kdy k lékaři

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

kdy k lékaři

Příspěvekod vilma » sob dub 26, 2008 7:52 pm

Je důležité umět rozpoznat, kdy je situace vážná a je nutno okamžitě zamířit k lékaři. Tento topik je vyhrazen nemilým situacím, které ale číhají všude kolem, kde jsou lidi. Pokud má někdo k tomuto tématu co fundovaného říci a udělat osvětu ostatním, budeme rádi za Vaše příspěvky.

Začneme třeba tímto :
CÉVNÍ MOZKOVÁ PŘÍHODA, dále CMP, /=IKTUS, MOZKOVÝ INFARKT, MRTVIČKA/
Jedna z nejčastějších příčin úmrtí u nás i ve světě.
Netýká se výlučně jen starších lidí, setkáváme se i s CMP u 20 či 40 letých.
CMP se rozvíjí v důsledku ucpání cévy /ischemické CMP/ či krvácení z ní /hemoragické CMP/. Nervovým buňkám se nedostává kyslíku a výživy a rychle odumírají. Funkce řízené z postižené části mozku /pohyb, vnímání, paměť, řeč/ jsou v důsledku CMP narušeny.

CMP je akutní stav, který si žádá lékařské ošetření /infuse, vyloučení jiných onem. mozku atd/. Čím dříve je zahájena léčba, tím větší je šance na uzdravení. Je-li léčba zahájena do 3 hodin je možno např. použít nejmodernější postup - trombolýzu /jsou podávány léky na rozpouštění trombu=ucpávky/. Tehdy velmi stoupá šance, že se CMP obejde bez trvalých následků. Je-li léčba zahájena ve velkém časovém odstupu /2 dny a více/, "léčení" CMP se omezuje už jen např. na rehabilitaci následků a na prevenci další příhody.

Příznaky vznikají náhle, často po ránu /zvl. ischemické příhody/.
Nejčastěji pozorujeme pokles, ochablost nebo znecitlivěníkončetin na jedné polovině těla - pravé či levé, potíže s řečí - totální či částečné /"já to vím, ale nemůžu to říct"/ nebo s porozuměním řeči či s pohybem jazyka. Často bývá závrať, ztráta koordinace či rovnováhy, silné bolesti hlavy. Jindy se projeví porucha zraku - slepota či porucha zorného pole. Nikdy se nevyskytují všechny vyjmenované příznaky najednou. Někdy se porucha hybnosti končetin neprojeví, tehdy vzniká nejvíce diagnostických omylů - postižený je považován např. za opilého, na lodi mohou být některé projevy CMP mylně považovány za mořskou nemoc.

LAICKÝ TEST CMP :
RUCE: požádejte nemocného, aby natáhl ruce před sebe dlaněmi dolů. Postižená ruka klesá dolů.
ŘEČ: požádejte nemocného, aby řekl "první pražská paroplavba". Postižený slova komolí.
OBLIČEJ : požádejte nemocného, aby 3x střídal úsměv a našpulení rtů, jazykem ťukal z koutku do koutku. V obou případech pozorujeme asymetrii, slabost jedné strany či aspoň pokleslý koutek /příznak "kuřáka dymky"/.


Příznaky mohou někdy samy odeznít během několika minut či hodin. Ale i v těchto případech je nutno dopravit postiženého k lékaři, protože riziko nové a závažné příhody je velmi vysoké.
Naposledy upravil(a) vilma dne sob dub 26, 2008 9:45 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 412
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod DonEmilio » sob dub 26, 2008 8:44 pm

Ahoj,
Pokud jsi SÁM a dostaví se pálení na hrudi, vystřelující do rukou, zad, brady a máš - li opodstatněné podezření, že se dostavil infarkt:
slyšel jsem, že může pomoci pravidelné, silné kašlání v srdečním rytmu a vzít acylpyrin. Samozřejmě co nejdříve nemocnice. Co Vy na to? Don.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon dub 28, 2008 8:59 pm

Přiznám se, že jsem to také slyšela :) .
Prý je to pokus o masáž srdce. Já osobně nemám dostatek informací k tomu, abych to nějak fundovaně potvrdila či vyvrátila. Třeba se někdo povolanější najde.

Pravda je, že léky jako acylpyrin, anopyrin takzvaně "ředí krev", tak se jimi už nemůže v případě infarktu nic pokazit. Je to prostě takový zoufalý pokus udělat aspoň něco. To už je možno vzít i lžíci medu /bez legrace/, ten též zvyšuje krvácivost - obsahuje látky podobné těm, které jsou v acylpyrinu. Samozřejmě pokud se tím nezdrží odsun k lékaři, to má absolutní přednost.
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » úte dub 29, 2008 10:23 pm

Čekal jsem co vyleze z Vilmy :-)
Na potápěčské konferenci tato informace proběhla někdy asi před půl rokem.
Nakonec se tam k tomu vyjádřil nějaký doktor, který tvrdil, že je to v podstatě kravina - bylo to celkem obsáhle a odborně vysvětleno.
Jen tak selským rozumem mi přijde, že by to bylo moc jednoduché se takhle "pokašlat" do nemocnice.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » úte dub 29, 2008 11:00 pm

Acylpirin se dříve běžně doporučoval jako "předinfarktová" prevence. Neví, zda se v tom v dnešní přepililkované době pokračuje,ale optám se svého preventivního :) srdcaře a podám raport.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř dub 30, 2008 9:01 am

Ano, bylo to známé doporučení, že muži po padesátce by denně měli brát půl acylpyrinu denně jako prevenci infarktu.
Dnes acylpyrin už není brán tak úplně jako bezproblémový lék, u disponovaných jedinců hrozí např. krvácení v zažívacím traktu.
To je důvod, proč u dětí už v dnešní době doporučován a užíván není.
Dospělí ale, např. po CMP, užívají jako prevenci Anopyrin - po zvážení lékařem.

to: martin : nečekej, co vyleze, :) klidně piš hned, budu jenom ráda, když to tu nebude všechno na mně. Navíc, když se nikdo neozve, nevím, jak moc polopaticky mám psát.
Uživatelský avatar
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

meducína-léky

Příspěvekod pecho » stř dub 30, 2008 10:03 am

To Vilma, mě zas doporučujou proti infarktu vybuchnout a nedusit se uvnitř, což se mi vcelku dobře daří, to všechno pak kolem mě leze pod stůl i když třeba v nejbližším okolí žádnej není. Teď vážně, slyšel jsem, že se má člověk vyventilovat-přiměřeně, jinak mě už delší dobu fedrujou mimo zmíněného anyopyrinu ještě miluritem (proti dně-prej) a pak už mám nějaké spešl medikamenty. :)
Zdraví Pecho
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » stř dub 30, 2008 8:25 pm

to vybuchování, to je o dělení lidí na dva typy :
- typ A - na stress reagující výbušně, do té doby kumuluje napětí v sobě, má sklony k srdečně-cévním onemocněním.
- typ B - na stress reaguje stažením se, depresivně, ublíženě atp., má sklon k onemocnění rakovinou.
Tož si vyber.
Uživatelský avatar
MaPa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: čtv říj 04, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Znojmo Beluga "MOANA" Vranovská přehrada

Re: meducína-léky

Příspěvekod MaPa » čtv kvě 01, 2008 1:01 pm

pecho píše:To Vilma, mě zas doporučujou proti infarktu vybuchnout a nedusit se uvnitř, což se mi vcelku dobře daří, .....


On Pecho moudře raději vybuchuje preventivně právě proto, aby se nezařadil do té sk. typ A :good:
P.
Uživatelský avatar
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

????

Příspěvekod pecho » čtv kvě 01, 2008 1:51 pm

tak teď z toho mám guláš, většinou reaguji výbušně, nedusím to v sobě a ten rak mě potkal, takže jedu jen na jednu houbu (ledvinu), a ty doprovodné další choroby včetně osteoporozy a další, takže se z toho hrozně pomalu vyhrabávám, loni jsem už vyrazil po těch 4 letech na loďku, rád bych i letos, ale nějak mi lítaj blbý výsledky, uvidíme. :? Zdraví Pecho
Uživatelský avatar
deko1
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: úte črc 21, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Re: ????

Příspěvekod deko1 » pon črc 27, 2009 8:53 am

mam trosku prehlad v srdcovych zalezitostiach (manzelka je zdravotna sestra na "infarktologii" :))

kasel - urcite nie!!! infarkt je v podstate upchatie ciev, pri ktorom krv do tela alebo do srdcoveho svalu prudi v malych mnozstvach (resp. v nulovych, co je stav rovnajuci sa smrti). pri kasli sa zrychluje krvny obeh, stupa krvny tlak lebo telo sa namaha. ak su upchate cievy prekrvujuce srdce, tak to znamena zrychlenie odumierania srdcovej svaloviny (ktora ma malo kyslika a vyzivy uz bez toho).

co robit v pripade infarktu? to iste co pri soku - ticho, teplo, tekutiny, transport.

na lodi v pripade lahsieho stavu (clovek je pri vedomi) volat "pan pan medical", v pripade vaznejsieho stavu (clovek odpadne, zlyhavaju mu telesne funkcie, je potrebna resuscitacia) je na mieste "may day" a pripravit sa na prilet helikoptery. kedze helikoptera zvycajne neberie so sebou aj niekoho z posadky, je dobre este pred priletom dat postihnutemu do nejakeho vrecka na nohaviciach pas alebo obciansky preukaz, nech ho v nemocnici nevedu ako John Doe, resp. Jane Doe...
Uživatelský avatar
deko1
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: úte črc 21, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Anafylakticky sok

Příspěvekod deko1 » pon črc 27, 2009 10:03 am

nevidim tu ziadne informacie o stave nazyvanom anafylakticky sok.

je to zivot ohrozujuci stav, do ktoreho sa moze dostat ktokolvek prakticky kedykolvek - od 2 mesacneho batolata az po 102 rocneho dochodcu. v podstate je to prehnana reakcia tela na nejaky alergen. anafylakticky sok teda moze sposobit aj niekolko zrniek pelu, postipanie hmyzom (napr. aj komarom).

priznaky: pokles krvneho tlaku (slabost), tazkosti s dychanim (chrcanie, piskot v hrudi), krce traviaceho alebo mocoveho systemu, opuch pier, opuch jazyka - niektore priznaky sa nemusia dostavit.

liecba: ticho, teplo, transport (podavat tekutiny bude prakticky nemozne - postihnuty clovek je rad, ze dokaze dychat), okamzite intravenozne podanie adrenalinu (ten ale laici zvycajne nemaju).

pri anafylaktickom soku hrozi vazne riziko, ze postihnuty clovek zomrie do niekolkych minut, preto na lodi treba okamzite volat may day a pripravit sa na prilet helikoptery.
Uživatelský avatar
jsekera
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 413
Registrován: ned úno 03, 2008 1:00 am
Reputace: 5

infarkt

Příspěvekod jsekera » úte črc 28, 2009 1:59 pm

no s tím pokašláváním....... to si asi někdo spletl, určitě se to netýkalo infarktu ale spíše tzv.náhlé srdeční smrti,
resp. zástavy( masivní infarkt může být jednou z příčin), teoreticky by to možné bylo, ovšem v časovém úseku od
řekněme zástavy srdce do ztráty vědomí... nevim nevim, jde o vteřiny( ne desítky, ale do 5ti vteřin),
to by to musel postiž.jedinec za prvé čekat, za druhé být správně poučen a instruován a last but not least(v neposlední řadě)
ZEJMÉNA: ZACHOVAT NAPROSTÝ KLID A KOORDINACI KAŠLE, DÝCHÁNÍ A DALŠÍCH POHYBŮ (je na to dokonce vypracován
algorytmus,přesný postup - teoretický!!!) COŽ SE MI V SITUACI KDY NA TEBE SÁHNE ZUBATÁ, TY TO VÍŠ, JE TI JASNÉ, ŽE JE KONEC
A MÁŠ TOTO VŠECHNO PROVÉST BĚHEM 2 SEKUND, JEVÍ JAKO [b] NEMOŽNÉ.
nikdo, koho jsem viděl na vlastní oči zemřít na zástavu, nebo podobnou příčinu, nebyl v KLIDU, nebyl schopný spolupráce,
a zejména nikdo takto postižený není schopen střízlivého náhledu (ani nadhledu) na situaci, ve které se nachází.

tož tolik k pokašlávání.
zkusím to někde pohledat, teoreticky je to rozpracováno pěkně ale to je asi tak všechno
sekysh
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Anafylakticky sok

Příspěvekod alffa » úte črc 28, 2009 4:32 pm

deko1 píše:anafylakticky sok. pri anafylaktickom soku hrozi vazne riziko, ze postihnuty clovek zomrie do niekolkych minut, preto na lodi treba okamzite volat may day a pripravit sa na prilet helikoptery.

Chceš tím naznačit, že po zavolání „may day“, přiletí helikoptéra do několika minut :?:

deko1 píše:liecba: ticho, teplo, transport (podavat tekutiny bude prakticky nemozne - postihnuty clovek je rad, ze dokaze dychat), okamzite intravenozne podanie adrenalinu (ten ale laici zvycajne nemaju).

Je jasné že laik nebude mít k dispozici adrenalin ani jiná spešl léčiva.
Halt nezbude, aby alergici, kardiaci, astmatici, epileptici, atd. měli svoje léčiva sebou i s návodem na aplikaci.
Jedině tak jim malinko stoupne šance, že se dočkají té helikoptéry. ;)
alffa
P.S.
Kauza: CMP. Ten ACYLPYRIN (jak psala Vilma), zvláště-pak zapitý RUMEM (coby katalyzátorem), funguje bezvadně.
Osobní zkušenost.
Uživatelský avatar
jsekera
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 413
Registrován: ned úno 03, 2008 1:00 am
Reputace: 5

off topic

Příspěvekod jsekera » úte črc 28, 2009 9:09 pm

mmch - acylpyrin, původně extkrakt z kůry bílé vrby (salix alba?)(to tahám z paty, ale myslím, že nejsem úplně vedle)
by dnes, kdyby, nějaká laboratoř přišla s takovým lékem, neprošel ani základním klinickým testováním, tolik
vedlejších účinků, nejasný mechanismus působení............
je to jenom historický přežitek, což ovšem neznamená,
že ve své době nebyl úlevou a řešením pro spousty lidí na celém světě.............

acylpyrin nejezte, anopyrin už je trochu lepší varianta,
každopádně, ten kdo je ohrožený infarktem, měl by být alespoň
poučen, obvzlášť, pokud se pouští do situací, kde pomoc je daleko(opravdu si taky nemyslím, že
vrtulník přistane do půl hodiny po prvním may day :D )
každý,kdo o svém možném handicapu ví, by měl být vybaven nitroglicerinem, ať tabl.,nebo spray,
a neměl by svým "hrdinstvím" ohrožovat sebe, ani ostatní kolem.

na infarkt v první řadě:nitroglicerin a kyslík, v naprosté většině případů toto jako první pomoc stačí,
následuje úleva a zejména zjískáme čas nutný pro dosažení odborné pomoci.

vilmo a libore: už v hodoníně jsem sliboval, že dopíšu a doplním zdravovědnou sekci.
zatím se tak nestalo, dílem nedostakem času,dílem mojí přirozenou leností.
tímto zde před svědky slibuji, že se polepším, potřebuju na sebe bič a tento "veřejný" slib
je takovým bičem. (časem někdo smázněte těchto posledních pět kajícných
řádků, ale až alespoň začnu)
sekysh
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte črc 28, 2009 9:29 pm

tak do toho, moc se těším :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti