Lekárnička

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Lekárnička

Příspěvekod Denis » sob bře 17, 2007 11:12 pm

Vozíte si zo sebou na loď svoju lekárničku, alebo sa spoliehate na to čo tam nájdete. Ak máte svoju, tak aký má obsah?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned bře 18, 2007 12:07 am

Vozím vždycky svoji. Základ autolékárnička + všechno co je po ruce doma k tomu + všechen kynedryl, který mají zrovna v lékarně na prodej + penicilín, nebe jiné vhodné antibiotika (vždy se domluvíte s doktorem, že jedete na dlouho), kysličník (peroxyd vodíku), paralen, mnoho náplastí (takové i onaké), obvazy navíc, oční kapky, Fenistil gel (mimochodem nejpoužívanější výbava z lékárničky), Endiaron, živočišné uhlí, 1 litr slivovice (nebo podobný destilát) na týden - užívání každé ráno na lačno bez rozdílu věku a pohlaví (včetně dětí). To je vše co jsem si vzpomněl, ale má to na starosti jiný člen posádky, tak ani nevím, ani to nekontroluji, pouze každé ráno jako kapitán odměřuji každému 1 dávku dezinfekce.
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » ned bře 18, 2007 7:56 pm

Tady je příklad lékárny kterou používám já.
Záměrně neuvádím kolik čeho, protože to závisí jak dlouho je člověk mimo lékařskou péči.

TRAUMATOLOGIE
rukavice latex
resuscitační rouška
obvaz s polštářkem
obvaz bez polštářku
pružné obinadlo – různá šíře
trojcípý šátek – zdravotnický
trojcípý šátek – normální
cívka náplasti – různá šíře
náplasti s polštářkem
vata
tampóny – dámské
nůžky
šití chirurgické
sádra
dlahy
injekční stříkačky
jehly steril.
nůžky
skalpel
pinzety
teploměr
alu fólie
kleště na zuby

FARMAKA
jód
paralen, acylpiryn, ibalgin
ibuprofen 400
mucosolvan 30
endiaron 20, imodium
ophthalmo-septonex, septonex
antibiotika(curam), biseptol
framykoin
zásyp avril
panthenol
rehydratační roztok
kynedrill
líh
zodac
černá mast
nizoral
Uživatelský avatar
karel
Macher
Příspěvky: 434
Registrován: úte lis 21, 2006 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Oleško , Praha západ

Příspěvekod karel » ned bře 18, 2007 10:39 pm

Frogův seznam je takřka dokonalej ale mě osobně tam schází Liborova slivovice (ten líh není tak dobrý) , a hlavně někdo , kdo to bude umět všechno použít :D
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to frog

Příspěvekod Wlady » pon bře 19, 2007 1:16 am

Ahoj.

Taky v podstatě používám seznam viz frog. K tomu Liborem zmíněný Fenistil gel.
Vozím ale širší sortiment antibiotik: Něco z penicilinové řady (anginy) a několik druhů širokospektrálních...
Silnější antihistaminikum (kromě toho Zodacu) = Dithiaden pro případ nějaké masivnější alergické reakce.
Mydocalm (v kombinaci s Brufenem) na plotýnky.
A nějaká spasmolytika resp. spsmoanalgetika = Spasmocystenal (záněty močových cest), Algifen, NoSpa (žlučníkové a jiné koliky...)

A především se celou cestu modlím, abych raději nic z toho nepotřeboval.

To Karel: Neumím si bez slušně vybavené lékárničky delší cestu vůbec představit a myslím, že by se každý skiper měl v této problematice ve vlastním zájmu zevrubně orientovat. Jinak je cestování nepřiměřený hazard se zdravím svým i posádky. I tak zůstává bohužel řada zdravotních komplikací, které, ač jsou dnes již "normálně" snadno zvládnutelné, mohou být v případě nedostupné odborné péče fatální!

Nechci strašit a malovat čerta na zeď, ale štěstí přeje připraveným :!:

Wlady
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » pon bře 19, 2007 9:07 am

Rozhodně souhlasím s Wladym, jen dodávám, že léky a jejich kombinace je třeba podávat tak, aby v případě, že člověk netrefí správně diagnózu, aby stav ještě více nezhoršil. Taky je potřeba dávat bacha na kontraindikace, řada lidí má dnes třeba na penicilinové antibiotika alergickou reakci a to mnohdy s velmi silným průběhem.
Co se týče traumatologie, není od věci absolvovat základní a pokročilý kurz, kde člověka naučí zašít řezné, nebo tržné rány. Použití kleští na zuby je jen pro silné žaludky, bez umrtvení a jde o krajní řešení a málo kdo to umí tak, aby se zub nerozsypal.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon bře 19, 2007 10:10 am

Tak vás tady sleduji přátelé a přemýšlím, kam se vybavujete. Pokud máte namířeno kolem koule tak prosím, plně souhlasím. Ale pokud se jedná o běžný příbřežní jachting v HR, GR, nebi IT, tak bych těch kufrů s medicínským vybavením ubral. Manželka je praktická lékařka a to co tu popisujete jsme s sebou nebrali ani do Egypta. :wink:
Že základní zdravotní pomůckou je slivovice, na tom se asi shodneme, že? Kromě té s sebou vozím malou hygienickou kabelku a v ní "něco" od bolesti, na průjem, na vlka, oční kapky, Novikov (nejčastěji používaný), jeden obvaz, obinadlo, náplast a "mašličky" na amatérské šití. To je asi tak vše. Pokud jede i žena, přibere pár jednorázových sad šití.
Jen připomínám, že se bavím o běžné plavbě v teritoriálních vodách jednotlivých států, kde jsme k lékařské pomomoci na dostřel, že antibiotika jak každý určitě ví zabírají nejdříve po třech dnech (u většiny se nesmí pít :cry: ) a ty uváděné spousty, někdy drahých léků, mají životnost kolem dvou let.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon bře 19, 2007 12:24 pm

... a co prezervativy?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon bře 19, 2007 12:57 pm

Vtipná otázka. :D
Ale musím zklamat. Ty jsem nikdy nepoužil a používat už nebudu. Když se mé generaci zapalovali lejtka, byly největší hrozbou breberky (pro méně znalé filcky) a kapela (kapavka). To bylo vše a nějak mě nebavilo kvůli tomu, jak se říká, lízat zmrzlinu přes sklo.
Chápu že je jiná doba a bezpečný sex je správná věc, ale už beze mě. Jednak jsem se léty trochu zklidnil a pak: umřít zdravý, no to by mě z toho trefil šlak. A přeci tu nechcete být věčně, pardálové!!!
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » úte bře 20, 2007 12:05 am

to ficcus: prezervativy by mi neprošly :lol: , jezdím s manželkou....teda pardon, ona je na tabletkách.

to Baharis: vozím stále zhruba stejnou sestavu, protože představa jak se vracím z nějakého malého ostrůvku kamsi do města, pak pěšky hledám nějakého kdovíjakého doktora a na závěr se nechám (pojištění nepojištění) chorvatsky oškubat, mě nijak neláká :!: . Mám to zjednodušený, protože jezdím jen s rodinou a tudíž zhruba vím, jak kdo na tom je a "nečekaných překvapení" (viz zmíněná přecitlivělost na penicilin) se tolik bát nemusím.

A protože doma taky praktikuju samoléčbu, nemarodil jsem na pokladnu 17 let a ani neznám svýho obvoďáka, tak ty "zbytky" víceméně přes zimu zužitkuju.

No nic, přeju všem i sobě ať ty apatyky vozíme jen preventivně :!: .

Wlady
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte bře 20, 2007 7:14 am

Wlady píše:No nic, přeju všem i sobě ať ty apatyky vozíme jen preventivně :!: .Wlady
Máš pravdu, taky tak.
1000x se nic nestane, ale co se může stát, nikdo neví. Myslím, že si všichni po každé zdařené plavbě doma trochu odfouknem.
Je pravda, že u toho pobřeží trochu spoléhám na to že mám více možností. Pokud se nepodaří vyřešit zdravotní problém na lodi, můžu se třeba poradit po telefonu. Já s manželkou, někdo jiný se svým obvoďákem (telef. číslo s sebou, není marné). V opravdové nouzi vyhledat místní šamany. Máš pravdu, že tě můžou oškubat, ale za zdraví dá člověk všechno.
Ale co uprostřed Atlantiku, když tě třeba chytne slepák, zuby, nebo něco jiného - vážného. Tam se člověk žádné pomoci nedočká a k tomu mám velký respekt.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » úte bře 20, 2007 10:26 am

cca, to iste co Frog.
doplnim len nieco z textov z ktorych som sa ucil.

Výňatok z učebnych osnov:

Zaklady prvej pomoci a osetrovania.
autor: Doc. Mudr. M. Šanta, CSc

Zabezpecenie vybavenia lodnej lekarnicky vzdy zalezi na krajine, do ktorej je cesta planovana, na dlzke pobytuu a dostupnosti tamojsej zdravotnickej starostlivosti. Kazdy, kto pravidelne uziva nejake lieky,si ich nesmie zabudnut doma. Plati to najmä pre pripravky, ktore uziva pri zhorseni zdravotnych problemov. Je mozne, ze v danej krajine ich jednoducho nebude mat k dispozicii (v danej krajine sa nepredavaju, lebo nenaju licenciu, miestni lekari ich nepoznaju, a podobne).
Problemom s colnymi uradmi pri prevoze liekov je mozne sa vyhnut tym, ze si nechate od kompetentneho zdravotnickeho zariadenia na Slovensku vystavit oficialne potvrdenie o tom co veziete, kolko baleni a naco to potrebujete (najlepsie v anglickom jazyku). Toto potvdenie sa nazyva Certifikate a treba v nom uviest:
- meno cestujuceho (name of travel)
- cislo pasu (passport No)
- text: Tymto potvrdzujeme, ze sme menovaneho cestujuceho vybavili tymito liekmi:....................... a zdravotnickym materialom:.................. pre jeho vlastnu osobnu potrebu. Vybavenie nema ziadnu komercnu hodnotu. (This is to certify that the above traveller has been supplied with these medicaments: .............................. and medical equipment:.................... for personal use only. It has no commercial value)

koniec citacie.

Ked sme sa o tom bavili tak tento certifikat by mal byt prilozeny v lekarnicke s kompletnym zoznamom, co sa v nej nachadza, hlavne co sa tyka lieciv, aby sme nemali nahodou pri protidrogovej razii niekde pri francuzkom pobrezi (ako to tu uz niekde niekto spominal) problemy. Lekrnicka ma byt ulozena v chlade, suchu a tmavom priestore.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte bře 20, 2007 7:17 pm

Antibiotika je dostať v lekárni už na volno? To som fakt nevedel.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte bře 20, 2007 7:27 pm

Ptal jsem se té paní co s ní bývám :wink: a říkala že ne. Jen na předpis.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte bře 20, 2007 8:09 pm

Ahoj vespolek,
frog, se jako první dotkl citlivé oblasti, ZUBY.

Kleště v lékárničce, se dají jen doporučit. I když to neumíte, je to lepší než nic.
Nejlépe však nechat vytrhat vše podezřelé, ještě na pevnině.
Bolavý zub je horší než zlomenina. Dá se na to i umřít. (netýká se krátkých plaveb).
Na zuby, fakt bacha.

Antibiotika jsou pochopitelně na předpis. Ten ale asi není až tak těžké získat.
Navíc vám předepisující, může udělit malé školení. :wink:
alffa
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » úte bře 20, 2007 9:16 pm

Před pár lety jsem byl na Pelješacu,kde jsem, dle mého soudu dostal infarkt. Po mnoha vyšetřeních zjistili, že jsem alelergický na vosu a včelu. Pravda, byli jsme tam všichni venku v přírodě poštípáni vším možným. Předtím jsem nikdy žádnou alergií netrpěl.Až najednou se vytvořila. Měl jsem tzv. anafylaktický šok, který prý člověka může i zcela skolit. Takže v sezóně sebou vozím takovou náplň s jehlou a proti podobným malérům dobře poslouží dithiaden + zodac + prednison.
To je taková malá zrada organismu, která bohužel může potkat každého a v některých zátokách se to vosami jen hemží.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte bře 20, 2007 10:18 pm

Ahoj
Důležité téma, ale jak to mnohdy bývá, pohledy z různých úhlů a přístup rozdílný. Před deseti lety jsem skočil v Německu či v Dánsku na loď a vyplul třeba jen se synem na 14 dní na Balt. O lékárničce jsem věděl, že někde by lodní měla být a vcelku mi to stačilo a dále jsem to neřešil.
Dnes jedu na týden do HR, mám toho plnou tašku a opravdu pečlivě si před odjezdem kontroluji, doplňuji a potom opatruji. Je mi o 10 let víc a mám o 100 bolestí víc. Odolnost organismu úplně jiná /samozřejmě horší/ a jeho ochota podlehnout všemu, čemu jen lze je evidentní.
Jeden rok se mi na lodi během noci rozjeol zánět v kolenu v takové míře,že jsem ráno nemohl vylézt z postel, na palubu mě vynesli /to si dali/ ale měl jsem milurit a dolminu 100sr, druhý den jsem byl dobrý, jindy jsem ze šnorchlování dostal zánět močáku, že mne to během 24 hod. pomalu paralizovalo, jak bolestivý průběh to dokáže mít. To už jsem znal a měl jsem gyrablock 400, zabere dobře a rychle.
Tyto věci jsem pře 10 lety řešit nemuse. Zkrátka, každý si musí uvědomit a sám sobě přiznat jak na tom je a jaká rizika mu hrozí, co musí dělat aby je minimalizoval a když již dojde k nejhoršímu, musí mít připravenou možnost je řešit.
Jako samozřejmost dnes již beru, že mám lékárničku vybavenou léky pro celou posádku a jejich předpokládané problémy. O co jde většinou všichni známe a také víme, že na to občas dojde. Nemít prostředy k poskytnutí první pomoci v případech které mohu předpokládat, vidím dnes jako zásadní chybu.
Přiznávám, že nemám chirurgické nástroje. Ne že bych se bál někoho zaštupovat, ale dvakrát jsem zašíval své psy a vždy jsem druhý den skončil u zvěrolékaře. Ten mne poučil, že mohu jako laik bez ničeho štupovat téměř každého živočicha, jenom ne psa, koně a člověka. U nich spravidla dochází k následným reakcím /zánět, otrava/ a proto je nutné souběžně podávat antibiotika aj. Souhlasím s Baharisem, že na příbřežní plavbě je lopší tyto problény řešit rychlým vyhledáním odborné lékařské pomci.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř bře 21, 2007 12:06 am

Denis: S tím upozorněním na zuby máš pravdu. Když dojdu k zubařce a stěžuju si že periody návštěv jsou čím dál kratší, tak mě říká: No co bys při svém věku chtěl? Lepší už to nebude!
A nejhorší je nechat si rozvrtat zuby těsně před odjezdem. Nebyla to jachtařina, byla to poznávačka - Paříž. Myslel jsem si, že týden před odjezdem na kontrolu stačí, ale něco mě tam našla, rozvrtala, zalepila měkkou záslepkou a že když to bude bolet mám dojít. Bolelo. Tak den před odjezdem mě to znovu otevřela a já celý týden prožil s otevřeným zubem. Ráno a večer jsem to čistil vodou stříkačkou s inzulínovou jehlou, přes den tam měl z vaty stočený tampónek. Slivovice to samozřejmě jistila. Ta vůbec hodně pomáhá při nenadálých bolestech. Ale celý týden jsem to stejně cítil. Od té doby si moc dobře pamatuju, že k zubaři alespoň 3 týdny před odjezdem. :!:
Pepa: No, je to tak. Co bylo před deseti lety už není a ani nebude. :cry: Cítíme to určitě všichni. My, co toho už poněkud více pamatujeme. Ale zase na druhou stranu musím zaklepat, že žádnými alergiemi, záněty a podobnými nepříjemnosti netrpím. Když ten pán nahoře dá, tak mě to i vydrží. Co se týká toho štupování, mám dvě story. Jedno šití mě žena prováděla při sjezdu Berounky na čele (kromě krve jako na zabíjačce a zděšených vodáků dobré) a jedno večer před odjezdem na dovolenou do Cannes. Vyjížděli jsme ze zahrady a já už za tmy přitesával trám. Sekyra se smekla a já ji měl v koleně. Opět jednorázové šitíčko, ale nebyl peán. Tak jsem obětoval deci slivovice, na pár minut do ní naložil hnusné zerzavé kombinačky, druhé deci vypil jako anestesii a už se šilo.
Ale velmi dobré zkušenosti mám i s prostými mašličkami. Dříve jsme si je dělali z flastru, dnes jdou koupit originální v lékárně. Vyznačují se extrémní lepivostí (i při namočení) a rána pod nimi dýchá. Celé se to přejede Novikovem. A na co se dá Novikov, to nehnisá. Pokud není díra do břicha že lezou střeva, naprosto dostačuje. A hlavně!!! Nezapomět na slivovici. Tu lze použít vždy a všude. Vnitřně i zevně. :D :D :D
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř bře 21, 2007 7:28 pm

Čo je to Novikov.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř bře 21, 2007 7:39 pm

Takový zelený sajrajt, co jím potírají rány na chirurgii. Velmi dobře desinfikuje, utvoří na ráně povlak který zabraňuje vniknutí nečistot a přitom rána dýchá. Dost v ráně štípe, ale je to vykoupené minimální dobou hojení.
POZOR! Kam Novikov kápne, tam i zůstane! Nelze jej od nikud a ničím odstranit.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř bře 21, 2007 10:36 pm

To sa mi páči ten Novikov, hneď zajtra valím do lekárni.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

lékarnička

Příspěvekod MARIS » pát bře 23, 2007 6:12 pm

To frog:seznam je dobrý,já bych tam přidal ještě bažanta,
Ale vážně,plně souhlasím s Baharisem,vždy dát přednost odbornému ošetření pokud je to možné.Před mnoha léty mě nastoupila na loď nová posádka a já zrovna dostal zánět okostice.Shodou okolností byli oba manželé zubaři,a i když jsem měl kombinačky na palubě,tak mě naložili do auta a jeli se mnou do šibeniku k zubaři.Anebo co když já upadnu do bezvědomí,a posádka bude pendrek vědět co má z lékarníčky vzít aby mě pomohla.Takže základní věci jako napsal Baharis,umět je použít a spoléhat více na odborníky.Mimochodem to ošetření zubu mě stálo 77 Kn,které mě pak pojišťovna proplatila.
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » ned bře 25, 2007 6:08 pm

To MARIS

Co k tomu dodat, každý jsme jiný, já pluju sám, nebo s přáteli na které se mohu už léta spolehnout, loď si nenajímám ani nikomu nepučuju a pluju nepojištěný a svoje problémy si řeším sám.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

lékárnička

Příspěvekod MARIS » ned bře 25, 2007 8:43 pm

To Frog,
co se týká lodi,jsem na tom stejně,ale sám jsem nikdy na palubě nebyl,když je nejhůř,tak vezmu manželku(teda ne jenom když je nejhůř),a protože mám loď pod chorvatskou vlajkou,tak ji ani nesmím půjčovat.A popravdě se víc starám o to,abych měl v dobrém stavu motor,než lékárníčku.Protože když "kopnu do vrtule",tak do hodiny musím vždy dosáhnout civilizace,kde mohu dostat odborné a kvalitní ošetření.Jak ale říkáš:každý jsme nějaký.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

lékárnička

Příspěvekod Terra » pon kvě 14, 2007 9:36 pm

Ahoj,
mozna bych doplnila jeste teplomer, fastum gel nebo neco obdobneho a hlavne pinzetu (to jsem tam v tom preletnuti nevidela)... Jinak souhlasim s tim, ze pokud plujete na dyl je vzdy lepsi obehnout vse potrebne, zubare a jine odborniky, protoze kazit si necim takovym dovolenou, to fakt nema cenu. Co se tyce sady na siti. Nevim, takovy obrovsky uraz, abych po tom musela sit jsem nemela, uprednostnuji maslicky. Co se tyce veci k resistutaci na tu jsme meli takovou samostatnou vecicku, kterou jsme koupili pro pripady man over board, kde byl i zbytek vybaveni. Slivovice nebo silna whiskey nesmi chybet! A nemusi se pit jen jednou denne! I vecer je fajn. :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host