resuscitacia

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pon pro 28, 2009 4:01 pm

deko píše: podla clena "site building team (alffa)" a jednej moderatorky (vilma) viac uskodili ako pomohli.

To se teda deko, hrozně pleteš. Nic Ti nedoklaplo. :roll:
Tvůj příspěvek vyvolal živou diskuzi. To je důležité. Ne to, jaký v té diskuzi zastáváš názor Ty, nebo já.
Takže to že jsi to rovířil, je pro web určitě přínosem a my si toho vážíme. :)
Doufám, že to dalo něco i Tobě. :?
alffa
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » pon pro 28, 2009 4:06 pm

Nejak se tady posledni dobou mnozi blba nalada, slovickareni a osocovani. To je nase slovanska vlastnost. Forum je od toho, aby kazdy psal co chce a kdyz nekdo chce napise mu na to svuj nazor. Nic jineho. Proc za tim porad hledat osobni napadani.
to deko: jsem rad, ze jsi svuj pocin v prvni pomoci napsal, minimalne protoze treba doda nekomu dalsimu v podobne situaci odvahu pomoci. Ale zadat urazene smazani svych prispevku?
To je trochu mimo jakehokoliv fora.
Nedavaj v televizi nejakou komedii? Nebo nemas nejakou fajn knizku? Odreaguj se a bud pozitivni:)
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon pro 28, 2009 4:40 pm

deko píše:takto. ja som netvrdil, ze tie stranky su zle. ale - sama si priznala, ze clovek si ovela jednoduchsie zapamata tie prakticke priklady a ako tu niekto napisal - v krizovej situacii si nespomenie na to, co ho ucili niekde v autoskole (=co si precital na nejakom webe s teoriou). ale ovela jednoduchsie mu prebehne hlavou "na JI niekto pisal, ze je truba lebo v aute mal rukavice/resuscitacnu rusku a nepouzil ju, cim ohrozil sam seba", pripadne "niekto pisal ze ked prisiel k resuscitacii, ludia co tam ozivovali uz nevladali lebo mali pokrcene ramena", ci "nemohli mu dat umele dychanie lebo mu neskontrolovali jazyk a nezaklonili hlavu"

navyse - urcite si si vsimla, ze moja prva sprava bola dost dlha, pricom bolo jasne ze som ju zbytocne nenatahoval. urcite sama dobre vies, ze sa taka dlha sprava nenapise sama a ze napisanie netrva 5 sekund (na rozdiel od pastnutia odkazu na nejaky web).

a preto si myslim, ze si zasluzim minimalne rovnaku mieru pochvaly ako odkaz na ten web RZP.

nie, nepisal som to sem aby ma niekto chvalil alebo mi za to dakoval. ale vies si predstavit, ako to zamrzi ked si das s niecim vela prace a niekto pochvali niekoho za nieco, co ho stalo ovela menej energie a na teba sa uplne vybobkuje.

este raz opakujem - nerobil som to pre tu pochvalu alebo podakovanie. dufal som, ze tym pomozem niekomu nespravit podobne chyby ako som spravil ja/ktore robili ludia ktorych som opisoval. ale sorry - ta tvoja pochvala pana kolegu degradovala moju snahu na nulu a ten text malymi pismenami ho dokonca medzi riadkami ohodnotil negativne.

takze aby som to uzatvoril - uz som pouceny, ze snaha niekomu pomoct NIE JE vitana na tomto fore. skor naopak. teda sa pred takym niecim vyvarujem. samozrejme sa tiez ospravedlnujem ze som spravil chybu a bol som aktivny. aby som odcinil tento velky hriech, prosim o vymazanie mojich prispevkov v tomto vlakne. aj tak podla clena "site building team (alffa)" a jednej moderatorky (vilma) viac uskodili ako pomohli.

howgh.




ahoj deko,

klidně a ráda to zopakuji, ano, praktická demonstrace je vždycky ceněná a bezvadná.
A já Ti za ni děkuji a opakovaně chválím.

(I když vnitřně se vůbec necítím jako nějaký arbiter na jehož palci nahoru či dolů by Ti mělo záležet.)

To že jsem prvního v pořadí pochválila martinaB, je dáno jen tím, že mě ty uvedené stránky prostě oslovily. Vím, že hodně lidí nerado kliká a pročítá odkazy, proto jsem na ně více upozornila. Taky to Tvou, jak říkáš, praktickou zkušenost (já jen malým písmem vysvětluji že pod tím pojmem chápu něco jiného a už se k tomu nebudu vracet) pomohlo usadit do širšího kontextu. Ten je pro mne důležitý. Při následné debatě ostatních o tom, zda provádět umělé dýchání či ne, je třeba si uvědomit, že v jednom konkrétním případě to bude důležité, v jiném třeba ne. A v tomto bodě diskuse je třeba opustit konkrétní rovinu a bavit se šířeji, nemá-li být šířena nepřesnost.

To že jsem pochválila Martina přece neznamená, že jsem Tebe znegovala. Takto rafinovaně to prosím neber, ani to moje vysvětlení, co já chápu jako praktickou zkušenost.

Ve Tvém sdělení jsem viděla jen dva DROBNÉ detailíčky, které u mne vzbudily droboučkou pochybnost či jen teoretické pozastavení se, ale to už se teď bojím napsat, bojím se Tě jen zeptat, aby to nebylo bráno negativně. Tak snad někdy ústně při dobrém rozmaru.
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » pon pro 28, 2009 5:24 pm

ach jo. tak som zas prestrelil. a vidim ze som veci pochopil uplne inak ako boli myslene :hmm: . holt, clovek ked spravi chybu, mal by sa pokusit ju napravit. a tak mi neostava ine ako ospravedlnit sa. fakt som ale z tych sprav mal pocit ze som spravil viac skody ako uzitku.

vilmo, kludne sa pytaj. nie som az tak jesitny ako by sa mohlo zdat z mojej predchadzajucej spravy.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon pro 28, 2009 5:56 pm

deko, v mých očích jsi BOREC :good: V duchu jsem si říkala, že budu ráda, když mi tak po 2 týdnech dokážeš trochu odpustit. :) a sama jsem taky zpytovala svědomí ohledně svého vyjadřování :oops:

Neudělám z následujícího přímé dotazy, vezmu to z jiné strany, popíšu jen, co mne napadlo :

Tvoje slova cca "připadalo mi nekonečné, než lékař..." mě navedly na myšlenku, jestli jsi měřil čas - od kdy přesně začínáš resuscitaci a do kdy ?? To je pro lékaře důležitý údaj a jak známo, subjektivně to utíká úplně jinak....
Můj odhad je, že v běhu těch událostí - resuscitovat jako druhý je už docela drama - jsi to ani nemoh stihnout, je to zcela pochopitelné.
Píšu to jako Ty = že to někdy v jiné situaci může někomu pomoci : lidičky, měřte čas.

Druhé bylo jen soukromé zamyšlení se nad tím, jestli kyselé šťávy a za jak dlouho mohou poškodit sliznici, že oteče. Jistě že mohou. Soukromě jsem si tipla, že možná bude prvopříčina v otoku dýchacích cest, pak teprve neúspěšná resuscitace - dýchání do žaludku - a šťávy ven. Ale to je čirá domněnka, nebyla jsem na místě samém, je to jen zvažování všech teoretických možností, na což jsem zvyklá.
Když si dýchací cesty představíš jako písmeno F, kde vodorovné čáry jsou jedna jakože ústní dutina, druhá jakože nos, a mechanická přehrada (otok) by byla až na místě dolního konce svislice u F, pak je jasné, že nemohlo být úspěšné dýchání, ať už bylo vedeno odkudkoli. To vás jistě napadlo taky.
Když jsem si to představila, jak tam tak dýcháte, tak jediné co mě napadlo, že v tomto případě to bez tubusu zasunutého do dýchacích cest nepůjde. V každém případě je Vaše snaha víc než chvályhodná. Platí že člověk se nemá vzdávat do příchodu lékaře a to jste beze zbytku splnili. Píšu to, aniž bych si byla jistá, že bych na místě samém vykonala vždy vše dobře. To člověk předem neví, s čím se setká. Závěrem chci zdůraznit, že se nepovažuju za člověka kovaného v akutní medicíně a ani jím nejsem ani nikdy nebudu. :)
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » pon pro 28, 2009 7:07 pm

no, vec sa ma tak ze dlzku resuscitacie nepoznam. prisiel som tam uz vtedy, ked ho uz masirovali. len viem, ze ked som vystupoval z auta, na hodinach v aute bolo 16:46. skontroloval som mu pulz, ustnu dutinu, zaklonil hlavu a prakticky okamzite som zacal masirovat ja (lebo som videl ze to robia zle). ked som sa nechal vystriedat, bolo na rovnakych hodinach 16:57. druhy udaj uz nie je taky presny, len viem ze som stihol vyfajcit jednu celu cigaretu (dlzka fajcenia je zvycajne 5 minut, bol som ale nervozny tak to mohlo byt rychlejsie) a lekar ma vyhnal od toho pana ked bolo 17:15.

cas od realneho odpadnutia nikdy nebude znamy - nikto ho nevidel odpadnut, len priblizne sme sa dopatrali ze od odpadnutia po najdenie mohlo prejst cca 5 minut, lebo ten pan isiel na vlak, ktory odchadzal prave v case, kedy ho prvi zachrancovia nasli.

k tomu udrziavaniu pri zivote do prichodu lekara. urcite som nebol sam, komu pri ozivovani napadlo ze by sme to mali nechat tak, ze uz mu nepomozeme (najma ked sme zistili ze od odpadnutia ubehlo cca 5 minut). vyhlasil som ale tvrdym hlasom, ze ho musime udrzat pri zivote aj keby lekar mal prist o 12 hodin, ze ja nechcem byt pricinou jeho smrti a ani nedovolim aby ju zapricinil ktokolvek z nas co sme tam vtedy boli.

no a k tomu opuchnutiu dychacich ciest. prekazka urcite bola niekde medzi vyvodom z nosa do hrtanu a ustnou dutinou. neviem co ju sposobilo - ci cukrik, zuvacka alebo naozaj ten opuch. som si totiz absolutne isty, ze sme mu cez ten nos dychali do pluc. jednak to bolo vidiet (dvihal sa mu hrudnik a nie brucho), druhak to bolo pocut - pri stlaceni sme poculi ten charakteristicky zvuk, ktory vydava vzduch pri odchode z pluc a je uplne iny ako pri odchode vzduchu zo zaludka (ktory som pocul ked som k dotycnemu prisiel). ale ktovie - clovek aj ked som si absolutne isty, mozem sa uplne mylit. to sa uz ale nikdy nedozviem - vysledok sa ukazal pri pitve a pitevnu spravu asi neuvidim...

este som pri tom resuscitovani uvazoval o jednej moznosti - ak by sa nepodarilo dychat cez nos, bol som odhodlany spravit tam tracheotomiu. mozno by bolo lepsie, keby som sa k nej bol odhodlal hned potom, ked sme zistili, ze cez usta ho nepredychame. nevedel som sa ale k nej odhodlat.

mimochodom, mna sameho po vsetkych tych procedurach prekvapilo, aky som ostal pokojny. ani naznak paniky som nepocitil. mysel som mal uplne jasnu a presne som vedel, co treba robit a dokonca som dokazal upokojovat aj ostatnych a dodavat im odvahu ze to zvladneme a nemozeme ho predsa nechat zomriet den pred vianocami a podobne...

a dalsia zaujimavost - nedokazal som uvazovat v suvislostiach ale riadil som sa niecim ako instinktom. co tym myslim? ja som toho cloveka odmietol predychavat. nevedel som si vtedy zdovodnit preco. az neskor mi napadlo, ze som vtedy mal dost silnu chripku, nadchu a ak by sme ho ozivili, jeho oslabeny organizmus mohla zabit choroba, ktorou by som ho nakazil. tiez som nevedel, preco sa mi nechce robit tracheotomiu. az neskor mi napadlo, ze predsa len je to krvavy zakrok a navyse by sme mali problem do neho pumpovat vzduch. teda presnejsie - bol by problem uzavriet vzniknutu ranu tak, aby okolo improvizovaneho air-wayu (napr. vykuchane pero s ulomenou spickou) vzduch cez ranu neunikal, ale isiel do pluc. tracheotomia sa totiz primarne pouziva vtedy, ked dotycny dokaze dychat sam ale nemoze, pretoze ma napr. opuchnute horne dychacie cesty.

v kontexte toho zovseobecnovania, o ktorom si pisala, musim ale dodat ze urcite sa netreba spoliehat ze kazdy clovek by sa v podobnej situacii zachoval rovnako. dalsi traja, ktori so mnou resuscitovali, podla mna nevedeli ani ako sa sami volali. do mojho prichodu tam vladla tvrda panika a chaos...
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon pro 28, 2009 7:24 pm

To je velice pěkná klinická rozvaha, velmi užitečná pro potenciální poskytovale první pomoci, bez ohledu na to, že už spoustu věcí nerozsekneme a dotyčného neoživíme.
Uživatelský avatar
Romulus
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 19, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Romulus » čtv bře 04, 2010 11:31 am

Zdravím všechny, pár upřesnění a doplnění k tomu prvnímu příspěvku, dobře vedená nepřímá masáž srdce, by neměla mít za následek zlámaná žebra. To jsou pouze "vtipné" komentáře ze záchrannářské branže. Laikovi je však nikdo nikdy nevyčte, protože už jen fakt, že se do resuscitace pustí je pro něj "polehčující okolnost". Hloubka masáže je u běžně velkého pacienta asi 4-5 cm a frekvence min. 100 za min, u malých dětí klidně 3x za vteřinu.
Problém je ta aspirace (vdechnutí zvratků), té jako laici těžko zabráníte a šance pacienta na přežití výrazně klesá z důvodu poškození plicní tkáně.
Zkuste si zapamatovat jeden trik, pokud je v blízkosti, někdo "použitelný", ať zvedne a drží nohy pacienta ve svislé poloze. Výrazně se tím zlepší plnění srdce krví a pravděpodobnost, že dostanete dostatečné mnořství okysličené krve do srdečních tepen a hlavně do mozku se zvýší.
Rukavice jsou samozřejmě dobré, ale většinou je lidé po kapsách nenosí. Ohledně nákazy hepatitidou, nebo AIDS, pokud nemáte na rukou čerstvé zranění(řádově dny) neměl by být problém, zastavit masivní tepenné krvácení holou rukou.Ony vám i ty rukavice asi nepomůžou, když vám to cákne třeba do oka.
Hlavně nebuďte smutní když se dozvíte, že se to nepovedlo. Statistika hovoří neúprosně, ale když se to povede, budete si to pamatovat do smrti, jako něco, co se vám opravdu povedlo.
Uživatelský avatar
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 412
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod DonEmilio » čtv bře 04, 2010 3:53 pm

Ahoj,
poslední trendy ve školeních: 60 - 90 masáží srdce a 1-2 vdechy z úst do úst. Ale jak praví Vilma, záleží též na vyhodnocení konkrétní situace.
Uživatelský avatar
radar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 136
Registrován: čtv bře 22, 2007 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: New York
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod radar » pát črc 08, 2011 5:13 pm

Všem doporučuji školení v prní pomoci. Zajištuje např.Český červený kříž, ZZSHMP (kurzy pro zdravotníky) a určitě mnoha dalších. Pokud nevíte zkuste se obráti pro radu na nejbližší středisko RZP nebo RLP.
Uživatelský avatar
Aja
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 22
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Aja » sob říj 11, 2014 11:11 pm

tak par dalsich veci, ktere tu nezaznely

- Pro udrzeni spravne frekvence - tech 100/min - pri masazi pomaha zpivat si Rolnicky, rolnicky. U uplne malinkych deti frekvence 120/min.
- Hledat puls je ztrata casu, to uz se davno nedela. neni to jednoduche, muze zmast vlastni tepani v prstu a celkove je to ztrata drahoceneho casu.
- Ohledne toho vdechovat ci ne. Duvod toho, proc zezacatku to neni uplne nutne je ten, ze z 90% resuscitace probiha v miste dosahu RZS. Ta by mela prijet do doby, kdy jeste v krvi zbyva dostatek kysliku a ten je hlavne nutne dale rozvadet masazi.
- Rozdil je ale pri KPR u malych deti, kde se nejdriv provede pet vdechu. Resp postup je uvolnit dychaci cesty, pet dvechu, 3x masaz, 2 dvechy. Pak uz se jede v rezimu 30:2, pokud zachrance je sam.
- Pokud jsou dva, jede se 15:2.
- U deti se dvechuje cca jen obsah ust. I u deti je hloubka stlaceni do 1/3 hrudniku.
- U deti ruce na hrudni kosti, u dospelych mezi bradavkami.
- Nikdy jsem si nebyla jista, jestli napred masaz, nebo 155. U dospelych by se pry mela volat rychla hned, u deti masaz dve minuty a pak volat.
- Minimalne v Praze je mozne urcit polohu mista podle lamp verejneho osvetleni, kazda ma stitek s cislem. Stejne oznaceni mivaji zeleznicni prejezdy po cele republice.

Jinak pro jachtare doporucuju kurz prvni pomoci pro odlehla mista.
Pro rodice pak kurz prvni pomoci pro deti.
Uživatelský avatar
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 448
Registrován: úte bře 25, 2008 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lachtan » ned říj 12, 2014 3:54 pm

Kurz první pomoci pro odlehlá místa, to zní romanticky...Skutečně tento kurz existuje? Např. jsem sám na oceánu a přepadne mě akutní slepák/nemám led/ břišní příhoda, kýla, infarkt, mrtvice. Vrtulník nedolétne. Je lepší se sesunout do salonu a již nikdy nevylézt nebo zůstat v kokpitu a občas čerstvě zmoknout?
Uživatelský avatar
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 419
Registrován: stř zář 09, 2009 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bozkov - 1NM od zdroje bramboraku

Příspěvekod bahno » pon říj 13, 2014 12:49 am

Nechci snizovat snahu, ale:
Aja píše:tak par dalsich veci, ktere tu nezaznely

- Pro udrzeni spravne frekvence - tech 100/min - pri masazi pomaha zpivat si Rolnicky, rolnicky. U uplne malinkych deti frekvence 120/min
.

Po minute je clovek tak vyflusanej, ze na nejaky zpivani nema ani podezreni. Rada asi jako tak zpivat si pri maratonu. Prose makat, nic vic.
Aja píše:- Hledat puls je ztrata casu, to uz se davno nedela. neni to jednoduche, muze zmast vlastni tepani v prstu a celkove je to ztrata drahoceneho casu.

No jo. Kdyz vim co delam a jak to mam delat, tak si sahnu a vim. Chapu, radsi masirovat nez ne, ale a priori podcenvat nabytej trening je zbytecny.
Aja píše:- Ohledne toho vdechovat ci ne. Duvod toho, proc zezacatku to neni uplne nutne je ten, ze z 90% resuscitace probiha v miste dosahu RZS. Ta by mela prijet do doby, kdy jeste v krvi zbyva dostatek kysliku a ten je hlavne nutne dale rozvadet masazi.

Zase, je to obecne problem co a jak je spatne. Samozrejme, radsi masirovat nez nic, ale treba byvaly topici se je typicky pripad kdy prvni je vdech, kvuli kreci. A v jachtingu je to castejsi problem nez treba na silnici.
Aja píše:
- Rozdil je ale pri KPR u malych deti, kde se nejdriv provede pet vdechu. Resp postup je uvolnit dychaci cesty, pet dvechu, 3x masaz, 2 dvechy. Pak uz se jede v rezimu 30:2, pokud zachrance je sam.
- Pokud jsou dva, jede se 15:2.
- U deti se dvechuje cca jen obsah ust. I u deti je hloubka stlaceni do 1/3 hrudniku.
- U deti ruce na hrudni kosti, u dospelych mezi bradavkami.
- Nikdy jsem si nebyla jista, jestli napred masaz, nebo 155. U dospelych by se pry mela volat rychla hned, u deti masaz dve minuty a pak volat.

Tohle vsechno je podle doporuceni a asi dobre. Dulezita, a sakra dulezita douska je "hlavne neco delej". 10:2, 15:2... to je skoro jedno, uspech to ovlivnuje v radu procent.
Aja píše:- Minimalne v Praze je mozne urcit polohu mista podle lamp verejneho osvetleni, kazda ma stitek s cislem. Stejne oznaceni mivaji zeleznicni prejezdy po cele republice.

Ale jo. V Praze to funguje asi dobre. Ale kdyz si vzpomenu na nehodu u Vranan, kdy ani telefonat policajtu vypravcimu 15 minut pred nehodou nezabranil stretu rychliku s motorem z auta - no radsi nic. Mimochodem - na zeleznici je dobrej napad zkratovat koleje. Kde jsou kolejovy obvody to pomuze, a kde byli pocitace naprav je to jedno.
Aja píše:Jinak pro jachtare doporucuju kurz prvni pomoci pro odlehla mista.
Pro rodice pak kurz prvni pomoci pro deti.

Kde se to da splasit? A hlavne, kde se da alespon pololegalne ziskat trochu toho potrebnyho vybaveni?
Uživatelský avatar
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 823
Registrován: úte lis 30, 2010 1:00 am
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » pon říj 13, 2014 4:39 am

Nedavno jsem videl na jedne lodi peknou nalepku s instrukcema jak ozivit cloveka. To mne pripada celkem ucelny. Rozhodne to predejde spustu polemik pred zacatkem ozivovani. Ono by stacilo si to fixou napsat na kufr od lekarny. Podle mne nejvetsi nepritel prvni pomoci je zmatek.
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » pon říj 13, 2014 10:29 am

V " nových " autolékárničkách je přiložený leták s polopatickými radami.Dobré.
Uživatelský avatar
Crazymen
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 308
Registrován: pát srp 05, 2011 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: furt někde v luftu
Kontaktovat uživatele:

Kurzy

Příspěvekod Crazymen » pon říj 13, 2014 3:52 pm

Přihřeju si polívčičku :whist: , ohledně "odlehlé" záchrany a podobných radovánek jsou myslím nejpřístupnější kurzy vodních skautů, které mají k praxi a vodě nejblíž - určitě se dají domluvit i pro veřejnost. Pokud je ovšem libo profesionální Survival kurz, pak doporučuji ZdrSem, to už jsou teprve magoři :mad:
Uživatelský avatar
Aja
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 22
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Aja » pon říj 13, 2014 4:42 pm

bahno píše:Nechci snizovat snahu, ale:
Aja píše:tak par dalsich veci, ktere tu nezaznely

- Pro udrzeni spravne frekvence - tech 100/min - pri masazi pomaha zpivat si Rolnicky, rolnicky. U uplne malinkych deti frekvence 120/min
.

Po minute je clovek tak vyflusanej, ze na nejaky zpivani nema ani podezreni. Rada asi jako tak zpivat si pri maratonu. Prose makat, nic vic.
Aja píše:- Hledat puls je ztrata casu, to uz se davno nedela. neni to jednoduche, muze zmast vlastni tepani v prstu a celkove je to ztrata drahoceneho casu.

No jo. Kdyz vim co delam a jak to mam delat, tak si sahnu a vim. Chapu, radsi masirovat nez ne, ale a priori podcenvat nabytej trening je zbytecny.
Aja píše:- Ohledne toho vdechovat ci ne. Duvod toho, proc zezacatku to neni uplne nutne je ten, ze z 90% resuscitace probiha v miste dosahu RZS. Ta by mela prijet do doby, kdy jeste v krvi zbyva dostatek kysliku a ten je hlavne nutne dale rozvadet masazi.

Zase, je to obecne problem co a jak je spatne. Samozrejme, radsi masirovat nez nic, ale treba byvaly topici se je typicky pripad kdy prvni je vdech, kvuli kreci. A v jachtingu je to castejsi problem nez treba na silnici.

Ale jo. V Praze to funguje asi dobre. Ale kdyz si vzpomenu na nehodu u Vranan, kdy ani telefonat policajtu vypravcimu 15 minut pred nehodou nezabranil stretu rychliku s motorem z auta - no radsi nic. Mimochodem - na zeleznici je dobrej napad zkratovat koleje. Kde jsou kolejovy obvody to pomuze, a kde byli pocitace naprav je to jedno.
Aja píše:Jinak pro jachtare doporucuju kurz prvni pomoci pro odlehla mista.
Pro rodice pak kurz prvni pomoci pro deti.

Kde se to da splasit? A hlavne, kde se da alespon pololegalne ziskat trochu toho potrebnyho vybaveni?


ad 1
samozrejme si u toho nezpivas z plnych plic jak na lesy a celou dobu. Ale pokud nekdo rekne 100x za minutu, tak pro spoustu lidi je to rada v tom zmatku dost na nic. Potrebujes zacit makat, hned a ne premejslet, jestli neco delas rychle nebo pomalu. Jakykoliv jasny voditko pomuze kazdymu, kdo chce pomoct, v tom, aby u postizenyho nestal zmatenej jak kamzik na rovny plani a nesnazil se neco propocitat. Samozrejme lepsi nejak, nez vubec, nicmene pokud existuje pomucka, jak navodit spravny rytmus, tak by se mela mezi lidi sirit. Ostatne tohle je rada od nekolika profesionalu z ruznych kurzu.

ad 2
stejne tak s hledanim pulsu. To uz je prezitek. Pokud tedy ty to mas nacviceny, ok. Normalni clovek to nacviceny nema a ani si to nema kde nacvicit, na zivym cloveku je to trochu nedodelanej trening. Pokud nekdo nekde lezi, tak si to zkus predstavit. Sahnes na krk, na zapesti, nic necejtis, jeste radsi chvilku pockas a pritlacis, pak poposunes ruku kousek vedle, protoze nevis, jestli jsi na spravnym miste. Do toho jsi nervozni, tvuj tep je podstatne vyraznejsi a klidne ho muzes citit prave ina briskach svych prstu. A vteriny bezi, jenze tyhle vteriny casto o tom zivote muzou rozhodovat. Opet to radili na kazdym kurzu, kde jsem byla. Navic pokud ten clovek masaz nepotrebuje, brzy to poznas.

Ma se delat jen kontrola toho, zda dycha. To se dela dvema zpusoby/smysly najednou a pokud nedycha, okamzite masaz. Pokud dycha, neni KPR potreba.

ad 3
moje reakce byla na probehlou debatu ohledne toho, zda dychat ci ne, a to v beznych podminach. Pokud nekoho vytahnes z vody tak tam se samozrejme postupuje jinak, to asi ani neni potreba zminovat.

Jinak vzasade souhlasim

S tim vlakem, to je masakr, to proste nepochopim.

Kde sehnat kurz: no abych nedelala reklamu, odkaz nedavam, najde si ho kazdy jednoduse pokud zada Prvni pomoc pro odlehla mista. Ted cituji z jejich stranek: "Kurz je aktuálně znovu nově certifikován a uznáván britskou RYA."

A velmi spravna otazka, zda se daj ty veci alespon pololegalne sehnat. Asi jen pres znamyho doktora, bohuzel spousta doporucovanejch medikamentu je bud na predpis, nebo urcena do rukou zdravotnikum.
Nicmene nemene zasadni otazka je, pokud bys to sehnal, jestli s tim bez problemu projdes celni kontrolou bez radnyho potvrzeni. No, s tim uz na kurzu uplne pomoct nedovedli. Nicmene se tam snazili davat i normalnim smrtelnikum dostupne alternativy
Uživatelský avatar
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: sob led 07, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: OLOMOUC,BRNO,MURTER
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaptn » sob říj 18, 2014 7:43 pm

Zase, je to obecne problem co a jak je spatne. Samozrejme, radsi masirovat nez nic, ale treba byvaly topici se je typicky pripad kdy prvni je vdech, kvuli kreci. A v jachtingu je to castejsi problem nez treba na silnici.
Můžeš tu křeč u tonoucího objasnit?????Slyším o ni poprvé. Jakým mechanismem by vznikla? A hlavně-křeč čeho????
Jinak pro jachtare doporucuju kurz prvni pomoci pro odlehla mista.

Kde se to da splasit? A hlavne, kde se da alespon pololegalne ziskat trochu toho potrebnyho vybaveni?[/quote]
Kurz pro odlehlá místa a PP -to zní zajímavě,hlavně jak odlehlá. Na moři by to kapitán měl zvládat povinně. Naštěstí existují vysílačky,kde by měl někdo poradit,pokud nikdo opravdu není,je to jen na kapitánovi,.... a ten by to měl umět jako s plachtami.
Vybavení(není řečeno jaké) lze většinou běžně koupit,otázka je,jak s tím vybavením naložit,umět použít....může to být i kontraproduktivní-proč jsi to nepoužil,když to máš?
Běžně vyučovaná řidičská PP by měla v 99% stačit, buďto to postižený má šanci zvládnout,naše pomoc mu i pomůže,pokud ne,nemá cenu se vysílit tak,abych zařval po něm při nějaké náhlé nečekané příhodě-neovládám loď a přetočí mě obří vlna.I tak,se to nakonec bude nějakým způsobem vyšetřovat a zkoumat,....a vysvětlovat a dopodrobna vyprávět.
Ale jen a jen souhlas,udělat cokoliv,jakkoliv,hlavně něco UDĚLAT !!!! Nejprve masáž,potom dýchat......rezervy vzduchu v plicích vydrží cca na 10-20min,jen ten kyslík co nejrychleji dostat k mozku,.....pokud neposkytnu účinnou pomoc do 4,5 min,mozek odumírá,do 6 min je mrtvý,takže pokud nejsem přímým svědkem nehody,je dobré mít minimální představu o začátku bezvědomí,ev kdy k nehodě došlo
u utonulých-tady se počítá s jistým podchlazením,čili se zmenšenými nároky mozku na kyslík,takže po odstranění vody z plic opět-buď již při tom se rozkašla a vykašle vodu,tudíž nemasíruju,pokud nikoliv,zase ihned zahajuji masáží
Počet masáží dle posledních doporučení -[s]minimálně[/s] 100/min,lépe 120/min, u dětí dle věku 140....120/min,čím mladší,tím rychleji,tep novorozence je normální 160-180/min
Uživatelský avatar
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: sob led 07, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: OLOMOUC,BRNO,MURTER
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaptn » sob říj 18, 2014 8:10 pm

Lachtan píše:Kurz první pomoci pro odlehlá místa, to zní romanticky...Skutečně tento kurz existuje? Např. jsem sám na oceánu a přepadne mě akutní slepák/nemám led/ břišní příhoda, kýla, infarkt, mrtvice. Vrtulník nedolétne. Je lepší se sesunout do salonu a již nikdy nevylézt nebo zůstat v kokpitu a občas čerstvě zmoknout?

Ještě k toomu slepému střevu,kýla- jsem sám,uprostřed oceánu,bez spojení.......průser nad průser a ještě na x-tou.
0. musím vědět,kde jsem,a dokud jsem jasného rozumu,namířit nejblíže k lidem,i cesta zpět; při troše odolnosti a dobré konstelaci k blouznění ze sepse dojde do 2-3 dnů,dle teploty, k poruchám vědomí s bezvědomím do 3-5 dnů od začátku slepého střeva a s tímto a raději i kratším termínem v naplánování své činnosti počítám,a začnu hned vyvěšením znaku neovladatelné lodě
1.Led to být nemusí,chladí i odpařovaná voda z tkaniny,jen okolní proudící voda moře bude vždy studenější,vytvoří jistý tepelný spád,není špatné využít studenější noční vody....chladí i alkohol na tkanině Presnitzův obklad,a to nejprve lokálně nad slepákem,je šance,že by se zánět který přejde na pobřišnici nad ním lokalizuje a nerozšíří se dál nad celé břicho
2.pít dostatek sladkých čirých tekutin bez příměsí,i vnitřní chlazení má smysl,zánět-sepse-celého těla si vyžaduje přísun alespoň 5l/den,ale po douškách s odstupem času,ponechávat co nejdéle v ústech,i sliznicí úst se dost vstřebává,zbytek se vstřebá v žaludku,a v horní části střeva, dehydratace vede ke ztrátě a poruchám vědomí,tudíž kontroly nad situací
3. z toho vyplývá vyhýbat se přímému slunečnímu svitu,využívat chladnější noci s větrem, mít ale po ruce deku,protože
4. do 2 dne od začátku dojde k zimnicím,třesavce-rozšiřují se malé cévy,vyplavují se v salvách toxiny ze zánětu,salvy zimnice narůstají,tělo je zeslabené třesavkou,a to dosti značně,takže k bezvědomí,lidově k mdlobě,dochází záhy
Z toho vyplývá,že do 5 dnů bych se měl někam dostat,alespoň na lodní trasu a doufat,že si chování lodě,jakkoliv označené,i třeba jako neovladatelné, všimnou.To už jsem v kokpitu a pokud ještě se probírám,při každém probrání,zkusit světlici
Uživatelský avatar
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: sob led 07, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: OLOMOUC,BRNO,MURTER
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaptn » sob říj 18, 2014 9:53 pm

Lachtan píše:Kurz první pomoci pro odlehlá místa, to zní romanticky...Skutečně tento kurz existuje? Např. jsem sám na oceánu a přepadne mě akutní slepák/nemám led/ břišní příhoda, kýla, infarkt, mrtvice. Vrtulník nedolétne. Je lepší se sesunout do salonu a již nikdy nevylézt nebo zůstat v kokpitu a občas čerstvě zmoknout?


Co se týče infarktu uprostřed oceánu:hop-trop,a průůůůser svým způsobem snad ještě horší,než náhlá příhoda břišní-
bude záviset,na rozsahu postižení srdce-většinou zabíjí srdeční arytmie-fibrilace komor,při níž do 1-3 minut dojde k bezvědomí= (někdy)bušení srdce spojené s pálivou i svíravou bolestí za hrudní kostí,jdoucí do krku,nebo levé paže,vzácněji do pravé,.....bolest není vázána na nádech!!!!!!!! -jediná samopomoc je intenzivní co nejhlubší a nejčastější kašel,který je schopen v prvotním začátku trochu nahradit srdeční úder a srdeční masáž. Pokračující arytmie je smrtelná,takže půjde o souhru spousty náhod,včetně délky nám určeného knůtku
dalším nejhorším stavem,je výše popsaná(a žádná jiná :? )bolest s dušností,pokud se k tomu ozývá bušení srdce,kombinace nejblbější z blbých, znamená to bud jde o arytmii závažnou a potenciálně smrtelnou spojenou s postižením srdeční stěny,která se nestačí stahovat a vypuzovat krev dále do těla, samopomoc uprostřed oceánu? :? :roll: :?
1.zaseknout kormidlo do kurzu (velmi teoretická záležitost v tomto momentě,ale může jít)
2.doplazit se k lékárničce,rozkousat dvě tablety Acylpyrinu a NEPOLYKAT a vsunout tuto kašičku pod jazyk,a intenzivně mnout jazykem ,
3. zůstat sedět,opřít lokty o stehna,zkusit zklidnit dech a promyslet další postup,dech alespon zpravidelnit a prohloubit.
Přemýšlet,kde mám nějaké tabletky na odvodnění(napíše i obvoďák), nitroglycerín v tabletách nebo ve šplíchátku pod jazyk by byl super (může napsat obvoďák)-ten pokud je,tak rovnou šplíchnout s acylpyrinem pod jazyk
4.dušnost s kašlem spěněného chchrlu (spuuta) může být i zbarven červeně,ale krev tam vyloženě není,ztáhnout si v tříslech dolní končetiny,nejlépe obě,širokým škrtidlem,po 15 min pustit alespoň jednu na 15 min,druhou nechat zaškrcenou,po 15 min zopakovat druhou stranu-končetinu
5.pokud se dožijete této fáze,není vyhráno,ale ne vše ztraceno-pokud se nedostaví další bušení srdce,....bez medikamentů velmi obtížně zvládnutelné,laici by se do toho pouštět neměli,
6.úplně v nejhorším,při dlouho se opakujících se bušeních,lze zkusit(ale to musím umět změřit alespoň tep)jeden lék z řady tzv betablokátorů(k tomu je opravdu nutná vysílačková konzultace,školení k tomuto léku),otázne,zda existuje ještě krajnější mez :?
zbytek času do příjezdu k civilisaci-více polosedět,i spaní, minimální činnost,pokud se objevuje bolest, počkat až zeslabí,....zkusit ten nitroglycerín k oslabení bolesti(bacha,snižuje tlak,takže jde omdlít,takže proto ten polosed se svěšenýma nohama přes pelest)
7. cca do 5 dnů tato akutní fáze odezní,záleží na mohutnosti infarktu,neztotožňuj však s velikostí bolestí; bohužel nebezpečí návratu arytmií trvá trvá,tudíž i smrtelné riziko
Co z toho plyne? pokud přežijete první ataku bolestí,nedej bože arytmií,chce to následnou péči,max klid v polosedě,s malou fyzickou zátěží od 5. dne.A chládek.Prostě co nejdříve k lidem,.......
Prostě infarkt srdeční na moři sám,bez umění použít léky....průšvih :cry: :? :cry: při dobré souhře šťastných náhod,včetně bledších variant výše popsaného,je šance lepší
Uživatelský avatar
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: sob led 07, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: OLOMOUC,BRNO,MURTER
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaptn » sob říj 18, 2014 10:05 pm

A velmi spravna otazka, zda se daj ty veci alespon pololegalne sehnat. Asi jen pres znamyho doktora, bohuzel spousta doporucovanejch medikamentu je bud na predpis, nebo urcena do rukou zdravotnikum.
Nicmene nemene zasadni otazka je, pokud bys to sehnal, jestli s tim bez problemu projdes celni kontrolou bez radnyho potvrzeni. No, s tim uz na kurzu uplne pomoct nedovedli. Nicmene se tam snazili davat i normalnim smrtelnikum dostupne alternativy[/quote]

Co se týče celní kontroly-musí být úměrná zásoba léků pro celou posádku.Pochybuji,že celník něco zmůže,když je vše zabaleno originálně,většina našich léků je popsána mezinárodně,už status EU určuje legálnost těchto léků.Pochybuji,že nějaký celník bude mít problém s léky zachraňující život,...jako by měl námitky vůči dinghy.Léky pro osobní potřebu být mohou.
Druhou otázkou je,umět tyto léky použít.Protože když je mám,předpokládá se,že se použijí jak mají.A opačně.
Uživatelský avatar
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 423
Registrován: pon srp 15, 2011 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Nymburk

Příspěvekod jajarin » ned říj 19, 2014 10:35 pm

Předem se omlouvám jestli toto je kravina,

Ahoj kamarádi,
přeposílám vám mail co jsem dnes dostal. Vede mě k tomu fakt, že podobná příhoda se stala i v mé rodině.
Pokud tento mail nepošlete dalším třem kamarádům do tří minut, nic se vám nestane, ani nebudete mít smůlu. Maximálně se může stát, že jednou, někdo, díky tomu, pomůže vám, nebo někomu jinému.

Opravdová příhoda:
Na jednom grilování Lenka najednou omdlela a spadla. Bylo jí nabídnuto zavolat záchranku, ale ona každého ubezpečovala, že je jí dobře a že se jí jen udělalo špatně kvůli novým nerozchozeným botám.
I přesto, že byla bledá a chvěla se, pomohli jí očistit a posadili jí ke stolu s jídlem. Celý zbytek večera byla Lenka v klidu. Pozdě večer po grilování Lenčin manžel všem zavolal a oznámil, že jeho manželka byla přece jen hospitalizována.
O hodinu později náhle zemřela.
Při zahradní slavnosti totiž utrpěla mozkovou příhodu. Kdyby její přátelé věděli, jak se dají rozpoznat příznaky mrtvice, mohla Lenka ještě žít!
Někteří lidé nezemřou hned, ale zůstanou odkázáni na pomoc druhých s vědomím, že jsou v beznadějné a bezvýchodné situaci. Trvá jen 1 minutu si toto přečíst!
Neurologové tvrdí, že pokud se pacient dostaví nejdéle do 3 hodin od příhody, může být zachráněný. Tvrdí, že trik je vtom nejen rozpoznat a správně diagnostikovat mrtvici, ale i dopravit pacienta do 3 hodin k lékaři, který může pomoci.

Jak rozpoznat mrtvici:
Nejlehčí metoda jak ji poznat, je komunikovat s postiženým takto:
1) poprosit ho, aby se zasmál - což zřejmě nebude schopen
2) poprosit ho, aby řekl jednoduchou větu - může mluvit nesrozumitelně a zmateně
3) poprosit ho, aby zvednul obě ruce - což mu nepůjde, anebo jen velmi těžko
4) poprosit ho, aby vyplázl jazyk - pokud je jazyk pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice
Pokud má postižený problém vykonat alespoň jeden shora vyjmenovaných kroků, je třeba ihned zavolat záchranku!
Jeden kardiolog tvrdí, že pokud každý člověk, který obdrží tento email a pošle ho dál alespoň dalším 10 lidem, si může být jistý, že bude zachráněn (i díky němu) alespoň jeden lidský život.
Denně nám přichází tolik otravných a nic neříkajících e-mailů, že bychom mohli aspoň jednou zaplnit síť něčím užitečným, nemyslíte?
Uživatelský avatar
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 419
Registrován: stř zář 09, 2009 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bozkov - 1NM od zdroje bramboraku

Příspěvekod bahno » ned říj 19, 2014 11:59 pm

Uživatelský avatar
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: sob led 07, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: OLOMOUC,BRNO,MURTER
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaptn » pon říj 20, 2014 1:14 am

:? [quote="jajarin"]Předem se omlouvám jestli toto je kravina,
Jak rozpoznat mrtvici: ....
Nejlehčí metoda jak ji poznat, je komunikovat s postiženým takto:
1)....

Toto je docela dostačující pro rozpoznání mozkové příhody laikem. Bohužel,uprostřed oceánu tak celé. A opět hop trop
Celý průšvih je v dosažitelné pomoci,jak zaznělo,pomoc do 3 hodin.... :?
Jen bych doplnil,může být širší zornice na straně ochrnutí,
Z 80% jde naštěstí o ucpání cévy v mozku,na moři s vysokou pravděpodobností lze určit příčinu -dehydratace,"zahuštění krve",nebo z utvořené sraženiny na stěně cévy u vyšších ročníků;, je tady ale šance na přežití větší,bohužel s následky,....doporučuji uložit do stabilisované polohy a horní polovinu těla, stín,hydratace po douškách,pokud je trochu dotyčný přijímat,většinou ale není schopen polykat,čistá hadička do žaludku by byla řešením,...pozor na zvratky a zvracení; lék na ev rozpouštění sraženiny je docela drahý,posl.info o ceně je cca 80000 za dávku,navíc má omezenou životnost,....takže tudy laici mají smolíka,...max by se dal použít ten Acylpyrin ponechaný pod jazykem,bohužel,ztráta vědomí je vysoce pravděpodobná,takže pokud možno loď do kurzu,....
často
Zbylých cca 20% je krvácení do mozku,nejčastěji u mladých lidí jde o vrozené vady cév mozku,výduť,....uprostřed oceánů bude většinou smrtelné,...málokdy člověk pozná sám,že se něco děje,ztráta vědomí je rychlá,často s křečemi těla a končetin,...někdy začíná zvracením s následnými křečemi a následnou zrátou vědomí....tady by se Acylpyrin podat neměl,mnohdy se krvácení samo zastaví,bohužel bez odborné pomoci s trvalými následky-ale,....uprostřed oceánu......k dosažení civilizace na víc jak 6 hod-operační sál + CT vyšetření...,těch 80% že je to ucpaná cévaza to za risk stojí

Co se týče kašle....má svou logiku,zvyšuje se negativní tlak v hrudníku,lépe se nasává krev do srdce,zlepšuje se plnění srdce,...s vypuzením krve ze srdce to je už horší,...takže rozhodně to za pokus stojí,....mohlo by pomoci ještě ve stoje hluboký nádech a dřep a tlačit do břicha jako na stolici,....
-těch 10 vteřin je hodně zkrácených a hodně polemizovatelných,čas může být i delší od začátku bolesti; pokud dojde k fibrilaci komor,většinou je to více jak minuta a půl= 90 vteřin i více do ztráta vědomí,....
Uživatelský avatar
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: sob led 07, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: OLOMOUC,BRNO,MURTER
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaptn » pon říj 20, 2014 1:17 am

bahno píše:HOAX - tenhle je _VELMI PREKVAPIVE_ OK
HOAX - kaslani pri infarktu je kravina
V dobe googlu je tolik veci tak jednoduchejch...

V době googlu je sice tolik věcí jednoduchých, ale i tolik smrtelných nebo jen hloupých a zavádějících,... :gun: je tu řeč na téma-"jsem sám,uprostřed oceánu" :?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti