Alternativní materiály

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

orion
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Re: Alternativní materiály

Příspěvekod orion » pát pro 29, 2017 6:41 pm

to olin : okapová barva-bude držet na polyuretanu?Je vhodná i na moře?
alternativní tmel-co se s ním dá tmelit?Kvání,okna?Je odolný UV a mořské vodě?
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 50

Příspěvekod olin » pát pro 29, 2017 10:30 pm

orion píše:to olin : okapová barva-bude držet na polyuretanu?Je vhodná i na moře?
alternativní tmel-co se s ním dá tmelit?Kvání,okna?Je odolný UV a mořské vodě?

Na moři nevím, co tyto materiály vydrží, ale v našich podmínkách jsou naprosto bezproblémové. Ten tmel je odolný UV, trvale pružný a přilne na dřevo, kovy, laminát, lakované povrchy.... Je určen na auta, karavany lodě atd. Vše se dá vyhledat na webu.
Obrázek
Více se dočteš zde:
http://www.colorshop.cz/putty-c235/dini ... sedy-i799/
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » pát pro 29, 2017 11:16 pm

Oline, v návodu píšou, že se dá přetřít běžnejma barvama. Zkoušel jsi to přetřít syntetikou?
Na ostatních PU kytech zůstává syntetika dlouho lepkavá a na některých píšou, že lze přetřít pouze vodou ředitelnejma barvama.
Pokud u Dinitrolu lze syntetika nebo epoxa, moc by mě pomohl.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob pro 30, 2017 1:11 am

Neskoušel jsem to. Kdysi jsem s ním zamazával nějaký spoje na podvozcích u aut, lepil plasty na karoserie (lemy a prahy na t4) podmazával laminátovou boudu na pickup a autolak na tom držel. Na žádný lodi jsem to ještě neskoušel, ale v jachťáku s tím lepěj paluby a vše, co je třeba na okruhovky a prej je to jediný co drží.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 7

Příspěvekod packa » sob pro 30, 2017 9:00 am

tak ja se teda taky pridam-na lepeni jsem použil Tekaflex(nebo Tekafix) Marine koupeno u f.UDOS v Koline cena proti Sika třetinova-přetreno Bisilem a v pohode
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 26

Příspěvekod kapo » sob pro 30, 2017 9:43 am

Šel jsem kolem Siky a skladník vyhazoval krabici prošlých tmelů... :D
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob pro 30, 2017 11:32 am

kapo píše:Šel jsem kolem Siky a skladník vyhazoval krabici prošlých tmelů... :D

Aby jsi nedopad jak známej v Teplicích, co obědnal tmel na autoskla u Bernera. Přišel mu nějaký staršího data výroby. Nalepil s tím čelní sklo na mergla a pak když ten mergl zabrzdil někde v křižovatce, tak sklo vyskočilo...
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » sob pro 30, 2017 12:02 pm

packa píše:tak ja se teda taky pridam-na lepeni jsem použil Tekaflex(nebo Tekafix) Marine koupeno u f.UDOS v Koline cena proti Sika třetinova-přetreno Bisilem a v pohode

jenže Bisil je akrylát, ten to snese dycky. Syntetika zlobí
Zdenek2013
bez hodnocení
Reputace: 17

Příspěvekod Zdenek2013 » sob pro 30, 2017 2:06 pm

na sikaflex jsem dával nerezovou desku pod závěšák,je prošroubovaná přes motor a zrcadlo,po dotažení jsem vylezlé lepidlo stáhl a přetřel po zaschnutí antifoulingem řady VC a dodnes je to na jedné straně lepkavé,ničemu to asi nevadí,ale je to divné,pravá strana je krásně zaschlá,levá lepí a maže se
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned pro 31, 2017 12:13 pm

Vždycky jsem si myslel. že stavitelé lodí a obecně lidé od vody jsou hrdí na tradice, ověřené postupy a ověřené materiály, že jim není jedno jak jejich loď vypadá.... :shock: faktem je, že se dají na vodě potkat různé "hrůzy". Asi je to moderní trend, je to znát i tady na fóru, jak něco "ošulit, očůrat" ať se to týká průkazů, řidičáků "E", technických kontrol a teď už i materiálů na stavbu lodí....ano, dá se postavit loď ze šalovací překližky, z PET lahví a z kdo ví z čeho... ale chceme to na vodě potkávat ? neví klasika lepší a je jedno jestli je z dubu nebo laminátu....??? :?
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned pro 31, 2017 1:11 pm

Já myslím, že je jedno, zda mám loď z obalový, nebo okume překližky. Stejně to tak jako tak poleju barvou a ve finále to vypadá stejně. Taky je jedno, zda koupím tmel za 500,- s označením marine a nebo nějakej bez tohoto označení, který má totožné vlastnosti, ale stojí pouze 130,-. Co jak vypadá, je otázka vkusu. Nedavno se na Bazoši objevila plachetnice s kvalitně provedenou ale neskutečně obludnou nástavbou, na kterou byl její tvůrce velmi pyšný. Dokonce tak pyšný že se nestyděl za ten paskvil žádat 250 000,-. Naopak znám plno jachtařů, kteří využívají alternativní materiály a rozhodně se nemají za co stydět.
Třeba jeden starší pán na orlíku má čtvrt století starou Sportinu, která je z obyčejné nábytkářské překližky a i přez její věk je stále ve 100% stavu a majitel je hrdý na to že za celou tu dobu mu do lodi ani nekáplo. Je to nádherná loď a přitom když se podíváš z blízka na palubu, tak třeba s kytováním paluby si taky nějak extrémě hlavu nelámal.
Na druhou stranu člověk na vodě potkává neskutečně dobastlený a nebo zanedbaný baylíky a podobně, na kterých je vidět, že je majitelé maj, jen aby se mohly vytáhnout před sousedama.
Když budu stavět loď, která bude od jara do podzimu na vodě, tak ji pořádně olaminuju ne jen trup, ale i z vrchu. Když to bude lodička, která bude na vodě vždy maximálně dva dny a pak ji naložím a odvezu domů, tak mi stačí tu palubu pouze natřít bez laminace. Pokud budu dělat loď, od které budu očekávat, že mi bude slouži a dělat radost léta, tak ji udělám poctivě a dám ji mnohem víc péče, než hračce na chvilku, jako je třeba PDR. Když stavím nějakou takovou blbost na hraní, tak se naopak snažím to mít postavený co nejrychleji a co nejlaciněji. Mě tahle hračka na blbnutí vyšla bratru na tři a půl a kdybych to dělal poctivě, tak by patnáct, což jsou podle mýho zbytečně vyhozený peníze, nestačilo.
I když se s lodičkama moc nes..u, tak se smažím, aby to nevypadalo tak hrozně z dvou a víc metrů. Pyšnej na to nejsem ale hlavně že je na čem plout a i tak docela často slyším že mám pěknou loď. Je to ale daný spíš jejím nezvyklým tvarem, než kvalitou zpracování, ale i tak to potěší.
Naposledy upravil(a) olin dne ned pro 31, 2017 1:20 pm, celkem upraveno 1 x.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod pan.fotograf » ned pro 31, 2017 1:14 pm

To Geronimo: Vážím si Tvých příspěvků. Jenže lidé jsou různí - a různé je to, co se jim líbí. Ať jsou od vody, nebo z hor a nebo třeba zahrádkáři. Z hlediska tradic Tě chápu. Také obdivuji pěkně restaurovanou dřevěnou jolu, na které strávil majitel 4 roky práce a tisíce hodin tradičně. Ovšem z hlediska inovací, "vynálezů" a nebo třeba jen toho zábavného bastlení mne pobaví i sešroubované překližky do latí s přepáskovanými spoji a šup s kachnou na vodu ! A ti kluci na PETkách dopluli do Afriky, ne ? :D :)
Téma je "Alternativní" - a chce to trochu nadhledu. Někdo je holt větší trhlouš, ale pluje také :crazy:
Zdenek2013
bez hodnocení

Příspěvekod Zdenek2013 » ned pro 31, 2017 1:19 pm

určitě je na vodě lepší fabrika než některé "fešandy z domu hrůzy",ale ti dotyční to dělají jen proto,že na opravdovou loď nemají peníze a na vodě být chtějí a mají na to právo, a ti kteří vydrží si za čas stejně pořídí něco normálního,každý začátek je těžký a zahypotékovaný táta od rodiny těžko uvolní 1,5 a více milionu Kč na něco kloudného,byť by sebevíc chtěl,tak do doby než bude na lepší se jen baví,hraje si a nezlobí ,neodsuzuji je,naopak pokud mají vše v pořádku mají můj obdiv,mnohdy tito amatérští stavitelé jsou větší námořníci a příjemnější společníci na vodě než někteří ředitelé zeměkoule či přímo vesmíru se svými rozchlastanými V8-mičkami a věčně prázdnou nádrží,vážím si práce jako takové a obdivuji vůli těch lidí,osobně jsem tovární tendr raději objednal z Francie polyetylenový a jen ho přizpůsobil pod jeřáby Lydie než bych se několik měsíců pinožil s překližkovým domadělem s nezaručeným výsledkem,přejmě tedy každému co jeho jest...

krásného střízlivého Silvestra a šťastný nový rok plný pohody a zdraví
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned pro 31, 2017 1:27 pm

To Zdenek2013
Co třeba ty říkáš na ten můj bastl z alternativních materiálů, se kterým jsi mě viděl v Roudnici. Mám se za co stydět?
Zdenek2013
bez hodnocení

Příspěvekod Zdenek2013 » ned pro 31, 2017 3:29 pm

To Olin:
určitě se nemáš za co stydět,naopak máš můj obdiv a pokud jsi tu krásnou roztomilou lodičku dokázal postavit a zprovoznit doslova za drobné,mohou ti ostatní "bohatýři" na vodě jen závidět tvoji šikovnost,protože nikdo s drahou lodí si neužije těch pár dnů v roce na vodě levněji,komfortněji ano,levněji ne.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 24

Příspěvekod MaM32 » ned pro 31, 2017 11:51 pm

Amatéři postavili Noemovu archu a profesionálové Titanic.......Vše nej v novém roce :good:
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 26

Příspěvekod kapo » čtv led 04, 2018 12:31 pm

olin píše:Aby jsi nedopad jak známej

prvně jsme to vyzkoušeli ,fungovalo to, takže to v pohodě používáme - dva roky a ještě tam nějaká tuba je- skladník nám vysvětloval, že tak drahej tmel nemůžou prodávat prošlej...
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 75

Příspěvekod Jardasu » čtv led 04, 2018 4:33 pm

skiliner píše:Pozor, D4 označuje třídu lepidla (vodovzdornost). D4 lepidla jsou jak pu tak disperzní

Ahoj pánové,
díky za toto téma, jste moje krevní skupina. I já si občas připadám jako legendární Jára da Cimrman - objevitel slepých uliček. Cesta byla sice křivolaká, rozbitá, ale zato byla delší a dražší.

A nyní vážně, na své lodičce jsem z počátku také použil lepidlo PU D4- bylo to nějaké francouzské a zdálo se být dobré, pak jsem koupil nějakou náhradu a upřímně řečeno, bál bych se toho.

Ono, pokud se mi rozsype loď na vleku traktoru na Slapech, je to celkem sranda, stane-li se to ale třeba jenom ve vlnách "neškodného" Jadranu, může už ten úsměv na rtech poněkud zatuhnout...

Zažil jsem pár situací, kdy jsem si potichu, aby to manželka neslyšela, říkal, "ty vole, co tady s tím doma vyrobeným bastlem děláš".

Přeji všem alternativním stavitelům úspěch a pokud možno i trochu toho štěstí na plavbách za dobrodružstvím roku 2018.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod pan.fotograf » čtv led 04, 2018 6:45 pm

Zdrávo Jardo, vítej v klubu, barde !

Tvůj troj-Finn je přímo pokladnicí alternativních nápadů - a pro mne naprostou inspirací. K té mé 8m popelce (co se do krásy teprve vyloupne), jsem si ještě přikoupil starého Finna za celé 2 tisícovky kaček :P A protože není valné historické hodnoty, pokusím se ho předělat na něco podobného Tvému plavidlu. Je totiž monhem lehčeji převozitelná, žádný ponor, velká stabilita...

Musel jsem se usmát skvělému použití TOPŮRKA NA ŠTÍPACÍ SEKERU jako kormidelní píny. Já totiž na svém oplachtěném gumáku použil jen násadu od lopaty, ale ten Tvůj kalač je lépe tvarován - máš velké plus !
I ta rohožka na badeplatu je dobrý tip...

Díky za příspěvek, zkusím načíst víc o Tvé přestavbě a napíšu do SZ prosbu o rady na přestavbu. S pozd. Karel
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pát led 05, 2018 10:36 am

Ahoj, nemohu se zdržet reakce. Musím napadnout tvrzení o patentu na pínu z topůrka. Je to hooodně let, jsem toto řešení viděl na plechovce Felixe. A myslím, že je i jeho autorstvím dřevěný držadlo na vstupní lukně ze zednického hladítka. (použito z vnitřní strany)
Vše nej do nového roku, Jirka
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » pát led 05, 2018 1:03 pm

Za mistra v používání alternativních materiálů bych označil Josefa Rosslera a jeho loď Štír II.
Přílohy
P1000349.jpg
P1000349.jpg (98.74 KiB) Zobrazeno 1191 x
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát led 05, 2018 2:19 pm

Ještě mě napadá alternativní výbava.známej používá na plachetnici místo fendrů dětské gumové míče v síťce. V komorách jsem zase potkal motoráček s petkama od píva.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát led 05, 2018 2:31 pm

:good: Ano !!! a můžeš použít i staré pneumatiky....vypadá to fakt pěkně..... :good: :gun:
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát led 05, 2018 2:35 pm

geronimo píše::good: Ano !!! a můžeš použít i staré pneumatiky....vypadá to fakt pěkně..... :good: :gun:

Což každej ví...
Však na svůj budoucí projekt už mám nějaký osmipalcový přichystaný. Budu stavit lodičku, které budou vyloženě slušet.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát led 05, 2018 4:35 pm

Ahoj, nic nového nemam, ale hlasim se do klubu - Minimosta z obalovky překližky jsem laminoval epoxidem na polymerbeton. ;-)

Zpět na