očkování

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 225
Registrován: sob říj 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

očkování

Příspěvekod Komín » čtv lis 29, 2007 10:51 am

Možná se ptám zbytečně, ale nemělo by cestě zejména do Karibiku nebo Oceánie a podobných destinací předcházet úplně nejdřív nějaké očkování (žloutenky, tyf,..)?
Mám pár kamarádů, kteří více či méně pravidelně navštěvují podobné destinace, sice coby suchzemci, ale nějakou tu "včeličku" už mají v sobě všichni.
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » čtv lis 29, 2007 12:05 pm

Ohledne nutnosti ockovani pri navsteve urcitych destinaci bych rad dodal, ze to neni jen otazkou uzitku. Nektere staty to nejen doporucuji, ale take i vyzaduji. Pokud si pamatuji, bez potvrzeni o ockovani muze byt v nekterych pripadech dokonce odepren pristup. Snad jsem tyto informace videl na strankach ministerstva vnitra v oddeleni informaci pro turisty. Kazdopadne lze na ministerstvo zavolat a ziskat presnou odpoved. Druhym zdrojem informaci muze byt cestovni kancelar jezdici do prislusnych destinaci.
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » čtv lis 29, 2007 2:13 pm

toto téma je teď u nás na programu. Pojedeme se synem (14 roků) po Dunaji z Rakouska do delty. Životospráva mě dost zajímá, abychom nebyli po pár dnech vyřízení. To ale později a asi i jinde. Kdybys měla typ na informace ohledně očkování, či prevence na Srbsko, Rumunsko, Bulharsko .....
Díky zdraví teista
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř pro 19, 2007 6:01 pm

Než se dostaneme ke konkrétním radám, začneme trochu ze široka.
Očkování u nás se provádí podle směrnic MZ ČR - Vyhl. MZ ČR o opatřeních proti přenosným nemocem č.91/1984 a navazujících.

Pro případy cestování existuje pravidlo tzv. 3R
1. druhem očkování je rutinní - ROUTINE. Obligatorní, pravidelné, či jinak zvané očkování, kterému se podrobují děti odmalička podle určitého očkovacího kalendáře. Kdo se chce v této problematice více dozvědět, může si najít stránky wwww.ockovanideti.cz, vypracované lékaři z nár. očkovacího centra v Hradci Králové.
2. druhem očkování je očkování povinné - REQUESTED
Do určitých zemí je vyžadováno určité očkování.
3. druhem očkování je očkování doporučené - RECOMMENDED.
Čili co je vhodné při cestování do vybrané lokality.

Pro základní orientaci bych také doporučila stránky www.vakcinace.cz - stránky zpracované lékaři, ze subkatedry Tropické a cestovní medicíny IPVZ, k tomuto tématu. Najdete tam i emailovou poradnu a spoustu dalších zajímavých informací, např. ceník vakcín, dobré je též srovnání struktury zdravotních komplikací u obyčejného cestovatele a příslušníka námořní pěchoty.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř pro 19, 2007 7:16 pm

Abych vás více nalákala na výše u vedené stránky www.vakcinace.cz :
V části PORADNA : témata :
- RIZIKA PŘI CESTOVÁNÍ
- OČKOVÁNÍ PŘED CESTOU - zde se právě dočtete o 3R, vyčtete si z taubulky, co je povinné a co doporučené pro vámi zvolenou lokalitu.
- DOPORUČENÍ A PRINCIPY PŘI CESTĚ DO ZAHRANIČÍ - není marné dodržovat

v části CENÍK : ceny jednotlivých vakcín


Další užitečnou adresou může být www.infekce.cz - můžete si zde vyhledat kontakty na očkovací centra rozmístěná po republice
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Re: očkování

Příspěvekod vilma » stř pro 19, 2007 7:29 pm

Komín píše:Možná se ptám zbytečně, ale nemělo by cestě zejména do Karibiku nebo Oceánie a podobných destinací předcházet úplně nejdřív nějaké očkování (žloutenky, tyf,..)?
Mám pár kamarádů, kteří více či méně pravidelně navštěvují podobné destinace, sice coby suchzemci, ale nějakou tu "včeličku" už mají v sobě všichni.


dle výše uvedených stránek www.vakcinace.cz je pro oblast Střední Ameriky povinné očkování proti žluté zimnici, doporučené je očkování proti inf. žloutence typu A i B (možno využít kombinovanou vakcínu), proti tyfu. Děti by měly být očkovány proti meningokokové nákaze.

Dle knížky Vademecum lékaře :
žlutá zimnice vakcinace živou vakcínou, začíná být účinná 10. den po primovakcinaci, vydrží 10 let, poté revakcinace, očkování provádějí autorizovaná zařízení
břišní tyfus očkování živou očkovací látkou, která se aplikuje 1 injekcí nebo se přijímá ústy 1. 3. 5. den, začíná být účinná 3 týdny po očkování, vydrží nejm. 3 roky, účinnost 87 - 96%.
Naposledy upravil(a) vilma dne stř pro 19, 2007 8:06 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř pro 19, 2007 7:46 pm

teista píše:Pojedeme se synem (14 roků) po Dunaji z Rakouska do delty....Kdybys měla typ na informace ohledně očkování, či prevence na Srbsko, Rumunsko, Bulharsko .....
Díky zdraví teista


Tady platí obdobně to, co bylo uvedeno výše, u dětí je vhodné :
- očkování proti meningokokové infekci, zvlášť pokud se jedná o skupinu 0-4 let a pak 15-19 let, to už je skoro váš případ. U těchto věků je to lékaři považováno za vhodné i pokud se necestuje, nejvíc úmrtí je právě v těchto věkových skupinách. Děcko přijde domů z diskotéky či jaký to má dnes název, případně z jiné vyčerpávající činnosti, infekce se aktivuje a do dvou dnů je hotovo.
- proti žloutence typu A+B, břišnímu tyfu.

Vyplatí se v předstihu informovat u svého pediatra, je možno se na nějakém očkování domluvit i s ním (žloutenky, meningokok), dá se očekávat, že někdy v dubnu-květnu každého roku bude cenová akce na žloutenku, tak to můžete pořídit o cca 200-300 Kč levněji než za obvyklé ceny z lékárny.
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » čtv pro 20, 2007 9:51 am

Ahoj, už to vypadalo, že z očkování nebude nic a ejhle - Vilma se pěkně rozšoupla.
Děkujeme, hned po novým roce se do toho pustíme. Moje paní doktorka se na mě shovívavě usmála se slovy, že delta už je v unii a není žádné očkování třeba. Ale když přijdu s něčím konkrétním, ráda mi vyjde vstříc. Ještě je nějaká prevence proti bolerioze a musí se s tím začít nějak zavčas, ne až v sezoně.
Díky ahoj teista
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » čtv pro 20, 2007 10:27 am

ahoj, tak když mám úspěch tak přidám:
proti borelioze se nedá dopředu udělat nic. Může se "chytit" i opakovaně.
Na druhé straně je pravda, že téměř každý člověk se s nákazou tohoto typu setkal a onemocnění nepozorovaně prodělal /záměnou třeba za chřipku/, má v krvi nějaké protilátky IgG, které svědčí o tom, že nákaza proběhla v minulosti. Neochrání ale do budoucna, smůla.
Pokud se nechá někdo vyšetřit a zjistí se protilátky svědčíčí o právě probíhajícím onemocnění IgM, je nutno toto onemocnění ihned zaléčit dle rozhodnutí lékaře, antibiotiky. Jinak mohou nastat velké komplikace, asi podobně jako u zanedbaného syfilis.

Borelioza je trochu (ale jenom trochu, je v tom i pravda) mediálně nafouknutá bublina. Kdybychom se stejně báli všech ostatních chorob, které nám hrozí i více, tak bychom už nestihli nic jiného.

Když mluvíme o borelioze, tak se nabízí především asociace ke klíšťatům. A pokud klíšťata, tak to horší následky mohu být po klíšťtové encefalitidě. Zvážila bych tedy rizika - oblast kde bydlím, jak často se vyskytuju v lese apod. - a pak se rozhodla.

Abych něco uvedla i za sebe a rodinu v tomto celém topicu, tak nejsme zatím očkování proti ničemu, ani děti a jsme v lese, na zahradě a na cestách často. Ale po prostudování výše uvedených stránek jsme se dafinitivně rozhodli na jaře se nechat naočkovat proti žloutenkám. Na očkování proti klíšť. encefalitidě sbíráme zatím odvahu :), na očkování proti meningokoku počkám do věku 15 let u dětí.
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » čtv pro 20, 2007 10:48 am

Milá Vilmo, taky běhám od malička po lese, dokonce jsem vyrůstal na samotě a klíšťat (my jsme jim říkali pijáci) jsem měl nepočítaně, nikdy jsem si s tím nelámal hlavu. Fakt ale je, že mě to pomalu "dostává". Když člověk pomyslí co všechno by mohl chytit, dopadl by jako chudák Jackson a stejně se to prostě nedá.. Tak jdu do prevence v "rozumné míře" aby byla bohům učiněna ta správná oběť.
Díky teista
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » ned led 06, 2008 1:38 pm

Souhlasím s Tebou. Je také fakt, že dříve ta klíšťovka nebyla až tak na denním pořádku.
V posledních letech je ale výrazný nárůst infikovaných klíšťat a ohniska nákazy se stále ale jistě rozšiřují. Vypátrala jsem pro cestovatele : je důležité mít očkování proti klíšťovce, které bude účinné v dané lokalitě, liší se to totiž v různých oblastech.
Lymská borelioza je onemocnění poměrně mladé, kožní příznaky byly sice popsány už v 19. stol., ale infekce byla pojmenována (bakterie boreliozy objeveny) až v roce 1981. U nás se mu více věnuje pozornost od poč. 90 let.

A teď něco pro novorozence a jejich rodiče :
Mimino je očkováno nejdříve 4. den na TBC a to je všechno. Až teprve ve 3. měsících je naočkováno proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a proti inf. Haemophilu. Z toho vyplývá, že kdo bere s sebou na jachtu čerstvé mimi, má ho nechráněno očkováním. Na obranu z mateřského mléka proti těmto nemocem zas nelze až tak spoléhat a přeceňovat ji. To, že mimina těmito nemocemi doma neonemocní, je spíše díky tomu, že se využívá efektu proočkovanosti ostatní české populace - dítě se nesetkává s infekcí.
Na cestách to z tohoto hlediska může být pro mimi nebezpečné. Vezměme třeba tetanus - je fakt, že na uklizené čártrované lodi by infekce tohoto typu neměla být. Infekce přežívá v hlíně a hnoji. Problém může být při dopravě tam a zpět. Při autonehodě, kdy dojde jen k oděrce kůže, už může nastat velký problém.
Nikoho nezrazuju od cestování s miminama, ale bude dobré, když si člověk při svém rozhodování uvědomí i tato rizika nebo při nehodě (chraň přírodo) se podle toho zařídí.
Naposledy upravil(a) vilma dne úte led 22, 2008 8:06 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pon led 07, 2008 9:55 am

Ahoj všichni!
Na konkrétní dotazy o očkování do zahraničí a aktuální situaci po této stránce odpoví například Hygienická stanice v Rytířské ulici (Praha).
Několikrát jsem se tam byl osobně zeptat a nechat očkovat a byli výborní.
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » úte čer 03, 2008 12:47 pm

AHOJ, ještě je tady tohle: http://www.ockovacicentrum.cz/?gclid=CL ... Xgod7QoRYg
taky informace, i očkování in natura.
Zase jsem to nechal na poslední chvíli, ale ty hlavní vakciny bychom snad měli zvládnout.
Dunajáři mrkněte na to...
to Vilma, v podstatě potvrdili Tvoje info, takže teď jetotuty :)
díky teista

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti