Základní vybavení dílny

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Re: Základní vybavení dílny

Příspěvekod asasek » pát pro 14, 2018 5:18 pm

Jo jo, japonský pily potvrzuju - taky na nich ujíždím léta. Kdysi, při stavbě podkroví, jsem nahrubo řezal prkna na podlahu na půdu - musel jsem je tam natahat před tím, než jsem zespodu dekloval strop. Chvíli jsem ty prkna řezal kocourem, ale řez byl strašně roztřepenej, tak jsem místo toho zkusil japonku (tehdy jsem ji měl čerstvě). A když jsem zjistil, že jsem s tou japonkou skoro stejně rychlej, zato řez je hlaďoučkej jak dětská prdelka, tak jsem na elektrické nářadí zanevřel a investuju do dalších a dalších japonek :)

Pak nedám dopustit na úplně obyčejný hoblík a úplně obyčejná dláta (tím myslím levné Narexy, ne čínskou papír-ocel). Ale člověk je musí umět správně nabrousit - a k tomu je potřeba takový chytrý držáček ("Držák úhlů universální"):
http://cestadreva.cz/page/obchod/brousici-pomucky
Takhle se to používá - hoblík se brousí stejně jako dláta:
https://www.youtube.com/watch?v=_ggwG41PuEg

Skvělá věc je taky rejsek:
https://www.youtube.com/watch?v=SIhQc28UaSk
Tady mívali rejsek vlastní výroby, stejný jako v tom videu, za cca pětistovku - teď už jsou tam jenom drahé Veritasy, ale třeba se časem znovu objeví:
http://cestadreva.cz/page/obchod/merici-pomucky

A kdo nemá dílnu a dělá doma na koleně, ocení střelák (stával polovic, když jsem ho kupoval já - ale i za tyhle peníze se vyplatí):
http://cestadreva.cz/page/obchod/ostatni-naradi
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Příspěvekod pan.fotograf » ned pro 23, 2018 10:56 am

Opomněli jsme práci s kovem - takže dodávám SVÁŘEČKU ! Ale není to základní vybavení, spíše rozšířené. Potřebuji jí zhruba 3-4x/rok, takže zatím jsem s jí půjčoval.
- Na elektrody - neumím s ní chytit oblouk a je to trápení, takové nasmrkané. Pak se to zas naškvaří a nemůžu to utrhnou.
- Na CO2 ochrannou atmosféru - drát - nejlepší, jede sama. Ale v půjčovně stojí cca. 500,-/den. Jenže pořizovací cena je nejvyšší.
- Plněný drát - v Lidlu mívají Parkside levné, ale někde v diskusi jsem četl, že na provoz je nejdražsí !
- "transformátorovou" nebo "diodovou" (Soused mi jednou půjčil starou šíleně těžkou) ??? Opravdu nevím, jak dřív ty stroje fungovaly ? A s tou jsem se bál svařovat

Kterou byste pro amatérské domácí použití doporučili ? Vzhledem ke snadnosti použití a pořizovací ceně ?
Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Lubos01 » ned pro 23, 2018 12:20 pm

Záleží, na co to člověk potřebuje. Pro sváření slabších plechů - 2 mm a méně z tohoto výběru jedině CO2. Né že by to vždy nějakou speciální elektrodou nešlo, ale je to spíš trápení.
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod shooter » ned pro 23, 2018 12:35 pm

No já to mám tak
CO čko OK ale pokud chceš dělat nerez tak to bude mašina za pěkný peníze.Já mám Berlan Wig 180 je to invertor takže s obalovanou elektrodou. Vaří to krásně oblouk to chytá taky dobře a je to blbuvzdorný.Táta má mezáckou 315 ku a když potřebuje vařit tak si stejně raděj vezme mojí.Navíc to umí wolframovou elektrodou takže když si koupíš u Choboly flašku argonu tak vaříš nerez a s trochou cviku v kloudnej kvalitě.
Projdi si svarforum tam je o tejhle mašině napsáno dost a dost. V tejhle cenně těžko najdeš konkurenci
Šutrák
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » pát kvě 31, 2019 12:32 pm

Šutrák, díky za tip, ale to je jako jít s kanonem na vrabce. Já "svařuji", ehmm, s nevalnými výsledky packy na sloupek na plotě, oprava zahradní branky a naposledy jsem svařoval stěžeň z elektrikářské pancéřové trubky. Tzn. stroj na nerez za 6000,- by byla akorát krásná lapačka prachu.

Co říkáte tomuhle ? OPAKUJI - nic seriozního s tím nechystám, to nechávám svařovat jiné. Pro amatérské hobby podmínky. Na svárforum jsem četl, že rozhodující je rozsah proudu, tady 10-140A to by mělo ujít a doba zatěžování v procentech. Tady to nejde vyčít, ale tak hol vždycky pár minut zavařím a pak budu čekat na vychladnutí, no...
https://www.lidl-shop.cz/PARKSIDE-Invertorova-svarecka-PISG-120-A1/p100255070
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 68

Příspěvekod olin » pát kvě 31, 2019 2:31 pm

Za mě jedině COčko. Na to domácí stačí většinou i nějaký lacinější. Hlavně ne s trubičkovým drátem. Musí být opravdu na plyn. Asi před patnácti lety jsem si koupil funglovku za nějakejch 4500,- a světe div se, stále funguje. Pouze někdy před pěti lety jsem koupil za 1200,- novej hořák, ale zbytek bez poruchy. Kupuju pouze drát, a sem tam za pakatel nakoupím v číně průvlaky a hubice. Plyn kupuju od servisáků na hasičáky prošlý flašky okololo 100kč. S těma hasičákama je jedinej problém, že je při delším vaření musím dávat vzhůru nohama, jinak zamrzá ventil. Výhodou však je, že se nemusím starat o nějaký revize lahví a plyn vyjde na polovic. Spotřebu mám tak pět šestikylových flašek do roka i s plněním sodastreamu.
Už jsem s tím vyvařil několik aut a mašina se mi za těch patnáct let už mnohokrát zaplatila. Není týden, abych nepotřeboval něco heftnout, nebo opravit a bez toho COčka už si dílnu ani nedovedu představit. Pro mě je v dílně důležitostí hned za vrtačkou a flexou. Zrovna minulej tejden mi ušetřilo dost peněz, protože mi rupnul půl roku starej vejfuk v přírubě na tlumiči a podobnejch případů je několik do roka. Včera jsem zase vařil řízení na loď, co stavím. Počítám, že se bude hodit na lodi i při výrobě bimini, nebo nějakýho alternativního zastřešení kokpitu.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » ned srp 04, 2019 4:41 pm

ja by som ešte doplnil

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

resp.
Obrázek

Obrázek
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » čtv srp 08, 2019 4:32 pm

Děkuji za tipy, ale nějak bez popisu nechápu ty tři poslední "trubky" ? Pochopil jsem, že nemáš elektrický vercajk, ale že to poháníš vzduchovým kompresorem. PROČ ? Další mezičlánek, který se často pokazí !

Obry: Kompresor, bruska, frezka... a pak nějaké 2 fukary ? A to poslední je pistole na barvu ?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv srp 08, 2019 4:52 pm

Ja vidim pistole na kartuse ...:-)
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » čtv srp 08, 2019 4:58 pm

To jsou pistole na kartuše a to poslední ofukovací pistole, bez který si nedovedu představit třeba čištění po broušeni a to nejen broušenýho rělesa, ale i brusek a sebe... Ta pistol na silikon je zase dobrá jednak na tuhý hmoty, který máš kolikrát problém tou ruční utlačit a jednak dávkuje přesně a neděláš s ní takový hrboly jako tou ruční, ale krásnou souvislou lajnu.
Těm bruskám a podobně taky moc nefandím. Na ty navíc nestačí nějakej obyč supermarketovej kompresor, ale potřebuješ většinou už nějakej pořádnej kterej umí dodat pořádnej objem vzduchu.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pát srp 09, 2019 8:59 am

Olin odpovedal úplne správne, a k pneumatickým brúskam len toľko, že pri mokrom brúsení ťa určite nekopne elektrika, a hlavne - v ruke nevibruje ako tie s elektromotorom. Samozrejme, že sa môže pokaziť kompresor - pokaziť sa ale môže všetko.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pát srp 09, 2019 9:17 am

tu som našiel zdôvodnenie k pneumatickému náradiu
https://www.atlascopco.com/sk-sk/itba/e ... tric-tools
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát srp 09, 2019 5:36 pm

copy píše:Olin odpovedal úplne správne, a k pneumatickým brúskam len toľko, že pri mokrom brúsení ťa určite nekopne elektrika, a hlavne - v ruke nevibruje ako tie s elektromotorom. Samozrejme, že sa môže pokaziť kompresor - pokaziť sa ale môže všetko.

Což by fotograf měl jako bezpečák vědět...

Zpět na