až tolik nezáleží. Třeba budou děcka i radši, že mají tátu doma a můžou si s ním pohrát (záleží na věku a vzájemném vztahu).

Nebo jinak: Můžu se celej rok štvát, abych vydělal na týden pohody na lodi (a buďme realisti, ona to nakonec stejně až taková idylka neni). Anebo můžu mít pohodu víceméně celej rok - s tím, že když na loď letos nezbyde, tak na ní nezbyde, to se stává, taky to přežijem (rozhodně spíš než tu honbu za lodí :) ).
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod vilma » sob led 27, 2018 5:55 pm

Uprimne receno, nemam moc radost, ze ten topik byl vytazen z hlubin historie. :) Tehdy me k nemu “donutil” jeden typek, ktery mi opakovane psal, jak susi byliny, vozi je na lod, atd. Asi chtel zde najit odbytiste...Bylo to dost otravne. Tak jsem odepsala i verejne a kazdou dalsi jeho postu odkazala na tento topik.
Predstava, ze ve vlhkem podpalubi se houpou plesnive pytlicky s lecivymi bylinami na dvacitku nejbeznejsich neduhu me proste naplnila hruzou.

Sama uznavam zlatou stredni cestu. Cajicku a olejicku se nezrikam, ale kdyz pujde do tuheho, tak nebudu vahat a poslechnu doktora, bez toho, abych studovala pribalovy letak, ktery ma spis jinou funkci, nez poucit laika. Ziju celkem zdrave, ale ne tak, aby mne to terorizovalo. Proste, nemam v tomhle topiku uz moc cim prispet. :-)
Budte vsichni co nejvic zdravi!
Uživatelský avatar
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 77
Registrován: úte kvě 02, 2017 1:02 pm
Reputace: 1

Re: překonávání mýtů : přírodní léčivé prostředky x léky

Příspěvekod glenr » pon úno 05, 2018 11:15 am

Včera navečer na čt1 hovořili o nadužívání leku (analgetika, hypno a antidepresiva...)a myslím si že se to časem stane dost važny problem (už i u dětí a náctiletých)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti