Lékařské vyšetření k vydání jacht. průkazu

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
El
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 24
Registrován: pát lis 09, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Lékařské vyšetření k vydání jacht. průkazu

Příspěvekod El » pon lis 12, 2007 1:01 pm

Dobrý den.
Rád bych se optal na lékařské kontroly potřebné k získání kapitánských průkazů. Mám lehce porušený barvocit a tak by mne zajímalo, zda jsem pro získání kapitánského průkazu navždy zatracen a zda vůbec není příliš velký risk s takovou "vadou" vyjet s rodinou na moře.
Dík El
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon lis 12, 2007 2:44 pm

Zkoušku barvocitu z tabulek, jak jsou známé u profi šoférů jsem nedělal. Při první prohlídce jsem jen četl z optotypu a když jsem byl na přezkoušení, řekl jsem že do dálky už používám brýle a nedělal jsem nic.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon lis 12, 2007 2:54 pm

Zdravím tě EL a vítám mězi námi.

K tvému dotazu bych za sebe řekl toto.
Tvůj jemě narušený barvocit bude na 148 místě v seznamu faktorů ohrožující za plavby bezpečnost tvoji a tvé rodiny. Tliko suběktivní názor.
Oběktivně bude záležet na druhu průkazu, pro který se rozhodneš.
Chorvatský průkaz získáš bez lékařské kontroly a rozhodně pro první léta tvých plaveb, pokud ti pro začátek HR stačí, bude naprosto dostatečný a řekl bych že později i kdekoli jinde.
U cz průkazů mds je lékařská prohlídka předepsána a nejsem si jist tušením, že pouze u lékařů jím autorizovaných /někdo ti to zde určitě potvrdí/. Zda dokáží z tohoto "hendikepu" vytvořit "neřešitelný problém" ti neřeknu a těžko řadový majitel takovéhoto průkazu. I když test na barvocit buď předepsán je a nebo není. Pokud není, předpokládám, že na sebe nebudeš žalovat a testu se s ohledem na jemné narušení dožadovat.
Cennější však dle mého soudu je průkaz SPS pro vnitřní vody - pokud o ně budeš mít zájem a tam by jsi problém mít neměl.

Pepa
Naposledy upravil(a) Pepa dne pon lis 12, 2007 6:44 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
El
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 24
Registrován: pát lis 09, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod El » pon lis 12, 2007 3:57 pm

Dík za vcelku potěšující odpovědi. Samozřejmě chci postupovat pomalu od VMP, nejsem žádný milovník riskování...
Uživatelský avatar
jojoch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 127
Registrován: úte dub 17, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jojoch » pon lis 12, 2007 4:00 pm

v minulých dnech jsem žádal o prodloužení CZ průkazu "C" .. zavolal jsem do dvou ordinací povolených lékařů, a dozvěděl jsem se, že mám projít vyšetřením srovnatelným s pilotem Boeingu .. nejlepší přehled požadavků je zde: MUDr. Kasan

o barvosleposti se tam nic nepíše

pokud to jako já považuješ za zhovadilost, zavolej na doktora České námořní plavby (buďto MUDr.Hudi nebo sestřička) a domluv si návštěvu na poliklinice na Plaňanské v Praze .. změří ti tlak, proškrtnou tři dotazníky formátu A4, a za určitý finanční obnos odpovídající této nadstandardní a pojišťovnou neplacené službě máš za pět minut potvrzení vystavené .. ověřeno před pěti lety i dvěma týdny, fungují stále stejně

chápu, že ministerský úředník může mít starost o má játra, těžce zkoušená plavbou po mořské hladině, ale do mého krevního ani močového obrazu, stejně jako soupisu nemocí za poslední 3 roky, nikomu nic není .. chci strávit jednou za rok 14ti denní dovču s kámošema a rodinou dál od přeplněných pláží, ne letět na Měsíc
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

porušený barvocit

Příspěvekod lynx » pon lis 12, 2007 4:24 pm

Ahoj.
Je tu ale i praktická stránka věci: Mám také porušený barvocit, a pokud v noci potkám velký trajekt nebo nákladní loď osvětlenou jako obchodní dům o Vánocích, mám potíže najít přezářená poziční světla. :(
Jak jste na tom vy ostatní?
Petr
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » pon lis 12, 2007 6:09 pm

jojoch píše: nejlepší přehled požadavků je zde: MUDr. Kasan


No to je tedy nářez. Už jsem tu na světě přes 46 let, ale takovouhle smršť vyšetření jsem ještě neabsolvoval.
A těch podkladů, to je tak vzít si na to pár dní dovolenou.
Na jednu stranu chápu, že když doktor něco podepíše, chce mít nějakou jistotu, ale tohle, to mi přijde trochu extrém.

A k těm prezářeným světlům: Taky je často nemohu najít a s barvocitem nemám problémy. To bych ale až tak neřešil, takový parník nepřehlédneš a kam jede se také nedá přehlédnout.
Obdobně se špatně hledají světla majáků (třeba u vjezdu do přístavu) pokud je za nimi město, ale i ty se nakonec najdou, když se připluje na bližší vzdálenost.
Naposledy upravil(a) MartinB dne pon lis 12, 2007 6:44 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon lis 12, 2007 6:36 pm

Iynx,
vítám tě mez námi a hned tě potěším, jsem /a myslím, že mohu říct jsme/ na tom úplně stejně jako ty a to na dálku vidím jako ostříž. Ty světla najít je fakt někdy problém.

Plyne z toho jednoduchý závěr.

A/ /viz. Vesničko má středisková/ když v noci špatně vidíš, tak pluj jen vedne, tedy pokud jsi na lodi sám, pokud jsou tam jiné osoby, řekněme, že tuto vadu nemají. :)

B/ Pokud v noci potkáš takovýto plovoucí panelák, řekl bych že i bez pozičních světel s dostatečným předstihem poznáš, zda je k tobě bokem nebo čelem a blíží se k tobě. Potom nic neřš a rozhodně se ukliď z jeho kurzu. :)

Pepa
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon lis 12, 2007 8:08 pm

[quote="jojoch"]v minulých dnech jsem žádal o prodloužení CZ průkazu "C" .. zavolal jsem do dvou ordinací povolených lékařů, a dozvěděl jsem se, že mám projít vyšetřením srovnatelným s pilotem Boeingu .. nejlepší přehled požadavků je zde: MUDr. Kasan

K tomu bych jen dodala svůj subjektivní pocit a lehce zavádějící překlad :
Nechte svého obvoďáka, ať si popracuje. Něco vrzne na účet zdrav. pojišťovně jako prevenci (močku a krev, taky to EKG), něco vám dá zacálovat, proč by pořizoval výpis z dokumentace = práce na hodinu - zadarmo. Pak to všechno doneste a já tam buchnu razítko. A samozřejmě to nebude zadarmo, možná/určitě/ to bude stát více než dáte tomu obvoďákovi.


Jako psycholog k tomu dodávám. To se člověk, který se léčí u psychiatra/psychologa, protože se mu v autě zabilo dítě = bere 2 měs. nějaké prášky, a chodí si to odžít do ambuolance, už nikdy nesmí vydat na moře ?
Taková věta či "potvrzení" je silně dikriminující pro všechny naše klienty, většina z nich jsou nešťastní lidé se špatným osudem. Jen málo z nich je psychoticky či jinak nemocných a neschopných zodpovídat za své chování.

Proto se ptám, je někde oficiální soupis daný vyhláškou, co je obsahem a povinnou náplní takového vyšetření pro jachtaře nebo jde o aktivitu lékaře jednotlivce ?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon lis 12, 2007 10:00 pm

U MUDr. Kasana jsem byl po zkouškách a u MUDr. Krahulcové při prodloužení.
Poprvé jsem došel jenom zaplatit, podruhé mě paní doktorka celkem solidně vyšetřila. V obou případech návštěvě předcházel telefonát mé ženy příslušnému lékaři a já byl jen vybaven složkou, kterou jsem předal. Víc jsem se o to nestaral. Nad těmi požadavky kroutila hlavou i ona, ale ono důkladné vyšetření jednou za čas nikomu neuškodí.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Příspěvekod lynx » úte lis 13, 2007 10:17 am

Pepa píše:
A/ /viz. Vesničko má středisková/ když v noci špatně vidíš, tak pluj jen vedne, tedy pokud jsi na lodi sám, pokud jsou tam jiné osoby, řekněme, že tuto vadu nemají. :)

B/ Pokud v noci potkáš takovýto plovoucí panelák, řekl bych že i bez pozičních světel s dostatečným předstihem poznáš, zda je k tobě bokem nebo čelem a blíží se k tobě. Potom nic neřš a rozhodně se ukliď z jeho kurzu. :)



Ahoj, dík za přivítání.

Jezdím i v noci a sám a loni jsem měl při křížení frekventované dráhy u Svinoústí docela problém. Podle obrysu lodi jsem věděl, že se blíží, ale nebylo jasné, zda jede přímo na mě, kousek vlevo, či kousek vpravo – tedy kam utíkat. Nakonec jsem k plachtám nastartoval motor a kolmo k plavební trase vypadl. Ale i tak byla loď blíž, než bych si přál.
Podle pozičních světel to opravdu vidět nebylo.
O dvě hodiny později jsem zase potkal couvající loď – plula tam, kde měla vyšší světlo.

Se špatným hledáním přístavních světel na pozadí města mám také své zkušenosti :-(.

No, ale letos jsem v jižním a středním Baltu uplul sám a i v noci 700 mil a s nikým ani ničím se (kupodivu :-) nesrazil. Někdy je to ale honička.

Petr
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte lis 13, 2007 10:33 am

Při zkouškách jsem byl u doktora v PH nedaleko České námořní plavby (nebo tak nějak). Po změření tlaku (sestrou) a zaplacení požadovaného obnosu (sestře) jsem obrdržel razítko, aniž bych viděl Dr.Voštěpa.

Při prodloužení "C" to bylo ještě rychlejší:-)
V jiné ordinaci.
Ona: Cítíte se zdráv?
Já: Ano
Ona: Prachy sem
Já: Tu jsou
Ona: Buch (razítko)
Já: Děkuji a za 5 let nashledanou

Záměrně neuvádím jména doktorů, abych jim nezpůsobil problémy nebo nepřivedl nával "zákazníků" ;)
Uživatelský avatar
kurt6464
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 24, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kurt6464 » pát říj 30, 2009 10:33 pm

Ahoj,

pokud to stále někoho zajímá...

na vyšetření na papíry C od MDČR jsem byl minulý rok a mám podobnou zkušenost jako ficcus. Sestřička se zeptala jestli rozeznám červenou a zelenou a jestli mám nějaké vážné zdravotní problémy. Seznam lékařů s oprávněním vydávat toto zdravotní potvrzení je na webu MDČR a tuším, že jich v republice není ani 20. Jak cena, tak požadavky jsou u každého jiné, ale co vím, tak je to většinou od 300kč výš a doktor maximálně změří tlak. Podrobnou zdravotní dokumentaci, vyšetření ani rozbory čehokoliv snad nikdo nevyžaduje.

Co se týče viditelnosti světel, tak je pravda, že v Chorvatsku (předpokládám že jinde taktéž) jsou nejdůležitější světla vidět nejhůř. Problém jsou už zmíněné vjezdové majáky do přístavů. Vždy, když už si jsem jistý, že ho mezi tou záplavou světel vidím, tak po chvíli zjistím, že to jsou buď brzdová světla od auta, semafor nebo tak něco... A skutečný maják je buď obyčejná žárovka, nebo prostě nesvítí. Naštěstí jsem nikdy neměl problém s jiným než vjezdovým, ty ostatní fungují skvěle a viditelnost se shoduje s údaji v Male karte, nebo v osmičkách. Trajekty a podobné věci jsou taky zlo... člověk má pocit, že je pře ním diskotéka, ale pokud se pohybuje pomalu, tak určit jestli se blíží nebo vzdalují se hned nedá nedá. A často, když je míjím blíž, tak mám dojem že navigační světla radši vůbec nezapínají...
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 294
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Danar » pon črc 30, 2012 1:25 pm

Čtu si tohle vlákno a trochu se divím těm požadavkům na lékařskou prohlídku. Asi před měsícem jsem volal na SPS a ochotná paní mi tam sdělila, že na průkaz VMP M100, S80 a C mi stačí potvrzení od praktického lékaře na tomto formuláři
Máte s tím někdo v poslední době zkušenost? Je to tak?
Uživatelský avatar
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: úte črc 24, 2012 2:00 am
Reputace: 11

Příspěvekod Zbiry » pon črc 30, 2012 1:45 pm

V Praze v VltYacht to bylo na 5 minut, jen si je třeba zavolat, aby tam někdo byl. Ve Vinohradské nemocnici je to na dlouhé lokty.....A někteří ze seznamu jsou prý nesehnatelní.
Ale jinak je to bezva seznam... 20 lidí na celou ČR...To je konkurence :-)
Uživatelský avatar
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 138
Registrován: pon úno 20, 2012 1:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod DonTragedy » pon črc 30, 2012 1:59 pm

Ja som to absolvoval pred par mesiacmi - zalezi aku ... mas doktorku. Moja vyzadovala odbery, ocne vysetrenie a ked vyhlasila, ze VMP je kapitan a kapitan je aj clen posadky a podla zakona mam mat psychologicky posudok, tak som sa uz len krcovito zasmial a spytal sa jej, ci mi da kartu.

Normalne to prebieha tak ako je popisovane - vidite doktorku? rozoznate cervenu od zelenej ? Blahozelam vase potvrdenie.. je to v podstate kontrola ako na vodicak.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon črc 30, 2012 4:31 pm

Čteš Danare toto vlákno, které je v podstatě celé o průkazech MDaS. Spi v klidu, to s vůdců malého plavidla netýká. :lol:
Uživatelský avatar
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: čtv lis 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: chebsko

Příspěvekod Papito » pon črc 30, 2012 11:52 pm

Ale no tak , chlapci, jako byste nevěděli, v jaké zemi žijete. Když Kožený zašmelil československou námořní dopravu, museli se nějak ti hoši z lodí živit. Kapitáni si založili školící střediska jachtingu a lodní doktoři si prosadili zmiňovaný seznam jediných oprávněných posuzovatelů zdravotního stavu adeptů námořního jachtingu. A nejede přes to vlak. Co je to proti strejdovi Dvořákovi z ČTÚ, kterému ani za 6 let nepřišly podivné shodné ceny našich všech tří telefonních operátorů a tak jim umožňuje nestydatě kasírovat za služby ceny, násobně převyšující ceny obvyklé ve zbytku Evropy.
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 294
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Danar » úte črc 31, 2012 10:03 am

Baharis píše:Čteš Danare toto vlákno, které je v podstatě celé o průkazech MDaS. Spi v klidu, to s vůdců malého plavidla netýká. :lol:
hm, tak to vypadá, že jsem byl opět mimo porcelán.. :( Díky za uklidnění :good:
GhostOfTheNavigator
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: ned úno 03, 2019 10:39 pm
Reputace: 0

Re: Lékařské vyšetření k vydání jacht. průkazu

Příspěvekod GhostOfTheNavigator » ned úno 03, 2019 10:46 pm

Ahoj,

jsem tu nový a plánuji toto léto udělat kapitánské zkoušky. Zatím netuším, jestli jen chorvatské, nebo i české. Dejme tomu, že by došlo rovnou i na české.

Mám bohužel, stejně jak zakladatel tohoto vlákna, lehce poškozený barvocit. Nechtěli mi k vůli tomu vydat zbrojní průkaz (po půl roce tahanic co došly až k soudnímu znalci, mi blahosklonně schválili jen skupinu A a B).

Z vlákna jsem pochopil, že záleží na jednotlivých doktorech i na tom, jak se vyspí. Mohli by jste mi někdo, prosím, napsat třeba jen soukromě, za jakým doktorem zajít, aby to klaplo?

Řidičák mám, signální barvy poznám, ten zbroják taky z části prošel, tak snad to nebude tak hrozné ne?

Díky,

Petr
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1113
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Lékařské vyšetření k vydání jacht. průkazu

Příspěvekod RACEK » pon úno 04, 2019 9:18 am

Razítko musíš mít od lékaře ze seznamu MDČR. Ten nemá žádnou tvoji dokumentaci. Tak mu o nějakém zdravotním problému pro jistotu nic neříkej. To že máš řidičák, to asi stačí.

Smyslem celé prohlídky je zaplatit poplatek za prohlídku :D
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Lékařské vyšetření k vydání jacht. průkazu

Příspěvekod err_ » pon úno 04, 2019 10:30 am

Celkem by me zajimalo, co ma spolecneho barvoslepost s nevydanim zbrojaku. Doktora to prece vubec nezajima. A podle hesla "strilim na co vidim" bys v podminkach, kdy nerozeznas treba hodne vzdaleny cil (300m bez optiky se treba muze hur rozeznat), tak proste nestrilis. Zmen obvodaka a zkus to znova.
Uživatelský avatar
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 332
Registrován: čtv led 24, 2013 1:00 am
Reputace: 24

Re: Lékařské vyšetření k vydání jacht. průkazu

Příspěvekod stani119 » pon úno 04, 2019 4:49 pm

Absolvoval jsem již dvě prohlídky u doktora dle seznamu MDČR.
Při obou kromě jiného zkoušel barvy, sluch i stabilitu na jedné noze se zavřenýma očima :)
Uživatelský avatar
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 682
Registrován: pon dub 20, 2015 2:00 am
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékařské vyšetření k vydání jacht. průkazu

Příspěvekod JaOCZ » pon úno 04, 2019 5:35 pm

Záleží asi dost, v jakém rozsahu ten narušený barvocit je. Pokud nerozeznáš (zejména v šeru) červenou a zelenou, tak bych to viděl jako dost závažný problém, možná až v rozsahu vylučujícím udělení daného oprávnění.

Jasně, že Ti mnoho doktorů dá štempl na všechno, ale je to Tvoje odpovědnost, život, zdraví a peníze.

H.
GhostOfTheNavigator
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: ned úno 03, 2019 10:39 pm
Reputace: 0

Re: Lékařské vyšetření k vydání jacht. průkazu

Příspěvekod GhostOfTheNavigator » stř úno 06, 2019 8:30 pm

RACEK píše:Razítko musíš mít od lékaře ze seznamu MDČR. Ten nemá žádnou tvoji dokumentaci. Tak mu o nějakém zdravotním problému pro jistotu nic neříkej. To že máš řidičák, to asi stačí.

Smyslem celé prohlídky je zaplatit poplatek za prohlídku :D


Doufám, že to tak je. Zkusím Dalenu Krahulcovou v Brně, tak snad to vyjde.

Díky všem za odpovědi.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host