Moje stavba Plachetnice Sprint ST-600

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Viktor_V
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Viktor_V » stř pro 04, 2013 9:04 pm

Ahoj,
v těchto dnech kupuju Sprint ST600 z roku cca 1987. Plul jste s ní někdo na moři? Rozestavěná zde vypadá moc pěkně. Já se pro stavbu nerozhodl, protože mám za sebou stavbu karavely a radši budu jen plout.
Kelnasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Kelnasek » čtv pro 05, 2013 11:01 pm

Ahoj Viktore.
Na moři jsem se na sprintu naplavil ani to do budoucna nějak neplánuji.
Ještě nemám dost zkušeností s plavbou na moři.
Ale jestli koupíš Sprinta tak uvítám nějaké foto jak se podařilo stavět někomu jinému.

Jinak jsem zahájil zimní práce. :thmbup:

Obrázek

Je to trochu pracnější než jsem čekal ale těší mě to.A je to originál.Jeden kus už mám obroušeny nachystaný na ofrézování roviny.
Na některých musím ještě dovařit nějaké jamky co vznikli při odlévání nejsem slevač :? .A tak až poslední kus se podařilo odlít dle mých představ.
To se doladí. ;)
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa » pát pro 06, 2013 6:29 am

Ahoj Viktore já jsem také se Sprintem na moři nebyl, počítám časem, ale pokut mám informace tak Děčíňácí s ní jezdili do Chorvatska i Korsiku. Záleží také kolik máš olova v kýlu, má vážit 240kg. Jinak kýl stejnej jako má Pik na Micru, takže dost podobné vlastnosti.
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » pát pro 06, 2013 9:36 am

Jo, taky myslím že sou ty lodě dost podobný (micro 18 a tahle) Já s micrem procoural křížem krážem chorvatsko a když sme si zvykli, tak sme vyrazily do ,,větších" moří. Byli sme na korzice a sardinii, vyplouvali sme z piombina nebo okolí, na fr. riviéře a na baltu. Sou tady nějaký reportáže i videa z těchhle plaveb.
Kýl aby nemlátil ve vlnách vždycky šprajcnu dřevěným klínem, (mezi kýlkastl a kýl v místech, kde je kýlkastl zpevněnej přepážkou, aby se neprolomil) A ještě musíš pozorně sledovat předpovědi počasí, potom je to už hračka
Viktor_V
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Sprint 600

Příspěvekod Viktor_V » sob pro 07, 2013 8:23 am

No, uvidíme, pán se s prodejem po 4 měsících ještě nerozhodl, tak začínám myslet i na stavbu. Sprint se mi vyloženě líbí, ale scháním i nějakou modernější loď, bohužel mi nevyhovuje koncepce od Maderskeho, tak pořád výtězí sprint. Daj se vůbec nějak koupit plány? Kolik hodin stavby odhadujete. U mě tedy zatím vítězí Balt, není tam takové vedro a fouká.
provizorni
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod provizorni » sob pro 07, 2013 9:42 am

Pokud hledáš alternativu.. a modernější.. já bych ti doporučil Didi Mini.. 6,5 m délka.. moderní design, plachetnice do třídy Class Mini ale i na normální to plutí... Myslím, že v té velikostni nenajdeš nic víc sexy.. navíc v ČR se už staví asi 2 z překližky, tak určo najdeš i informace ohledně postupů a různé rady! ;)

http://www.dixdesign.com/didimini.htm
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » sob pro 07, 2013 1:56 pm

Sexy je, o tom žádná, ale je to už tak trochu něco jiného. První čeho sem si všiml je šířka, nemůžeš ji vozit na vleku v normální poloze, bo je přes limit. Z toho plyne další problém, na spuštění do vody asi jedině jeřáb. Cenově se dostaneš asi taky tak trochu jinam. Pokud z toho teda neuděláš nějakýho ošizenýho mrzáčka. Záleží co od té lodi chceš, podle mýho názoru je tohle loď z jiné kategorie, přestože je skoro stejně velká
provizorni
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod provizorni » sob pro 07, 2013 2:25 pm

Přiznávám, šířka 3 m je problém... a vyřeší ho jedině upravený vlek a asi i jeřábování v maríně. Ale co mám informace, tak do 400 tis. se s náklady na stavbu můžeš vejít... pak už jedině mohu doporučit i550, taky se u nás už staví, je jen 5,5 m dlouhá a šířka je do 2,5 metru....

http://www.i550sportboat.com/
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa » sob pro 07, 2013 5:50 pm

Plány na Sprint p.Štěpánek ten ji kreslil, kontakt bude na SPS Praha já ho nemám. Kolik hodin na stavbu se neodvážím odhadnout.
Viktor_V
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Viktor_V » sob pro 07, 2013 9:15 pm

Ty moderní lodě jsou ryzí speciály. Já potřebuju turistickou loď, která rozumně váží a má slušný prostor (185cm, 105kg) a taky na tom budu vozit své syny.

Jinak pozor na materiály. Dohánět laminátem překližku lze jen omezeně, protože mají jinou pružnost, jeden z nich rupne dřív. 8mm je určitě dost na 6m loď, laminát tam je jen kvůli povrchové úpravě-vodotěsnosti.
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » ned pro 08, 2013 8:41 am

Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Josef » ned pro 08, 2013 9:01 pm

Hodně mi to připomíná Štíra s badenplatem.
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod kanic » pon pro 09, 2013 6:34 pm

Neznám. Má dobré obtékání na zádi-výtlakovou rezervu, uzavřenou překližku-i levnou.
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Josef » pon pro 09, 2013 6:45 pm

Jestli neznáš Štíra tak koukni třeba sem. Tady je jeden vymazlenej.

modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=961

A tady originál

http://sport-eli.webnode.cz/lode-k-zapu ... ukazu-vmp/
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » pon pro 09, 2013 6:47 pm

Ahoj Kelnasku, ale kolek za 500,- asi není na každém orazítkovaném výkrese, že ne? ;)
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod kanic » pon pro 09, 2013 7:19 pm

Dík, Josefe. Podoba je. Těch 0,6m je badenplato. A jak píšou, má vliv na plavební vlastnosti. Verzi bez něj nedoporučují.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon pro 09, 2013 8:16 pm

Stavět? Hartley 18 nebo 21 ;)
Viktor_V
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Viktor_V » úte pro 10, 2013 6:25 pm

Stando, jak to vidíš po téměř 20 letech zkušeností se sprintem. Mě připadá nadčasový, výška v kajutě 125 cm není extra, ale když sem do ní sednul, kromě tunelu mi připadala stejně prostorná jako třeba MITON23. Jak lehkou se ti jí podařilo udělat?
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa » stř pro 11, 2013 6:37 am

Pokusím se odpovědět. S lodí spokojenost samozřejmě s ohledem na délku (stojná výška v lodi tak od 8m). Uspořádání podle plánů vyhovuje nic jsem neměnil. Dříve jsme pluli ve čtyřech s dětma. Skříň spouštěcího kýlu samozřejmě trošku překáží ale výhody převažují, při vytažení ponor asi 25cm a při spuštění vlastnosti kýlové lodi. Transport na dvounápravovém vleku, loď sedí skoro na nápravě, perfektní. Váhu neznám přesně asi 800 - 900kg na prvním jednonápravovém vleku měla 1150kg. Zkušenosti z Orliku (tam kotvim) a Lipna. Na co dát pozor to je skříň kýlu!!! Já jsem musel letošní sezonu vypustit, protože při přípravě jsem zjistil že sříň je prasklá a po vyřezání z lodě jsem našel vyhnilé časti. Dělám novou. Pro ostatní vlastníky Sprintu začne to hnít od šroubů upevnění vodicích lišt v kýlové skříni. Jinak za celou dobu žádné problémy.
Viktor_V
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Viktor_V » stř pro 11, 2013 12:32 pm

Stando, nestala se ti nějaká mimořádná událost jako třeba položení na bok při vytažení kýlu, jako se to stalo Lady Jane? Tu nemohli napřímit, tak ji dotlačili ke břehu, osápali bok a otočili zpět. Přidej fotku tvé lodi. Proč si vyměnil přívěs?
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa » stř pro 11, 2013 6:30 pm

Na vysunutej kýl musíš dát pozor to je jasný. Já stavím plachty po spuštění a zajištění kýlu a ke břehu se stejně přibližuješ a odplouváš na motor. Lod je i při vytaženém kýlu bez plachet dostatečně dostatečně stabilní na přistávací manévry. Jinak když jsme jí potřebovali položit u pláže na bok, výměna žárovky, musí se za topenantu pořádně zabrat. Foto časem.
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa » stř pro 11, 2013 6:37 pm

Ještě jsi se ptal na vlek. Jednonápavovej vlek na lod 6m není kvůli torzním kmitů moc dobrej, musíš hodně pomalu tak max. 60km/hod. U dvounápravového bez problénu kolik máš odvahy.
Viktor_V
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Viktor_V » stř pro 11, 2013 8:58 pm

Tak se mi přeci jen povedlo tu loď koupit, což sem rád. Bude k tomu i jednoosý přívěs. Pokud bych měl jet třeba do Stralsundu 60 km)h, tak to bych asi nerad.
Obrázek
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Josef » čtv pro 12, 2013 1:38 am

Tak ti Viktore gratuluji ke koupi pěkné lodičky. :good: S tím přívěsem to nebude tak horký. Jednoosý vlek je v pohodě. To, že se někomu tady za jízdy vlnil není normální stav, ale něco bylo špatně. Navíc s jednoosým vlekem je mnohem snažší manipulace při otáčení a zatáčení a to hlavně, když s ním manipuluješ ručně. U dvouosýho vleku musíš při ručním otáčení zatlačit oj skoro až na zem, aby se odlehčila zadní náprava ( nejlépe úplně zvedla) a potom jseš schopnej s vlekem za oj zatočit. Jinak s ním ani nehneš. Chce to většinou víc lidí. Je to docela vopruz. Lodička je lehounká a při délce 6m správně vyváženou a uvázanou nevidím mejmenší problém proč by si s ní nemohl jet alespoň 80km/h.
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa » čtv pro 12, 2013 6:03 am

Gratulace ke koupi a s tím vlekem samozřejmě záleží za čím to tahneš. Hlavně si to vyzkoušej a dej pozor. Samozřejmě se dá třeba 80km ale pak se to umí rozkejvat a pak je ti horko. To, že to dobře vyvážíš a uvážeš je jasný. Ber to jako upozornění třeba to budeš mít dobrý.

Zpět na