Olovo z akumulátorů - tavení olova

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Olovo z akumulátorů - tavení olova

Příspěvekod teista » sob pro 26, 2009 4:37 pm

Ahoj, spolužák mi věnoval jako podporu ke stavbě loďky 20 vylitých autobaterií. Máte někdo zkušenost s demolováním baterek a těžbou olova? Má to význam? Nebo radši odvézt do šrotu a zpeněžit?
Děkuju za rady, F.
Naposledy upravil(a) teista dne ned pro 27, 2009 10:52 am, celkem upraveno 1 x.
SEAL
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod SEAL » sob pro 26, 2009 5:06 pm

50 Ah baterie asi 2,5 kg olova , 70 Ah baterie asi 3,5 kg. Rozdělání baterie pomocí majzlíku a vytřepání zinku z mřížek tak 1,5 hod práce. Ta potvora kyselina žere i když jsou baterie dlouho vysušovaný.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » sob pro 26, 2009 5:38 pm

Díky Seal, to jsou přesně údaje, jež jsem potřeboval :D.
Takže radši ten kovošrot a koupit olovo čistý.
F.
karel
Macher
Reputace: 14

Příspěvekod karel » sob pro 26, 2009 5:56 pm

Zdar teisto , akumulátory jsem si sám nerozebíral , ale olovo mám všechno od šroťáků ze šrotu . Až budeš v tom kovošrotu tak se s nima zkus dohodnout co by chtěly za olovo , řekl bych že bude o dost levnější než kupovat v hutích .
Libor
bez hodnocení
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob pro 26, 2009 6:44 pm

Letos jsem kupoval v Kovošrotu 19,5kg olova po 19,- za kilo.
Víc ho v pásovině (říkají tomu mašle) neměli a jiné mi pod podlážky nevleze. Napřesrok jdu pro další.
Pokud ho budeš chtít tavit, tak olověných trubek a podobných kousků tam bývá dost.
Kolik toho potřebuješ?
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » sob pro 26, 2009 6:45 pm

Jasný. asi 50kg mám, 300 ještě potřebuju. Postupně to nějak schrastím.
Díky,
F.

Aha tak už vím co jsou mašle, uvádějí to v ofišl ceníkách na výkup. Netušil jsem o co jde.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob pro 26, 2009 8:16 pm

Já taky dokud jsem ty mašle neviděl, nemám fotku, ale představ si stuhu asi tak 10cm širokou a z olova :D
Já měl kousky tak do 1/2 metru. Když to sklepeš, je to tak 1cm vysoké.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 6

Příspěvekod bobes » sob pro 26, 2009 11:05 pm

Já beru z každé jen kontakty a vrchní spojovací můstky. Pak ji odevzdám do sběru. Vyklepávat desky je nesmysl.( moc práce a je v tom moc bordelu). Tavit a slévat se to dá propanbutanovým hořákem.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 22

Odlévání závaží

Příspěvekod Pavel63 » ned pro 27, 2009 9:57 am

Jezdil jsem dřív na malou 6 m plachetnici, kde vždy byly k dispozici 2 olověné zátěže á 5 kg + karabina. Velmi e mi osvědčily a tak jsem si na letošek, kdy jsem jel poprvé na Bavarii 36 (na charterových lodích závaží asi nenajdete), odléval zátěž asi 15 kg.

Pár postřehů uvádím pro ty, kdo s tím nemá zkušenosti. Kdo s olovem dělal, tak to asi bude ztráta času.

Pro ty, kteří by to chtěli zkusit - pár rad:
Nejprve je třeba sehnat olovo. To je silně individuální (staré rozvody vody, vyvažovací tělíska, nejlepší jsou přímo "housky" o váze 3 - 5 kg). Zapomeňte na autobaterie - jednak je nebezpečí poleptání kyselinou, jednak výtěžnost je nízká, protože olověné desky obsahují hodně nějakých oxidů nebo něčeho, co na roztaveném olovu plave podobně jako struska a musí se to z taveniny odstranit. Takže mohu jen potvrdit údaje uvedené vy výše uvedených příspěvcích. Navíc je zde jedna nebezpečná věc - okud desky budou vlhké a dáte je do roztaveného olova, které má teplotu silně nad 100°C, tak vlhkost v deskách způsobí prudkým odpařením menší explozi (vyzkoušeno - varuji, nemusíte opakovat každou blbost, kterou už ověřil někdo před vámi).
Pro tavení je potřeba mít vhodný prostor (venku, na dvoře a podobně), zdroj tepla, ventilátorek, nádobu na tavení, kus nejlépe nerezové kulatiny (prům. tak 8 mm, ještě jde tvarovat a přitom je dost pevná) na vytvoření oka, přelévací nádobku nebo pevnou naběračku a formu na odlití.
Ve venkovním krbu jsem na dvě cihly "naštorc" položil starý smaltovaný krnec (asi 1,5 litru), pod ním rozdělal oheň a pro jeho podporu použil staré dmychadlo ještě ze sálových PC. Bez dmychadla nebude mít oheň dostatečnou teplotu (vyzkoušeno), nebo bychom museli mít rozdělaný větší oheň. Je dobré mít olovo v menších kouscích, jinak při vložení jednoho velkého kusu přehřejete dno hrnce v místech, kde se ho nic nedotýká. A když se dna dotýká jen bodově jeden větší kus, je pomalý přestup tepla z hrnce do olova. Jakmile se olovo začne tavit a vytvoří se hladina po celém dně, tavení probíhá rychleji.
Až máme dostatek roztaveného olova, kouskem plechu z hladiny sebereme případné nečistoty a nějakým silnějším drátem musíme prověřit, že olovo je tekuté v celém prostoru tavící nádoby. Po vložení posledního kusu tuhého olova nebo při klesnutí teploty plamene olovo u stěn může ztuhnout a těžko ho pak budeme přelévat.
Jako formu používám starou plechovku vhodné velikosti, pro zátěž kolem 15 - 20 kg je vhodné mít plechovku asi 3 litry. Pomocí kusu drátu zavěsíme předem připravené oko z kulatiny (konce musí být rozehnuté, aby se z olova nevytáhly). Taveninu zpočátku nabíráme předem připravenou "naběračkou" s pevnou rukojetí (nějaká pevná, rozhodně ne hliníková - uvědomte si, že naběračka polévky váží 0,3 - 0,4 kg, stejný objem olova má několik kg!). Udělal jsem si z pruhu černého plechu objímku na malou konzervu a objímku přišrouboval na asi 40 cm dlouhý kus pásoviny. Nejprve z hrnce s taveninou musíme asi polovinu odebrat do formy "naběračkou", protože 1,5 litrový hrníček olova má 15 kg a být polit tekutým olovem rozhodně není příjemné. Pak už lze hrnec vzít pomocí hadrů (rozhodně ne z umělého vlákna) a vylít do formy zbytek olova.
Pokud použijeme jako formu plechovku z pocínovaného plechu, olovo musí být akorát tekuté, ale ne zbytečně moc přehřáté. Pak se totiž olovo přitaví k formě a plech se těžko ze zátěže odstraňuje.
Dokud je olovo ve formě tekuté, upravíme hloubku ponoření kulatiny.
Zátěž necháme ztuhnout a vychladnout nejlépe do druhého dne. Pak rozstříháme plechovku, která sloužila jako forma (jde postupně odtrhnout a srolovat štípacími kleštěmi, případné nerovnosti pak upravíme rozklepáním kladívkem a zátěž je hotová. Už jen vyrazit na moře...

Moje olovo má průměr asi 15 cm, výšku zhruba 10 cm a váží 15 kg.

Pavel.
jericho
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jericho » ned črc 22, 2012 12:07 am

Malé doplňky z praxe.
Tavit lze dobře v hliníkovém ešusu.
Klasická 5kg propanbutanová bomba s hořákem na vaření to neutáhne, zatímco moderní vaříčky na kempování na plyn dokážou protavit i ten hliníkový ešus (stalo se).
Tavenina se dá dobře vyčistit vhozením kuličky vosku a následným zapálením odpařujících se par.
I když to budete tavit venku, připravte se na "sladký nos", což znamená, že to dýcháte a je to hodně velké svinstvo. Olovo se ukládá jako těžký kov v těle a neodbourává se. Takže se na to vyprdněte, nestojí to za tu rakovinu.
Olovo se dá v cihličkách zakoupit např. i v potřebách pro přebíječe - sportovní střelce, kteří si sami vyrábějí střelivo.
vlastikptacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

olovo na balast

Příspěvekod vlastikptacek » úte led 27, 2015 10:14 pm

Ahoj kolegové, na podzim jsem se musel pustit díky protékající ploutvové skříni do opravy polské plachetnice Antila 24. Bohužel voda byla všude pod podlážkami - tedy i v balastní zátěži, která byla výrobcem použita ve formě nějakých zvláštních pilin. Nevím přesně co je to za materiál, působením vody to celé zrezlo a strašně smrdi :-( ale je to magnetické a těžké. Potřeboval bych poradit zda neexistuje nějaká alternativa k balastu z olova, tedy materiál podobné obj.hmotnosti ale cenově dostupnější. V tech.specifikaci na stránkách výrobce lodi uvádějí hmotnost balastu 450 kg, což při ceně 40 Kč za kilo je celkem ranec. Díky za nápady.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 107

Příspěvekod Denis » úte led 27, 2015 10:20 pm

Neexistuje.
mozeg
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9

Příspěvekod mozeg » úte led 27, 2015 10:40 pm

Ja som videl betonove kocky cca o velkosti zamkovej dlazby a este sa dali aj premiestnovat podla potreby, teda cast znich.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 107

Příspěvekod Denis » úte led 27, 2015 10:51 pm

On sa pýtal tuším na rovnocennú náhradu. Vibrovaný betón 2200 kg/m3, ocel cca 7000, olovo tuším cca 12000. Ak betón, tak z baritu, olovenej rudy vo forme drvy na omietky.
Ja by som to olovo čo tam máš vyumýval savom a musí byť v poriadku. Olovo oxiduje len mierne, nie je dôvod aby bolo zničené.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 24

Příspěvekod MaM32 » úte led 27, 2015 10:52 pm

Ve sběrně jsem koupil olovo za 20kč kg,skus zajít poptat se tam.
Jinak bych taky asi se pokusil udělat to co říká Denis.
Naposledy upravil(a) MaM32 dne úte led 27, 2015 10:54 pm, celkem upraveno 1 x.
david
moderátor
Reputace: 152

Příspěvekod david » úte led 27, 2015 10:53 pm

beton je na prd. moc lehkej - cca 3x míň než železo
vlastikptacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vlastikptacek » úte led 27, 2015 11:09 pm

Zkusím nějakou sběrn . Ještě mě napadla ocel, ta má objemovou myslím okolo 8.000 kg/m3 a dá se nová pořídit pod 20 Kč/kg....
david
moderátor

Příspěvekod david » úte led 27, 2015 11:14 pm

Denis píše:Ja by som to olovo čo tam máš vyumýval savom a musí byť v poriadku. Olovo oxiduje len mierne, nie je dôvod aby bolo zničené.

když píše, že to je zrzavý a magnetický, tak to asi nebude olovo, že jo?
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » úte led 27, 2015 11:16 pm

Nejlepe na mnorstvi vychazi zlato a jeste zvedne cenu lode :good:
vlastikptacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vlastikptacek » úte led 27, 2015 11:18 pm

Jo olovo to určitě není a nevypadá to moc vábně. Přijde mi to jako nějakej odpad bůh ví z čeho. Moc se mi to tam vracet nechce.

To Zeus: na cenu zlata jsem se aktuálně nedíval, ale objemovka super
Naposledy upravil(a) vlastikptacek dne úte led 27, 2015 11:21 pm, celkem upraveno 1 x.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » úte led 27, 2015 11:19 pm

Jo asi nebude,když se vezme,že to je tovární výroba tak asi olovo z důvodu ekologie používat nebudou....a hlavně financí....takže počítám,že tam máš litinu,která povrchově rezaví a dobře se drobí....ale můžu se plést.Já bych si to možná objemově spočítal pokud to jde.
vlastikptacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vlastikptacek » úte led 27, 2015 11:24 pm

Litinová drť mě taky napadla ale ta je taky pěkně drahá.
david
moderátor

Příspěvekod david » úte led 27, 2015 11:30 pm

ona to ta litina bude. vysyp ji, vyper wapkou, usuš a dej zpět :whist:

jinak nejlíp vychází ochuzený uran - jestlipak víte, kdo ho použil ?
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » úte led 27, 2015 11:33 pm

ani ne....stačí soustruh a pořádný kus litiny :D...to je podobné jako když ze stromu uděláš jednu zápalku...máš prostě hodně odpadu :) chtělo by to nějakou firmu kde dělají s litinou,špony musí někam odvážet,já nemyslím litinové kuličky,ale špony,při soustružení,nebo frézování litiny.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » úte led 27, 2015 11:35 pm

jo...ten uran by taky šel...a když ochuzený nebude,budeš si libovat jak máš teplo od nohou :whist:

Zpět na