Puddle duck racer - rodinné plavidlo na střechu auta :)

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

jelen
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Re: Puddle duck racer - rodinné plavidlo na střechu auta :)

Příspěvekod jelen » čtv kvě 18, 2017 1:10 pm

No a co takovej ten "lodní lak". Teda, já vim, že je s nim vopruz, že se musej dávat tři vrstvy, tence, dlouho to schne apod. Nebo nějaká taková směska terpentýnu, fermeže a dehtu, jak se dává na šindele.

edit
-------------------------
Jo, teď mě došlo, že to by asi nechytlo na ty zalaminátovaný spoje.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 39

Příspěvekod olin » čtv kvě 18, 2017 1:32 pm

Hlavně to musí být barva soudržná, pevná a pružná, aby se tak snadno neodírala, nepraskala a nepropustila ani kapku vody. Na lodičku, co budeš tahat na střeše auta a chceš ji mít co nejlehčí je blbost patlat nějake asfalt a podobně, jako na rybářský necky, co jsou celoročně uvázaný někde u břehu. Lodní lak by dle mého na nějaký laciný, měkký překližce popraskal a přestal by plnit svojí funkci.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod packa » čtv kvě 18, 2017 2:00 pm

už par roku použivam (nejen ja) barvu (mají i lak) Bisil-vyrobce Biopol Okrinek-je to urcene primo pod vodu a drží-jo a da se i namichat odstin
pramička natrena primo na laminat-bez zakladu-celorocne na vode- vic jak 5 let a zatim to drží
bohužel nema v nazvu ,,marine,,
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » čtv kvě 18, 2017 9:51 pm

packa píše:už par roku použivam (nejen ja) barvu (mají i lak) Bisil-vyrobce Biopol Okrinek-je to urcene primo pod vodu a drží-jo a da se i namichat odstin
pramička natrena primo na laminat-bez zakladu-celorocne na vode- vic jak 5 let a zatim to drží
bohužel nema v nazvu ,,marine,,

Bych řek NAŠTĚSTÍ nemá v názvu marine! Jinak by stál o 200% víc.
I já děkuju za radu. Dneska jsem přitáh Pluťáka a ten potřebuje dát celej dohromady, včetně barvy a nechci zbytečně utrácet za název marine.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » sob zář 09, 2017 7:33 am

Tak jsem na PDRku zkusil tři druhy nátěrů a jsem zvědavej, kterej co vydrží. Trup je nějakou epox. Lacinou českou barvou, paluby Bisilem a kokpit s kormidlem lihem ředěnou dvanáctistovkou. Jsem zvědavej, i jaká bude odolnost proti otěru. Nejmíň veřím tomu lihem ředěnýmu epoxi na podlaze, že nebude dostatečně pružnej a popraská. Třeba ale překvapí.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » sob zář 09, 2017 11:49 pm

Ale Oline nepreháňaj, "rum" vyrobený ze zhnilých brambor predsa nie je Rum. To krabicové plavidlo sa môže kludne natrieť aj epoxidom, netreba ani farba, škoda penez. A epoxidka ako náhrada olejovej? To žartuješ.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » sob zář 09, 2017 11:55 pm

To proto, že tu krabici chci nechat venku a ověřit na ní, co jak drží, pro budoucí aplikaci na jiné projekty.
Takže si myslím, že o žádný přehánění nejde.
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » pon zář 11, 2017 6:44 pm

Pokud bude venku, tak to bude chtít ještě polyuretan kvůli UV ...
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » pon zář 11, 2017 9:32 pm

PodPetr píše:Pokud bude venku, tak to bude chtít ještě polyuretan kvůli UV ...

Jak jsem psal, nejde mi o to aby kachna vydržela léta. Když vydrží dvě sezóny, budu spokojen. Chci hlavně otestovat jak se kterej nátěr bude chovat a jak dlouho odolá.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » pon zář 11, 2017 10:18 pm

Som presvedčený že každá farba určená na vonkajšok ako vrchný náter, okrem vodou rieditelnej, ti vydrží na loďke viac ako dva roky.
Neviem či som niečo nezaspal, ale olejové farby sa prestali vyrábať?
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » úte zář 12, 2017 5:52 am

Tu mi bylo řečeno ve dvou speciálkách na barvy, že je EU zakázala.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » úte zář 12, 2017 6:38 am

Ahoj, tady jsem našel zajímavý plavidlo na střechu osobáku.

Zdravím, Jirka
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Příspěvekod Andrejjeep » úte zář 12, 2017 7:40 am

Taký trochu prerastenejší RC model v ktorom si človek odvezie zadok. Veľmi sympatické na blbnutie.

A.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » úte zář 12, 2017 10:34 am

Jirka_TEC_Tce píše:Ahoj, tady jsem našel zajímavý plavidlo na střechu osobáku.

Zdravím, Jirka

Rodinu do toho sice nenaskládáš, ale za to se ti to možná bude vejít i do kufru u auta: https://youtu.be/D3QE01xWrAQ
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod asasek » pát zář 15, 2017 10:07 pm

Tak dostavěno, vyzkoušeno a nakonec "ztroskotáno na souši" - ale o tom až později :)
Začínám sérii o stavbě :)

Kačena - model s latinskou plachtou:
* Plocha plachty cca 6,7 m2.
* Plachta latinská = s ránem nahoře (bezpečný systém - ráhno nikoho nepraští).
* Ráhno se přehazuje na závětrnou stranu od stěžně, případně na zadní vítr lze plout s ráhnem vodorovně - zkopíroval jsem tento systém.
* Loď má čelen - je nutný k ukotvení dolního konce ráhna. Kačeně čelen sluší :)
* Stěžeň, ráhno i čelen jsou z hliníkové trubky; stěžeň 60x5mm o délce 3m, ráhno a čelen 36x3mm, délka 450 + 150cm (navrženo tak, aby vycházela objednávka z ehlinik.cz - řežou z 6m trubek a pokud zbyde nějaký kus kratší než 3m, tak ho pošlou a naúčtujou...).
* Délka trubky na čelen je sice 150cm, ale většina délky padla na ukotvení čelenu v lodi - přesah před příď je jen 60cm.
* Tělo má vzduchové boxy na přídi a na zádi - aby se do lodi vešlo co nejvíc lidí. Kvůli větší nosnosti má zvýšené boky (45cm).
* Ploutvoskříň je zkosená, aby šlo podle potřeby hýbat s těžištěm laterálu - nakláněním ploutve dopředu nebo dozadu (nápad převzat z CatBoxu - viz plány zde).
* Ploutev je ze tří slepených překližek 6mm, kormidlo ze čtyř.
* Plánovaná hmotnost cca 36kg, reálná minimálně o 5kg víc (dno je z 9mm překližky).
* Tady jsou ke stažení plány v QCADu (free CAD): kacena-komplet.dxf. Je to nakreslené amatérsky (neumím s tím), ale dají se tam doměřit všechny rozměry a jsou tam rozkreslené díly na překližkové desky. Modrá čára je čára ponoru při výtlaku cca 215 litrů = cca dva dospělí na palubě.

Plachta je relativně velká, a protože přesahuje hodně před příď, tak má těžiště hodně vepředu.
* Proto je i ploutev nezvykle vepředu; těžiště plachty vychází 28cm před těžiště laterálu => loď je mírně návětrná, jak má být.

Obrázek
karel
Macher
Reputace: 9

Příspěvekod karel » sob zář 16, 2017 5:05 pm

Ahoj asasek , budeš mít i nějaké fotky a pokud možno i s plachtou ? Já chápu jak je to řešeno na klasických lodích s latinskou plachtou , ale z toho výkresu jsem docela jelen , teda jestli je tam plachta v pracovní pozici .
Jinak doufám že jste "neztroskotali " s fatálními následky pro loď ;) .
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » sob zář 16, 2017 6:53 pm

Jesli to dobře chápu, tak placha má ráhno pouze nahoře a dole je chycena pouze za zadní lík otěží.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » sob zář 16, 2017 9:46 pm

olin píše:Jesli to dobře chápu, tak placha má ráhno pouze nahoře a dole je chycena pouze za zadní lík otěží.

Jinak já mám v plánu tuhle plachtu: Obrázek
Proto mám stěžeň uchycenej tak vzadu. Moje kachna je vlastně kombinace tohoto a Michalakovýho plánu. Kormidlo a uchycení ploutve mám podle třetí sady plánů, už ani nevím odkud.

Možná by už bylo dobrý založit nějaký stránky, nebo fórum pro Český kachny. Jen co jsem já zaregistroval, tak je u nás minimálně 8 kachen a stále přibývá. Tak by bylo dobré se někde dělit o zkušenosti a nápady, protože co kus to originál ne jen designem, ale i způsobem stavby.
Při nejmenšim by možná pro začátek stačilo sloučit dvě PDR vlákna zde na fóru do jednoho.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » sob zář 16, 2017 10:01 pm

Pokračujeme v seriálu :)

Takhle vypadala loď na první plavbě:
Obrázek

Plachta je z krycí PE plachty 200g/m2. Ráhno je schované v tunelu, tunely jsou i na horním a spodním líku - každým vede provaz; z cípu plachty pak vede otěž plachty na záď. Látka je na tunelu zdvojená (přehnutá tam a zase zpátky) - takže plachta má z obou stran stejné lemování (tzn. vypadá z obou stran stejně). Ve všech rozích je nástřih, aby plachta měla vydutý tvar (ale asi by měla lepší tvar, kdyby nástřihy byly jenom v cípech u ráhna).
Varování: Dělat na plachtě tunely a nástřihy je dost pracné - zabralo nám to asi deset hodin :)

Tunely je ještě potřeba doladit - plachta po ráhně i po provazech trochu sklouzává, proto je na fotce taková krabatá.
Takže v plánu je do každého rohu plachty udělat očko a plachtu za ta očka vypnout, aby už nesklouzávala.

První plavba byla super - 5 cestujících (3 dospělí + 2 odrostlejší děti), cca 5 hodin na vodě, foukalo kolem 7-8 uzlů (dle předpovědi - sám to odhadnout neumím) a plulo to hezky.

Takhle vypadá odstrojená loď:
Obrázek

Obrázek

Detail přídě:
Obrázek

Ploutvoskříň je zkosená - umožňuje ploutev naklopit dopředu nebo dozadu:
Obrázek

Obrázek

Patka stěžně je z hliníkové trubky, oblepené dřevem - ať žije PU lepidlo, které napění a vyplní nerovnosti :)
Trubka má průměr o 1mm větší než stěžeň (jinak by se to žvejklo - to není teorie, to je vyzkoušené :) ).
Na stěžňové patce jsou 4 vazáky - dva pro výtah ráhna (výtah pro jistotu kotvím v obou směrech - nahoru i dolů), jeden pro kolotoč ráhna (přehazování ráhna na druhou stranu stěžně) a jeden pro otěž ráhna.
Šrouby, které drží vazáky, stěžňovou patku zpevňují (takže ji pohromadě nedrží pouze lepidlo).
Obrázek

A takhle se vede/uvazuje otěž plachty na zádi:
Obrázek

Takhle vypadá loď se stěžněm a výtahem ráhna (bez ráhna):
Obrázek

Detail výtahu ráhna - je to stejná hliníková trubka jako patka stěžně (65x2mm), omotaná provazem.
Šeklem se připevňuje smyčka provazu omotaného kolem ráhna.
Obrázek
Naposledy upravil(a) asasek dne sob zář 16, 2017 10:22 pm, celkem upraveno 1 x.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » sob zář 16, 2017 10:18 pm

olin píše:Jinak já mám v plánu tuhle plachtu: Leg-O-Mutton

Já se rozhodl pro latinskou, protože jsem chtěl mít plachtu:
* Trojúhelníkovou - táhne proti větru lépe než obdélníkové.
* Co největší - jenže na kachně trojúhelníkové plachty vychází malé, a co jsem počítal, nedá se to moc dohnat výškou stěžně - je potřeba jít s ráhnem mimo loď. Navíc ráhno kolmé na stěžeň je "geometricky nevýhodné" - když chci velkou plachtu, je výhodné mít tvar co nejblíž rovnostrannému trojúhelníku, a to s kolmým ráhnem moc nevychází.

U vysokého stěžně jsem se navíc bál páky - čím delší stěžeň, tím větší páka do jeho patky. Nemám s takovými konstrukcemi zkušenosti (zkušené oko si určitě všimne, že mám lodi všechno dost předimenzované :) ) - takže fakt, že na latinu stačí stěžeň krátký, je pro mě další výhoda.

Poslední výhodu už jsem zmiňoval dříve - ráhno je dost vysoko na to, aby nemohlo posádku praštit :)
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » sob zář 16, 2017 11:19 pm

No to co chci dělat, tak není ani tak klasický ráhno. Je to spíš něco mei ráhnem a spritem, protože není ke stěžni napevno, nýbrž pohyblivé vpřed a vzad. Není ani pevně daná výška vůči stěžni.
Neumím počítat těžiště plachty a docela by mě zajímalo, jakej bude mít vliv, když bude plachta o půl metru, až metr nižší. Takhle dlouhej stěžeň, jako v plánu je docela oříšek na přepravu a uskladnění. Když jsem skoušel ten z tritona, tak ten byl kratší a plachta v nákresu je nejen na výšku, ale i na délku pomalu o metr kratší.
Obrázek
Možná i díky tomu jak je ta plachta je krátká, tak kachna špatně stoupá.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » pon zář 18, 2017 8:30 am

olin píše:Neumím počítat těžiště plachty a docela by mě zajímalo, jakej bude mít vliv, když bude plachta o půl metru, až metr nižší.

Moc jsem toho zatím nenaplachtil, ale teorie mi jde :)
Takže ve zkratce:
* Je potřeba vyladit vzdálenost mezi těžištěm plachet a těžištěm laterálu (ponořená část lodi + kýl + kormidlo).
* Když je těžiště plachet před těžištěm laterálu, je loď návětrná => má tendenci stáčet se proti větru. Když je to obráceně, stáčí se do závětří.
* Čím větší vzdálenost těžišť, tím větší tendence ke stáčení.

Stáčení se dá samozřejmě korigovat kormidlem - ale kormidlo pak brzdí. Takže jestli jsi musel mít hodně vytočené kormidlo, aby loď plula rovně, může být problém právě ve vyvážení plachet/laterálu.

Pak jsou ještě nějaká pravidla pro velikost kýlu (4-7% z plochy plachet) a kormidla (2-4% z plochy plachet a cca 50% kýlu). Pokud máš ploutev vůči plachtě moc malou, bude loď víc splouvat po větru. Nevím co se stane když bude ploutev moc velká, ale možná by pak zbytečně brzdila.
Máš ploutev, můžeš si pohrát s tím, že ji částečně vytáhneš, nebo nakloníš dopředu / dozadu - a uvidíš, co to udělá.

Tady je vlákno, kde je výpočet těžišť vysvětlený - není to složité, chce si to jenom nakreslit:
viewtopic.php?f=64&t=471
V tom vlákně bohužel chybí obrázky, ale když koukneš na tenhle obrázek, tak pochopíš o čem je řeč:
http://www.pdracer.com/free-plans/design-your-duck/

Pro výpočet budeš ještě potřebovat délku vodorysky:
* V praxi nechceme těžiště plachet/laterálu perfektně vyvážit, ale chceme loď mírně návětrnou => když vypadnu z lodi, sama se otočí proti větru a zastaví.
* Těžiště plachty by proto mělo být cca o 13% CWL (délky vodorysky) před těžištěm laterálu.
* Délka vodorysky mi pro kachnu vyšla 209cm (při výtlaku 200 litrů ~ 2 dospělí na palubě) => 13% CWL je cca 27cm.
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » pon zář 18, 2017 2:34 pm

Je to již 10 let, co jsem vytvořil ono zmíněné vlákno o těžišti laterálu.
Za tu dobu doprovodné obrázky snad pětkrát zmizely vlivem dožití na různých úložištích
a ze stejného důvodu k tomu došlo i naposledy.
Protože, za tu dobu můj počítač ještě neumřel, obrázky jsem dnes našel a znovu vložil.
Tentokrát jsou nahrány zde na JI, tak by mohly vydržet.
Bohužel, daň za to je, že jsou asi trochu zmenšeny a hůře čitelné.
Případnému zájemci doporučuji si je stáhnout do svého PC a v nějakém editoru si stránky zvětšit.

viewtopic.php?f=64&t=471
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » ned říj 01, 2017 1:52 pm

Tak malá ukázka ze včerejšího setkání dvou kačen na jednom "rybníku".
https://youtu.be/9dPmsNXIyj0
https://youtu.be/FGkPdvBPZgY
https://youtu.be/4-IbHN99fGA
Jen se mi nějak nedařilo synchronizovat s jedním párem rukou kormidlo, otěž a zároveň při tom natáčet. Takže se omlouvám za horší záběry.
Obrázek
Obrázek
karel
Macher
Reputace: 9

Příspěvekod karel » ned říj 01, 2017 9:25 pm

Super , první kachní slet v čechách a docela vám i foukalo ;) .

Zpět na