Modulární/rozebíratelný katamarán Tomado

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Modulární/rozebíratelný katamarán Tomado

Příspěvekod pan.fotograf » pát čer 07, 2019 11:34 am

Zdravím kolegové drazí,

nadhazuji téma k diskusi. Rád bych ke své flotile přidal 6. kousek. Skládací katamarán, vzdáleně inspirovaný Tornadem. Základní požadavek je: převozitelná loď uvnitř Peugeota Boxera (max. 2,2 délky modulu) a po složení alespoň nějaký rozměr, se kterým budu moci na moře. Nejde mi o rychlost, ale o stabilitu. Oproti Tornadu tedy budu mit plachtu cca. čtvrtinovou (z WS 4,8m), abych jí mohl obsloužit sám. Mělo by jít o lod´co nejlehčí a víceúčelovou. Po dovolené v Kalábrii bych jí převezl na Slapy a postavil kabinovou nástavbu jako na minihouseboat a honil jí 2,5 Suzuki.
Celkový rozměr 6m x 3m. Kvůli váze chci stavět z nejslabších střešních latí 30x50 a 40x60mm . Spojení příčníky trámky 100x100mm. Překližka stavební jen 3mm. Olaminovat 2 vrstvami 180g epoxy. Největší slabinu vidím ve spojení tří dvoumetrových dílů do jednoho. Navrch plováků chci zalaminovat trny ze závitovky cca. rozpal po 50cm a sešroubji je křídlovkami do hliníkového bosch profilu nebo jeklu. Nebude se to otevírat dole na vlnách ?

Catamaran looks like Tornado1.jpg

Catamaran looks like Tornado1.jpg

Nejsem si vůbec jistý, zda se podobná stavba dá stihnout za 4 víkendy sámsamojediný ? A ted´do mne, kucí !!! 8)
Přílohy
Catamaran looks like Tornado3.jpg
Catamaran looks like Tornado2.jpg
karel
Macher
Reputace: 14

Re: Modulární/rozebíratelný katamarán Tomado

Příspěvekod karel » pát čer 07, 2019 11:54 am

Nemáš zadní podhon , rovná záď ti bude vířit vodu / brzdit . U lodí co jezdí ve výtlaku ( ve skluzu to je jinak ) to zbytečně brzdí = pomalu na plachty/větší spotřeba na motor . Nevím jestli to nebude mít malý výtlak na vrchní boudu / minihausbot .
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » pát čer 07, 2019 11:59 am

Dík za tip. Záď jsem řešil.... rovná mi přišla jednodušší. Hausbotbouda by byla opět jen z latí a překližky 3mm, jen aby nefoukalo, ale můžu objem spočítat pro klid duše. A teplý spacák. Respektive v Boxeru mám bufíka, tak spát se bude v obytňáku.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 64

Příspěvekod olin » pát čer 07, 2019 2:38 pm

Stavební překližka 3mm nevím, zda existuje. Stavební překližka bývá foliovaná, což znamená, že na ní nebude držet ani lepidlo, ani laminát. Navíc bývá dost těžká.
Pokud nechceš kupovat drahou lodní překližku, tak ti zbývá jedině obalová, která se dělá nejslabší 6mm. Ta je ouze ze tří vrstev a většinou nic moc kvality - hodně suků, často vypadané i v ptostřední vrstvě (dutiny).
Střešní latě jsou zbytečně silné. V OBI koupíš tenčí, které ti půjdou i ohnout. Přepážky budou lehčí a pevnější z překližky.
Trupy by se musely spojit i dole, jinak se ti to na první vlně rozláme.
Kajutku ti to neunese. Leda nějakou mrňavou (2*2*1,8 ?) opičárnu z kartonplastu .
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » pát čer 07, 2019 2:53 pm

Přeřekl jsem se. Nemyslel jsem stavební překližku (hnědou), ale obalovou nejslabší-nejlevnější. Střešní latě jsem ve stavebninách nenašel slabší, zkusím pohledat to OBI.
Přepážky versus latě: v návodu na domácí stavbu Tornáda jsou přepážky. Řešil jsem to. Ještě zvážím, možná budou pevnější, ale musel bych je asi olištovat, vid ?
Spojení dole nevím jak, nechci nic dávat do vody mimo plochu plováku kvůli odporu vody. A ty trny na sešroubování dosedových ploch by se asi při mé šikovnosti staly vtokovými otvory pro usnadnění potopení. To bych ještě musel vyplňovat plováky polystyrenem = zbytečné prodražení.
LadaM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 68

Příspěvekod LadaM » pát čer 07, 2019 11:24 pm

To jako ten plovák bude na 3 kusy a držet to bude jenom za ty lišty nahoře? No, maximálně budeš mít tři dvoumetrové katamarány :)
Střešní latě tenčí nenajdeš, budou to prostě latě. Ale kupovat dříví v OBI jde dost proti snaze minimalizovat náklady :D
A tu boudu neudělej moc festovní, aby měla šanci uletět, když foukne. Bude to lepší, než když to otočí celé plavidlo.
Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Lubos01 » pát čer 07, 2019 11:29 pm

Obalová překližka se fakt asi dělá od 6 mm výše, slabší jsem také nikde nesehnal.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob čer 08, 2019 12:52 am

No v OBI jsou sice podstatně dražší než jinde, ale když je potřebuju hned a nemám náladu jezdit bůh ví kam, tak mě těch cca 40kč za třímetrovku nevytrhne.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » sob čer 08, 2019 5:25 am

Překližky používáme 4mm brezovou vodovzdornou z JAFa cena kolem 450 za tabuli..... K tomu ostatním se raději nebudu vyjadřovat, ačkoliv mám rád adrenalin, trocha půdu sebezáchovy mi zustala :)
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » sob čer 08, 2019 9:09 am

Odvážnému štěstí přeje ! Jsem vyznavač tohoto hesla. Co by to bylo za život, kdybych si sice dal na všechno pozor, ale byla to nuda a šeď ? Mám rád fičák, když se člověk řítí do nového projektu !!!

Vylepšil jsem tedy nápad a trochu přitvrdil. Ať to je zajímavější:
Na stavbu nepoužiji nic kupovaného (kromě epoxy, tu doma nemám). Katoš tedy bude stavěn z doma nalezeného. A udělám ho metodou SKIN ON FRAME ! Pokud vím, nikdo tady takhle ještě nestavěl. Jsou to nejlehčí lodě vůbec. Mno a protože jsem více kreativní než většina, tak můj stavební materiál bude:
- místo latí zkusím betonářské roxory nebo nařežu pruty z lísky (vím že je to dřevo nahouno, ale 14 dní v Itálii musí vydržet).
- svářečku nemám, tak to sešiju elektrikářskými stahovačkami.
- přepážky udělám z MFD dřevotřískových desek, co mám z rozebrané kuchyňské linky.
- potah bude z celty místo překližek.
- vztlak dosáhnu vyplněním PETkami (Geronimo, promiň, tohle jsi neměl číst) 8). K ochraně přírody při roztržení použiji pletivo na slepičárny.
- tzn. na voděpropustnost se můžu zvysoka vy......

Vor samozřejmě před mořem ozkouším na Slapech a příp. zalaminuji, kdyby moc průniky vody ztěžkl.

TO JE VÝZVA, PANEČKU !!! 3 víkendy stavby a můžeme plout, panáčci :D :lol: :P
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob čer 08, 2019 9:32 am

No to potěš prd*l! Mě je blbě....
Roxor, zdrhovačky, líska, petky.....ponorka, bordel ve vodě, černá kronika....
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » sob čer 08, 2019 9:36 am

Tvojí prd...l nepotěším, Oline, Tvojí ne ! :D :lol:
Spousta zábavy, objevování řešení, minimální ztráta času... plavba v Itálii, zábava...
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob čer 08, 2019 9:50 am

Uz vidim ten titulek v Blesku: Cech bez milosti na miste utracen Italskou pobrezni strazi.
Nebo: Cesky obcan omylem deportovan do Libye :lol:
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob čer 08, 2019 10:57 am

Jen je otázka, zda vůbec něco postavíš. To tu taky jeden chtěl stavět dvoumetrovej člun pro 4 s motorem z atv vrčícím na přídi a najednou ticho po pěšině... :lol:
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob čer 08, 2019 11:14 am

Pak tu taky byl jeden, kterej předloni udělal mezi dvě kánoe platformu se stanem. Ten naopak dával reporty z plavby po Vltavě, ale ani zmínka o stavbě. Doteď nikdo, kdo ho nepotkal ani neví pořádně na čem plul, ale PLUL!
Jsem zvědav, zda tedy vůbec něco uskutečníš a jen nefantazíruješ!
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » sob čer 08, 2019 2:35 pm

Kámo "spolupostižený" staviteli. Když stihnu postavit, tak popluji do Kalábrie. Když ne, tak vezmu kdysi Tvé PDRko a popluji do jižní Dalmácie. Jsem managerem svého života a to mi dává svobodu operativně měnit plány, kuk.

Jinak, těmi roxory chci našvindlovat dřevěné latˇky, jak je používali dederóni na skládacím katamaránu Scalare. Mám od stejného výrobce milovaného Delphina. Ale ten katoš se skoro nedá na E-bay koupit (bylo jich vyrobeno jen málo a před více než 50 lety) a nebo je to v dezolátním stavu, hlavně autoplachta potahu.

Bez svařování se asi nakonec neobejdu, čela a zadní zrcadla nechám svařit napevno, stačí mi rozložení na 6 kvádříků. Mezi petkami radši vypěním stavebkou pur, byly by velké průniky vody a strašně to ztěžklo.

scalare27.jpg
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » ned čer 09, 2019 12:45 pm

No kdysi jsem se svezl na PETANICU, byla to sice taky šílenost ale proti tomuhle nebe a dudy. Karle dej si nazev petanic do google a nacerpej inspiraci :D. Už se tesim az se nekde spolu potkame, udelam to jako v praci,, skole,, rano 2-3Neuroly a panacka, pak se ten den da přežít.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod geus » ned čer 09, 2019 1:43 pm

To je lepsi dva jontiky budes i vysmatej ja takoveho matlala ale nechci potkam v komore to je pak na zabiti
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » pon čer 10, 2019 5:13 pm

olin píše:Jen je otázka, zda vůbec něco postavíš

Ty pořád stavíš a plavba pořádná žádná. Já zas stavím jen tak, mimoděk, když se to zrovna semele, ale pořád bych plul ! Takže Ti to vracím: Jsem zvědavý, jestli vůbec neco upluješ :P :good:

Viky_CZ píše:Uz vidim ten titulek v Blesku:

Životní plavba ! Přes všechny pochybovače odplul. Na lodi postavené ze šrotu obeplul jižní Itálii.

packa píše:nazev petanic do google a nacerpej inspiraci

Díky za skvělý tip ! Už jsem kdysi viděl nějaké zachránce světa, postavili vor z petek a udělali propagační plavbu Kalifornie-Havaj. A i naši kluci měli přeci plavbu na Korsiku na pet voru, někde se tu diskutovalo.

Ale chlapi, když bych opravdu nic nepostavil, tak mi hlavu prosím nesekejte !!! Život je boj, ale taky náramná zábava.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pon čer 10, 2019 6:49 pm

pan.fotograf píše:
olin píše:Jen je otázka, zda vůbec něco postavíš

Ty pořád stavíš a plavba pořádná žádná. Já zas stavím jen tak, mimoděk, když se to zrovna semele, ale pořád bych plul ! Takže Ti to vracím: Jsem zvědavý, jestli vůbec neco upluješ :P :good:

Na tom, co jsem postavil jsem strávil na vodě mnohem víc než ty. Jen nedělám žádné dálkové plavby, protože zatím nemám na čem. Proto stavím, co stavím. Nevím, jak ty, ale za poslední týden jsem byl na vodě 3x. Pořád vymýšlíš nesmysly s odůvodněním, že na to nejsou finance, ale když na to přijde, tak mi zbývá na zábavu míň než tobě, ale mám na čem plout. Máš sice 6 plavidel, ale přiznej se s kolika z nich jsi plul....
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 121

Příspěvekod Denis » pon čer 10, 2019 9:55 pm

Naša fantázia nás poháňa vpred :D

Delený plavák sa robí tak, že v mieste predelu je v jednom aj druhom plaváku plné rebro a jedno to rebro má obdĺžníkový plochý výstupok / z preglejky/, povedzme 40 x 30 cm a druhé rebro má rovnaký obdĺžnik, ale dovnútra. Takže ak sa k sebe plaváky pritlačia, tak tie obdĺžníky zapasujú do seba /samec a samica/. V rebre s tým výstupkom sú v rohoch zaliate šrouby a v protikuse sú samozrejme diery a je to jasné :D , samozrejme medzi plaváky treba dať ešte gumené tesnenie a v palube jedného plaváku musí byť šroubovací uzáver. Je to odskúšané, funkčné, pevné. Otázka je či to musíš robiť z odpadu, alebo chceš spraviť funkčnú a lacnú stavbu. Osobne by som použil 6 mm borovicovú 5 vrstvovú vodovzdornú preglejku, prípadne 9 mm. Kostra by potom mohla byť minimalistická, povedzme z latiček 13/20 mm, alebo podobných, mávajú ich aj z borového dreva. Vôbec by som to neolaminovával, na zlepenie potrebuješ kilo živice a stovku šroubkov. Rezné hrany preglejky treba napustiť epoxidom a potom stačí preglejku natrieť nejakou farbou. Ideálne by bolo najskôr celú plochu zvonku aj znútra natrieť epoxidovou živicou a až na to dať farbu. Ak by si dal plavákom ploché dno, tak s 5 k motorom to pôjde ako blesk :D . Ak to myslíš vážne, teda smrtelne vážne, tak by som sa radil s Jardasu , nielenže také už robil, ale má aj prax s používaním, plavbou na trimaráne.
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod pan.fotograf » úte čer 11, 2019 12:47 am

Denis, PERFEKTNÉ ! Vďaka Tebe som zistil, že preglejku není potřeba laminovat !!! Nejlépe jsi pochopil mojí situaci a uvažování o stavbě. Znovu opakuji: BEZVA. Prostě slabě latě, sešroubuji 6mm překližku, šrouby do rohů, epoxidový zátěr a pak barva...
Dotazy:
1) Takhle postavené to ale bude dost těžké ? Mám plachtu z WS 4,8m a na moři se sotva posunu ?
2) Jak zatěsnit ty šrouby? Zavrhl jsem to, protože by tím teklo ?
3) Ploché dno dělat nebudu,chci s tou lodí na moře. Což mi připomíná, že mi chybí kýly !!! Asi kačeny do boků ?
4) Myslíte,že bez laminace vydržím 14dní na moři ?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 121

Příspěvekod Denis » úte čer 11, 2019 7:24 am

pan.fotograf píše:Denis, PERFEKTNÉ ! Vďaka Tebe som zistil, že preglejku není potřeba laminovat !!! Nejlépe jsi pochopil mojí situaci a uvažování o stavbě. Znovu opakuji: BEZVA. Prostě slabě latě, sešroubuji 6mm překližku, šrouby do rohů, epoxidový zátěr a pak barva...
Dotazy:
1) Takhle postavené to ale bude dost těžké ? Mám plachtu z WS 4,8m a na moři se sotva posunu ?
2) Jak zatěsnit ty šrouby? Zavrhl jsem to, protože by tím teklo ?
3) Ploché dno dělat nebudu,chci s tou lodí na moře. Což mi připomíná, že mi chybí kýly !!! Asi kačeny do boků ?
4) Myslíte,že bez laminace vydržím 14dní na moři ?

ad 1, čo je ťažké? :) má to nejakú plochu ktorú vieš spočítať a váhu preglejky vieš tiež, tak šup na to /kalkulačka/ :D
ad 2 treba predvŕtavať, potom kápnuť do dierky slzu epoxidu
ad 4 podla mňa kýli netreba, ploché dno a šikmé boky, wiki ti poradí, Katamaran neposudzuj ako kýlovú loď monohull.
ad 4 vydrží, dobre to natreš a je to
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » úte čer 11, 2019 9:23 am

Aspoň hrany bych určitě přelaminoval páskou.
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod bvp1 » úte čer 11, 2019 10:29 am

Pan.fotograf. Zkus ty spoje vyztužit těma roxorama, to by už mělo něco vydržet. Klidně i náraz do betonového mola :-)

Zpět na