Lekárnička

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » úte kvě 15, 2007 10:30 pm

Ahoj Terro.
Teploměr a pinzeta v mém seznamu figurují. Fastum gel je k ničemu na mě osobně nefunguje, lepší je brát ibuprofen per oral, fastum jako takový je mast a to pak kloužou ruce po lanech, zadek po lavici v kokpitu, smejvá se to, atd.
S tím šitím, stačí přejet dlaní vant, ve kterým je prdlej drát a už máš co heftovat, při delším kotvení obrostou řetěž i lano celkem ostrý škeble, běžný jsou řezný průšvihy v kuchynce na vlnách a to nezmiňuju traumatický záležitosti při špatným použití nářadí při údržbě lodi. Ale jak už jsem napsal výš, je třeba na to mít(žaludek a umět to)
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » úte kvě 15, 2007 11:01 pm

frog píše:Ahoj Terro.
Teploměr a pinzeta v mém seznamu figurují. Fastum gel je k ničemu na mě osobně nefunguje, lepší je brát ibuprofen per oral, fastum jako takový je mast a to pak kloužou ruce po lanech, zadek po lavici v kokpitu, smejvá se to, atd.
S tím šitím, stačí přejet dlaní vant, ve kterým je prdlej drát a už máš co heftovat, při delším kotvení obrostou řetěž i lano celkem ostrý škeble, běžný jsou řezný průšvihy v kuchynce na vlnách a to nezmiňuju traumatický záležitosti při špatným použití nářadí při údržbě lodi. Ale jak už jsem napsal výš, je třeba na to mít(žaludek a umět to)


Kazdemu vyhovuje neco jineho. Teplomeru a pinzety jsem si opravdu nevsimla, moc jsem to neprocitala. Co se tyce tech urazu, tak promin, ale je treba jim predchazet, ja mela na takovou praci (lanovi a tak) rukavice a co se tyce reznych prusvihu v kuchynce? Hm, tak ani pri takovych vlnach, ktere jsem zazila ja, se mi nic takoveho nestalo. Kazdopadne pokud pluju na delsi cestu snazim se mit jidlo pripravene. Usetri to cas a i treba nejaky uraz. A pouziti naradi pri udrzbe lodi. No, k tomu se nemuzu vyjadrovat, protoze krome drobnych oprav zadna zavaznejsi oprava nebyla. Nevim. Ja vic resila problemy jako kotnik kolenu par odrenin a modrin, ale treba jsem jen mela stesti. Kazdopadne si myslim, ze je dulezite toto nepodcenovat, ale take tem vecem predchazet viz pouziti rukavic...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř kvě 16, 2007 7:26 am

Trochu podpořím Terru. To co napsala je velká pravda.
Úrazům je především nutno předcházet. Pokud nejsem na lodi vyjevenej "zajíc", měl bych vědět čeho se můžu chytnout, na co je potřeba si vzít rukavice a dát si tu práci a omotat izolačkou roztřepené vanty. Tím samozřejmě nevylučuji možnost úrazů.
Druhá věc: Na klasické štupování je, jak bylo napsáno, potřeba mít žaludek a umět to. Kdežto s mašličkami to zvládne každý a pro 99% úrazů naprosto dostačují. Vím o čem píši, mám ženu lékařku a přes 10 let jsme oba dělali v masokombinátě, kde bylo šití na denním pořádku.
Třetí věc: Fastum gel a jemu podobné preparáty při namožení šlach, bolestech kloubů a naražených svalech s úspěchem používám a ruce ni zadek mi nekloužou, neb je většinou nemažu. Na rozdíl od orálních preparátů, které pouze tlumí bolest a působí globálně (i na hlavu), tyto masti jdou k jádru věci a působí lokálně.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » stř kvě 16, 2007 10:43 am

Baharis píše:Trochu podpořím Terru. To co napsala je velká pravda.
Úrazům je především nutno předcházet. Pokud nejsem na lodi vyjevenej "zajíc", měl bych vědět čeho se můžu chytnout, na co je potřeba si vzít rukavice a dát si tu práci a omotat izolačkou roztřepené vanty. Tím samozřejmě nevylučuji možnost úrazů.
Druhá věc: Na klasické štupování je, jak bylo napsáno, potřeba mít žaludek a umět to. Kdežto s mašličkami to zvládne každý a pro 99% úrazů naprosto dostačují. Vím o čem píši, mám ženu lékařku a přes 10 let jsme oba dělali v masokombinátě, kde bylo šití na denním pořádku.
Třetí věc: Fastum gel a jemu podobné preparáty při namožení šlach, bolestech kloubů a naražených svalech s úspěchem používám a ruce ni zadek mi nekloužou, neb je většinou nemažu. Na rozdíl od orálních preparátů, které pouze tlumí bolest a působí globálně (i na hlavu), tyto masti jdou k jádru věci a působí lokálně.


Děkuju!!!!!!! :) Dodávám jen jediné... Ámen 8)
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte srp 21, 2007 9:09 pm

Baharis píše: vozím malou hygienickou kabelku a v ní "něco" od bolesti, na průjem, na vlka, oční kapky, Novikov (nejčastěji používaný), jeden obvaz, obinadlo, náplast a "mašličky" na amatérské šití. To je asi tak vše. Pokud jede i žena, přibere pár jednorázových sad šití.
Jen připomínám, že se bavím o běžné plavbě v teritoriálních vodách jednotlivých států, kde jsme k lékařské pomomoci na dostřel.

Baharisi: V podstatě s Tebou souhlasím a jen pro jistotu dodávám:
Věřím, že též vozíš i něco od snížení teploty (asi když máš s sebou Brufen ?? - pod jakýmkoli firemním názvem - tak to má trojí účinek, může snižovat bolest, zánět, i teplotu najednou, což je důležité, v té vzájemné kombinaci to urychlí hojení, to lidi málo ví).... No, Ty máš na to ženu.... Chudák ten, kdo je na Brufen alergický (a je těch lidí dost), jistě vozí něco jiného, co mu vyhovuje. Snižovat teplotu od 38,(5) je už důležité. Pro děti Paralen čípky.
Obecně mám ráda při cestování léky, které jsou tak trochu univerzální a to je pro mne Brufen.
Na průjem, kromě profláknutých léků, co lidi znají, bych doporučila, hlavně pro dětskou posádku, jmenovitě Smectu, to jsou takové pytlíčky s "jedlým jílem", nasypou se do jídla či nápoje aby to ty děti byly ochotně vypít, velmi rychle to ve střevech na nabobtná, naváže toxiny, chrání střevo před krvavým zánětem atd. a děcko do druhého dne velmi pookřeje. Jasně, že se dá užívat i černé uhlí, Smecta se mi ale zdá mnohem účinnější. Balení 10 ks stojí tak 77 kč a expirace je dlouhá, nejen jednu zimu.
Mám 3 děti, které sice nebývají příliš nemocné, ale když už, tak to mám odzkoušené třikrát. (Když jsou zažívací potíže, má se přerušit přísun mléka, ale my teda dost hřešíme=riskujeme a mícháme to do kakaa, aby to děcka nepoznala, jinak bych to do nich nedostala).
Do druhého dne jsem je vždy vykurýrovala a vyhnala do školy/školky. Tak.
Novikov neužíváme, plně si to kompenzujeme Jodisolem a Peroxidem, ctím ale zásadu : ránu i malinkou, vymýt a potřít uvedeným, protože to velmi urychlí hojení.
Rozhodně musíš mít v lékarničce antihistaminika (tj. něco na alergie, třeba dithiaden) - a určitě Ti je tam žena dává - a mít toto po ruce a vědět o nich. Kdykoli u kohokoli může vzniknout alergická reakce na cokoli i na lék stokrát vyzkoušený či potravinu. Zde neplatí tvrzení " já na to netrpím".
Když ještě přidáš nůžky (není nad to, ve stressu trhat zubama obvaz či vlasy), pinzetu, Fenistil gel a Panthenol ve sprayi, tak jsi asi celkem vybaven. Já teda přibírám určitě ještě Fenistil kapky (nevím teď, jestli se to dá bez receptu získat, asi ne) protože to má pro mne široké užití, je to 1/antihistaminikum, 2/dá se dávat dětem na noc při bolestivém zánětu v krku (potlačíš zánět =zlepšíš hojení=a my v naší rodině prakticky nikdy nemusíme užívat antibiotika). Nechci v tomto dávat univerzální radu, ale u nás, kde děti nebývají příliš nemocné, to velmi funguje. Taky splaskne otok a lépe se dýchá, kdyby něco. Dítě nemá dýchat proti odporu tkání. 3/ Při rozrušení, které by mohlo nastat třeba po úraze, nebo dušící epizodě, to dítě trošku zklidní a možná i usnadní usnout, Velmi varuji před zneužíváním ! Taky jsou děti i dospělí, kteří mají třeba na Dithiaden, který je znám svou uspávací schopností, paradoxní reakci a naopak je to povzbudí...
Musím se přiznat, že jako starostlivá matka beru teda i Augmentin a Tantum verde ve sprayi a Nasivin.

Ač jsme oba s manželem od fochu, tak bychom vždy dali přednost řádnému ošetření na pevnině, třeba i u xenofobního doktora (kdyby takový vůbec byl), než něco improvizovat na lodi... Ona ta samoléčba je možná i jednou z příčin krátkého průměrného věku lékařů....Tvrdívá můj manžel.

Samozřejmě si člověk musí přibalit trvale užívané léky a při sestavování vlastní lékárničky zohlednit, co mu sedí a zabírá. Rozhodně bych nechtěla mít v lékárničce věci u kterých nemám ověřenou snášenlivost.

K otázce léčby zubů se nemůžu vyjádřit, všichni doma máme zuby skoro jako Gagarin.
A když tak přemýšlím, jaká rizika na moři mohou čekat (no přece všechna), tak bych si před odjezdem, když nic jiného, nechala změřit aspoň krevní tlak, ale v dostatečném předstihu 2 měsíce, aby byl čas na případné zaléčení a odzkoušení léků. Jestli se dá aspoň něčemu nenadálému na moři částečně předejít, tak snad komplikacím z vysokého tlaku (mrtvička, infarkt, kolapsové stavy).
Píšu to pro úplné a nepoučené laiky, podle ohlasů soudím, že tu jsou, ostatní jistě ví své, jak se svým zdravím naložit.
Neaspiruji na úplnost seznamu, píšu jen tak spontánně bez hlubší rozvahy.
Když ale vidím ten rozsah, tak to je snad i článek než příspěvek do fóra, omlouvám se za délku těm, kteří dočetli až sem.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte srp 21, 2007 9:23 pm

Ahoj Frogu,
podle Tebou předloženého seznamu soudím, že nejsi lékař, (možná jsi nadšený záchranář ?) Každopádně by mne zajímalo, kde jsi absolvoval kursy šití pro začátečníky i pokročilé ?
Přeji Ti hodně zdraví na Tvých plavbách s pojízdnou chirurgickou ambulancí. Pozor ale, máš ještě rezervy, existují i jiné obory, a odtud Ti též hrozí velká rizika o kterých Ti Tvůj kamarád chirurg neřekl. Co třeba takhle nenadálé akutní psychiatrické onemocnění, věř mi, že jen za noc do obyčejné léčebny přivezou akutně třeba deset lidí ! Jak jsi připraven v tomto směru ?
Díky za odpo.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř srp 22, 2007 4:55 pm

Nechci se Vilmo rouhat, klepu do stolu až tam je důlek, ale já ti nějak nemarodím. Má žena nemarodila ještě nikdy a ze známých praktiků také nikoho neznám, kdo by zavřel ambulanci pro nemoc. Kromě jedné, která se čelně srazila s autobusem. Vysvětluje se to tím, že celý život se denně setkávají se spoustou virů a bakterií (jestli to říkám dobře), tudíž se tělo posiluje a vytváří si protilátky. A já mám to štěstí, že mě žena něco z toho marastu nosí domů.
Tím jsem jenom chtěl uvést to, že lékarničku sice vozím, ale neotevírám. Letos ještě vůbec. Alergii jsem už 51 roků neměl, horečky nemívám, na slunku se nespálím, na úrazy si dávám pozor, na průjem používám preventivně slivovici, takže opravdu není důvod. Brufen nevím jak vypadá, ještě jsem jej neměl a když se stane že mě při nízkém tlaku někdy bolí hlava, dám si šumivý Aulin a většinou je klid. Znovu tluču do stolu, aby to vydrželo....
Ale je jasné, že s dětmi to je jiné. Jak to píšeš, dá se to podepsat. I my jsme dlouhé roky jezdili s dětmi a to se vždycky něco semele.
Je ale také pravda, že každý je jinačí a má jiné potřeby a problémy. Očekávám, že dospělý člověk se zodpovědně vybaví dle svých dispozic. A hlavně, každý by měl mít s sebou to, s čím se cítí bezpečný. I když na druhou stranu, obrovské množství léků které všichni jachtaři s sebou balí (nejen oni), nevyužijí, ony propadnou a vyhodí se, jen ještě více huntuje naše bolavé zdravotnictví.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř srp 22, 2007 5:49 pm

Vidíš, Baharisi, taky ani přesně nevím, kdy naposled byl někdo z naší rodiny nemocný (před asi 2 roky naše mimi?), taky domů průběžně nosíme bacila, asi to opravdu funguje, minimálně do té doby, než jednou bude zle.
S tou lékárničkou jsem to ale nemyslela přímo na Tebe, bodejť bys byl nemocný, když seš tak často na čerstvým vzduchu !!!
Spíš jsem se zaobávala, že některý Tvůj obdivovatel to udělá naprosto přesně podle Tebe a něco by přece jen pro průměrnou rodinku pochybělo. Jestli má být na webu návod na rodinnou lékárničku na lodi, tak ať je víceméně trochu komplet, proto jsem to doplnila i s konkrétními názvy, pro toho, kdo se v těchto vodách nerad orientuje. Kdo se orientuje, tak se stejně zařídí podle svého.
Na Tvé odpovědi mne překvapilo jediné - že očekáváš, že si každý dospělý přinese vše potřebné. No to bych teda já od lidí neočekávala. Ne že by nechtěli, třeba prostě neví nebo zapomněli doma... Když seš skipper, měl bys s tím trochu počítat, si myslím.
S čím nebudu nikdy souhlasit, je Tvé přesvědčení, že se Ti alergie vyhnou. A když Tobě, tak jako skippera by mne teda děsila představa, že se budu dívat na anafylaktický šok nějakého dítěte či dědka a nebudu moct vůbec zasáhnout. Někdy je to opravdu jen na pár minut,...... na pevninu to ani nestihneš a přitom by možná mohlo aspoň částečně pomoci tak málo. Je přece lepší s sebou vozit pár miligramů něčeho než mrtvolu. NO ale proti gustu.... :P :P

Zaráží mě, asi stejně jako Tebe, kolik lidí rádo samoordinuje antibiotika jen tak naslepo. To by si troufnul málokterý doktor ! Antibiotika se nasazují cíleně dle citlivosti a jiného. Zvlášť dnes, kdy se na nás směje rezistence ze všech stran, je to nezodpovědné.
Asi na webu v blízké době založím stručný topic, kde ukážu, jak jednoduše, improvizovanými prostředky z mé lékárny, zkusit řešit běžné lehké zdravotní patálie bez antibiotik. Takovou malou zdravotní kuchařku. Něco už jsem naznačila viz výše. Jestli někdo chce, tak ať mě předběhne nebo mě od toho odradí, že je to všeobecně známo - nemám ten odhad, co se všeobecně ví (ale nedodržuje).
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř srp 22, 2007 6:06 pm

vilma píše:Asi na webu v blízké době založím stručný topic, kde ukážu, jak jednoduše, improvizovanými prostředky z mé lékárny, zkusit řešit běžné lehké zdravotní patálie bez antibiotik. Takovou malou zdravotní kuchařku.


Ahoj Vilmo,
To je dobrý nápad.
Taková zdravo-kuchařka by nebyla od věci.
Klidně si ten topic založ. Nejlépe i s mini poradnou. ;)
alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř srp 22, 2007 6:14 pm

Ano, máš naprostou pravdu. Trochu jsem se nechal unést, možná zahleděný do mých potřeb. Informace by měly být komplexní a univerzální.
Musím přiznat, že něco na alergie mě žena balí. Já jí říkam "na co?", ale je to tam. Jelikož celý život nic neužívám a nevyznám se v tom, mám přiložený seznam a popsané na co který lék je.
Ten nutný základ: teplota, bolest, antibiotika, alergie, desinfrkce, obvazový materiál tam je. Ale pokud je někdo na srdce, astma, cukrovka, apod., tak na to myslet musí. Nejsem pojízdná lékárna.
Antibiotika jsou kategorie sama pro sebe. Pacient který telefonuje druhý den po nasazení, že mu nezabírají, je naprostá klasika. Pro širší veřejnost: běžná antibiotika začínají působit až za tři dny, nesnižují horečku!!! a pro další nasazení je potřeba je "dojet".
Na to co se ví nehleď a kuchařku založ. Pokud si někdo myslí že něco ví, ví prd. Nevím jaký obor děláš, dle diskuse spíš něco s hlavou (nebo jsem špatně četl?), ale obecné znalosti určitě máš. Žena je praktik, ta musí obsáhnout celého člověka, ale tu sem asi nedotlačím. Ale pokud se do toho dáš, mohl bych konzultovat a kibicovat. :lool:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř srp 22, 2007 7:40 pm

Baharisi, jsi dobrý detektiv, jsem neuropsycholog, klinický logoped a grafolog. Zabývám se tedy hlavou, přesněji jak fungování mozku ovlivní psychiku a řeč a pohyb. Praktický dopad to má při rehabilitaci osob po úrazech. nádorech. operacích atd. A při určování osobnosti podle písma. Muže mám lékaře, lesníka a přírodovědce chemika, taky toho vystudoval vícero. Vzájemně to kombinujeme, hodně věcí mám od něj a hlavně od kolegů v práci, každý den poslouchám úvahy, co udělat, když se vymastí toto a pak toto a pak toto.

No a aby byla zábava dokonalá, tak doma si neumíme opravit nic. Někdy to chybí..... :cry:
Naposledy upravil(a) vilma dne úte říj 09, 2007 8:27 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř srp 22, 2007 8:57 pm

Ještě jsem si vzpomněla, nebuď k sobě tak kritický a nesyp si nezaslouženě popel na hlavu, každý má přece právo psát neúplné příspěvky, vždyt se to postupně vytříbí v diskusi. Už tady něco takového zaznělo.
Kdyby byla taková podmínka, to bychom se asi báli psát. Spíš má každý povinnost si to sám přebrat :shock: a po zralé úvaze se zařídit.

P.S. Subjektivní příspěvky jsou stejně nejzábavnější.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř srp 22, 2007 9:12 pm

vilma píše:jsem neuropsycholog (5 let studovaný v zahraničí), klinický logoped a grafolog. Zabývám se tedy hlavou, přesněji jak fungování mozku ovlivní psychiku a řeč a pohyb. Praktický dopad to má při rehabilitaci osob po úrazech. nádorech. operacích atd. :


To jsem měl vědět.
Udělal bych Ti jiný avatar. Obrázek
Ještě že se tady nepíše růčo. To by jsi nám viděla až do ledví. :) :whist:
alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř srp 22, 2007 9:39 pm

No, nebudeme tu Vilmo rozvíjet off-topic, já jsem si to vyhodnotil jako positivum ;) a vzpoměl jsem si ještě na jednu věc, kterou s sebou stále vozím a vdiskusi jsem to nenašel. Tea Tree, Čajovník australský, Australský olej. Jeden doma, jeden na zahradě a kam já, tam on. Velice dobrý na všechny druhy štípnutí, na zanícené potničky a také na opary, kdo trpí. Pár mililitrů stojí kolem 100 Kč, ale oplatí se....
A ještě k těm ranám. Neříkám, že tvé řešení ošetření je špatné. Ale nech si v lékárně udělat malou lahvičku Novikovu a vyzkoušej ho. Je opravdu dobrý. Jen doporučuji, aby se nemusely používat různé štětičky, trvat na víčku se štětečkem. A pokud člověk necestuje, uchovávat v ledničce. On jinak zhoustne a je kničemu.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » stř srp 22, 2007 9:44 pm

musim priznat, ze v lekarnicce mam podobne nazvy taky.
ale stejne: slivovice je slivovice
a je to ten nejcastejsi lek :P
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř srp 22, 2007 9:57 pm

Ámen :mad:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř srp 22, 2007 10:51 pm

to náš milý off topicový hlídač alffa,
je to tedy trošičku off topic, že jó, ale teda taky neodolám, k tomu obrázku : FUJ.
Jěštěžes to nevěděl,.. už jsem si na Ty housle zvykla.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř srp 22, 2007 11:13 pm

Baharisi, Novikov určitě vyzkouším (a znám), jsem pro každou špatnost a nezříkám se do budoucna.
Dosud jsme to neužívali taky proto, že posledních 8 let se kvůli dětem mírníme v cestování mimo civilizaci a jsme asi přeopatrní, takže nemáme zatím žádný úraz na kontě a tudíž ani potřebu se zásobit.
Teda teď se musím, coby pravdomluvná, opravit, máme první úraz, a vyřešili jsem ho návratem do civilizace. Když si nejstarší synek letos o prázdninách v 10 večer náhodou rozeskl prst ke kosti, "na samotě u lesa", tak jsme nelenili a dojeli s ním 25 km cestou necestou v noci do nejbližší nemocnice, než aby manžel šil a improvizoval na místě.
Ale jak jsem psala, nějaký Novikov už na nás někde čeká.

Teď druhý den to po sobě čtu a koukám, jak blbě se v noci vyjadřuju. Chtěla jsem vlastně říct - na povrchový ranky, když už je řeším, nenápadně užiju bezbarvý peroxid, děcko si ničeho ani nevšimne (kupodivu si nikdo nestěžuje na štípání) a hlavně si nezvyká si na roli pacienta. Odolný zelený fleky by byly vidět, následovala by i nějaká ta hystérie. U dospělých, při jachtingu, a zvlášť hlubších ranách je to fakt něco jiného.
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » pát srp 24, 2007 10:39 pm

Tedy Vilmo, odpovídám, jak sis vyžádala.
Na psychické problémy medikamenty vybaven nejsem. Jak jsem podotkl výše, pluji většinou sám, nebo v malé skupince přátel loď si nepůjčuji, svoji také nepůjčuji a ani nedělám placeného kapitána. Svou psychiku znám, provozuji i jiné sporty a aktivity než je jachting a troufám si tvrdit, že své počínání i ve vypjatějších situacích mám plně pod kontrolou. Nemohu toto samozřejmě tvrdit i o svých spoluplavcích, ale vybírám li posádku, je to vždy z okruhu lidí, které mám vyzkoušené a mohu za ně dát ruku do ohně.
Zdá se, že tě můj prvotní příspěvek lehce pobavil a tak sis zaironizovala tou plující lékárnou(promiň přesnou citaci opravdu nehledám). Tedy mám za to, že můj příspěvek byl napsán s nejlepším vědomím vytvořit vzor pro někoho, kdo třeba sestavuje lodní lékárnu a mnoho zkušeností nemá. Jsi jistě profesionál, zběhlý v těchto věcech a radit nepotřebuješ. Můžeš se jistě tedy pousmát nad pachtěním nás amatérů. Trochu jsem se rozepsal, nebývá to mým zvykem - držím se hesla nemáš li co dodat k tématu tak aby to obohatilo ostatní mlč, poslouchej a dívej se.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob srp 25, 2007 9:35 am

Každý príspevok, samoliečitelov aj profesionálov je pre ostatných obohatením. Aspoň pre mňa a každému kto sa zúčastňuje tejto debaty ďakujem.
Raz som mal v posádke hokejového brankára. Skoro dvojmetrového hromtlka, dobre vytrénovaného a patrične fizycky odolného. Posledný deň pred odovzdávaním lode, už sme boli v maríne, dostal vysokú horúčku. Chlapík sa poskladal ako domeček s kariet a odmietol ísť k lekárovi. Ráno ho to neprešlo, ale znovu odmietol ísť k lekárovi. Tak som v Boxerovi v zadu spravil lôžko a valil som domov. Cestou som sa modlil aby mi v aute niekde po ceste nezomrel. Držali sme pri ňom vachtu a každú chvílu ho kontrolovali. A pritom stačilo dať mu nejaký, ten správny liek. Tie bežné v lekárničke nezaberali.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » sob srp 25, 2007 4:50 pm

Ahoj Frogu, díky za odpo.
Psychické problémy mohou být způsobeny nejen vnějšími okolnostmi (stress), ale i vnitřními dispozicemi a změnami v mozku (odborníci nechť prominou to zastaralé zjednodušení). Nikdy nevíš, u koho to vypukne - nesouvisí to s psych. odolností ani povahou - a objeví se třeba bludy (nevývratná tvrzení) a halucinace. Naštěstí to není mezi aktivními pracujícími sportujícími lidmi až tak časté, ale vyloučit to nelze. Jako laik to nemůžeš úspěšně zaléčit, je třeba ale vědět, jak se k takto postiženému chovat, aby aspoň doplul k doktorovi. Více bude ve zdravokuchařce, až se vrátím z Chorvatska v půli září.
Tvoje lékárnička se mi opravdu zazdála v jednom směru přemrštěná a v jiných poddimenzovaná. Je ale fakt, že asi patříš k lidem se zvýšenou úrazovostí, podle toho, co píšeš, tak proč ne, když Ti to tak vyhovuje. Vyznávám pravidlo, že když tím neubližuješ druhým, tak si můžeš dělat hodně co chceš. Zdravím.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř říj 17, 2007 10:19 am

Co má obsahovat lékárnička

I. Léčivé přípravky (pouze ty, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis)

tablety nebo čípky proti bolestem hlavy, zubů (analgetika)
tablety nebo čípky ke snížení zvýšené teploty (antipyretika)
tablety proti nevolnosti při jízdě dopravním prostředkem (antiemetika)
živočišné uhlí
nosní kapky na uvolnění nosních dýchacích průchodů (otorinolaryngologika)
kapky, roztok (sirup) nebo tablety proti kašli (antitusika, expektorancia)
kloktadlo pro dezinfekci dutiny ústní a při bolestech hltanu (stomatologika)
mast nebo sprej urychlující hojení, např. popálenin (dexpantenolový sprej)
oční kapky nebo oční mast s dezinfekčním účinkem, oční voda na výplach očí oftalmologika)
mast nebo gel při poštípání hmyzem (lokální antihistaminika)
tablety při systémové alergické reakci (celková antihistaminika)
přípravek k dezinfekci kůže a povrchových ran
dezinfekční prostředek na okolí rány
inertní mast nebo vazelína

II. Obvazový a jiný zdravotnický materiál

gáza hydrofilní skládaná kompresy sterilní, různé rozměry
náplast na cívce, různé rozměry
rychloobvaz na rány, různé rozměry
obinadlo elastické, různé rozměry
obvaz sterilní, různé rozměry
obinadlo škrtící pryžové
šátek trojcípý
vata obvazová a buničitá
teploměr lékařský
rouška resuscitační
pinzeta anatomická
pinzeta chirurgická rovná
lopatky lékařské dřevěné
lékařské rukavice pryžové
rouška PVC 45 x 55 cm
dlahy pro fixaci, různé rozměry


III. Různé

nůžky
zavírací špendlíky, různé velikosti
záznamník s tužkou
svítilna/baterka včetně zdroje




Lékárnička firemní :
Vybavení by mělo odpovídat konkrétním rizikům na pracovišti a mělo by být konzultováno se zařízením závodní preventivní péče.
  • Jodisol spr., 1 balení (na dezinfekci ran),
  • škrtidlo gumové, délka 100 cm, šířka 6 cm, 1 kus (na zaškrcení-zastavení tepenného krvácení),
  • Ophtal, 1 balení (na výplach očí),Grasolind-mastný tyl sterilní 10 cm x 7,5 cm, 3 kusy (na krytí popálenin),
  • náplast s polštářkem 8 cm x 4 cm, 10 kusů
  • obvaz sterilní, šířka 6 cm a 10 cm, á 5 kusů,
  • obvaz hotový sterilní krycí, velikost č. 2, 3, 4 á 2 kusy,
  • obvaz pohotovostní na popáleniny sterilní 40 x 60 cm, 1 ks,
  • krytí na oko sterilní, 1 kus
  • náplast hladká -cívka, šířka 2,5 cm x 5 m, 1 kus,
  • Sterilux-sterilní krytí 10 cm x 10 cm, 3 kusy (na krytí větších poranění),
  • Sterilux-sterilní krytí 5 cm x 5 cm, 5 kusů (na krytí větších poranění),
  • šátek trojcípý, 1 kus (na vytvoření závěsu končetiny)
  • obinadlo elastické 10 cm x 5 m, 2 kusy,
  • špendlík zavírací v antikorozní úpravě, 2 kusy,
  • nůžky, 1 kus,
  • pinzeta, 1 kus,
  • rouška resuscitační, 1 kus (na dýchání z úst do úst),
  • rouška PVC 20 cm x 20 cm, 1 kus (na krytí hlubokých poranění na hrudníku),
  • rukavice pryžové chirurgické, 1 pár,
  • Brufen (Ibuprofen), Paralen (Panadol), á 1 balení (na bolesti nebo na teplotu),
  • Carbosorb, 2 balení (při průjmech, při akutní intoxikaci),
  • Gastrogel ev. jiné antacidum, 1 balení,
  • teploměr lékařský,
  • lopatka na jazyk,
  • podložka PVC pod zraněného 60 cm x 180 cm, 1 kus,

Autolékárnička (pro osobní automobily) :

  • obvaz hotový sterilní krycí, velikost č. 2, 3, 4 á 2 kusy,
  • šátek trojcípý, 2 kusy,
  • náplast hladká -cívka, šířka 2,5 cm x 5 m, 1 kus,
  • náplast s polštářkem 8 cm x 4 cm, 6 kusů,
  • obinadlo škrtící gumové 100 cm, šířka 6 cm, 1 kus,
  • Jodisol sprey na desinfekci ran, 1 balení,
  • obvaz hotový sterilní 5 cm x 7,5 cm, 1 kus,
  • rouška resuscitační, 1 kus,
  • rouška PVC 20 cm x 20 cm, 1 kus,
  • rukavice pryžové chirurgické, 1 pár,
  • špendlík zavírací v antikorozní úpravě, 2 kusy,
  • nůžky, 1 kus,

Motolékárnička :

  • obvaz sterilní č. 2, 4 á 2 kusy,
  • šátek trojcípý, 1 kus,
  • náplast s polštářkem 8 cm x 4 cm. 3 kusy,
  • obinadlo škrtící gumové 100 cm, šířka 6 cm, 1 kus,
  • rouška resuscitační, 1 kus,
  • rukavice pryžové chirurgické, 1 pár,
  • špendlík zavírací v antikorosní úpravě, 2 kusy,

Cestovní lékárnička :

- pojištění zdravotních výloh na cesty do zahraničí,
nutné i v rámci EU,
- očkování před cestou do zahraničí (viz info/očkování),
- léky přepravovat nejlépe v nenačatém originálním balení,
  • léky proti průjmu (např.Ercefuryl, Carbosorb),
  • léky proti zácpě,
  • léky na překyselený žaludek,
  • léky proti plynatosti,
  • léky na bolesti břicha,
  • léky na teplotu (např.Panadol),
  • roztok na dezinfekci ran (Jodisol),
  • sprej s místním účinkem na záněty horních cest dýchacích,
  • léky na odkašlávání (např.Ambrosan),
  • oční přípravky (např.Visine),
  • materiál na poranění (obvazy, náplastě s polštářkem, elastické obinadlo, sterilní krytí),
  • léky proti bolesti (např.Panadol, Brufen),
  • léky na spaní,
  • léky proti alergii (Fenistil gel, Zyrtec kapky),
  • repelent,
  • opalovací krémy (např.Daylong 16, Microsun 20),
  • přípravky na popáleniny,
  • léky proti nevolnosti,
  • samozřejmě léky, které trvale nebo dlouhodobě užíváte,
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř říj 17, 2007 11:25 am

Libor píše: Co má obsahovat lékárnička
I. Léčivé přípravky (pouze ty, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis)

Kam si chodíš uprostřed Pacifiku pro recepis na antibiotika?
Která je tam tvá oblíbená lékárna?
Prostě, kde si je v tom Pacifiku vyzvedáváš? :?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř říj 17, 2007 11:31 am

Tím bylo myšleno (nejsem autor), že to jsou volně dostupné prostředky, které si nachystáš před cestou / plavbou ;) a můžeš je také bezproblémově doplňovat.

Jak s léky na předpis by nám mohla poradit vilma, nebo někdo kdo se vydal/byl na dlouhé plavbě. :?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host