mořská nemoc

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » pát úno 15, 2013 9:19 pm

Já myslím, že "zemskou nemoc" máme po delším pobytu na moři (samozřejmě v různé míře) všichni. Jen jsm se dosud nesetkal s tím, že by někdo i :puke:

U mě trvá řádově minuty a projevuje se spíš jen onou pověstnou námořnickou chůzí...

Wlady
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát úno 15, 2013 9:27 pm

Meser: To, ze v tom nejsi sam, jeste samo o sobe nemusi nutne znamenat, ze nejsi blazen.

Jinak muzu potvrdit, ze priznaky "zemske nemoci" si lze poridit i na Labi, staci mit kocabku co se furt nekam kejva a misto horizontu cumet pres kajutu.
Uživatelský avatar
meser
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: úte kvě 10, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod meser » sob úno 16, 2013 2:20 am

To VikiCZ: Fakt, ne? :crazy: :crazy: :crazy:
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod Bilardos » pon zář 09, 2013 11:05 pm

vilma píše:Nyní je nutno i do už postiženého jedince něco Kinedrylu nacpat se slovy „tak, začni spolupracovat a uvidíš, že Ti bude brzy dobře“, dáváme 1. čtvrtečku u 50 kg slečny, půlečku u 2m chlapa, škoda většího množství, kdyby to vyzvraceli :) , počkáme 15 min., když to nevyzvrací, dáme 2. dávečku. Když to vyzvrací, dáme taky .. Je-li postižený ochotný cucat kostku cukru, dáme ji hned při prvním či druhém užití Kinedrylu.
Zapíjíme ledovou coca-colou nikoli lightkou (jde nám i o přísun cukru), ale jen v množství 2-3 lžíčky. To aby se zklidnil žaludek.
Po 15 min. postup případně ještě jednou zopakujeme, tak, abychom dosáhli pokud možno alespoň dvou víceméně nevyzvracených dávek Kinedrylu i ledové Coly.

Přiznám se, že jsem tento lehce upravený postup aplikoval letos mnohokrát a vždy zafungoval výborně. Jen jsem dával rovnou celý a když byl po ruce, tak se zapíjel studeným RedBulem (opět ne light).
Vím, že jsi popisovala i zázvor, nevím, zda v té fázi už toto nefungovalo.
Každopádně za tento postup děkuji ;-)
:thankyou: :clap: :thmbup: :jupi:
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » úte zář 10, 2013 12:27 pm

Abych trochu odlehčil toto chmurné téma ;)

Vilma píše:
dáváme 1. čtvrtečku u 50 kg slečny :?

Vykládám si to dobře, že mi bude dána k spolknutí čtvrtečka kinedrilu a budu nucen se vyzdravovat "u 50 kg slečny" ? :roll:

Vilmo, jestli je to takhle, nutně Tě potřebujeme jako lodní doktorku i se všemi dostupnými medikamenty, slibujeme že nám bude celou plavbu šoufl :mad:

A s heslem "ať žije harašment na JI" ahoj :)

A všem přeji vždy klidný žaludek.
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 294
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Danar » úte zář 10, 2013 3:40 pm

Já se po letošních 5 dnech na Orlíku ještě týden "houpal" a se mnou celý svět. Jen tak jemně, nic velkého. Dalším příznakem suchozemské nemoci byla série snů o tom, jak s náma někam splula loď - jednou jsem nechápal, co to je za obrovské betonové molo (panelák za mým oknem), podruhé, proč máme zaparkované auto vedle lodi (výhled z okna u přítulky), pak jsem se sháněl po zbytku posádky.. Přitom adaptace na začátku plavby byla rychlá.. Asi bych se neměl vracet na souš, nedělá mi to dobře :?
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » úte zář 10, 2013 4:10 pm

Danar píše:Asi bych se neměl vracet na souš, nedělá mi to dobře :?

a to som myslel, ze taketo divne priznaky mam iba ja... tiez sa doma v posteli po kazdej plavbe minimalne 3-4 noci budim ze musim ist skontrolovat lod - pozeram na GPS v mobile ako drzi kotva atd... Dokonca aj po tohtorocnej, ked sme kazdu noc bez vynimky travili bezpecne uviazani v marine... :?
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » čtv zář 12, 2013 11:40 am

MartinB píše:Abych trochu odlehčil toto chmurné téma ;)

Vilma píše:
dáváme 1. čtvrtečku u 50 kg slečny :?

Vykládám si to dobře, že mi bude dána k spolknutí čtvrtečka kinedrilu a budu nucen se vyzdravovat "u 50 kg slečny" ? :roll:

Vilmo, jestli je to takhle, nutně Tě potřebujeme jako lodní doktorku i se všemi dostupnými medikamenty, slibujeme že nám bude celou plavbu šoufl :mad:

A s heslem "ať žije harašment na JI" ahoj :)

A všem přeji vždy klidný žaludek.


No abychom se do toho nezamotali, že. :lol: Tak: Jestli čekáš že napíšu : "takhle to přece neeení"a nahraju Ti na smeč typu : "tak to jo, tak platí, že tě tedy na lodi nepotřebujeme".
Tak to tedy ne, TAK blbá já nejsem :whist:

Milý Martine,
klidně Ti podám čtvrtečku, když si seženeš tu 50 kg slečnu, která se zájmem bude pozorovat, jak to Tvé asi 2 metrové postavě nezabere.
Aspoň potom jednou víc oceníš chápavost starších žen, plných empatie a zkušeností a s kufrem Kinedrylu je vezmeš na palubu. :P
Uživatelský avatar
ok1fwg
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 22
Registrován: úte zář 09, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod ok1fwg » úte zář 09, 2014 1:35 pm

Přidám se se svojí "zkušeností" s mořskou nemocí při plavbě na Baltu 2012 (Breege - Anholt). Na Rujánu do Breege jsme dorazili po noční cestě v ranních hodinách. Bohužel jsme na loď čekali až do odpoledne než byla pro nás připravena :x . Už jsem cítil jak se mi ozývá hlava a že to nebude asi ono. Ale než se dostaneme kanálem na moře, snad se z toho vyspím. Nalodili jsme se, vypluli a já si šel lehnout a usnul jsem. Kosmonautem určitě nebudu a ani většina pouťových atrakcí není můj kámoš. V podvečer jsem se probudil, to už jsme byli na volném moři. Houpalo to a za chvíli už jsem mířil z kajuty na WC. A za chvíli zase. Sakra, mě je ale blbě, to bude tejden!. Hlava se mi motá, jsem rád, že jsem rád. Ležet se nedá, stát taky ne, ven nepolezu, to prostě nejde. Usídlil jsem se v salonu. Byl to pěknej Saigon. Kapitán mi přinesl kýbl, který jsem s radostí objal. Celou noc jsem tam dávil, křeče v břiše. Děs a hrůza. Nejlepší poloha asi v pololeže. Ale patrně vysílením se mi podařilo usnout a k ránu, kolem šesté jsem se probudil. Kupodivu už mi bylo lépe a také v klidnější vodě v blízkosti Kodaně to byla idylická plavba. Musím se najíst, zavodnit. Buďto to bude dobré nebo to vyhodím. Prázdný žaludek není nic příjemného. Ale teplý čaj a chleba s máslem a se salámem udělaly divy. Je mi dobře! Mažu další krajíc a drápu se ze salonu na palubu s brzdou v ruce. Kolegové na mě zírají a nevěří svým očím. Dál už to je v pohodě až na Anholt.
Před každým dalším vyplutím si ale raději šoupnu jeden Kinedryl a jsem v pohodě. Zjistil jsem, že mi pomáhá pořád něco jíst a pít a proto mám kapsy plné Tatranek a podobného balastu a pokud by se třeba blížila slabší chvilka, už ji do sebe soukám a je to zase dobrý. Pivo je sice studené, ale chutná, natož pak dobrý zázvorový čaj s rumem. Celou plavbu jsem si suprově užil a nevadilo mi sedět hodiny venku na zádi a lítat na vlnách ani být v salonu. Je to taky asi hodně o psychice (a o žrádle, jak jinak, že? ;-) ).

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gx9zg0d-Vwo[/youtube]
Uživatelský avatar
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: pon zář 29, 2008 2:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Praha

Příspěvekod spuzva » ned zář 14, 2014 8:30 pm

pro ok1WFG:

pamatuju si, jak jsi vylezl ze salonu s chlebem s paštikou a s lahváčem a už to bylo v cajku :-)))
Uživatelský avatar
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 448
Registrován: úte bře 25, 2008 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lachtan » pon zář 15, 2014 12:09 am

ok1fwg kde si na Anholtu přistál? V létě je zde dost těsno! My byli uvázáni na asi 3. nebo 4. loď v místě trajektu na 2 hod. Kafé bar, hygiena a poté na kotvu před pláž. Při západu slunce směr Goteborg. Ty nekonečné větráky po levoboku za Helsingorem, člověk by zvracel i bez vln...
Uživatelský avatar
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: pon zář 29, 2008 2:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Praha

Příspěvekod spuzva » pon zář 15, 2014 8:05 am

Lachtan píše:ok1fwg kde si na Anholtu přistál? V létě je zde dost těsno! My byli uvázáni na asi 3. nebo 4. loď v místě trajektu na 2 hod. Kafé bar, hygiena a poté na kotvu před pláž. Při západu slunce směr Goteborg. Ty nekonečné větráky po levoboku za Helsingorem, člověk by zvracel i bez vln...


Byli jsme tam v říjnu a marina byla kromě jedné lodě zcela prázdná. Byla to ta plavba co o ní píše OK1FWG. Jinak větráky jsou v pohodě a plavba se mi moc líbila.
Uživatelský avatar
ok1fwg
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 22
Registrován: úte zář 09, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod ok1fwg » úte zář 16, 2014 8:49 am

Nazdar kapitáne! Jen malinko Tě opravím, nebylo to v říjnu, to jsme rok předtím byli na Bornholmu a přilehlých ostrůvcích, nýbrž v září (15.-22.9.2012). Popis cesty je zde.
Na Anholtu v tuto dobu pomalu ani noha, úžasný místo. Viděl jsem na YT nějaká videa z letního období kdy je tam sezóna a to je teda masakr! To samé pak cestou zpět na Hvenu - taky klídek a pohodička. V tomhle je po sezónní sever bomba.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvekod Pavel63 » úte zář 16, 2014 8:35 pm

Ještě k mořské nemoci. Asi jsem nějaký divný, protože moje žena o mně říká, že se mnou vždycky na pouti ušetří, protože já jen vidím kolotoč a už je mi blbě. Nicméně v autě nebo v autobuse mi dělá zle jen přejezd případného hupu v momentě odlehčení, kdy se mi žaludek "cpe do krku". Ale na lodi jsem strávil (vesměs v Chorvatsku) asi 23 týdnů (nepočítám občas Orlík) a ne vždy za klidného pčasí, ale nikdy nepamatuju, že by mi bylo špatně. Ale je pravda, že v tom případě, když je horší počasí, tak jsem vždy u kormidla a přiznám se, že ani moc nezávidím těm, co jsou vevnitř.
Po příjezdu domů se se mnou ještě tak 2 dny doma houpe postel (opravdu ji nemám zavěšenou), stůl s PC a pomalu to odezní.

Pavel.
Uživatelský avatar
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: pon zář 29, 2008 2:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Praha

Příspěvekod spuzva » čtv zář 18, 2014 1:11 am

vyzkoušená prevence - dobře se vyspat, dobře najíst, hodně pít čaj, zázvor pomáhá, nechlastat, pak to funguje a není vám blbě...
Uživatelský avatar
HonzaElektro
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 19
Registrován: pon dub 14, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: EU

Příspěvekod HonzaElektro » čtv zář 18, 2014 11:04 am

to je fakt, zázvor je dobrej a držet se furt kormidla :) taky pomahaj cucavy bonbony treba bonpari
Uživatelský avatar
Karlos2
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 158
Registrován: čtv úno 05, 2009 1:00 am
Reputace: 62
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Karlos2 » čtv zář 18, 2014 11:25 am

Jak potom losujete o kormidlo (pínu), když je na palubě blivno více lidem ?
Uživatelský avatar
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 423
Registrován: pon srp 15, 2011 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Nymburk

Příspěvekod jajarin » čtv zář 18, 2014 7:45 pm

Jezděj na lodích co mají dvě kormidelní kola a když je to málo, nasadí pínu :lol:
Uživatelský avatar
HonzaElektro
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 19
Registrován: pon dub 14, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: EU

Příspěvekod HonzaElektro » pát zář 19, 2014 2:30 pm

:D nebo tak :D
Uživatelský avatar
Karlos2
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 158
Registrován: čtv úno 05, 2009 1:00 am
Reputace: 62
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Karlos2 » pát zář 19, 2014 2:47 pm

no né, vážně. Jednomu je zle a vylosuje si protekční místo za kormidlem nebo dřepí u píny. Jinému (nebo jiné) je taky zle a kouká na něj...
Uživatelský avatar
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 300
Registrován: sob pro 15, 2007 1:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Hostivice

Příspěvekod rb » pát zář 19, 2014 2:55 pm

:lol: přivážou na kormidelní páku bidlo a může se držet celá posádka.

Mořská nemoc není jen o stravě a pití, ale i o mechanice pohybu. I starému mořskému vlku je šouflo v krátkých vlnách obvykle se vyskytujících v zálivech. Mně pomáhá, když to na mně leze, vlézt si do přední (nevim proč tam) kóje a zaspat to. Když nepomůže ani to tak venku vzadu pozorovat obzor, popíjet čaj a zhluboka dýchat. Rozhodně nečíst nebo nestudovat mapu i když pro kapitána by tohle mohl být kámen úrazu. Když přijedu na loď obvykle přespím v marině pro aklimatizaci houpání a správný námořnický krok. Ten je taky důležitý, že. ;)
Uživatelský avatar
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: pon zář 29, 2008 2:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Praha

Příspěvekod spuzva » pát zář 19, 2014 2:59 pm

Měli jsme B46 z roku 2007 - dobrou loď, po naší plavbě pak jela na Kanáry. Bylo nás 8, z toho 3 blili celou noc, ze zbylých 5 jsem stavěl 3 wachty po 3 2 hodinách...
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pát zář 19, 2014 3:19 pm

spuzva píše:Bylo nás 8, z toho 3 blili celou noc, ze zbylých 5 jsem stavěl 3 wachty po 3 2 hodinách...

Takže 96 hodin a šmytec? :D
Uživatelský avatar
ok1fwg
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 22
Registrován: úte zář 09, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod ok1fwg » pát zář 19, 2014 3:35 pm

96 hodin je moc, jak to myslíš? Když tak jen cca 36 člověkohodin (3 lidi od podvečera do rána). Pak už naprostá paráda, až jsem se sám divil. Ale kapitán je výborná mamina, která se o svoji posádku stará i když je mu v tu chvíli na nic. Díky moc za to!!!
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » pát zář 19, 2014 3:38 pm

Tak, jak to Jirka napsal, to vypadá jako tři vachty po třiceti dvou hodinách.
Jen žertuji, já vím, že jde o překlep. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti