Beluga vs. Jollenkreuzer

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

bisan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Beluga vs. Jollenkreuzer

Příspěvekod bisan » sob črc 22, 2017 2:10 pm

Ahoj,
po letech na otevrenych plachetnicich bych si rad postavil nejakou mensi kajutovku. Podminka je, aby se dala prepravovat za autem a mela drevenou konstrukci. Doma mam plany na belugu po dedovi, tak jsem skoro rozhodnutej pro ni, ale mrzi me malinka kajuta. Na strankach Jollenkreuzeru jsem nasel, ze er30 by se dala postavit do 2.50 sirky take, ale vubec netusim, kde sehnat plany. Co si o tom myslite? S lodi bych rad i na nekolikadenni vylety s rodinou podel morskeho pobrezi.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 146
Kontaktovat uživatele:

Re: Beluga vs. Jollenkreuzer

Příspěvekod Felix » sob črc 22, 2017 3:35 pm

Beluga přímo vznikla jako konstrukce pro amatérskou stavbu, proto také má šarpiový trup. Ten se sice výjimečně objevil i na jollenkreuzerech, ale bylo to šeredné a moc to neplulo. Pokud nejsi zručný, zkušený a vybavený truhlář, tak se Ti jolový trup bude stavět dosti obtížně.

Jollenkreuzer se šíhlejším, resp. prodlouženým trupem se označoval jako "Blitz" a nesl proti 30er zmenšené oplachtění, většinou je psaný jako "25er JK."

30er má výhodu ve stojné výšce kajuty. O tu při změně konstrukce přijdeš, protože kvůli těžišti budeš muset kajutu nejspíše snížit. Pak už se Ti vyplatí dobře spočítat, jestli by nebylo časově i finančně výhodnější koupit spíše 20er, než stavět.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 152
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob črc 22, 2017 4:58 pm

Bisan - kup něco co dáš do stavu dle tvých představ.
Nesnaž se stavět něco, co prodloužíš, zůžíš, zvýšíš, prohneš, delší stěžeň, kratší ráhno...
No prostě vznikne kaziloďka.
Konstruovat lodě není jednoduché..
Bude Tě to stát hodně peněz a času a výsledek možná nic moc.
bisan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bisan » sob črc 22, 2017 7:30 pm

Mozna jste me spatne pochopili :) bud postavim origo Belugu podle planu, co mam doma, nebo sezenu plany neceho jineho (idealne joloveho krizniku) a postavim v origo podobe to. Zkusenosti se stavbou lodi nejake mam - renovace zebrovane kanoe + stavba fireballu a truhlaru mam v rodine taky par. :) Jinak jeste jsem tu objevil plany na ruskou Kavalier 800... Mate s ni nekdo zkusenosti?
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 17

Příspěvekod MaM32 » sob črc 22, 2017 8:24 pm

Koukni se na toto jestli se ti bude líbit.
http://smallboatsplans.com/plans/cruisers/
Je to za pár korun ty plány a stavba jednoduchá.
bisan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bisan » sob črc 22, 2017 11:51 pm

Tyjo to vypada zajimave :) myslite, ze je vlastnostma lepsi jak Beluga?
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » ned črc 23, 2017 3:08 am

Vzhledem k počtu dílů, ze kterých je trup sesazený, je to nepochybně náročnější na stavbu. Beluga je odzkoušená konstrukce slušné cestovní lodě, o tomhle asi málokdo bude vědět, jak se to na vodě chová. Ale vypadá to malebně, to jo :)
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 17

Příspěvekod MaM32 » ned črc 23, 2017 9:20 am

Já osobně bych se do té větší verze nepouštěl,do té menší je praktická a vypadá taky hezky.A s Felixem souhlasím,Beluga je odzkoušená a je taky hezká :-)
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » ned črc 23, 2017 11:15 am

Beluga je prostě Beluga, a když zvolíš variantu oplachtění s gáflí, není nic krásnějšího co snadno postavíš doma, a pluje to náramně......Obrázek
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 152
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned črc 23, 2017 11:49 am

Ano Maxíku, Beluga je úžasná loď. Jako kluk jsem na ní závodil v ČYK a na Slapech na Královské, velmi dobře jí znám.
Vítězná loď byla Odetta, kterou vlastnil Jiří Janoušek. Byla z gabonu, úžasně udržovaná.
Měla větší prošlup, který byl na hranici povoleného a to prý bylo tajemství rychlosti.
Ale samozřejmě i posádka, Jiří Janoušek, Josef Brodský a "Pedro".
Ale aby to byla BELUGA tak musí mít gafli. To je podmínka.
lodeolda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: -7

Příspěvekod lodeolda » ned črc 23, 2017 2:49 pm

bisan píše:Mozna jste me spatne pochopili :) bud postavim origo Belugu podle planu, co mam doma, nebo sezenu plany neceho jineho (idealne joloveho krizniku) a postavim v origo podobe to. Zkusenosti se stavbou lodi nejake mam - renovace zebrovane kanoe + stavba fireballu a truhlaru mam v rodine taky par. :) Jinak jeste jsem tu objevil plany na ruskou Kavalier 800... Mate s ni nekdo zkusenosti?

Já bych Vám doporučoval Belugu. Jedna proto, že k ní máte plány a jednak proto, že při přihlašování na SPS s tím nebudou problémy - je stále v archivu jako registrovaná čs. plachetnice. Bohužel u SPS nejsou již plány, ale jsou tam jen přeměřovací listy. Kdo si v minulosti (přelom 80. a 90. let) stavěl ještě dřevěnou Belugu, tak plány přikládal jako přílohu ke schválení. Povodně v 90. letech a zejména v r. 2002 však poměrnou část archivu zničily.
Oplachtění je možno zvolit jednak vysokostěžňové (zvané také bermudnské) a ráhnové (gáflové). Beluga má dle tehdejších výkresů plochu plachet 28 m2, tedy je nutné mít plachetní zkoušky, v případě motoru na 4 kW, rovněž na motor.
Velikost kajuty - resp. její uživatelskou plochu - bych neřešil. Beluga je od konce 30. let prověřená konstrukce (vlastně oficiálně od r. 1942 ve Francii), k nám doputovaly plány po válce a v r. 1959 vydalo ČSTV STN nové překreslené plány, technologický postup a zejména proměřovací výkres. Musíte mít tedy 18 plánů a 15 stran textu. Je to tak?
Stavba plachetnice není složitá - tem kde se hovoří o olepení plátnem - použijeme lodní laky, tam, kde člověk míní zpevnit povrch - spodní část obšívky - je možné jej vyztužit laminováním, ale není to povinné a není to až tak stěžejní (pokud nehodláme dřít pískem a kamením). Bez laminované obšívky lze dřevěnou obšívku lépe každý rok ošetřovat, ale je to věc názoru.

A četl jsem, že žebrové kanoe.... Rekonstrukci jste prováděl jen vyspravením, nebo novou obšívkou. V případě vyspravení bylo plánováno původní dřevěný stav, bez barevného nátěr, nebo pigment?
lodeolda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lodeolda » ned črc 23, 2017 3:06 pm

... a na fotce Belugy ARIADNE - na kostace příp. genui, ale i na vratiplachtě - v případě užití plachtového plátna nepřekračovat rozmezí švů nad 22 cm, optimální je původní rozměr ca. 18 cm (švy - rovnoběžné pruhy, které zpevňují tvar plachty, její vydutí, roztažnost a homogenitu). Kostatka - dobrá je ta, která má švy kolmé k zadnímu lemu ("líku"), z logiky pak musí být kostatka "půlená", tj. spodní lem má kolmo švy a zadní lem má kolmo švy. Odvíjí se od tahu otěže - vektorová síla, však jistě bude v plánu a v literatuře. Bavlněná vypadá líp, na dřevěnou plachetnici určitě bavlněné. :)
bisan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bisan » ned črc 23, 2017 8:11 pm

lodeolda píše:
bisan píše:Mozna jste me spatne pochopili :) bud postavim origo Belugu podle planu, co mam doma, nebo sezenu plany neceho jineho (idealne joloveho krizniku) a postavim v origo podobe to. Zkusenosti se stavbou lodi nejake mam - renovace zebrovane kanoe + stavba fireballu a truhlaru mam v rodine taky par. :) Jinak jeste jsem tu objevil plany na ruskou Kavalier 800... Mate s ni nekdo zkusenosti?

Já bych Vám doporučoval Belugu. Jedna proto, že k ní máte plány a jednak proto, že při přihlašování na SPS s tím nebudou problémy - je stále v archivu jako registrovaná čs. plachetnice. Bohužel u SPS nejsou již plány, ale jsou tam jen přeměřovací listy. Kdo si v minulosti (přelom 80. a 90. let) stavěl ještě dřevěnou Belugu, tak plány přikládal jako přílohu ke schválení. Povodně v 90. letech a zejména v r. 2002 však poměrnou část archivu zničily.
Oplachtění je možno zvolit jednak vysokostěžňové (zvané také bermudnské) a ráhnové (gáflové). Beluga má dle tehdejších výkresů plochu plachet 28 m2, tedy je nutné mít plachetní zkoušky, v případě motoru na 4 kW, rovněž na motor.
Velikost kajuty - resp. její uživatelskou plochu - bych neřešil. Beluga je od konce 30. let prověřená konstrukce (vlastně oficiálně od r. 1942 ve Francii), k nám doputovaly plány po válce a v r. 1959 vydalo ČSTV STN nové překreslené plány, technologický postup a zejména proměřovací výkres. Musíte mít tedy 18 plánů a 15 stran textu. Je to tak?
Stavba plachetnice není složitá - tem kde se hovoří o olepení plátnem - použijeme lodní laky, tam, kde člověk míní zpevnit povrch - spodní část obšívky - je možné jej vyztužit laminováním, ale není to povinné a není to až tak stěžejní (pokud nehodláme dřít pískem a kamením). Bez laminované obšívky lze dřevěnou obšívku lépe každý rok ošetřovat, ale je to věc názoru.

A četl jsem, že žebrové kanoe.... Rekonstrukci jste prováděl jen vyspravením, nebo novou obšívkou. V případě vyspravení bylo plánováno původní dřevěný stav, bez barevného nátěr, nebo pigment?

Dobry den,
udelal jste mi radost. :) Plany ted nemam u sebe, ale v 60. letech je na SPS dedecek ziskal spolecne s povolenim k stavbe ke ktere bohuzel nikdy nedoslo, takze by tam melo byt vse. Jinak VMP mam na plachetnici bez omezeni plachet, motor si pripadne dodelam. Jinak oplachteni bych chtel urcite rahnove a plachty bavlnene. Preci bych ji nekazil vzhledem vysokosteznem :)

U kanoe jsem opravoval diru v oblozeni + asi 2 zebra, olaminoval jsem ji a dal ji zeleny nater (je take dedecka a v takove barve ji vzdycky mel). V pripade zajmu poslu foto (jsem na ni docela pysny :) ).
lodeolda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lodeolda » ned črc 23, 2017 11:19 pm

Tak to Vám závidím, že budete stavět. Tedy v prvé řadě - zkontrolujte si úplnost plánů. Potom si domluvit jednání na SPS - jste-li z Prahy, pak je to v Holešovicích v Jankovcově číslo 7, odd. Schvalování dokumentací a typů malých plavidel, telefon 234 637 442-8. Musíte řešit právě zde, neboť:
Doklady plavidel
V obvodu působnosti pobočky:
•provádí technické prohlídky plavidel
•vystavování lodních dokladů
•vedení plavebního rejstříku a rejstříku malých plavidel
•rozhoduje o způsobilosti evidenci podléhajících plavidel na základě podmínek stanovených vyhláškou Ministerstva dopravy č. 223/1995 Sb., o způsobilosti plavidel k provozu na vnitrozemských vodních cestách
•vydávání povolení pro provozování plovoucího tělesa
•vydávání zvláštního povolení pro plavidlo podléhající evidenci, které však nemá platné osvědčení plavidla
S celostátní působností:
•schvalování technické dokumentace individuálně vyráběného malého plavidla a „malého“ plovoucího zařízení (§ 4 písm. b) vyhlášky 223/1995 Sb.) a povolování jejich stavby a u sériově vyráběného plavidla schvalování typu plavidla.

Ale nebojte, velmi ochotní lidé, naprosto bez problémů poradí - zde bude potvrzení s razítkem a souhlasem ke stavbě (pokud se nepletu, byl to pan p. Hák, nebo p. Hakl? Ale je tam už od r. 2002 - velmi ochotný člověk).

A potom se může řešit stavba. Stačí obyčejná domácí dílna, min. délka 8 x 4 m (ale v nouzi stačí i přístřešek), truhlárnu máte a FB jste již postavil, což jsou podstatné zkušenosti a dobrá volba pro technické zázemí. No, to podstatné. Je tady určitá cena za dříví - smrk na obšívku a konstrukční prvky, dub na žebra, kýl a další konstrukční prvky a jasan na konstrukční prvky. Stěžeň dnes někdo kupuje, ale výroba stěžně v domácích podmínkách není složitá, výsledek je jako z profesionální dílny a vypadá líp, než aluminiový. Některé plošné prvky lze nahradit překližkou (to je věc názoru). Takže sum: mohlo by to být do 16 - 20 tis. Kč, počítáno v dnešních cenách, za předpokladu vlastního vybavení, vlastní výroby žeber (to není problém - jde to pravdu krásně, jsou to klasické rámové konstrukce), obšívky, dřevěného stěžně a ráhen (hliníková jsou 3 - 5x dražší) a vlastního šití plachet. Šijete plachty? Je to velké, člověk neví jaké nitě, jakou látku, jaký stroj............... a já bych řekl: opravdu to není složité.

Plátno - sypek o příslušné gramáži - nákup z textilních závodů při metráži 140 cm, šití švů, prošívání a očkování rohů, lemů aj, takže nákup plátna je za 4 tis. Kč (cena za bm je kolem 105 - 120 Kč, syntetická plachta je za cenu asi kol. 18 - 23 tis. Kč), lakování - konstrukci po dokončení nechat stát, vyzraje, vlhkost materiálů by neměla překračovat 16%, optimálních je 12. Teprve po aklimatizaci před povrchovou úpravou (někdo namítne, že dnešní lak vydrží všechno, ale to sesychání je pak na pár měsíců, takže fakt nespěchat), provádět postupně laky. Já nepoužívám nic moderního, takže klasika. Ale pravda je, že osobně lpím na dobré řemeslné zvládnutí všech spojů a konstrukcí. Některé věci je vhodné rozkreslit 1:1, některé stačí dle plánu, nebo si je upravit dle užité technologie.
Určitě se toho nebojte. Beluga je krásná a pokud ji člověk vyrobí sám, tak je nejkrásnější.
lodeolda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lodeolda » ned črc 23, 2017 11:30 pm

Á, teď to dočítám. ŽEBROVÁ KANOE, přehlédl jsem poslední odstavec. :D

Já je mám také. Mám jich několik - turistickou s plošším dnem, co se stavěly standardně, potom rychlostní, potom jednomužné - singlkanoe. Začal jsem je stavět už dávno, před válkou to od r. 1934 manufakturně stavěl olympionik Syrovátko, tak jeho plány jsem užil i při stavbě vlastních kanoí. Když jsem tedy rekonstruoval některé jiné, řekl jsem si, že není těžké postavit si svůj koráb. Nepoužívám hřebíčky a šroubky do obšívky, jako tehdejší čs. výroba, ale prováděl jsem jednak texlové spoje z měděných hřebů a jednak nerezové šrouby z vnější strany obšívky. Žebra rovněž ohýbaná - jasan. Po řádném vyschnutí korpusu teprve obšívka, po řádném vyschnutí obšívky teprve laminování. A, ano, vnější plášť obšívky rovněž laminuji. To je jediná výjimka od těch starých typů. Takže při délce 520 a šířce 89 cm to není zlé. Jednokanoe je kratší - má 430 na 80 cm. Všechno jsou to kýlové lodě, takže skvěle drží tvar. Dno je lehce ploché, prošlup nula. Kýl nesmí být vyšší než 30 mm, jinak by nemohla soutěžit, to je stejné i v pravidlech, která byla před válkou :D

Na jižní Moravě je firma, která dnes nabízí nové kanoe, jsou potažené plátněm. Ale s těmi "starými" je to dost jiné. Mají jiné provedení konstrukčních spojů a ........... nechci kritizovat, ale ........... takže takto, je to příliš drahé a ošklivé.

Kdybyste si myslel, že se podělíte se stavbou, resp. o informace, pak by mě zajímala právě tato Beluga. Mimochodem, nějaké dodplňující plány nabízí p. Fousek z Příbrami, ale jsou ve francouzštině a jsou "originální", ovšem rozcházejí se s těmi našimi československými. Ty československé - to byl tehdy vzdor. Proto je Beluga tak krásná :)
bisan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bisan » pon črc 24, 2017 1:37 pm

lodeolda píše:Tak to Vám závidím, že budete stavět. Tedy v prvé řadě - zkontrolujte si úplnost plánů. Potom si domluvit jednání na SPS - jste-li z Prahy, pak je to v Holešovicích v Jankovcově číslo 7, odd. Schvalování dokumentací a typů malých plavidel, telefon 234 637 442-8. Musíte řešit právě zde, neboť:
Doklady plavidel
•rozhoduje o způsobilosti evidenci podléhajících plavidel na základě podmínek stanovených vyhláškou Ministerstva dopravy č. 223/1995 Sb., o způsobilosti plavidel k provozu na vnitrozemských vodních cestách
•vydávání zvláštního povolení pro plavidlo podléhající evidenci, které však nemá platné osvědčení plavidla
S celostátní působností:
•schvalování technické dokumentace individuálně vyráběného malého plavidla a „malého“ plovoucího zařízení (§ 4 písm. b) vyhlášky 223/1995 Sb.) a povolování jejich stavby a u sériově vyráběného plavidla schvalování typu plavidla.

Ale nebojte, velmi ochotní lidé, naprosto bez problémů poradí - zde bude potvrzení s razítkem a souhlasem ke stavbě (pokud se nepletu, byl to pan p. Hák, nebo p. Hakl? Ale je tam už od r. 2002 - velmi ochotný člověk).

A potom se může řešit stavba. Stačí obyčejná domácí dílna, min. délka 8 x 4 m (ale v nouzi stačí i přístřešek), truhlárnu máte a FB jste již postavil, což jsou podstatné zkušenosti a dobrá volba pro technické zázemí. No, to podstatné. Je tady určitá cena za dříví - smrk na obšívku a konstrukční prvky, dub na žebra, kýl a další konstrukční prvky a jasan na konstrukční prvky. Stěžeň dnes někdo kupuje, ale výroba stěžně v domácích podmínkách není složitá, výsledek je jako z profesionální dílny a vypadá líp, než aluminiový. Některé plošné prvky lze nahradit překližkou (to je věc názoru). Takže sum: mohlo by to být do 16 - 20 tis. Kč, počítáno v dnešních cenách, za předpokladu vlastního vybavení, vlastní výroby žeber (to není problém - jde to pravdu krásně, jsou to klasické rámové konstrukce), obšívky, dřevěného stěžně a ráhen (hliníková jsou 3 - 5x dražší) a vlastního šití plachet. Šijete plachty? Je to velké, člověk neví jaké nitě, jakou látku, jaký stroj............... a já bych řekl: opravdu to není složité.

Plátno - sypek o příslušné gramáži - nákup z textilních závodů při metráži 140 cm, šití švů, prošívání a očkování rohů, lemů aj, takže nákup plátna je za 4 tis. Kč (cena za bm je kolem 105 - 120 Kč, syntetická plachta je za cenu asi kol. 18 - 23 tis. Kč), lakování - konstrukci po dokončení nechat stát, vyzraje, vlhkost materiálů by neměla překračovat 16%, optimálních je 12. Teprve po aklimatizaci před povrchovou úpravou (někdo namítne, že dnešní lak vydrží všechno, ale to sesychání je pak na pár měsíců, takže fakt nespěchat), provádět postupně laky. Já nepoužívám nic moderního, takže klasika. Ale pravda je, že osobně lpím na dobré řemeslné zvládnutí všech spojů a konstrukcí. Některé věci je vhodné rozkreslit 1:1, některé stačí dle plánu, nebo si je upravit dle užité technologie.
Určitě se toho nebojte. Beluga je krásná a pokud ji člověk vyrobí sám, tak je nejkrásnější.

Zdravim,
dekuji za krasne cteni a podporu do stavby lode :) . Jsem z Ceskych Budejovic, je postup tentyz nebo se mam jit nahlasit nekam jinam? Jinak u stavby se paradoxne bojim nejvice plachet, protoze siti je mi opravdu cizi. Jak draze vyjdou plachty na miru?

Jeste jednou dekuji moc za odpoved :)
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » pon črc 24, 2017 4:16 pm

Beluga je pěkná, ale nejsem si jist, jestli je to to pravé na moře.
Oproti tomu na Kavalier 800 se vydali dva rusáci na cestu okolo světa...
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » pon črc 24, 2017 4:30 pm

Ještě přidám takovou osobní zkušenost, co zde má určitě více lidí. Týká se transportu, ale i financí a času.
Čím větší, tím horší. I když člověk touží vždy po té největší, že :)

Větší loď potřebuje silnější auto, dražší přívěs, hůř se s ní manipuluje a samozřejmě stojí více peněz i času
Prostě když chceš převážet, tak je třeba se spokojit s omezeným komfortem...

Jestli řešíš peníze, tak bych se na to i podíval ze stránky - co utáhne moje současné spolehlivé auto, páč jinak náklady pěkně skáčou...
lodeolda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lodeolda » pon črc 24, 2017 6:19 pm

bisan píše:
lodeolda píše:Tak to Vám závidím, že budete stavět. Tedy v prvé řadě - zkontrolujte si úplnost plánů. Potom si domluvit jednání na SPS - jste-li z Prahy, pak je to v Holešovicích v Jankovcově číslo 7, odd. Schvalování dokumentací a typů malých plavidel, telefon 234 637 442-8. Musíte řešit právě zde, neboť:
Doklady plavidel
S celostátní působností:

Zdravim,
dekuji za krasne cteni a podporu do stavby lode :) . Jsem z Ceskych Budejovic, je postup tentyz nebo se mam jit nahlasit nekam jinam? Jinak u stavby se paradoxne bojim nejvice plachet, protoze siti je mi opravdu cizi. Jak draze vyjdou plachty na miru?

Jeste jednou dekuji moc za odpoved :)

Hezký den do Českých Budějovic. Tak já myslím, že je to v Praze (jezdím jen sem), vyplývá to i z norem:
Podmínky schválení typu plavidla
Při opakované stavbě plavidla téhož typu je pro výrobce nebo dovozce výhodné požádat o schválení typu.
V kompetenci Státní plavební správy je schválení způsobilosti typu malého plavidla, plovoucího zařízení nebo plovoucího stroje.
Schválení typu pro ostatní druhy plavidel je v kompetenci Ministerstva dopravy České republiky.
Obsah žádosti:
•název typu a celé jméno nebo název plavidla
•rodné číslo nebo IČO žadatele
•adresa bydliště nebo sídla osoby výrobce, u dovážených plavidel také prodejce
Písemnou žádost je možno zaslat nebo podat osobně na Státní plavební správu – pobočku Praha.

A také:
Podmínky schválení technické dokumentace pro stavbu malého plavidla

Před započetím stavby malého plavidla je třeba požádat Státní plavební správu o schválení technické dokumentace a povolení stavby. O schválení technické dokumentace je rovněž nutno požádat při stavbě „malého“ (§ 1 písm. b) vyhlášky č. 334/2015 Sb.) plovoucího zařízení.
Předkládané doklady a náležitosti:
•žádost o schválení technické dokumentace
•technická dokumentace malého plavidla ve dvou kompletních sadách. V případě, že zcela shodná dokumentace byla již od 1. 10. 1995 Státní plavební správou schválena, předkládá se pouze jedna sada dokumentace. Složení dokumentace je stanoveno v příloze č. 5 vyhlášky Ministerstva dopravy České republiky č. 334/2015 Sb., o vedení rejstříku malých plavidel a technické způsobilosti malých plavidel, převozních lodí a plovoucích zařízení k provozu na vodních cestách,
•doklad vyjadřující souhlas autora dokumentace (konstruktéra) s provedením stavby žadatelem, pokud je dokumentace jako dílo chráněna proti neoprávněnému použití
Písemnou žádost je možno zaslat nebo podat osobně na Státní plavební správu – pobočku Praha.
Doporučujeme prostudovat pokyny a doporučení pro vypracování technické dokumentace.

A nebo přímo odkaz:
http://plavebniurad.cz/dok-pl/pokyny-sc ... okumentace
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod ferdas » pon črc 24, 2017 8:33 pm

lodeoldo - prosím - není třeba citovat předešlé příspěvky v plném rozsahu. Každý si je v případě zájmu rád najde.
david
moderátor
Reputace: 100

Příspěvekod david » pon črc 24, 2017 11:16 pm

Schválení typu nebo CE není potřeba, akorát loď nemůžeš 5 let ofic prodat.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte črc 25, 2017 4:06 am

david píše:Schválení typu nebo CE není potřeba, akorát loď nemůžeš 5 let ofic prodat.

Doplňuji, že přesná formulace zní "výrobkem (určeným k posuzování shody) není plavidlo a hnací motor, které jsou vyrobeny pro vlastní potřebu za předpokladu, že nebudou v průběhu 5 let následujících od jejich uvedení do provozu uvedeny na trh Evropské unie" (nařízení vlády 96/2016 Sb, § 2, odst. 2, písm. g). Podmínka se tedy nevztahuje na jiné než tržní způsoby převodu - darování, dědictví či třeba propadnutí zastavené věci je možné.

Dodávám, že na plavidlo vyrobené pro vlastní potřebu a s podmínkou neprodejnosti se nevztahují technické požadavky přílohy 1 k citovanému nařízení vlády, což jsou de facto eurounijní požadavky na rekreační plavidla při jejich uvádění do provozu.

Vzhledem k tomu, že na plavidlo vyrobené pro vlastní potřebu s podmínkou neprodejnosti se, jak výše citováno, nevztahuje nařízení vlády o rekreačních plavidlech, mohou při jeho stavbě a provozování být s ohledem na pokrok a vývoj technických poznatků také použita jiná technická řešení než technická řešení uvedená v příloze č. 2 k vyhlášce 334/2015 Sb., zajišťují-li stejnou nebo vyšší úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví osob, majetku a životního prostředí (vyhl. 334/2015 Sb., § 6, odst. 3).

Přeloženo do češtiny: pokud si lodičku stavím pro sebe, pět let si ji nechám a postavím ji natolik příčetným způsobem, aby od pohledu nevypadala jako zbytečně sofistikované sebevražedné zařízení, můžu spokojeně zapomenout na technické předpisy :)
bisan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bisan » úte črc 25, 2017 6:13 am

Takze nepotrebuju povoleni k stavbe? Jenom pak udelam technickou? :)
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte črc 25, 2017 6:52 am

bisan píše:Takze nepotrebuju povoleni k stavbe? Jenom pak udelam technickou? :)

Nic takového jako "povolení ke stavbě" už ani neexistuje. Ouřadové se tuhle "újmu na svých pravomocích" pokusili obskočit ustanovením (§ 7 vyhl. 334/2015 Sb.) o posuzování dokumentace PŘED zahájením stavby. Ono to má jistou logiku při stavbě unikátu podle individuálního projektu, v případě mnohonásobně replikovaného plavidla je to samozřejmě pitomost, ale už proto, aby při první technické kontrole neprudili, se vyplatí jim tu dokumentaci donést.

Ovšem kdyby to třeba bylo tak, že by dědeček Belugu rozestavěl a skoro úplně dostavěl, Ty ji zdědil a teď dodělal... ;)
mikeduck
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mikeduck » úte črc 25, 2017 8:44 am

Ahoj pánové.Nějak se mi nepodařilo sehnat informace o lodi beluga,tak požádám vás.
Takže jak je veliká a zhruba těžká.
A popřípadě zda jdou ještě někde sehnat plány na stavbu.
Tak nějak se mi zalíbila a vůbec sem netušil že něco tak pěkného máme.
Děkuji.

Zpět na