resuscitacia

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

resuscitacia

Příspěvekod deko » ned pro 27, 2009 5:36 pm

ahojte,

sice to s jachtingom suvisi iba okrajovo, mozno to ale niekomu pomoze. V stredu (23.12.) som v podstate nahodou isiel autom po nasej ulici. Pri jednom z plotov som uvidel hlucik ludi nad leziacim clovekom. Pokusali sa ho ozivovat - nedychal a nemal pulz. lenze - robili to uplne zle. nezaklonili mu hlavu, neskontrolovali mu jazyk, nevybrali z ust protezu. To su zakladne chyby. kvoli tomu bolo velmi tazke fuknut do neho vzduch (zapadnuty jazyk) a ked do neho aj nieco dostali, vsetok vzduch isiel do zaludka (nezaklonena hlava). preto mal pri mojom prichode uz plne usta zaludocnych kyselin.

dalsia chyba - srdce mu masirovali tak, ze ruky mali ohnute v laktoch. to nie je az taka velka chyba. lenze to kazdy z nich vydrzal tak 2 minuty. ja som ho masiroval s vystretymi rukami a pri masazi som vyuzival hmotnost v podstate celej hornej casti tela. vdaka tomu som to relativne v pohode zvladol 8 minut a po 5 minutovom oddychu som mohol pokracovat.

fakt ale je, ze aspon rytmus (30 stlaceni srdca a 2 nadychy) dodrziavali. zaujimave bolo, ze pri cca prvych dvadsiatich stlaceniach som zretelne pocul, ako mu z pluc vysiel vzduch (a nasledne sa samozrejme do pluc aj dostal)

ale vsimol som si, ze ked prisla zachranka, zdravotnik masiroval srdce este rychlejsie - my sme ho stlacili cca raz za 2 sekundy, zdravotnik asi 1 stlacenie za sekundu (ak nie castejsie).

zaludocne kyseliny v ustnej dutine bol zrejme dovod, preco sme po cca 15 minutach ozivovania nemohli donho dostat ziadny vzduch - aj ked sme fukli z plnej sily, jednoducho sa to nedalo. ani tak ale nic nebolo stratene - zakryli sme mu usta a robili umele dychanie cez nos. s manzelkou (zdr. sestra) sme neskor dospeli k zaveru, ze mu zrejme z tych kyselin opuchlo hrdlo.

v masazi som pokracoval az kym ma neodohnal doktor zo zachranky. neviem ako dlho trvalo, kym si po prichode vybalili vsetky veci. mne to ale pripadalo ako vecnost.

dalsi ludia, ktori so mnou resuscitovali, sa vydesili ked som prvy krat poznamenal ze som mu zlomil rebro. ja som ale ostal pokojny - pan, ktory nas ucil zdravovedu pred skipperskymi skuskami, nas naucil, ze to je uplne v poriadku a citujem: "resuscitacia nie je robena poriadne, ak po nej dotycny nema aspon 3 zlomene rebra".

resuscitacia sa bohuzial nepodarila - zachranka po 3 davkach adrenalinu a dalsich cca 10 minutach ozivovania konstatovala smrt.

lekar ale povedal, ze videl uplne ukazkovu resuscitaciu laikmi a ze sme spravili vsetko tak, ako to malo byt.
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » ned pro 27, 2009 6:14 pm

Myslím ze dnes se už uměle dýchání moc nedoporučuje. Masáž srdce ano. To je samozřejme. Ale pri dýchání z úst do úst se poskytovatel pomoci vystavuje poměrně velikemu riziku nákazy např žloutenkou. Předpokládá se, ze postizenemu nejaký vzduch v plicích zustal a prioritní je masáž srdce. Nicméně v tvém případe, kdy sanita dorazila poměrně pozdě, nevím jak správně postupovat. Tedy zda dýchat či ne. Není tu někdo lékař, aby poradil?
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » ned pro 27, 2009 6:49 pm

deko,
právě naopak, zdravověda sem patří. A je neprávem přehlížena.
A nemusí jít zrovna o život, i banalita dokáže zkazit všechny krásný zážitky z krasné plavby.
Teď mne zrovna jedna napadla. Viktorka původně mířila letos do Uruguaye (urcite se to tak nepíše, ale což...) a jedna z věcí, proč se objevili na Martiniku byla otrava krve několika členů posádky. Naštěstí měli antibiotika a Ruda měl výjimečně satelitní telefon, takže vše dobře dopadlo. Třeba kluky přesvědčím, aby o tom napsali nějaké povídání. Jenom vím, že rány řezali a když jsem viděl, co po tom zbylo za boláky, tak jsem si říkal zaplať Pán Bůh, měli kluci kliku.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned pro 27, 2009 7:00 pm

jirkaM píše:Myslím ze dnes se už uměle dýchání moc nedoporučuje.

No když dotyčný nedýchá, tak je asi nesmysl nedělat umělé dýchání.
To už bych se pak po pěti minutách mohl vykašlat i na zbytek.
My jsme kdysi funěli do chlapa skoro tři čtvrtě hodiny, protože sanitka ten jez na Sázavě nad Krhanicemi nemohla najít. Ale střídali jsme se na něm tři.
Vodák měl plnovous a v Týnci si dal k obědu vepřový se zelím, takže… :puke:
…takže dejchal vždycky ten co zrovna nezvracel a od té doby vozím v autě v lékárničce takovou tu resuscitační roušku. Naštěstí jsem jí od té doby nemusel použít, takže nevím, jestli je to s ní nějaký kvalitativní posun.
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » ned pro 27, 2009 7:29 pm

tiez mi napadlo, ci je potrebne to dychanie - aj preto som podotkol ze som pri prvych stlaceniach zretelne pocul ako odchadza vzduch z pluc. ale myslim si, ze potrebne je - to mnozstvo vzduchu nebolo ani zdaleka take velke ako pri umelom nadychnuti...

mimochodom, tiez nie som bezchybny. az teraz som si spomenul ze mam v aute rusko urcene na dychanie z ust do ust :(
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » ned pro 27, 2009 9:14 pm

Moje poslední zkusenost - pomáhal jsem jednomu nestastniku co trochu víc přebral a pri ceste domu ošklivě upadl na hlavu. Neznal jsem ho. Videl jsem jak spadl a slyšel tu tupou ránu do hlavy. Sanita přijela do čtyř minut a pan doktor mi pekne vynadal, když si všiml, ze mám ruce od krve. Až pak jsem si vzpomněl na rukavice v aute. Ať chceš nebo ne, dnes je spousta rizik toho, ze se pri pomoci někomu na ulici můžeš sám hodně ohrozit. Tím vůbec neříkám nepomahat, naopak, jen je potreba mít na vědomi i jista rizika a s nimi počítat, respektive je eliminovat.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned pro 27, 2009 9:47 pm

jirkaM píše: pan doktor mi pekne vynadal, když si všiml, ze mám ruce od krve.

Jestli von to nebyl doktor práv, vyštudovanej v Plzni . :gun:
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » ned pro 27, 2009 9:48 pm

alffa píše:
jirkaM píše: pan doktor mi pekne vynadal, když si všiml, ze mám ruce od krve.

Jestli von to nebyl doktor práv, vyštudovanej v Plzni . :gun:


mal pravdu. mat na rukach krv niekoho ineho (nie v prenesenom vyzname) je fakt riziko...
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned pro 27, 2009 9:58 pm

deko píše:
alffa píše:
jirkaM píše: pan doktor mi pekne vynadal, když si všiml, ze mám ruce od krve.

Jestli von to nebyl doktor práv, vyštudovanej v Plzni . :gun:


mal pravdu. mat na rukach krv niekoho ineho (nie v prenesenom vyzname) je fakt riziko...

Prdlajz, má pravdu.
To jako až uvidíš třeba tepenné krvácení, tak začnš přemýšlet jestli náhodou nemáš v autě rukavice, nebo do té rány nejdřív vrazíš pěst a pak teprve budeš řešit co dál ?? :shock:
Jestli to první, tak to ani neriskuj. Sedni si na patník, zapal si a v klídku čum, jak vykrvácí. Netrvá to dlouho. To cigáro ani nestačíš vybánit. Můžeš být spokojen. Nedostal jsi aids. :roll:
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » ned pro 27, 2009 10:03 pm

alffa zober si situaciu: tepnove krvacanie. dotycny je este pri vedomi a povie ti, ze ma aids. co spravis? zacnes jasat, vykasles sa na vsetky rany co mas na ruke a tu ruku mu tam okamzite vrazis. ved snad niekedy najdu liecivo na aids/hbsag... ono nielen v jachtingu treba pocitat s najhorsou moznostou...

mimochodom ja som to lekarske vynadanie pochopil tak, ze doktor poukazal na to ze jirkaM ma v aute rukavice a nepouzil ich. ine by to bolo, keby bol na nejakej pesej ture v horach. tam uz clovek musi improvizovat (kondom, igelitove vrecko, ...) a holymi rukami sa dotykat az v najkrajnejsej nudzi...
Naposledy upravil(a) deko dne ned pro 27, 2009 10:13 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned pro 27, 2009 10:12 pm

deko píše:alffa zober si situaciu: tepnove krvacanie. dotycny je este pri vedomi a povie ti, ze ma aids. co spravis? zacnes jasat, vykasles sa na vsetky rany co mas na ruke a tu ruku mu tam okamzite vrazis. ved snad niekedy najdu liecivo na aids/hbsag... ono nielen v jachtingu treba pocitat s najhorsou moznostou...

Jó, tak ty ho nejprve vyzpovídáš. No taky dobrý. Asi jsi nekuřák. :D
A když se někdo bude topit, tak s ním nejdřív začneš vyjednávat, jestli Tě tam taky nestáhne :?: Nebo se ho zeptáš, jaká je voda :?:
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » ned pro 27, 2009 10:13 pm

To je tedy téma na Vánoce !?!?!
No ony tyhle události bohužel na svátky nehledí :-(

Byl jsem před nějakou dobou (půl roku cca) na přednášce o resuscitaci. Přednášel a ukazoval Mudr. Ondřej Franěk kterýžto pracuje na pražské záchranné službě.
Mimo jiné jsem si odnesl několik poznatků, které se změnily od dříve učeného.

Například:
Člověka je lepší položit na záda než do stabilizované polohy na bok - potom ho lze lépe sledovat co se děje. (v případě, že není ožralý a mohl by tedy zvracet, eventuelně kdyby něco takového přicházelo dát ho na ten bok). Na zádech mu nepodkládat mu hlavu.
Pokud člověka najdete na ulici s největší pravděpodobností se jedná o zástavu srdce. Není nutné umělé dýchání i když nedýchá, v organizmu je kyslíku dost. Prioritní je dopravit krev do mozku masáží. Mozek a mysl je to co dělá člověka člověkem. Samozřejmě se přidejchnout dá, ale není to až tak nezbytné.
Pokud se neresuscituje tak se každou minutu snižuje pravděpodobnost, že se člověk vrátí do normálního života o 10% (10 minut = konec, jedinec sice může zůstat žít, ale mozek je natolik poškozen, že je jen tělem bez ducha)
Pokud se masáž provádí, klesá 10% každé 2 minuty! - to znamená, že po dřívějších 10 minutách, kdy je konec, je stále 50 % naděje návratu !!!!!!!!!!
Je velmi nepravděpodobné, že Vám člověk ožije pod rukama, je na 99% potřeba lékařský zásah = okamžitě volat záchranku.
A další a další.
Prostě se vše mění v důsledku nových poznatků.

Samozřejmě pokud se někdo přitopí, je potřeba dýchat.

Doufám, že jsem to napsal tak, aby to bylo dobře pochopeno, nerad bych aby se výše napsané stalo příčinou něčeho nedobrého a tak se radši se koukněte na stránky záchrané služby, tam je vše www.zachrannasluzba.cz

Abych řekl pravdu, školení mi na klidu nepřidalo, spíše naopak. Došel jsem k názoru, že pokud se něco takového stane, nejspíše nebudu schopen pomoci, ale jen "konec" oddálit. Takže pokud se něco takového stane na jachtě na moři, je velmi, velmi nepravděpodobné, že by nějaká lékařská pomoc dorazila včas. Děsivá představa!

Takže jsem si uložil, že nic takového se mi stát NESMÍ!

To jsem asi neměl dělat, jak se říká, odříkaného nejvíc:

Letos v zátoce Fikiáda na Kythnosu jeden člen posádky začal předvádět veškeré náznaky srdečního selhání. Oči v sloup, ztráta držení těla, naštěstí seděl, pootevřená, ústa, chroptění, ztráta barvy, nějaká lehká cukatůra ...... to vše během tak 5-10 sekund. Všichni mimo mě si mysleli, že si dělá srandu. No to když jsem viděl, tak jsem myslel, že to se mnou taky šlehne. Naštěstí po položení se probral dříve než jsme stačili stropit nějakou paniku, nějak zasahovat, volat VHF. Pak z něho vylezlo, že už 2 dny nepije, že celý život pije jen pivo, to předevčírem došlo, že přece teď nezačne pít vodu, ale že měl za ty 2 dny asi 4 kafe, to přece musí stačit. No co by jste s ním udělali s volem. Samozřejmě jsem všem na začátku říkal, pít, pít a pít.
Tak když jsem se vzpamatoval, tak jsem šel taky pít, ale Metaxu :-)
Naposledy upravil(a) MartinB dne ned pro 27, 2009 10:31 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » ned pro 27, 2009 10:24 pm

MartinB píše:Pokud se masáž provádí, klesá 10% každé 2 minuty! - to znamená, že po dřívějších 10 minutách, kdy je konec, je stále 50 % naděje návratu !!!!!!!!!!


nechcem spochybnovat slova toho pana. ale ked som sa vratil po tej resuscitacii domov a vyhlasil som ze sa citim ako zbity pes, manzelka mi povedala "a predstav si, ako sa citili clenovia rodiny jedneho pacienta, ktory u nas prave lezi. masirovali ho 86 minut". ten casovy udaj je absolutne presny - tolko totiz ubehlo od telefonatu na RZP po prichod RZP... mimochodom, ten pacient je momentalne po psychickej aj fyzickej stranke uplne v poriadku (teda az na ten implantovany kardiostimulator).
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned pro 27, 2009 10:31 pm

Já myslím že to je podobné, jako když dostaneš s autem smyk.
Prostě buďto začneš automaticky točit volantem a šlapat na pedály.
Nebo začneš přemejšlet, jak tě to učili v autoškole a cos kde čet, jak se máš chovat, když dostaneš smyk, a když pak vylejzáš z rozmláceného auta, tak už přesně víš, cos měl dělat.
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » ned pro 27, 2009 10:41 pm

a vies ze existuje aj tretia moznost? mat to nacvicene tak, ze okamzite zacnes konat tak, aby si z toho auta vysiel cely a aby aj auto ostalo komplet... :whist:
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » ned pro 27, 2009 10:45 pm

Ale jo Deko, v těhle věcech není nic dogma. Ty údaje které jsem napsal jsou nějaký běžný střed. V žádném případě to neznamená se na to po 20 minutách vykašlat.

V návaznosti na Tvojí diskuzi s Alffou je jedna hezká poučka:
Bezpečnost zachránců je prioritou: pokud už má někdo umřít, snažme se, abychom to nebyli my.
Uživatelský avatar
leguan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: sob lis 22, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod leguan » ned pro 27, 2009 10:48 pm

Nějak tady převažuje názor, že se s postiženým nemá dýchat, pouze provádět masáž srdce.

Ta masáž je však důležitá proto, aby se rozvedla "okysličená krev" do celého těla. Pokud nebudu dýchat, tak se mi pacient udusí na nedostatek kyslíku.
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » ned pro 27, 2009 10:56 pm

leguan píše:Nějak tady převažuje názor, že se s postiženým nemá dýchat, pouze provádět masáž srdce.


nie som lekar, ale povedal by som, ze aj tu existuje tretia moznost - primarne masirovat srdce, az po nejakom case riesit dychanie (bezne ludia vydrzia bez nadychu cca 40 sekund, trenovani aj dlhsie).

navyse pri tej masazi sa okrem srdca stlacaju aj pluca (vzduch z nich unikne). a po uvolneni tlaku sa zas nafuknu (netusim ako je to mozne ale tvrdil to prednasajuci na skipperskom kurze, lekar RZP). takze nejaka vymena vzduchu predsa len prebehne.
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » ned pro 27, 2009 10:58 pm

Myslím, ze to nejde brát univerzálně. Pokud najdeš v Praze cloveka se zastavou, zavolám sanitku a budu jen masírovat - pomoc dorazí do deseti minut max. Bude-li to někde na samotě či v prirode a dostupnost odborné pomoci je na dlouho pak je jasné to dýchání.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned pro 27, 2009 11:18 pm

deko píše: pri tej masazi sa okrem srdca stlacaju aj pluca (vzduch z nich unikne). a po uvolneni tlaku sa zas nafuknu (netusim ako je to mozne ale tvrdil to prednasajuci na skipperskom kurze, lekar RZP). takze nejaka vymena vzduchu predsa len prebehne.

Je to prosté. Žebra fungují jako péra v gauči. Když je po stlačení uvolníš, mají tendenci vrátit se do původní polohy. Tím dojde k částečnému nadechnutí i kdyby už pacient dávno exnul.
deko píše: "resuscitacia nie je robena poriadne, ak po nej dotycny nema aspon 3 zlomene rebra".

Takže pokud mu nezlomíš ty žebra všechny, mohlo by to fungovat. ;)
alffa
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon pro 28, 2009 10:19 am

to MartinB :
díky Ti za kvalitní příspěvky z 27.12.
Odkaz www.zachrannasluzba.cz může být jachtařům hodně prospěšný.
Je užitečné šířit odborné znalosti od profesionála.
I když se budou poznatky stále více vyvíjet a i názory lékařů se mohou (velmi mírně) lišit, bude dobře si pamatovat prověřený základ a chytře jej dle situace umět použít
Někdy je více důležitá především masáž srdce, jindy zas umělé dýchání (to platí zrovna u tonutí). Jindy je laická pomoc nedocenitelná už jen tím, že někdo "banálně" uvolní zapadlý jazyk.

a jen připomínám : o neodkladné pomoci už fundovaně psal na našem webu jsekera - viz topik neodkladná pomoc
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » pon pro 28, 2009 12:19 pm

:shock: teoreticke poucky a odkazy na webove stranky su tu viac cenene ako prakticke skusenosti?

nehovoriac o drobnom detaile, ze clen "site building team" tu vo velkom off-topicuje...

...neco je shnileho v tom state danskem... :?
Uživatelský avatar
bedrich
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod bedrich » pon pro 28, 2009 12:53 pm

Já myslím že to je podobné, jako když dostaneš s autem smyk.
Prostě buďto začneš automaticky točit volantem a šlapat na pedály. ...
a vies ze existuje aj tretia moznost? mat to nacvicene tak, ze okamzite zacnes konat tak, aby si z toho auta vysiel cely a aby aj auto ostalo komplet...

Pokud jsem správně pochopil, DEKOva 3. možnost je pouze obecněji popsaná 1. možnost Strýčka Bidlo.
Případná další možnost je nevyjíždět z garáže. :good:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon pro 28, 2009 2:15 pm

ahoj deko,
ve svém příspěvku jsi velmi správně zdůraznil dvě nejčastější chyby, které lidi při laické první pomoci dělají - ač je to neuvěřitelné, stále zbytečně mnoho lidí umírá kvůli zapadnutému jazyku, druhou častou chybou je, že je masáž srdce nedostatečná, kvůli pomalé frekvenci (má být až 100xmin), malé síle, pokrčeným končetinám a tudíž brzkému vysílení.
Praktická ilustrace na konkrétním příkladě je velmi přínosná, já to ale stále beru tak, že i Ty jsi jednal na základě teoretických znalostí, které máš, :good: protože jsi byl na kurzu nebo že se o tuto problematiku zajímáš. Taky proto jsi jednal správně.

Odkazy na záchranářské stránky beru jako nutný teoretický základ, který člověk prostě musí mít, když se chce někdy dát do záchranářské činnosti. Věz, že to jsou stránky vycházející z denodenní praxe, právě v nich je zobecněná určitá (mohutná) zkušenost, jsou tam opublikovány rutinní (tj. praxí prověřené) postupy.
Navíc na úrovni jednotlivých regionů jsou popisovány i konkrétní případy z praxe, to je myslím hodně poučné.

Co se týče praktických zkušeností laiků - já osobně jsem proti veřejnému zobecňování jakékoli soukromé praktické zkušenosti na poli zdravotnickém, protože je zde velké riziko nesprávné generalizace (= nesprávného vyhodnocení skutečných příčin a následků i podílu náhody na vyřešení celé situace). Já vím, že je to mezi laiky nevymytitelné ("vemte si paní todle, mě to na to vždycky zabralo") a denně se o tom v práci prakticky přesvědčuji. Ale to už mluvím o něčem úplně jiném "praktickém" než jsi měl na mysli doufám Ty.
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » pon pro 28, 2009 3:42 pm

takto. ja som netvrdil, ze tie stranky su zle. ale - sama si priznala, ze clovek si ovela jednoduchsie zapamata tie prakticke priklady a ako tu niekto napisal - v krizovej situacii si nespomenie na to, co ho ucili niekde v autoskole (=co si precital na nejakom webe s teoriou). ale ovela jednoduchsie mu prebehne hlavou "na JI niekto pisal, ze je truba lebo v aute mal rukavice/resuscitacnu rusku a nepouzil ju, cim ohrozil sam seba", pripadne "niekto pisal ze ked prisiel k resuscitacii, ludia co tam ozivovali uz nevladali lebo mali pokrcene ramena", ci "nemohli mu dat umele dychanie lebo mu neskontrolovali jazyk a nezaklonili hlavu"

navyse - urcite si si vsimla, ze moja prva sprava bola dost dlha, pricom bolo jasne ze som ju zbytocne nenatahoval. urcite sama dobre vies, ze sa taka dlha sprava nenapise sama a ze napisanie netrva 5 sekund (na rozdiel od pastnutia odkazu na nejaky web).

a preto si myslim, ze si zasluzim minimalne rovnaku mieru pochvaly ako odkaz na ten web RZP.

nie, nepisal som to sem aby ma niekto chvalil alebo mi za to dakoval. ale vies si predstavit, ako to zamrzi ked si das s niecim vela prace a niekto pochvali niekoho za nieco, co ho stalo ovela menej energie a na teba sa uplne vybobkuje.

este raz opakujem - nerobil som to pre tu pochvalu alebo podakovanie. dufal som, ze tym pomozem niekomu nespravit podobne chyby ako som spravil ja/ktore robili ludia ktorych som opisoval. ale sorry - ta tvoja pochvala pana kolegu degradovala moju snahu na nulu a ten text malymi pismenami ho dokonca medzi riadkami ohodnotil negativne.

takze aby som to uzatvoril - uz som pouceny, ze snaha niekomu pomoct NIE JE vitana na tomto fore. skor naopak. teda sa pred takym niecim vyvarujem. samozrejme sa tiez ospravedlnujem ze som spravil chybu a bol som aktivny. aby som odcinil tento velky hriech, prosim o vymazanie mojich prispevkov v tomto vlakne. aj tak podla clena "site building team (alffa)" a jednej moderatorky (vilma) viac uskodili ako pomohli.

howgh.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti