19' Hatteras V-Bottom Carolina Dory

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Re: 19' Hatteras V-Bottom Carolina Dory

Příspěvekod Lubos01 » pát dub 12, 2019 10:17 pm

Na youtube je spousta videí, jak latě napařují třeba v dlouhé dřevěné bedně posazené na hrnci s vařící vodou (ale kdo ví, jak dlouho?) a pak to dokáží ohnout do takého oblouku, že se člověk až diví.
Pepa Š
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 26

Příspěvekod Pepa Š » pát dub 12, 2019 11:34 pm

Ahoj,

jasně že jde dřevo ohejbat, ale musí se to umět a truhlář/stolař z našich krajin to většinou neumí, protože to prostě nedělají. Ale jeden známej vyrábí postaru třeba sáňky, kde ohýbá většinou celé jasanové hranoly a jen v tom kus umění (https://www.ceskatelevize.cz/porady/112 ... deo/141778 výroba saní). Přesně, jak píše Avalon - nemůžeš vzít kus našeho smrku a dělat to s ním. Není to vhodné dřevo a těžko najdeš správně rostlé, nařezané a bez suků. Na ty saně sami kupují klády, použijí jen první 4m od země, nařežou si to, proberou a stejně u ohýbání část hranolů zlámou.

Já jsem rozpracoval plaňkovou kanoi, tam jsem laminoval smrk. Jde to, ale chce si s tím hodně pohrát. Napařoval jsem v plastové trubce, z tý to neutíká, pod tím ešus na vařiči.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Hodně štěstí!
Tajomníček
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod Tajomníček » pon dub 15, 2019 1:35 pm

červený smrek je náš. čo meter to suk :crazy: nie celkom najlepšie drevo na takúto stavbu, ale je prvá tak sa učíme :)
včera obšívka hotová a začína tmelenie a brúsenie
predpripravený plát k motáži
20190324_103119.jpg

obšívka finiš
20190326_111110.jpg

ohýbať 15mm preglejku je tiež radosť
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 57

Příspěvekod olin » pon dub 15, 2019 2:45 pm

15mm? To stavíš ledoborec? Já u bezmála stejně velký lodě dávám na ploché dno bez žeber 9mm a zbytek 6mm... Pa to ještě zpevní laminát.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 17

Příspěvekod Andrejjeep » úte dub 16, 2019 7:34 am

Tak Olin zase ty máš 5hp on plánuje 90-115HP.
Ja na plachetnici mám dno 2x8mm.

Ešte otázka na staviteľa - kde si spájal pláty obšívky a ako si ich vystriedal? nakoľko tiež to má svoju zákonitosť vzhľadom na výstupnú pevnosť celého trupu.
Ak nebodaj si to spravil na jednom rebre a spájaš celú obšívku na tomto jednom rebre bude to kritický bod celého trupu. Dúfam že si ju vystriedal a spoj obšívky je na každej ploche posunutí o jedno rebro, aj keď spájať by sa mala mimo rebier.

Ako sa mal možnosť presvedčiť v Grecku more nie je sranda najmä ak sa zhoršia podmienky.

A.
avalon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod avalon » stř dub 17, 2019 10:26 pm

no Tajomnicek, tak to si teda celkom skrvavil, ti musim povedat... ale nic si z toho nerob, na chybach sa clovek uci :-) Prezradim ti tajomstvo. Drevo, masiv, preglejku a pod, clovek nesmie znasilnovat, inac to nedopadne dobre. Preglejku si mal dat tensiu a viac vrstiev, mal si ju narezat a lepit diagonalne a namiesto toho cerveneho smreku si mal kupit borovicu alebo douglasku... A cim to planujes natierat?
david
moderátor
Reputace: 156

Příspěvekod david » stř dub 17, 2019 11:00 pm

Hlavně ten americkej umělec měl na překližkovou obšívku udělat rozvinutelný tvar, povrch. Pak by nebylo třeba něco prořezávat.

Zpět na