PD Racer - tak už ho máme v čechách.... :-)

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 10

Re: PD Racer - tak už ho máme v čechách.... :-)

Příspěvekod asasek » stř led 03, 2018 7:54 am

Tak já dělal dno 9mm a příště budu dělat 6mm - ale z kvalitní lodní překližky. Jednak kvůli těm pár kilům (při nandavání na střechu se každé kilo pozná), a jednak kvůli pracnosti - ta 9mm se fakt blbě ohýbá. Akorát to chce dát zespodu 3 lišty 10x30mm, které to vyztuží.

Co se týče Lipna, je tam jeden větší ostrov, ale to je rezervace, takže tam se kempovat nedá. Krom toho kempování na ostrůvku znamená k tomu ostrůvku bez koupání doplout :)
Jinak léto je nevhodná doba - v létě obvykle nefouká (poslední léto byla výjimka - ale to bylo proto, že jsem teprve dodělával loď, tak abych litoval každého dne :) ).

V Praze bych se nebál zkoušet někde pod Vyšehradem - na provoz je tam docela klid, a většinou tam fouká. Teda, za poslední rok jsem tam byl jen dvakrát, ale v obou případech jsem upřímně litoval, že se tam nikde nedá plachetnice půjčit.
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod glenr » stř led 03, 2018 8:21 am

naposledy když jsem koukal na lodky pod Vyšehradem tak to vypadalo že tam děti na loďkách (asi klub) hrají štronzo. Lodky se ani nehnuly vítr nefoukal a mezi dětma jezdil na motorovém člunu trener.
Pepa Š
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 26

Příspěvekod Pepa Š » stř led 03, 2018 8:48 am

Pod Vyšehradem u ČYKu děti na optíkách trénují často. Na jaře jsem viděl trénink štronza jednou, ale párkrát trénink dětí o přežití a nácvik podmínek na moře :D
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » pát led 05, 2018 1:16 pm

glenr píše:naposledy když jsem koukal na lodky pod Vyšehradem tak to vypadalo že tam děti na loďkách (asi klub) hrají štronzo. Lodky se ani nehnuly vítr nefoukal a mezi dětma jezdil na motorovém člunu trener.

Právě tam, pod Vyšehradem, vyrůstali a vyrůstají mistři republiky, reprezentanti a olympionici.

Loďku bych ale spouštěl spíš naproti na Císařské louce. Před YCCL je takový starý panelový sjezd.
BigTwin_Jirka
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod BigTwin_Jirka » pát led 05, 2018 7:58 pm

RACEK píše:Loďku bych ale spouštěl spíš naproti na Císařské louce. Před YCCL je takový starý panelový sjezd.

Naproti karavan parku? Nebyla/není tam závora?
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » pát led 05, 2018 8:09 pm

Tak závora tam byla a asi pořád je. Ale na otestovaní malé loďky by to neměl být problém obejít.
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » ned led 07, 2018 12:37 pm

Tak děkuji za info kde prubnout na Vltavě test. Teď to potřebuje ještě nějaké info ohledně stavby :)
Mám tu pár dotazů

1. Airboxy vzadu a vepředu - Jakou velikost jste kdo dělal ja jsem našel lodě s velikostí 30- 50 cm vzadu a vepředu 45-55cm

2. Stěžeň máte v airboxu nebo předním? (shledáváte nějaké plusy a mínusy?)
co upevnění ? jaké máte, máte nějakou závlačku- pojistku? Zesílení okolo patky stěžně? jak jste řešili? ( a celkově přední airbox dělali jste ho nějak tužší?)

3. Koukal jsem že některé kačeny mají kýl z obou stran? Máto vliv na fci. živočicháře? (je to opradu jen na pár lodích)
Dále mě zaujalo upevnění na šroub (oproti zasunování) nějaký názor na takové upevnění? - celkově se mi zamlouvá varianta s možností naklonění dopředu či vzad.

4.laminování spojů a jejich plnění epoxidem: Zabrušovali jste přechody boků a dna lodě či je máte do pravého úhlu?
Pokud jste laminovali celé dno dělá se nejdřív páska na hrany nebo plocha a pak se ještě přetáhnou páskem spoje?
Při laminaci jsem našel dva způsoby natřít epoxidem a položit tkaninu a tu natupovat epoxidem (tak jsem dělla za krále klacka opravu kanoe)
nebo jsem koukal že natřou plochu epoxidem a na stole natřou tkaninu a tu přenesou na plochu kde ji jen doválcují nebo přetáhnou stěrkou aby přilnula, (pásky namáčejí v epoxidu a pak přiloží)

5 Lišty na dno
Jak silné a široké je používáte? Jsou varianty buď je laminovat a přilepit epoxidem či je přišroubovat skrz dno jaký máte názor?

Předem dík všem za reakci
Ano moc o tom přemýšlím :) ale chci si otestovat varianty stavby, technologie, upevnění atd.
nerad bych aplikoval:
Cimrmanovu metodu slepých uliček.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 51

Příspěvekod olin » ned led 07, 2018 1:04 pm

glenr píše:Tak děkuji za info kde prubnout na Vltavě test. Teď to potřebuje ještě nějaké info ohledně stavby :)
Mám tu pár dotazů

1. Airboxy vzadu a vepředu - Jakou velikost jste kdo dělal ja jsem našel lodě s velikostí 30- 50 cm vzadu a vepředu 45-55cm

2. Stěžeň máte v airboxu nebo předním? (shledáváte nějaké plusy a mínusy?)
co upevnění ? jaké máte, máte nějakou závlačku- pojistku? Zesílení okolo patky stěžně? jak jste řešili? ( a celkově přední airbox dělali jste ho nějak tužší?)

3. Koukal jsem že některé kačeny mají kýl z obou stran? Máto vliv na fci. živočicháře? (je to opradu jen na pár lodích)
Dále mě zaujalo upevnění na šroub (oproti zasunování) nějaký názor na takové upevnění? - celkově se mi zamlouvá varianta s možností naklonění dopředu či vzad.

4.laminování spojů a jejich plnění epoxidem: Zabrušovali jste přechody boků a dna lodě či je máte do pravého úhlu?
Pokud jste laminovali celé dno dělá se nejdřív páska na hrany nebo plocha a pak se ještě přetáhnou páskem spoje?
Při laminaci jsem našel dva způsoby natřít epoxidem a položit tkaninu a tu natupovat epoxidem (tak jsem dělla za krále klacka opravu kanoe)
nebo jsem koukal že natřou plochu epoxidem a na stole natřou tkaninu a tu přenesou na plochu kde ji jen doválcují nebo přetáhnou stěrkou aby přilnula, (pásky namáčejí v epoxidu a pak přiloží)

5 Lišty na dno
Jak silné a široké je používáte? Jsou varianty buď je laminovat a přilepit epoxidem či je přišroubovat skrz dno jaký máte názor?

Předem dík všem za reakci
Ano moc o tom přemýšlím :) ale chci si otestovat varianty stavby, technologie, upevnění atd.
nerad bych aplikoval:
Cimrmanovu metodu slepých uliček.

Tady máš fotky z mé stavby:
http://olin77.rajce.idnes.cz/PDRacer_No.1021/
Je tam i plánek s airboxy.

1. Já mám vlastně i přední airbox. Rozměry podle plánku v odkaze.

2. Stěžeň mám chycenej na dva třmeny, které se dotahují k přední příčce.

3. Ploutev na jedné straně postačuje.

4. Hrany jsem zaoblil frézou s co největším rádiusem, poté natřel epoxidem a opáskoval. Pak jsem laminoval celej trup zbytkama, co jsem doma vyhrabal.

5. Latě jsem dal dvě, opět, co jsem kde našel. Přišrouboval jsem je skrz dno ještě do čerstvýho laminátu, tak abych se trefil do latí držící vnitřní příčky.
Tyto latě jsem nelaminoval, ale pouze natřel barvou. Nelaminoval jsem je proto, aby snáž "dejchaly" v případě, že se do nich dostane vlhkost.

Kačenu asi nikdy nebudu mít na vodě dýl jak 2dny, tak tam ta ochrana nemusí být až tak důkladná, protože pokud nasákne, tak zase rychle vyschne.
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » ned led 07, 2018 8:57 pm

Ty latě na dno jsem si myslel olaminovat aby to byla ochrana dna. Myslel jsem že laminat vydží víc než barva která se hned podře. Jinak si myslím že je jedno jestli se voda dostane pod laminát či pod barvu. Dopadne to tak nebo tak špatně ještě jsem nepotkal barvu která by dejchala.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned led 07, 2018 11:25 pm

Laminát o šutr prejskne a může se v okolí toho prejskance odfouknout od dřeva. Pak se ti vytvoří kapsa, ve který se drží voda i když je loď vytažená na suchu. Navíc se za ten prejskanec zachytává různej bordel, kterej tě jednak brzdí a jednak pomáhá další destrukci laminátu. Když ti prejskne barva, tak se prostě kosek odloupne v okolí se ti ta kapsa neudělá. Pak je taky jednoduší oprava nátěru, než laminátu.

Tím dejcháním myslím to, že prejsklej laminát zpravidla narozdíl od barvy neodpadne a pak se pod ním ta vlhkost zadrží. U takových lodí, co jsou na vodě vždy jen pár hodin, by možná nevadilo ty latě vůbec nelakovat.

Vycházím z toho, co jsem vypozoroval na kýlu i Triady. Tam jsem poškozenej laminát opravoval několikrát. Teď už se s tím nepářu. Vždycky jen přetřu pryskyřicí, přes kterou plácnu kus igelitu, aby nestejkala a aby se pěkně vyhladil povrch a je klid.
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » ned led 07, 2018 11:38 pm

tak to jo , ted uz to chápu nebylo by lepsi je napustit fermezi a nechat je tak? Tam je zas teda problem jak je upevnit fermez a epoxid to si nejsem moc jist.
Dědek2
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Dědek2 » pon led 08, 2018 5:49 am

glenr píše:tak to jo , ted uz to chápu nebylo by lepsi je napustit fermezi a nechat je tak? Tam je zas teda problem jak je upevnit fermez a epoxid to si nejsem moc jist.

Nemám zkušenosti z velkých lodí, ale na mých modelech paluba z lípy(nosníky), napuštěná horkou napouštěcí fermeží 3x (natřená a vyhřívaná fenem dokud dřevo pije, přebytek setřen). Poslední vrstva lakovou fermeží. Nechat pořádne vyzrát (cca 2-3 týdny)- pak epoxydový lak chytne. I bez laku držela paluba na modelu 10 let.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » stř led 10, 2018 8:52 pm

Airboxy jsem dělal minimální - 20cm vzadu a 27cm vepředu (ale mám dost vysoké boky - 45cm, takže mají o to větší objem). Otestováno, nepotopilo se to :)
Ale po překlopení zpět bylo v lodi dost vody - jeden člověk tam v pohodě vleze a vylejvá, ale se dvěma už by to asi šlo ke dnu (už při malém náklonu hrozilo, že začnu nabírat další vodu).

Stěžeň mám před airboxem, viz foto a popis zde:
viewtopic.php?f=64&t=10220&start=25

Před a pod stěžněm (a u kormidla) jsem vyztužoval hodně důkladně - říkal jsem si, že to jsou ty místa, kde se přenášejí všechny síly a ještě s pákou.
Zkusím si najít čas o víkendu a přidat fotky a popsat to. Zpětně si ale říkám, že jsem asi zbytečně přeháněl - příště si ušetřím práci a konstrukci odlehčím :)

Kýl z obou stran se dává proto, že když loď pluje ve větším náklonu a kýl je na nevhodné straně, tak se může částečně vynořit => přestává fungovat.
S ohledem na to, že hydrodynamické síly na kýlu pomáhají udržet loď vzpřímenou, může být povytažení kýlu z vody tou příslovečnou poslední kapkou :)

Dál se kýl používá po "koupání" k převrácení lodi zpátky stěžněm nahoru: stoupnu si na kýl a doufám, že to stačí k tomu, aby se to převážilo zpátky :)
Tohle si s kýlem na boku neumím moc představit - zvlášť kdyby se loď položila na tu stranu s kýlem.

Já mám kýl skoro uprostřed, ale mírně excentricky - "vedle stěžně". Vedlejší efekt je, že se dá dát lišta přesně uprostřed dna.

Kýl zasunovací nebo napevno - doporučuju zasunovací. Přestože jsem důkladně počítal těžiště (a i po přepočítání vše sedí), moje loď je příliš návětrná. Zjistil jsem to uprostřed Milady, když najednou začalo foukat víc (za mírnějšího větru se to neprojevovalo) - a já najednou neměl šanci se vrátit proti větru ke břehu, protože loď se neustále nekontrolovaně stáčela přímo proti větru (a to byl konec).
Naštěstí jsem nezpanikařil, chvíli jsme laborovali s kýlem - po vysunutí cca o třetinu loď plula na jedničku.
S pevným kýlem bych měl ale smůlu...

Olinovi díky za názor na laminování lišt - měl jsem v plánu je na jaře přelaminovat, ale díky za varování, rád si ušetřím práci :)
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » sob led 13, 2018 8:34 am

Tak potrebuji dalsi radu ;) a ne posledni.
Mam plachtu a chtel bych udelat plachtu Leg-O-Mutton kterou doporucuji velikost 59 sqft
Chtel bych ji trochu zvetsit stezen bude 6m (nechce se mi trubku rezat kdyz ma 6m)
Myslel jsem ze ji zvetsim cca o 15% pak by byla vysoka 5m a v nejsirsim miste by mela 2,9m origo ma 2,53m
Nemate tuseni jestli to nebude problem jedna se asi hlavne o tu sirku ze bude hodne za lod.
Nejaky nazor?
Predem dik
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob led 13, 2018 9:48 am

Při takový výšce bude stačit jeden větší poryv a jdeš se koupat po čumáku. Já mám stěžeň 4,5m a párkrát jsem jen tak tak stihnul pustit otěž, aby vyvlála plachta. Na předek jde kachna mnohem rychleji než na bok.
Jinak by při tvém plánu mělo stačit posunout ploutev dozadu. Ale těžiště si vypočti sám.... :)
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » sob led 13, 2018 10:33 am

j těžiště vypočítám to je jasné (to bude ještě dotaz někdy jindy na detaily) mě hlavně zajímalo jestli to nebude vopičárna když to pujde daleko za lod a jak se to bude ovládat přeci jen ne to skoro pul metru. (upevnění lana atd) no to zajíždění do vody to budu muset promyslet i když se to vezme kolem a kolem ještě tu nikdo nemá: pdr das U-boot periskop bych mohl udělat ze stěžně jen jsem neměl dělat airboxy ale balastni nádrže ;)
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » ned led 14, 2018 6:58 pm

glenr píše:mě hlavně zajímalo jestli to nebude vopičárna když to pujde daleko za lod a jak se to bude ovládat přeci jen ne to skoro pul metru. (upevnění lana atd)

Já půl metru za lodí provlíkám lano vazákem a přijde mi to v pohodě - není problém tam dosáhnout. Nicméně to je jiný systém - cíp plachty s otěžovým lanem mám dole, na Leg-o-mutton budeš možná muset občas sáhnout i nahoru (když ti lano vyvlaje ven z lodi).

Tady to vypadá že tu plachtu má cca 1/2 metru za loď a chválí si to:
https://www.christinedemerchant.com/pdr-sail.html

Na druhou stranu, vůbec nemusíš dodržet proporce - a když budeš plachtu zvětšovat jenom směrem nahoru, tak se ti nejspíš ani moc nepohne těžiště => nebudeš muset přepočítávat. Na druhou stranu, ta plachta pak bude mít skoro stejnou plochu jako původní - takže jestli je cílem zvětšit plachtu, tak bez natažení dozadu to nemá moc význam.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned úno 11, 2018 7:44 pm

Trochu OT, protože to není v čechách...

Dneska se na stránkách PDR objevila tahle šílenost, která se tenhle víkend poprvé dotkla vody.
Obrázek
Kupodivu to ale nevypadá tak špatně. Na víkendovou toulačku v jednom možná i použitelný, ale ta představa nič moč...
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » ned úno 11, 2018 9:43 pm

mě se obrazek nezobrazuje
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned úno 11, 2018 10:55 pm

V chromu se mi zobrazuje normálně a v druhým prohlížeči to blbne. Tak to skusím trochu jinak:
Obrázek
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 13

Příspěvekod Voda » pon úno 12, 2018 12:12 am

Opera 50.0 ani Explorer 11.0 v OS W 8.1 nezobrazili
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pon úno 12, 2018 5:55 am

olin píše:V chromu se mi zobrazuje normálně a v druhým prohlížeči to blbne. Tak to skusím trochu jinak:
Obrázek
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » úte úno 13, 2018 9:24 am

by mě zajímalo k čemu to je ? Se tam nic nevejde a stěžeň bude ještě díky tomu mnohem delší.
Ale z jineho soudku: Dno lodi nemohu se rozhodnout jestli udělat dno z 6mm či 9mm , Jestli ho nalaminovat či jen laminovat hrany? Rád bych znal názor.
Jinak jí vážím cca 100kg a rodina bude chtít určitě lod prubnout taky (ta váží zatím dohromady to co ja :)). Airboxy budou vepředu a vzadu. A myslím si že lod nebude nikdy dele než dva dny na vodě.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » úte úno 13, 2018 2:20 pm

Pokud budeš dělat airboxy vpředu a vzadu, tak bude lepší 9mm a bude stačit přepáskovat hrany. Pokud i přesto budeš pro 6mm, tak určitě olaminovat celé dno. Já osobně mám boční airboxy, 9mm a ještě olaminováno zbytkama, co dům dal. Váhově jsme na tom podobně, ale já raději vše řádně předimenzuju, protože moje zacházení není zrovna jemné. Kolikrát mám i tak strach, když s tím vlítnu někam na kameny.

Jinak to na těch fotkách je dobrý třeba na víkendový sólo toulky třeba po kanadských jezerech, aby se měl člověk kde trochu zahřát a tu jednu noc přespat. Tam maj místo kokpitu polokajutku, která chrání proti studenýmu větru kolikrát i plachetnice do 5m. U nás by to ale nemělo význam. Tak možná v tuhle roční dobu, ale to my čecháčci si raději počkáme, až se oteplí.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát úno 16, 2018 3:46 pm

Trochu inspirace z Dubaje:
Obrázek
Obrázek

V jednoduchosti je krása!

Zpět na