Čím zahnat únavu?

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Batcheeba
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 72
Registrován: pát dub 09, 2010 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Čím zahnat únavu?

Příspěvekod Batcheeba » pon dub 12, 2010 4:06 pm

[font=Comic Sans MS]Nevím, kam s tímhle tématem, takže využívám neutrálního prostoru - případně to moderátoři mohou časem přesunout podle vývoje diskuse.
Jaké máte tipy a rady na zahánění únavy při nočních plavbách? Ne vždycky se totiž můžete nechat u kormidla vystřídat :-([/font]
Uživatelský avatar
Al_Pako
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 70
Registrován: sob dub 10, 2010 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha a okolí

Guaránový čaj

Příspěvekod Al_Pako » pon dub 12, 2010 4:56 pm

Myslel jsem, že Batcheeba kromě nadhozené otázky dá do placu i náš společný tip. Udělám to tedy sám.

Guarana je jihoamerická bylina, jejíž povzbuzující účinek byl domorodcům znám po tisíciletí.
účinnou látkou je kofein, kterého obsahují semena guarany několikrát víc než kávová zrna, a navíc se neztrácí pražením.
viz též guarana

Čaj s guaránou se běžně prodává v síti Kaufland, tuším, pod značkou VITAX vyrábí polská firma Premium Food S.A. a dováží to k nám fa Vinamet z Ostravy. Je to celkem pitelný bylinný čaj, a moje zkušenost je - hrnek čaje navečer a nespíš dvě noci za sebou. Vozím jej s sebou, a do termosky vařím před noční plavbou nebo noční jízdou autem.
Jo a pro dámy - podporuje prý též hubnutí. No bodejť né, když se člověk nevyspí...
Podle Wikipedie wikipedie: guarana prý působí i jako afrodisiakum. No bodejť né - co taky dělat v posteli, když člověk nemůže usnout :-D
david
moderátor
Příspěvky: 5880
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Guaránový čaj

Příspěvekod david » pon dub 12, 2010 7:55 pm

Excessive use of Guarana has been reported to cause seizures.

Guarana should not be used by people who are sensitive to caffeine.

Guarana should not be used in combination with Ephedra as it increases the risk of stroke, hemorrhage and death.

Takže to není zas až tak super, zejména pro nás dědky.

Navíc mám vyzkoušeno, že po podobných životabudičích je jeden následně další den i dva jak praštěnej.

Lepší je se předem trochu vyspat a mně funguje „ řízenej “ mikrospánek
Naposledy upravil(a) david dne pon dub 12, 2010 8:22 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon dub 12, 2010 8:18 pm

Indiani po stáročia poznali blahodárne účinky kokových listov, ale to už tuším zakázali.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon dub 12, 2010 10:52 pm

Tu guaranu s dalšími sajrajty prodávají pod různými názvy ve skleněných ampulích v prodejnách potravinových doplňků. Dávám si jednu do litrové lahve s ochucenou
Matonkou a ucucávám po 22hod. při noční jízdě do HR. 890 km za cca 9,5-10 hod s naloženou Felicií se dvěma zastávkami po 15min. Potom ovšem jak píše David
je člověk celý den jak pitomý a večer spí jak na vodě. Jednou za rok se to vydrží a je to lepší než usnout za volantem při 130km. Při častějším používání by se
člověk oddělal.
Uživatelský avatar
PerlaNegra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: čtv dub 01, 2010 2:00 am
Reputace: 2

slofik

Příspěvekod PerlaNegra » pon dub 12, 2010 11:24 pm

myslim ze ak netahas single-handed tak nie je problem si na hodinku zdriemnut a potom potiahnut znova par hodin. hentake hovadiny funguje ako kava -chvilu ok a potom tri hodiny je clovek este viac unaveny. Mna dokaze nocna plavba viac nabudit ako uspat, samozrejme je dolezite sa dohodnut na rozumnych zmenach. aspon pre mna...neviam ako zvysok fora
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte dub 13, 2010 8:35 am

Při noční jízdě autem skvěle funguje hodně pít a nechodit na WC. To tě udrží dlouho ve střehu ... až do prasknutí močáku nebo pomočení :D
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » úte dub 13, 2010 10:31 am

Ahoj,
když se nemůžeš nechat v noci vystřídat, vyspi se přes den.
Ale vážně, mě se osvědčilo ustavit loď do samořiditelnosti (když nemám autopilota; jde to ale jen při některých kurzech na vítr) a vždycky si na 15 až 20 minut odskočit do kajuty a zdřímnout si. V méně frekventované oblasti bych dobu spánku prodloužil.
Například při plavbě z Gotlandu do Polska jsem tohle ve slabším větru dělal dva a půl dne a do Ustky jsem doplouval docela v dobré formě. Ne snad, že bych byl úplně svěží, ale den dva bych určitě ještě plout mohl. Nutno podotknout, že až na pár posledních hodin foukalo tak, že loď plula s upevněným kormidlem a vyladěnými plachtami celé hodina sama bez mého zásahu.
Uživatelský avatar
maxik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 86
Registrován: úte črc 31, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod maxik » úte dub 13, 2010 10:53 am

U všech těch "redbulů" doporučím napřed osobně vyzkoušet. Některé příměsy způsobují bušení srdce a výrayně zvyšují tlak, což opravdu není pro každého vhodné.
Třeba Kamikaze má konopný extrakt, to mi chutná nejvic :-) to budu pít já.
Maxik
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » úte dub 13, 2010 1:41 pm

Dobrý čaj nebudu zmiňovat, abych se nevnucoval, ale přidám k dobru jeden naprosto přirozený a účinný prostředek.

Kóóólííííínéééé Kóóóólíííínéééé stóójíííš v pěkné róóóvííííněeee...

šéééénkujee tam máááá mííííláááá.........

Zpívat pěkně nahlas, z plna plic :D
Uživatelský avatar
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1379
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte dub 13, 2010 1:47 pm

tys nikdy neusnul mezi slokou a refrénem? :D
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte dub 13, 2010 2:53 pm

Nejsem zastáncem žádných "dopováků", nepoužívám nic. Buď to tělo vydrží, nebo ne a jde se spát. Jako nejúčinnější považuji mít akci naplánovanou, dobře se před ní vyspat a mít zajištěné střídání služeb.
Nemyslím si, že by to mělo být tak nereálné. Jestliže začne posádku noční plavba (pro potěšení) po půlnoci nudit a zapadají do kajut jak němci do krytu, pluji jak se dá, jak se mě chce a pak to hodím do nejbližší příhodné zátoky.

Ještě si řekněme, kdy k tomu zaspání může dojít. Určitě ne, pokud se rvu s kormidlem a jde přes mě jedna vlna za druhou. Tendence usnout bude v pohodovém počasí, buď na motor, nebo slabou brízu. A stále platí základní pravidlo, nebýt v kokpitu sám!!!

Kdysi kdesi se zde vedl spor, co je odpovědnější a nebezpečnější. Jestli řízení autobusu, nebo lodi. Co se týká spánku, nebo mikrospánku, není o tom diskuze. Desetina vteřiny mikrospánku u autobusu, může mít fatální důsledky pro padesát lidí. Člověk si za roky praxe vypěstuje nějaké vnitřní semafory, které mu říkají, dál už NE.
Takže toto je z mého pohledu... ;)
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » úte dub 13, 2010 5:09 pm

No mam vyhodu, ze jsem nespavec a mnoho toho nenaspim ani kdyz muzu. Nicmene nocni plavby a klidne nekolikadenni plavby mam ve velike oblibe a jak pise Baharis, je to o tom planovani. Vetsina zivotabudicskych napoju dost drasa zaludek, takze je vynechavam. Je potreba spat v momentech kdy to jde a ne kdy se chce. V posledni dobe mi ve slabych chvilkach pomahaji bebe susenky, takove ty dobre rano, jak je na ne stupidni reklama a pak hroznovy cukr.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » úte dub 13, 2010 5:29 pm

jirkaM píše:... mnoho toho nenaspim ani kdyz muzu. Nicmene nocni plavby a klidne nekolikadenni plavby mam ve velike oblibe ...

Začínám chápat plavbu Rujána – Kristiansand nonstop. :D
Uživatelský avatar
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 722
Registrován: čtv srp 30, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Dolni Kounice

Příspěvekod simon » úte dub 13, 2010 5:36 pm

dymka ... kdyz je pocasi, ze se neda kourit, tak neusnu ... kdyz se dari kourit tak 2-3h neusnusu kvuli dymce v hube
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » úte dub 13, 2010 5:36 pm

nebylo to z Rujany, ale z Fermahnu:) nicmene tech bebecek jsme snedli hodne:) ( Calvera potvrdi:)) )zvlast kdyz nam cestou zpatky dosel plyn a byli jsme dva dny jen o studene strave a hlavne studenych napojich:(((
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » úte dub 13, 2010 5:39 pm

jirkaM píše:nebylo to z Rujany, ale z Fermahnu:)


No, to je Oresundem ještě kapku dál. :P
:)
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » úte dub 13, 2010 11:55 pm

tohle je dobre
http://www.vitasprings.com/yellow-swarm ... -free.html
koupit se daji on line a posilaji je i do zahranici je to fakt sila,ja jsem byl schopny po jedinem ridit sam celou noc absolutne v pohode ani naznak unavy a rano jsem byl nejcerstvejsi z cele posadky vozu,nejake redbuly se muzou jit zahrabat. ale je to tak silne ze nekterym lidem to nedela dobre.a taky nevim nakolik je to v EU legalni,ale v USA se prodavaji na kazde benzine. :mad: :mad:
Uživatelský avatar
samoliter
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 336
Registrován: stř dub 30, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad labem

Vitaspring - YELLOW.

Příspěvekod samoliter » stř dub 14, 2010 7:58 am

Ten YELLOW z Danova odkazu má v názvu Ephedra Free, takže je bez povzbuzujícího efedrinu. Což je látka, lék, ze kterého vyráběj feťáci nějaké drogy. Takže jako potravinový doplněk by v Evropě snad neměl být problém. Pokud zase něco nevymyslí oslové v Bruselu. samoliter.
Uživatelský avatar
johnik68
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 15
Registrován: úte pro 22, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Písek

Příspěvekod johnik68 » stř dub 14, 2010 4:55 pm

Po redbullu jsem usínal i na dálnici. :oops: Ale mám vyzkoušené žvýkačky. A jednou jsem někde četl, že se žvýkaným povzbuzuje aktivita mozku, takže to nemusí být jenom ta žvýkačka. Ale co potom? :? Po klobáskách a dvou týdnech strávených plavbou nevím nevím....Právě jsem v dietě,takže free buble gum :good:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti