Alternativní materiály

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

david
moderátor
Reputace: 152

Re: Alternativní materiály

Příspěvekod david » stř led 10, 2018 11:33 pm

Nooó, ono prokazovat " TRVANLIVOST, ÚNOSNOST, atd." u netradičních a alternativních materiálů nemusí být vůbec sranda. :lol:
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 27

Příspěvekod ferdas » čtv led 11, 2018 8:56 am

Fotografe, pravděpodobně nebudeš nikomu nic prokazovat (pořád je řeč o plavidle nepodléhajícím registraci). Pokud se stane vážnej malér (smrťák, rozpadlý trup..), vhodnost použitého materiálu bude prokazovat odborná expertiza. Si myslím..
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 24

Příspěvekod MaM32 » pát led 12, 2018 8:12 pm

david píše:Ono je potřeba si uvědomit, že po vodě neplavou jen lodě, co mohou kličkovat před kdejakým sajrajtem. Divil by ses například, kolik tlačáků si takovou pneumatiku do vody zahozenou nazulo na propeller jak na ráfek kola. Pižlat pod vodou ocelové dráty v rantlu gumy je zážitek. To byl, mimo jiné, jeden z důvodů zákazu jejich používání jako fendrů.

Mimochodem, když se v dešti nebo v noci všimneš pneumatiky, ze které kouká z vody plocha rozměru dlaně a výšky cca 1- 2 cm, tak jsi borec.

Máš pravdu ve všem co píšeš a o tom jsem se dohadovat nechtěl.Jen chtěl jsem poukázat,že jsem viděl na motoráčku oplétané pneu a vypadalo to stylově.
david
moderátor

Příspěvekod david » pát led 12, 2018 8:46 pm

Pokud bych chtěl takovej fendr, oplet bych duši a ještě bych si jí mohl přifouknou dle potřeby. Kdyby prdla, tak jí vypěnim. Není to špatný nápad,ale toho provazu, co na to padne.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod pan.fotograf » pát led 12, 2018 11:01 pm

A těmito dvěma smířlivými příspěvky navrhuji ukončit debatu o pneu. Ze 79 odpovědí v tomto vláknu jste jí věnovali 15. Takže se pneu stává vítězem... a za ní se umístúje cukr se příspěvky sedmi. :)
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » sob led 27, 2018 8:43 pm

RACEK píše:Za mistra v používání alternativních materiálů bych označil Josefa Rosslera a jeho loď Štír II.

Nerad bych, aby tahle slavná osobnost zapadla. Máš nějaké příklady, co použil ?
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » čtv lis 29, 2018 5:25 pm

Zdravím kolegové, trochu obnovím vlákno:
Před měsícem jsem dokončil zateplení dodávky při přestavbě na obytňák a použil jsem pro to materiál K-Flex H DUCT. Dnešní noc při teplotě -7 st.C jsem v autě spal jen v pyžamu a pod dekou ! Přitápím 4 kW bufíkem jen na cca. 1/7 výkonu... počítám že jedu na nejmenších možných 1kW. Před zateplením při nočních teplotách kolem + 6 st. jsem spával ve spacáku a ve vestě...
Tomuto izolačnímu materiálu dávám jednoznačné plus: Snadno se s ním pracuje, jen ho nařežete běžným řezákem podle plechového pravítka, sloupne se folie a lepíte. Zevnitř pak je stříbrná folie. Zdá se že drží velmi dobře (zatím jen krátká zkušenost). Je potřeba dávat pozor na opravdu dobré přiražení jednotlivých kusů k sobě - kde jsem zapomněl "fuky", i třeba jen 1cm, tam kondenzuje voda a byl ráno led. Asi spoje ještě přelepím stříbrnou páskou ?

Popis produktu: Izolační vrstva na bázi syntetického kaučuku se strukturou uzavřených buněk - umožnuje použití slabší vrstvy. Samolepící úprava se zvýšenou přilnavostí např. ke kovům. Tepelná vodivost lambda 0,036 W/(m-K) při 0°C (kdo z nás bude na lodi při míň ?). B-nesnadno hořlavé.

Roli 12mm / šíře 1500 mm / celkem na 22,5 m jsem koupil za 6.500,- (ajajaj, to bolelo). Podle mého názoru je to dobrý materiál i pro zateplení lodí ! Třeba někoho inspiruji...
err_
bez hodnocení
Reputace: 149

Příspěvekod err_ » čtv lis 29, 2018 6:05 pm

Ahoj a děkuji, tohle mě čeká. U materiálu na lodě je důležitá vlastnost nasakavost. Tohle pokud bys třeba na odrezku vyzkoušel. Kolik toho nasaje a jak rychle schne.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod Andrejjeep » čtv lis 29, 2018 7:25 pm

Materiál je bežne používaný VZT a Uk kde pri UK môže pri nesprávnej hrúbke dôjsť ku kondenzu.
Momentálne mi na jednej stavbe riešili VZT do interiéru s týmto materiálom.

Podľa Tech listu je priepustnosť vodnej pary:

Súčiniteľ odporu prosti difúzii vodnej pary DIN 52615 μ ≥ 7000

Ak nájdem kúsok na stavbe ešte tak skúsim s tým urobiť pokus.

A.
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv lis 29, 2018 7:45 pm

Prima tip. Prodávají i menší množství? Kdes to kupoval?
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod Andrejjeep » čtv lis 29, 2018 7:57 pm

Predávajú to väčšinou na role, leda by niekto známi čo montuje vzduchotechniku urezal koľko treba.

A.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 107

Příspěvekod Denis » čtv lis 29, 2018 11:51 pm

:) Tak presne toto mám doma, na plechovú dodávku, ale bez tej hliníkovej fólie, hr. 13 mm. Špáry široké 1 cm by som vyplnil dvojkomponentnou PU penou, orezal a pretrel PU tmelom FC11 a prelepil páskou. Táto pena má uzavretú bunkovú štruktúru, mám dojem že na 85%. Potešil si ma s tým výkonom kúrenia a teplotou.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát lis 30, 2018 12:15 am

Denis: Díky za tip s pěnou, určitě by to bylo solidní řešení. Ale já jsem takový nízkonákladový - zatím to nouzově přelepím univerzální šedou páskou a možná v budoucnu přes to přijdou palubky pero-drážka. Nyní mám zábavný obytňák uvnitř jak kosmickou stanici :-). Mne právě také překvapilo, jak moc je to účinné. Podle technického listu by měl brát ten bufík Planar při tomhle minim. výkonu 0,23 l / h nafty.

David: Kupoval jsem to v Příbrami www.prestavbydodavek.cz. Jediní byli ochotni to prodávat i na metráž, ne jen celé role. Najdi si e-shop, ověřoval jsem to telefonicky a říkal mi obchoďak, že kldině prodají jen kolik potřebui. Levnější je ta Denisova verze bez stříbrné vrstvy uvnitř.

Andrejjeep: Přesně, vzduchotechnika mne inspirovala. Vezmu v pondělí vzorek k nám do zkušební laboratoře a kluci mi to změří, pošlu výsledky nasákavosti
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát lis 30, 2018 12:27 am

Pro naše účely mi to přišlo jako ideální materiál. Dobře se s tím pracuje, je to lehké, nesjíždí to jako vata, nekouše to, nevrže jako polystyrén, nepatlá jako pěna, nemusí se to pak ořezávat ani ničím fixovat. Drží samo. Vykryješ i negativní úhel třeba -320st.

Tipy pro práci, na co jsem přišel:
1) Nechat chvíli odmotané ležet v ploše - má to tvarovou pamět, jak to leželo v roli (jako karimatka nebo lino)
2) Neodloupávat celou krycí vrstvu najednou. Lepší je jen část cca. 10 cm a postupně přitlačovat rukou zepředu, zezadu odlepovat další kus
3) Mít více nožů do řezáku. Chce to řezat ostrým, tupým se to spíše vytrhává a řez není pak rovný
4) Jde to krásně stříhat i kancelářskými nůžkami
5) Dobře si vyměřit, než přimáčknu. Lepidlo drží jak čert, už to neodtrhnete. Radši jsem roh uřízl a přelepil znovu jako záplatu
david
moderátor

Příspěvekod david » pát lis 30, 2018 10:20 am

Trochu mimo, ale spotřebě 0, 23 l odpovídá výkon kolem dvou kW
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát lis 30, 2018 11:02 am

ah, tak jsem si to blbe zapamatoval a musim zkontrolovat. Cim min, tim lip. proste nafta v nadrzi neubyva topenim...
Skutečně píší 0,12 l/h při 1kW... ale nepatří to spíš do sekce Topení na lodi ?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát lis 30, 2018 5:33 pm

:lol: :clap: Tak to je teda gól, že ja sem nizkonákladový. Kúpiš si tu najkvalitnejšiu a najdrahšiu izoláciu / a aj najlepšiu a ideš rozprávať niečo o nízkonákladovosti ? Podla tohto vlákna ako si ho založil by som počítal s tým, že ako izoláciu doporučíš nalakovaný novinový papier v 4 vrstvách a budeš tvrdiť že to je super :) . Ja som na podlahu vestavby kupoval u Havla dvojkomponentnú PU penu ktorá sa navažuje každá zložka zvlášť. Až potom som zistil že ich robia aj v malej tube na trubičku. Ta malá tuba má vydatnosť ako klasická PUR pena velká a stojí to nejakých 300 Kč? Veď to je bomba cena.

Planar je Rusmi okopčené Webasto, ale už ho okopčili aj Číňania a je za hubičku na Ali expres.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát lis 30, 2018 8:37 pm

Odhalil jsi mne, Denisi ! Uznávám, že jsem se plácl přes kapsu... :-) jenže já v obytňáku přespávám, abych nemusel dojíždět do práce = během měsíce se mi to vrátí na úsporách na naftě. Má reakce na pěnu vycházela z toho, jak já vždycky dopadnu. Ta velká tuba PUR pěny za cca. 120 Kč mi vystačí tak na ??? ehmm... 7 m stopu (odhadem). Takže při těch nepřesnostech, co v autě mám bych jich spotřeboval skoro 5. Tebou doporučovaná 5x300,- a jsme na bratru 1500,- ! Já to vezmu Henkel páskou, jedna mi vystačí na 25m. Hlavní důvod byl to nechutné "patlámo"... skapává to všude.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát lis 30, 2018 11:34 pm

To si ma prekvapil s tou výdatnosti purpeny, ja mám za, to že vypení nejakých 40 l a to pri špáre širokej 1 cm a hlbokej 1,2 cm je niekolko sto metrov ;) . Cena je cca 9 -10 eur, takže som to prerátal len hrubým odhadom, je to menej ako 300 kč. Problém by bol asi pre teba v tom, že sa musí spracovať do 8 minút a to by si pravdepodobne nestíhal.
Prečo si nepoužil lacnejší Miralon?
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » sob pro 01, 2018 10:25 am

MIRALON - Bingo !!! Použil, Denisi, opět jsi mne odhalil :-))) Nestačil mi ten K-flex, tak jsem podlahu udělal z Miralonu. To je skutečně levný materiál. Role za cca. 500,- a vystačil bych na celé polepení interiéru. Ale jen 1,5mm ? Podlahu jsem skládal ze 3 vrstev Miralonu a lino na to. Je to měkké, jak když chodím na kanapi = houpe se to pod nohama a legračně prohýbá. Neskutečný problém slepit to !!!

Mamut lepidlo - vzal jsem nejprve nějakou dražší dvousložkou, ale při mé spotřebě po tom bylo po 1 vrstvě. Pak levný Mamut - je strašně hustý, vůbec nejde pistolí vymačkávat do té trysky. Tlačil jsem jak mag*r... nakonec užízl na cca. 2násobný průměr a stejně byl moc hustý. Navíc mezi těmi vrstvami Miralonu vůbec nechtěl schnout, musel jsem dotápět, nakonec rozebral horní lino. A po vyschnutí málo drží. MAMUT NA LEPENÍ NEBRAT !!!

Zpět na