Alternativní materiály

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 41

Re: Alternativní materiály

Příspěvekod olin » pát led 05, 2018 4:42 pm

Viky_CZ píše:Ahoj, nic nového nemam, ale hlasim se do klubu - Minimosta z obalovky překližky jsem laminoval epoxidem na polymerbeton. ;-)
A já natíral Triadu barvou na betonový podlahy a PDR barvou na potrubí...
Jo a na vesla, aby nevyklouzávaly z havlenek používám gumový kroužky na uchycení výfuků u aut.
Naposledy upravil(a) olin dne pát led 05, 2018 4:45 pm, celkem upraveno 1 x.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát led 05, 2018 4:43 pm

olin píše:Budu stavit lodičku, které budou vyloženě slušet.
Bude minitug?
david
moderátor
Reputace: 125

Příspěvekod david » pát led 05, 2018 4:49 pm

geronimo píše::good: Ano !!! a můžeš použít i staré pneumatiky....vypadá to fakt pěkně..... :good: :gun:

Je to opravdu moc pěkný a navíc zakázaný. :crazy:
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » pát led 05, 2018 5:05 pm

Viky_CZ píše:
olin píše:Budu stavit lodičku, které budou vyloženě slušet.
Bude minitug?

Kde pak, to je na mě moc práce. Vždyť víš, co mám v plánu už pár let...
Obrázek
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát led 05, 2018 5:32 pm

Jo tohleto... ale minigumy se hodej jedine a minitug. :-)
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod pan.fotograf » pát led 05, 2018 6:08 pm

Viky, za tu obalovku a epoxid JSI PŘIJAT! :good: Jestli se tu najde ještě jeden alternativec, tak můžeme založit sekci (protože jsem si to právě vymyslel). Sepíšu pravidla :crazy: :D :P
Někdo další do party k Olinovi, Jardovi, Vikimu a mé maličkosti ? Za vydatného podporování O. a J. jsme totiž upekli SPOLEČNOU STAVBU KATAMARÁNKU. Dám k dispozici svého Finna a zafinancuji to. Převozitelný, kajutovku, rychlá a levná stavba... Díky chlapi za podporu
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát led 05, 2018 6:13 pm

Ad pneu: ovšem nejmíň polovina chorv. rybářů na zákaz peče. Konec konců i Slapy jsou plný soukr.mol s pneu jako odrážedel. A šífy v Pze na náplavce ?
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71

Příspěvekod Jardasu » pát led 05, 2018 6:18 pm

olin píše:
geronimo píše::good: Ano !!! a můžeš použít i staré pneumatiky....vypadá to fakt pěkně..... :good: :gun:

Což každej ví...
Však na svůj budoucí projekt už mám nějaký osmipalcový přichystaný. Budu stavit lodičku, které budou vyloženě slušet.

Víš kolik parády naděláš, až ty fendry otočíš dolů, vzniknou z nich kolečka a z lodičky vozejček, připojíš to za fichtla Šemíka a hurá k Neumětelům.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » pát led 05, 2018 6:21 pm

pan.fotograf píše:Viky, za tu obalovku a epoxid JSI PŘIJAT! :good: Jestli se tu najde ještě jeden alternativec, tak můžeme založit sekci (protože jsem si to právě vymyslel). Sepíšu pravidla :crazy: :D :P
Někdo další do party k Olinovi, Jardovi, Vikimu a mé maličkosti ? Za vydatného podporování O. a J. jsme totiž upekli SPOLEČNOU STAVBU KATAMARÁNKU. Dám k dispozici svého Finna a zafinancuji to. Převozitelný, kajutovku, rychlá a levná stavba... Díky chlapi za podporu

????

Já mám kat v plánu až dodělám, co mám rozjeto. Takže možná zak za 5 let. Teď ho nemám kde dělat a kasa je výhledově taky prázdná.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát led 05, 2018 6:32 pm

To Olin: Klídek, chlape! Stavět budu já. Prachy neřeš, mám své. Jen čirá radost. Tebe mám jako morální podporu a idea makera..
To ostatním z party: Abych předešel nedorozuměním -
zatím jde jen o můj jednočlenný přípravný výbor :) :D ;) Žádný stresy, na pohodu.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71

Příspěvekod Jardasu » pát led 05, 2018 6:39 pm

pan.fotograf píše:Viky, za tu obalovku a epoxid JSI PŘIJAT! :good: Jestli se tu najde ještě jeden alternativec, tak můžeme založit sekci (protože jsem si to právě vymyslel). Sepíšu pravidla :crazy: :D :P

To ustanovení klubu by se mělo zapít, třeba nějakým alternativním pivem z rejže, vyjetýho oleje a dalších přírodních produktů.
Jenom si nejsem jistý, zda nás už velkopivovary nepředběhly a my to nepijeme pod názvem standardní Europivo.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát led 05, 2018 6:56 pm

Přesně k tomu směřuji, protože záminek k zapití není nikdy dost. ;) (více SZ, nebo zavolám).
DALŠÍ MATERIÁLY: Stěžeň a ráhno na gumák mám z elektrikářských pancéř.trubek. Osvedčily se i v HR kolem ostrova Vi.
Pína z násady, kormidelní list-plech ze sporáku.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » pát led 05, 2018 7:38 pm

Ježišmaria, aby jsi nebyl ve finále extrémista jako ten ve videu: https://youtu.be/W6Z4G5OwMq0
Natrefil jsem už na jeho první video, shlídul ho a dlouho přemejšlel o co se vlastně snaží a zda to myslí vážně, nebo jen jako žert. Od té doby mi vstávaj vlasy hrůzou téměř každý týden, vždy když vydá nové video s pokračováním stavby. Třeba výroba kýlu měla obzvlášť grády. Opravdu jedinečnej styl stavby a pracovní postupy. Když to nejde kladivem, tak vezmu ještě větší kladivo....
Co by na to asi řekla SPS....
Naposledy upravil(a) olin dne pát led 05, 2018 8:25 pm, celkem upraveno 1 x.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod MaM32 » pát led 05, 2018 8:04 pm

Náhodou,když jsou pneu opletené lanem,je to bomba :-)
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » pát led 05, 2018 8:21 pm

MaM32 píše:Náhodou,když jsou pneu opletené lanem,je to bomba :-)

Krásný by to bylo někde u mola na jezeře, ale na labských komorách by za chvíli vypadaly. :(
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát led 05, 2018 8:54 pm

Extrémista nejsem. Pouze jsem postavil zcela ZADARMO loďku, se kterou jsem obeplul ostrov Vir (nikoliv Vis).

Při vší úctě: se SPS se vůbec nehodlám bavit ! Takovouto sranda loďku budou buď chápat stejně jako já (čistá klukovská radost), a nebo
1) Se odvolám na UMĚLECKOU SVOBODU - loďka je umělecké dílo.
2) Nebo experimentální stavba.
A nebo za 3) Kalibr nejtěžší. Ústava ČR, čl.3/Listina zákl pr.a svob. opět čl. 3. Je mojí svobodou...vyznávat toto Lodní náboženství ;) (vzor z USA vyznavači cedníků)
david
moderátor

Příspěvekod david » úte led 09, 2018 10:13 pm

Bomba to je, když takovouhle gumu plavající zároveň s hladinou potkáš kormidlem, nohou nebo vrtulí, případně navlečenou na vrtuli. Nejlepší při rychlosti od dvaceti vejš. Pak možná pochopíš, co to tu píšete za kraviny.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » úte led 09, 2018 10:33 pm

To David: Čím se liší pneu od např. utrženého fendru, rybářské sítě nebo čehokoli jiného ? Plovoucí překážka může být z jakéhokoli materiálu a je vždy nepříjemná, at´už alternativní nebo konvenční
david
moderátor

Příspěvekod david » úte led 09, 2018 10:56 pm

Fendry se od jiných překážek liší tím, že musí plavat na hladině a ne pod ní. Takže jsou vidět, na rozdíl od třeba těch gum. Divil by ses, kolik fendrů pochytám, když lodě táhnou na jaře na Slapy a na podzim zpět.

Ostatně alespoň lehká znalost příslušných předpisů neškodí. :hmm:
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » úte led 09, 2018 11:37 pm

Fotograf dost se mylis nemuzes plout na cem chces s na nejake umelecke dilo zapomen. Vor si sice pistavit muzes ake na rece s nim plout nesmis hen na zvlastni povoleni
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » stř led 10, 2018 12:38 am

Geus: Téma je Altern. materiály, stavba, nikoliv plavba ;) :D :) Vpoho. Nepamatuji se ze studij. materiálů k VMP, že by to nešlo. Nestavím vor, ale trimarán, příp.vahadlo katoš na základě Finna=tudíž to tak zůstane i papírově.

Profesně jsem opravdu svobodné povolání-umělec, takže výsledek mé práce je...ANO, umění :crazy: Názorově spíše anarchista, takže se na vodě, jedním z posledních svobodných prostorů, nenechám svazovat čímkoli (ohledně techniky, nemyslím Colreg). A opravdu plout budu i s tím rizikem dohadování s ouřadou !!!
Klukům (i když jsou už velcí) neporučíš.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 24

Příspěvekod ferdas » stř led 10, 2018 6:56 am

Fotografe, ono to až tak libovolně nejde. Koukni na vyhlášku 334/2015 Sb. příloha č. 2. Je tam celá řada technických podmínek, které má splňovat i plavidla nepodléhající registraci a to i v kategorii D. Týká se konstrukce a použitých materiálů. Některé požadavky jsou diskutabilní, až moc přísné, ale jako celek se mi zdají rozumné. Ono dokud se nic nestane. Nic ne zlém, ale až v tom uměleckém díle utopíš půlku rodiny..

Dotčené paragrafy:
7.08.1. Na plavidlo s výtlakem Dmax do 1000 kg nebo s vlastním strojním pohonem o výkonu nejvýše 4 kW nebo s celkovou plochou plachet nejvýše 12 m2, které nepodléhá evidenci, se vztahují ustanovení článků 1.01.2., 1.04.1. až 1.04.11., 2.01.1., 2.01.2., 2.01.4. až 2.01.8., 2.01.11., 2.02.1. až 2.02.6., 2.03.1. a 2.03.2., 2.04.3., 3.03.5., 3.09.2., 4.01.1., s tím, že smí být použito pouze stejnosměrné napětí do 50 V, 4.02.1. až 4.02.5., 4.03.1., 4.03.2., 4.03.7. až 4.03.10., 5.01.1. až 5.01.7., 5.02.1., 5.02.2., 5.04.1., 5.05.1., až 5.05.10., 5.06.1., 5.06.2., 5.06.3., 5.06.5., 5.06.7., 6.01., 6.02., 6.03., 6.04., 6.05.2.

Doplněno: prosím tě, alespoň se na to podívej.

Na ukázku malý výcuc:

1.04. Všeobecné požadavky
1.04.1. Konstrukce plavidla a použitý materiál zabezpečuje dostatečnou pevnost plavidla vzhledem k účelu a podmínkám v zóně plavby, ve které má být používáno. Plavidlo je konstruováno tak, aby neohrožovalo zdraví a bezpečnost osob, majetek nebo životní prostředí, je-li správně udržováno a používáno v souladu se stanoveným účelem.
1.04.2. Všechny materiály použité na konstrukci lodního tělesa, pohonu, takeláže, plachet, kotevního, kormidelního a uvazovacího zařízení a ostatních pevnostně namáhaných částí plavidla mají vhodné a známé mechanické, korozní a další vlastnosti, potřebnou jakost a přiměřenou odolnost proti vnějším vlivům.
1.04.3. Při stavbě plavidla jsou dodrženy obecně známé nebo výrobcem předepsané technologické postupy pro spojování a instalaci jednotlivých částí a zařízení.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod MaM32 » stř led 10, 2018 12:05 pm

david píše:

Bomba to je, když takovouhle gumu plavající zároveň s hladinou potkáš kormidlem, nohou nebo vrtulí, případně navlečenou na vrtuli. Nejlepší při rychlosti od dvaceti vejš. Pak možná pochopíš, co to tu píšete za kraviny.

Na kdyby se nehraje a pokud si někdo neumí pohlídat své věci na lodi,potom to je problém.Taky jsem v kanále kličkoval s motoráčkem mezi kmeny a přežil jsem to.Nejspíš tím,že dávám,nebo snažím se dávat kolem sebe pozor.Pokud někdo sedá do rychlé lodi,tak čím rychlejší,tím větší pozor musí dávat.......Vše je to o zodpovědnosti a to každého a pokud se ti zdá,že občas píšem kraviny....tak je to pravda a proč vlastně je nepsat?? :-)
david
moderátor

Příspěvekod david » stř led 10, 2018 5:02 pm

Ono je potřeba si uvědomit, že po vodě neplavou jen lodě, co mohou kličkovat před kdejakým sajrajtem. Divil by ses například, kolik tlačáků si takovou pneumatiku do vody zahozenou nazulo na propeller jak na ráfek kola. Pižlat pod vodou ocelové dráty v rantlu gumy je zážitek. To byl, mimo jiné, jeden z důvodů zákazu jejich používání jako fendrů.

Mimochodem, když se v dešti nebo v noci všimneš pneumatiky, ze které kouká z vody plocha rozměru dlaně a výšky cca 1- 2 cm, tak jsi borec.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » stř led 10, 2018 11:10 pm

Ferdas: Díky za tu vyhlášku. Byl jsem pilný a přečetl jí celou+přílohy.
Zajímavé jsou kapitoly týkající se únikových východů, inspekčních šachet, záchr.prostředků. A samozřejmě uzavřených plováků katamaránu.
Mne se ovšem bude týkat jen malá část
1) pohon motorem vyřeší regulérní nový Suzuki
2) toaleta, vaření, elektro nebudu mít
3) asi budu muset osvětlit stěžeň alespoň vrcholovým světlem
4) absolutně nejdůl.část je o materiálech! Ani slovo o zakázaných, nepovolených nebo tak. Jen se vyžaduje PROKÁZAT TRVANLIVOST, ÚNOSNOST, atd. A právě to chci, aby mi splňovaly ty alternat.materiály. Stejně to zalaminuji a nebude to vidět...
5) A nejskvělejší věc ? K plánům nemusím přikládat pevnostní výpočty! Stačí na konci stavby ověřit experimentem-maximál.nosnost+50%, rozject, pár zatáček a pak zastavit. Předimenzuji to, takže musím projít

Zpět na