Alternativní materiály

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Alternativní materiály

Příspěvekod pan.fotograf » stř pro 27, 2017 11:02 pm

Zdravím kolegové stavitelé,

mám lehčí téma k diskuzi (a věřím že zábavné): JAKÉ ALTERNATIVNÍ MATERIÁLY lze pro stavbu plachetnice použít ? Myslím tím takové materiály, které k tomu nejsou pimárně určené (např. s atesty). Nechci tedy diskutovat o kvalitě/nekvalitě, o tom, že něco není vhodné, apod. Ale naopak bych rád zjistil, čím lze drahé marine materiály nahradit. Něčím, co také poslouží, svůj účel splní, ale bude levnější nebo například zbytek ze stavby, oprav, apod. Je mi jasné, že takový materiál nevydrží navěky. Ale nechci stavět lodě, které mne přežijí. Stačí mi něco na pár let, pak se to opraví nebo nahradí jiným.

Sám dávám na začátek tyto příklady:
1) Stavební překližka na bednění šaluňk (hnědá), pak olaminovaná - asi 1/2 lodě je z ní postavená (tak už jsem to koupil).
2) PE lana z Lidlu - koupil jsem v akci, zdály se mi levné, zatím slouží 1 rok a v pohodě.
3) Neklouzavý povrch na palubě vyrobil předchozí majitel z fasádního štuku co se natahuje na perlinku. Držel asi 10 let, nyní už je popraskaný. Ale kbelík mu po stavbě zbyl, tak našel parádní využití :)

Máte nějaké další příklady ? Téma je tedy více pro hladeče jiných cest než pro konvenční stavitele. Předem děkuji za náměty...
orion
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Re: Alternativní materiály

Příspěvekod orion » čtv pro 28, 2017 11:20 am

použil jsem kdysi /20 let / stavební překližku na podlahu a štukový písek /vypraný a vysušený/ na neklouzavé povrchy na palubě/poprášit natřené místo a po zaschnutí znovu přetřít/.Oba materiály slouží dodnes.Loď plula převážně na Baltu.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 46

Příspěvekod olin » čtv pro 28, 2017 2:19 pm

Na zdrsnění pochozích ploch do čerstvé barvy rozprášit cukr krystal a po vytvrdnutí barvy cukr pořádně vymýt teplou vodou.
david
moderátor
Reputace: 141

Příspěvekod david » čtv pro 28, 2017 5:16 pm

a do těch děr, co zbydou, se zažere neodstranitelná špína. Ono i z těch všemožnejch zabarvenejch písků se to blbě odstraňuje + žerou mopíky jak šmirglpapír :hmm:
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » čtv pro 28, 2017 5:43 pm

Ad Cukr: uż to někde ve fóru bylo, asi bych nejdřív zkusil vzorek. Ale pořád X-krát levnější než Hempel.
Ad Písek: věřím, že funguje.
Ad Špína: Je pravda, že i mně na té fasádě/palubě nešla dolů. Drhnul jsem rejžákem a kuchyňským pískem, pak to vzal zahradním mechožroutem... trochu zabralo Savo. Ale jak říkám, jsem alternativec a k hledání cest patří i slepé.

Další příklady:
4) Autolak místo antifoulingu
5) Právě jsem natřel 5tou vrstvu lodního laku na plaňky z postele po babičce. A budou z nich krásné lavičky do kokpitu
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa » čtv pro 28, 2017 6:13 pm

Neklouzavý povrch pomocí cukru jsem tam měl 22 roků ke vší spokojenosti. Samozřejmě musíš nejdříve nastříkat loď a potom do hustý barvy nasypat cukr. Po zaschnutí vymýt vodou. Je to ostřejší, špína se tam nedrží a hlavně to neklouže za žádných podmínek. Letos jsem loď přestříkal a použil orig. protiskluzový prášek do barvy, vypadá to pěkně, ale za vlhka to klouže a to dost. Takže asi znova cukr.
hipo
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hipo » čtv pro 28, 2017 7:31 pm

A ten cukr, to myslíte moučku, krystal nebo nějaký jiný? Díky
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv pro 28, 2017 7:48 pm

Neumis cist???jasne pise krystal. Ja tam nalepil na jednu lod folii na bazeny tu vroubkovou ta neklouze muzes si narezat libovolny tvar . kdyt delali u nas koupaliste tak jsem ji tam sehnal zadarmo jinak co stoji nevim
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv pro 28, 2017 8:05 pm

hipo píše:A ten cukr, to myslíte moučku, krystal nebo nějaký jiný? Díky

Nejmíň klouže kostkovej. Taky Bridge by šel. :)
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » čtv pro 28, 2017 8:20 pm

Děkuji za příspěvky k cukru, stačilo, myslím že alternativní je to dost.
Nějaké další zkušenosti se dřevem, plasty, látkami, chemií - určenými na něco jiného, ale dobře to posloužilo na lodi ???
Lukny mám z nějakého polykarbonátu... větrací mřížky plastové z OBI za cca. 20,-, bylo to k topítku do koupelny... některé stavební překližky na batystách nejsou ani olaminované, jen nějakou bílou barvou zatřené a prý to dělal před 10 lety, nyní na konci životnosti, ale dle mého vynikající poměr cena/výkon.
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv pro 28, 2017 8:34 pm

To jsem znal jednoho, co stavěl Belugu z lísek na ovoce. Prej, že diagonál karvel. No, v Praze to plavalo, ale na Slapským traktoru se to zlomilo. Pak s těma náhražkama taky jde o to, jak to vypadá. Jestli loď, nebo chajda houmlesáka.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » čtv pro 28, 2017 10:39 pm

Loď, co vypadá jak ta chajda zálesáka alespoň není cílem závistivců, zlodějů a vandalů.
Jinak alternativa na trup venkovní obalová překližka, tmeleno plavenou křídou a prachem z brusky, natřeno epoxidovou barvou na betonový podlahy. Ploutev a list kormidla jsem viděl z plastu, jak se z něj svařujou septiky, nebo bazény. Sedačky v kokpitu jsem viděl z plastových parapetů, nebo kuchyňský desky. Plachty ze zakrývací fólie. Stěžeň ze zábradlí loupeného v Hornbachu a ráhna z garnýží. Na kachně mám revizní otvory z uřízlých kybliků s víčkem od Babišových křidýlek.
Samozřejmě málokdo by asi takhle prznil větší loď, ale na takový ty laciný necky, jako kachna a podobně - proč ne....
V podobných alternativách jsou přeborníci hlavně amíci. Stačí si projet pár jejich fór, a člověk se kolikrát nestačí divit, jak stavěj relativně velký lodě z překližky strhlý ze stěny baráku, přepáskujou pouze hrany páskou na sádroš, natřou latexem a hurá na Mississippi nebo kanadská jezera. Přehlídkou takovýchto zvěrstev je taky dvěstě mílový závod kolem pobřeží Texasu.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19

Příspěvekod stani119 » čtv pro 28, 2017 10:39 pm

To pan.fotograf
Vyfoť svou alternativní loď a dej jí sem na fórum. Pro ponaučení i pro zábavu ;)
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát pro 29, 2017 9:10 am

To Olin: Konečně ! Přéésně ! Jsi můj člověk, kámo :shock: :clap: Nestudovali jsme spolu školu života ? I já obdivuji "výtvory" amíků (na Googlu pod "shanty boat") - hlavně kvůli kreativnímu využití materiálů. Estetika mne netankuje.

Ad foto: Plánuji sem do profilu Moje loď něco umístit. Ale koupil jsem jí teprve před 5 měsíci, už byla na vodě... a na renovaci se chystám zjara. Takže zatím jsem jí nevypěknil a vypadá jako obyčejná zanedbaná 8metrová kajutovka.

Nicméně, pro upřesnění tématu: nechci pankáčskou loď, ale stavět, aby to vypadalo a fungovalo jako originál, ale levnější, byť z náhražky.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6

Příspěvekod packa » pát pro 29, 2017 10:27 am

Těch co použivají alternativní materialy ,je jim blízky ,,SHANTY,,styl a klidne použijí něco co dokaže nahradit věc s přívlastkem ,,MARINE,, jinou se stejnymi či podobnymi vlastnostmi za podstatne nižší cenu je mezi nama hodne-bohužel diky postoji některych už málokdo s tim leze na veřejnost.A když se nahodou odhodlá, reakce okolí ho většinou brzo odradí se podelit o napad.
Na druhou stranu by se u toho melo trochu přemyšlet-viz Daviduv priklad
Přeji Všem do Noveho roku hodně zdraví a pohody
Packa
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát pro 29, 2017 11:07 am

Nebojím se zhola nic, neb za svým názorem si stojím. Plachetnice je jen jedním z mých - ZÁBAVNÝCH PROJEKTŮ :P 8)Taky jsem jí nekupoval za bratru 20t Kč, abych do ní pak nacpal dalších x-tisíc! Ne, ne, udělat jen to nejnutnější a hurá na moře... zrovna tak to mám se svou trampskou chatičkou postavenou zadarmo z palet s fasádou z plovoucí podlahy. I se svým expedičním autem (dodávkou z vrakáče), za nímż ostatně tu loď potáhnu do Řecka.
Život je jedno VÉLIKÁNSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ !!! V příp.další diskusi prosím o respekt, protože každý jsme jiný a někdo má rád holky, jiný vdolky.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát pro 29, 2017 11:21 am

Jak píšeš. Taky mám k věcem, které nejsou životně důležité a pořizuju jen proto že mě baví, takovej přístup. Na prvním místě je rodina a pak už na zábavu nezbývá tolik prostředků.
Nedavno se tu do mě pustili, protože jsem napsal, že alternativa za antifoul je barva na okapy s měděnkou. Vím však o dosti historicky cenné lodi (po jednom z našich prezidentů), která je udržovaná v dost dobrým stavu a na tý se přitom jiná barva na nátěr trupu nepoužívá. Klidně se na tan nátěr může kdokoli podívat v Píšťanech. Kdo neví, která loď to je, klidně ho nasměruju.
Pokud by se na tuhle loď používal origo marine antifoul, tak by cena byla několikanásobně vyšší a cena by byla v řádech mnoha desítek tis., což si ne každý může dovolit.
Zrovna tak místo sika marine plno lidí používá D4 a mnoho z nich říká že je dokonce lepší. Lepěj s tím i paluby k trupu a nekolik let bez sebemenšího problému.
Bohužel tyto materiály jsou pro mnoho zámožnějších na tomto fóru nepřípustné, jelikož nemají nápis marine, a jelikož tito lidé na to na rozdíl od mnoha ostatních mají.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 26

Příspěvekod ferdas » pát pro 29, 2017 11:31 am

Přidám jednu drobnou zkušenost: když jsem lepil překližku trupu, do pryskyřice bylo předepsané plnivo. Něco od Havla, už si nepamatuju. Když jsem viděl cenu (myslím) 450 Kč za kilo, povídám - to teda nedám. Takže jsem sháněl piliny, prosíval, zkoušel míchání.. No hrůza. Pořád to bylo jaksi hrubé, pryskyřice padlo víc než muselo. Druhý pokus se sádrou už byl celkem ucházející, ale dost to teklo.

Když jsem pak viděl, jaká je práce s originálním plničem, jak je čistý a hladký povrch a hlavně nestéká.. Kdybych spočítal tu práci, nervy, zkoušení.. musel bych se nas.. :-)
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát pro 29, 2017 12:10 pm

To Ferdas: pryskyrice/plnivo. Chápu z hlediska pohodlí. Pro mne je naopak to bastlení, objevování Ameriky, natolik vzrušující a zábavné, že ho beru jako součást procesu. I když to znamená vícepráce, rozebírání, čištění, opravy.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát pro 29, 2017 1:03 pm

ferdas píše:Přidám jednu drobnou zkušenost: když jsem lepil překližku trupu, do pryskyřice bylo předepsané plnivo. Něco od Havla, už si nepamatuju. Když jsem viděl cenu (myslím) 450 Kč za kilo, povídám - to teda nedám. Takže jsem sháněl piliny, prosíval, zkoušel míchání.. No hrůza. Pořád to bylo jaksi hrubé, pryskyřice padlo víc než muselo. Druhý pokus se sádrou už byl celkem ucházející, ale dost to teklo.

Když jsem pak viděl, jaká je práce s originálním plničem, jak je čistý a hladký povrch a hlavně nestéká.. Kdybych spočítal tu práci, nervy, zkoušení.. musel bych se nas.. :-)

Kdyby jsi manželce ukrad mixér a ty piliny protáh tím mixérem na prach, tak si ty nervy ušetříš taky. Nesmíš brát piliny z cirkulárky, nebo rašple, ty jsou moc hrubý.
LadaM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 40

Příspěvekod LadaM » pát pro 29, 2017 1:24 pm

pan.fotograf píše:Pro mne je naopak to bastlení, objevování Ameriky, natolik vzrušující a zábavné, že ho beru jako součást procesu. I když to znamená vícepráce, rozebírání, čištění, opravy.

Proti gustu žádný dišputát. Nechápu ale, proč jsi vlastně založil tohle vlákno? Vždyť Tě vlastně kolegové svými radami připravují o hodiny a hodiny vzrušující zábavy strávené rozebíráním, čištěním a opravami. :D
Podle mě je cílem rovnováha. A zůstat nohama na zemi. Na konci bys měl být hrdý na to, jakou máš krásnou loď a ne na to, kolik jsi dokázal ušetřit (aniž by to bylo navzájem v rozporu).

PS: Nejvíc mě ale stejně pobavil Olinův překlep o loupení v Hornbachu, jakožto alternativní metodě pořízení materiálu na stavbu lodi :lol:
Nic ve zlém, Oline :)
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát pro 29, 2017 2:41 pm

LadaM píše:
PS: Nejvíc mě ale stejně pobavil Olinův překlep o loupení v Hornbachu, jakožto alternativní metodě pořízení materiálu na stavbu lodi :lol:

Tak toho překlepu jsem si vážně nevšim. Samosebou jsem nemyslel loupit, ale koupit tam mělo být. Nicméně mě to samotného pobavilo.

K tomuto tématu si myslím, že pro některé z nás může být velice užitečné. Je plno cest, kterými se někdo může chtít vydat, ale na některé si můžem pěkně namlít papuli. Třeba štuk, nebo písek vs. cukr na pochozí plochy. Ani jedno není předražený marine, ale účel splní s minimálním nákladem. Jak bylo výše uvedeno, neklouže ani jedno, ale to první drží bordel a ničí mop. A o tom je tohle vlákno - ušetřit, ale nenaběhnout si.
Nicméně někomu přináší uspokojení i bloudění slepými uličkami.

LadaM píše:Na konci bys měl být hrdý na to, jakou máš krásnou loď a ne na to, kolik jsi dokázal ušetřit (aniž by to bylo navzájem v rozporu).

Hrdej zrovna moc na svoje plavidla nejsem. Mě přináší uspokojení to, že vůbec mám na čem plout a že jsem toho dosáh s mým rozpočtem, protože peníze musím cpát jinam, než do svých zájmů. Taky si raději užívám na vodě, než v dílně a proto moje loďky nejsou tak dokonale vytmelený a podobně a v plno věcech jsou docela odfláklý.

Tohle jsou moje dvě lowcoast lodičky, které zblízka nevypadaj zdaleka tak dobře, jak na fotkách, ale účel plněj dle očekávání.
Obrázek
V tomhle nejsem ani za 25 000,- včetně motoru a vozíku sakum prásk.
Obrázek
A v tomhle jsem tak za 3500,- .
Ale hlavně můžu s dětma na vodu.
Naposledy upravil(a) olin dne pát pro 29, 2017 3:10 pm, celkem upraveno 1 x.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát pro 29, 2017 3:03 pm

LadaM píše:
pan.fotograf píše:Nechápu ale, proč jsi vlastně založil tohle vlákno ?
Podle mě je cílem rovnováha. A zůstat nohama na zemi. Na konci bys měl být hrdý na to, jakou máš krásnou loď a ne na to, kolik jsi dokázal ušetřit.

PS překlep o loupení v Hornbachu, jakožto alternativní metodě pořízení materiálu na stavbu lodi :lol:

Překlep o loupení jsem pochopil až teď a směju se nahlas ! :lol:
Vlákno jsem založil proto, aby sloužilo přesně tomu účelu, co má v názvu - sdílení zkušeností s alternativními mat. A zatím mám perfektní tipy - okapová barva, stavební překližka, sika D4 - takže za mne VELKÉ PLUS !
Můj cíl je: plavit se na moři s takovou lodí, na kterou mám. Krásný je vítr ve vlasech a v plachtě a slunce nad azurovýmou vodou. Navíc krása je jen subjektivní vnímání příjemce... třeba pro mne je moje žena stále krásná, i když objektivně už ve svých 43 a s nadváhou už asi není :D :) :hmm:
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát pro 29, 2017 5:20 pm

pan.fotograf píše:
LadaM píše:
pan.fotograf píše:A zatím mám perfektní tipy - okapová barva, stavební překližka, sika D4 - takže za mne VELKÉ PLUS

Promiň, D4 zaprvé není sika a za druhé jsem si poplet názvy. D4 je pu lepidlo na dřevo, které též používám na lepení trupů. Ten tmel, co jsem myslel je DINITROL 410 a 750. Překližka ne stavební (ta je foliovaná a blbě chytá lepidlo, barvu a podobně), ale obalová pro venkovní použití ( má voděodolné lepidlo a tím pádem se nerozlepí vlivem vlhkosti), která je za ⅓-¼ marine překližky. Ta barva musí být s obsahem mědi, aby působyla proti řasám a škeblím.
Toť pro upřesnění. A ještě jednou se omlouvám za tu D4 - jsem já to ale popleta :) ....
skiliner
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod skiliner » pát pro 29, 2017 6:33 pm

Pozor, D4 označuje třídu lepidla (vodovzdornost). D4 lepidla jsou jak pu tak disperzní

Zpět na