mořská nemoc

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pát srp 03, 2012 12:43 pm

Já pochopitelně znám takové ty základní věci. Vzít nejdřív do lehkých podmínek (Turecko by mělo být OK, myslím), co nejdéle nepouštět do kajuty, nenechat nic číst nebo psát, ale hlavně zaměstnávat kormidlováním a podobně, nejlépe poblíž těžiště lodi (no v praxi v kokpitu, že?).
Když ono se jí jednou "neudělalo dobře" i na trochu se houpajícím plovoucím molu na Vltavě. :(
Uživatelský avatar
Oja
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 60
Registrován: pon črc 26, 2010 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Oja » pát srp 03, 2012 1:43 pm

No a chce ta dotyčná vůbec na loď? Té mojí to nedělá dobře a ani ji to nebaví, takže jsem rezignoval a nenutím ji.

Oja
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Příspěvekod kanic » pát srp 03, 2012 2:07 pm

Je to pořád o mořské nemoci ?

Jestli jo, tak všechny si zvyknou, když tam chtějí být.
Moje se ještě vyjímečně vykloní přes reling,
ale největší trest by pro ní byl, kdybych ji nevzal na loď.

Maximum je 3 !
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pát srp 03, 2012 2:07 pm

No, chce...
Nechce trávit celou dovolenou odděleně, že. Ale já si stejně myslím, že nakonec bude nadšená.

L.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát srp 03, 2012 2:15 pm

Ty Lynxy...Nemarinizovat...Hoď ji do vody a najdi si nějakou zmarinizovanou...Jinak Tě s toho trefí šlak... :D :D :D Ženská na lodi,co má nahnáno je horší,než proplout hurikánem...Celé to "blbě" je jenom o hlavě a s tou nic nenaděláš. :D Je to o nátuře...A věř,že strávíš spuostu nepříjemných chvilek a nic to nezmění...Toliko praxe.A ne jenom moje....To by ti tady kluci mohli vyprávět....Ale na co...???Má to stejnej konec... :D

howk
Monty
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pát srp 03, 2012 2:16 pm

Když ona má jinak spoustu dobrých vlatností. :lol:
Cítím povinnost učinit jeden vážný pokus. :D
Uživatelský avatar
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1379
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pát srp 03, 2012 9:49 pm

lynx píše:Cítím povinnost učinit jeden vážný pokus. :D


Férovej chlap :clap:
Uživatelský avatar
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 138
Registrován: pon úno 20, 2012 1:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod DonTragedy » pát srp 03, 2012 10:39 pm

aby to neskoncilo tak, ze jak se pustis kormidla a ziskas pocit, ze to nemas pod kontrolou, si pak nedostal morskou nemoc ty :lol:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon srp 06, 2012 11:32 am

to lynx :

obávám se, že těžko vymyslet něco, co ještě nebylo výše v topiku vzpomenuto.

Je to pořád dokola. Kinedryl je už zprofanovaný. :)

Léky co obsahují dimenhydrinát, jsou velmi dobře účinné a lidé zatím věří, že neuspávají. Osobně si také myslím, že uspávají méně a dobrý účinek jsem téměř vždy viděla. Na sobě jsem nezkoušela.
Když už byl někdo při delší plavbě v některé dny (boční vlny) moc rozjetý, a zrovna jim žádný dimenhdyrinát nezrabral, pak zas zabral můj postup Kinedryl s cukrovou Coca-colou a teplým lidským slovem.
Takže : takže ber u nás dostupný Arlevert (dimenhydrinát + cinarizin), Medramin, viz výše, či můžeš skočit do Chorvatska, USA, Egypta, Polska (Dramina, Dramamine, Aviamarine atp.),
¨
Nebo prověřený Stugeron (cinarizin). No však jsi to už četl výše.

Torecan čípky mi nepřipadají pro Tvoji plavbu jaksi moc vhodné a stejně tak léky s účinnou látkou ondansetron (ne ondansentron)[i] hydrochlorid dihydrát, které jsou primárně určené k potlačování nežádoucích účinků onkologické léčby či pooperační nauzey. Neudělalo by mi to psychicky až tak dobře, když bych se podivila, že při té plavbě musím brát léky až "takového kalibru."

Za nás za ženy prakticky asi takto : Ptal ses na léky, ale raději vsaď na zaručeně zábavný program :) , lehké ovínění dobrým červeným vínem, prosím bez rádoby-znaleckého komentování ("kyselinek,...."), z toho se inteligentní ženy mohou i pozvracet. (já jsem kvůli znalcům přestala pít víno a přešla na varadero rum, gin či whiskey :oops: když už to musí být :) sorry za strašné O.T. ).
Samozřejmě svíčky s sebou, prosím né ty hřbitovní. Již před plavbou a za této atmosféry znovu sugestivně a neoblomně vyložit, že plachetnice je konstruována tak, aby se nepotopila. :)

A co já vím z mé praxe :) , tak mě se udělá blbě:
1/když na mně něco leze (tak kdybych to chtěla řešit, tak bych před plavbou užívala něco drahého na posílení imunity) - prostě nenápadně dozoruj, ať Tvá drahá před plavbou nesmrká, nenuť ji propotit triko při cyklistice atp.
2/ taky tomu lehce pomůžu, když si zavazuju boty v předklonu v salonu, když se mlátím dole a oblékám - prostě boty by měl zavazovat kapitán :whist:
Já pluju s ignorantama, tak si je musím (někdy) zavazovat skoro vleže na zádech.

Celkově si o tom "BLBĚ" myslím, že se často jedná o tzv. vertigo závislé na poloze ( to je takový termín z neurologie) a myslím se partnerce bude líbit. Pak je fakt účinnou léčbou poležet si na zádech. :) Fakt je důležité mít tu hlavu zakloněnou dozadu.
P.S. Poslední větu píšu hlavně proto, abych nekončila tou předposlední a věřím že si z toho vezmeš především to vědecké mérité věci. :)

Mohu vám ještě nějak pomoci ?
Naposledy upravil(a) vilma dne pon srp 06, 2012 11:38 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: úte črc 24, 2012 2:00 am
Reputace: 11

Příspěvekod Zbiry » pon srp 06, 2012 11:37 am

No já myslím, že to bylo dokonalé....ukládám a tisknu :-) Díky moc.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pon srp 06, 2012 11:51 am

Ahoj Vilmo,
díky za jasné shrnutí a doporučení (snad) "neuspávajících" léků. Budu dodržovat vše až na "zákaz" povídání o víně. (No, kyselinky vynechám, to fakt nemá dobrý vliv na vyrovnanost dotyčné. :D )
A doporučím chození bez bot. :P
Však je to na lodi nejlepší.

L.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon srp 06, 2012 11:53 am

Ještě praktická ohledně zázvoru. Na nedávné rodinné plavbě v Jonském moři (2 týdny) jsem s ním slavila úspěchy. Když už nám všem bylo divně, (objektivně to zas tak hrozné nebylo, ale od Korfu k nám foukalo 7 BF a hlavně jeho vlny) celá rodina už měla v sobě Kinedryl a bohužel né a né usnout :cry:, jenom s vykulenýma očima zírala kolem, tak jsem vytáhla z lednice kořen zázvoru a začali jsme hlodat. Bylo to naprosto skvělé, ten pálivý pocit na jazyku konečně dodal nějakou jasnou informaci pro mozek, který nevěděl kde je nahoře a kde dole a rázem se uklidnil. Úplně jsem cítila, že ten mozek má na čem stát.
3 ze členů mojí rodiny mají blízko ke kinetozám a ten zázvor si všichni strašně pochvalovali, krásně je probral. Hryzalo nás všech šest na palubě, zázvor byl na roztrhání a všichni popisovali totéž, čím více pálí na jazyku tím více spokojenosti.
Takže : zázvor s sebou lynxi, a hryzat kousky.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pon srp 06, 2012 12:01 pm

Jj, na zázvor mám políčeno, jen si nejsem jist aplikací.
Takže:
- normálně v zelenině koupit tu nehezkou bobulovitě-kořenovitou věc,
- před podáváním oloupat?
- nakrájet na malé kousky a žvýkat a žvýkat a žvýkat,
- sliny polykat? (asi ano, že?),
- rozkousané kousky polykat?
- pálí to hodně, že? (aby se někomu neudělalo špatně z toho :( )
- v jakém množství, stačí jeden kousek?

Dík. :D
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon srp 06, 2012 12:22 pm

Ano, kup kousek kořene, třeba 7 cm dlouhý. Bude to stát tak třeba 7 kaček. Normálně si v obchodě ulom něco, co se Ti potom bude dobře loupat - jako brambory, či mrkev. Nějaké ztráty vždy musí být.
My jsme nic nekrájeli, nebyl čas, Ty můžeš. Budeš decentní.
My jsme normálně hryzali zpočátku oloupaný kousek, pak už i neoloupaný kousek a plivali šlupky do moře. Mozek nepočká.
Decentně vlož kousek i jen 3 x 3 mm oloupaného zázvoru do pusinky a žvýkat a žvýkat na špičce jazyka. Možno polykat nebo vyplivovat. Postup možno dle chuti libovolně opakovat a sníst kolik kousků chceš. Já polykala, ostatní většinou též. Stačilo nám tak 5 minut hryzání a debaty kolem toho. Ale to si vlastně už neuvědomuji, asi to bylo i déle, prostě zázvor místo žvýkačky.
Já mám podezření, že mí předhryzači mi vysávali šťávu, ale co nadělám, králice si prý i chlupy trhá.
Štáva by mi asi taky stačila. Pálí to děsně, ale jestli to není tím, že já moc nekořením, spíš jenom bylinama (a ten zázvor byl původně určený do čerstvé svíčkové!).

Resumé : doporučuji žvýkat libovolně velké kousky, jeden se tím dost zabaví. To pálení a následné "profackování" mozku je strašně zajímavý efekt.
Špatné by bylo, kdyby Ti dotyčná řekla, že je alergická na zázvor. Jinak není co zkazit.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon srp 06, 2012 12:31 pm

lynx píše:- normálně v zelenině koupit tu nehezkou bobulovitě-kořenovitou věc,
- před podáváním oloupat?
- nakrájet na malé kousky a žvýkat a žvýkat a žvýkat,
- sliny polykat? (asi ano, že?),
- rozkousané kousky polykat?
- pálí to hodně, že? (aby se někomu neudělalo špatně z toho :( )
- v jakém množství, stačí jeden kousek?


Chytrej kluk. Na všechny otázky jsou odpovědi ANO, na poslední ÁNO AJ - ASI NE. :D
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pon srp 06, 2012 12:58 pm

Blby na tom vsem je, ze alergii na zazvor muze clovek mit, aniz by o tom vedel.

A jinak muzu potvrdit (a to jsem zvyklej se bezne stravovat v Indii nebo Koreji) ze zazvor pali jak deset certu. :)
Uživatelský avatar
Oja
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 60
Registrován: pon črc 26, 2010 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Oja » pon srp 06, 2012 1:11 pm

Zázvor se dá koupit i kandovaný - naložený v cukru. Já to mám rád i na mlsání.
Koupit lze v různých BIO obchodech a u prodejců sušeného a kandovaného ovoce, oříšků ....

Oja
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon srp 06, 2012 1:24 pm

- to nevím, jestli je pro náš účel "profackovat mozek" dostatečně štiplavé, nejdůležitější je asi ta čerstvá šťáva a hryzání-cucání k tomu
- co se týče alergií, v dnešní době kdy je módní vařit si čaj ze zázvoru to třeba bude dotyčná vědět, kdo dodnes neví zda je alergický a je opatrný, tak si ještě doma před odjezdem lehce lízne.
Uživatelský avatar
Hauz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 125
Registrován: sob srp 27, 2011 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Bílovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hauz » pon srp 06, 2012 3:56 pm

Tak si myslím, že trénování mozku pálivými účinky asi nééé :x . Za ty účinky zázvoru určitě můžou ty účinné složky v něm. Připomeňme si, že některé látky se z něj vstřebávají již z dutiny ústní, takže žvýkat zázvor určitě ano. Proč ale nezačít plavbu ranním preventivním požitím zázvoru v příjemnějším složení (viz vlákno o zázvoru). Již několik let to tak při plavbách každé ráno děláme a problémy nebyly :P . Jinak pokud by to tak s tím mozkem bylo, navrhuju trénovat jej např. feferonkou :good: .
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon srp 06, 2012 4:26 pm

Neříkám že cokoli co pálí na jazyku, tak už pomůže při překonávání kinetozy. Tedy zatím jsem nezkoušela, tak to nechci ani předem vyloučit....To by bylo nevědecké. :) :shock: ... O tréninku mozku myslím nikde nepíšu.

Nám výborně pomohlo cucání zázvoru (jasně že je nenapadnutelné : "podávání zázvoru, jakýchsi jeho složek touto formou"). Tak se toho budeme držet i v budoucnu.
Jasně, že přes sliznici se TO vstřebává ještě rychleji než kdybychom TO pili.

Právě proto ale o tom píšu, že je to strašně zajímavé, jak nám pomohl "nakopnout se" už ten ostrý vjem v ústech, jsem fakt přesvědčená, že se ještě nemohlo nic vstřebat, (do dvou-tří vteřin) a už bylo lépe, no však zkus.
No a pokud bych já chtěla být jízlivka (ale já nechci), tak bych se na oplátku zeptala, proč po účinném čaji ještě užívat Stugeron :) ? Ale já nejsem. PEACE. 8)

Mě zas tak špatně nebývá a vařit preventivně se mi nechce. Navíc ten čaj piju celkem pravidelně doma. Na moři mívám chuť na kafe (pochybuju, že jenom proto, že je tam kofein "jako v Kinedrylu" :)) Tak racionální osoba zas nejsem, já si jen tak hryžu a cucám a koukám na moje příbuzný to zabírá taky.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon srp 06, 2012 4:39 pm

Obšírnější pojednání o zázvoru, jeho užití a přípravě je zde.

modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6233
Naposledy upravil(a) vilma dne pon srp 06, 2012 5:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hauz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 125
Registrován: sob srp 27, 2011 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Bílovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hauz » sob srp 11, 2012 12:33 pm

Ne, ne ! Já jsem určitě nechtěl být jízlivý a k ženám už vůbec nééé! :o Co se týče zázvoru, možná sis všimla, že tento já můžu v jakékoliv formě, k čemukoliv a kdykoliv. Proč tedy nezapít Stugeron zázvorovým čajem ? :whist: Stejně jako ty si myslím, že člověk má zkoušet a zkoušet, třeba to nějaký skvělý biofeedback s tím pálením je ? Tak mě napadá, neuděláme nějaký společný výzkum? Třeba by nás pan Nobel ocenil! :good:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon srp 13, 2012 11:07 am

Dobrá, na nějaké těžší plavbě bude jeden z nás cucat feferonku a druhý zázvor a obden se budeme prohazovat. :D
Příležitostně si musíme dát kuřecí nudličky na zázvoru !
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Příspěvekod dedko » pon srp 13, 2012 11:59 pm

Ahoj
Nakoľko za pár dní spúšťame s Greenhornom a Mirekom novučičký námorný katamarán na Dunaj, s ktorým sa vydáme z Bratislavy po Dunaji do čierneho mora a odtiaľ cez Turecko do Grécka. No a teraz to hlavné. Minulí rok som spomenutú trasu po Dunaji absolvoval s mojím člnom k čiernemu moru. Počas plavby som žiadnu Dunajskú či morskú nemoc nemal. Jasné že na Dunaji tie vlny sú neškodné. Aj tie morské ktoré som zažil na čiernom mory mi neublížili, lebo ak boli vysoké 1 m tak som sa pratal s mojou plechovičkou do bezpečia. :D
Ale teraz už stým katamaránom sa budeme plaviť cez Čierne more a kým prídeme do Grécka čo ja viem cez aké rozhnevané moria sa budeme plaviť ! Ja som sa na mory už plavil z Dánska do Nórska na trajekte a v Nórsku sme vyrážali na motorovom člne na more na rybačku. Lenže more bolo stále polopokojné, takže žiadna morská nemoc ma nepostihla.

A ešte som ležal na mory v Chorvádsku na nafukovačke :lol: :lol:

Teraz sa pýtam kto dostane tú morskú nemoc ?
Aj mňa to môže postihnúť ?
Po akej dobe na mory sa to prejaví ?
Na mory budeme cca 5 – 6 týždňov.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte srp 14, 2012 7:03 am

Říká se, že mořskou nemoc může dostat každý. Rozdíly jsou ve stavu moře, kdy se projeví (výška vln). No a když každý, tak asi aj Dedko. Nikde ve vvyjímkách jsem tě
nenašel. :lol:

To je Dedko tak složitá problematika, že byť jednoduché otázky, neexistuje odpověď. MN nemoc si přijde kdy se jí zlíbí, nezvána, nečekána. Velkým startérem je pijatika předešlého dne, ale jinak...
Záleží na periodách vln, co člověk dělá, kam se dívá, jak dlouho nebyl na pevnině, co má v žaludku. První roky jsem blinkal (někdy i blil) skoro každou plavbu kdy byly vlny. Postupem času jsem si (spíše podvědomě) vypěstoval návyky a způsob obrany tak, že se mě podaří ublinknout jednou - dvakrát za sezónu.
Myslím si že je zde dostatek dobrých návodů, jak se bránit, předcházet a zažehnávat.
V každém případě to je těžce individuální, takže zkoušej :puke: ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti