Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod PodPetr » pát lis 10, 2023 1:03 pm

Chci se zeptat zkušených, jestli je s lodí se slabým motorem je vůbec možná plavba proti proudu Labe. na trase Hamburk - Praha, nebo ještě lépe Štětín - Praha. Druhá alternativa je drahá přeprava po souši.

Zatím je to takové coby - kdyby. Nicméně by se mělo jednat o 12m plachetnici s demontovaným kýlem, šíře 3,5m. Váha bez kýlu cca 5 tun. Motor 40 koní.

Je to pro mě taková úvodní informace, jestli by celkový projekt dával smysl nebo ne. Díky
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pát lis 10, 2023 1:34 pm

Podle mne nemáš šanci, pokud tě někdo veliký nevezme do vleku.
Kamarád před osmi lety vezl 10m dlouhou a 3m širokou ocelovou motorovou loď s motorem 109 koní. V Magdeburku měl co dělat, aby vyjel, a pod mostem v Drážďanech jsme to taky sotva protáhli. A to bylo málo vody.
Tady je popis kusu plavby z Torgau do Nelahozevsi http://www.miroslavjaros.cz/20151027-Labe-proti-proudu/
david
moderátor
Příspěvky: 5880
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod david » pát lis 10, 2023 6:44 pm

Pokud to umí jet trvale 12 a chvíli aspoň 13, tak se to dá. Akorát že baba s kočárkem na břehu je rychlejší. Velkej kus rychlého Labe se dá objet Seitenkanalem a Havolou. Je to delší, ale v klidu. Ze Štětína do Mgd to je v pohodě.
Uživatelský avatar
barti
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 27
Registrován: ned říj 04, 2015 2:00 am
Reputace: 1

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod barti » úte pro 12, 2023 8:36 pm

Taky bych se pridal s dotazem. Mam nekdy v budoucnu chut jet z Usti nad Labem do Hamburku a resim jestli bych todal proti proudu, nebo je to spis na transport autem. Lod je plachetnice s plotvovym kylem, 8m delka, 3 sirka, vaha tak 3,3t, motor 4 takt, privesny, 15HP. Diky
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1113
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod RACEK » pát pro 15, 2023 8:43 am

Největší proud je v Magdeburku. Tam může být i 10 km/h. Takže když jedeš na klidné vodě 11 km/h a víc tak to projedeš. Změř si to na GPS kolik jedeš na maximum.
Cesta nahoru trvá tedy o něco déle než dolu.
Ponor je závislý na suchu, ale pod 60 cm tam snad není ani v létě. Ploutev zatáhneš, ale musíš i s funkčním kormidlem být na malém ponoru.
Uživatelský avatar
barti
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 27
Registrován: ned říj 04, 2015 2:00 am
Reputace: 1

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod barti » sob pro 16, 2023 11:25 am

Díky za příspěvek. Rychlost změřím, ale myslím ze jsem někde kolem těch 10-12km/h. Co Děčín a Ústí mezi Benešákem a železničním mostem?
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod Husky » stř pro 20, 2023 6:42 pm

S patnáctkou motorem na 3 tunové lodi pojedeš proti proudu Labe rychlostí připojení k tomuto portálu. To znamená, že budeš sice pomalu, ale stále couvat směr Hamburg :crazy:
Uživatelský avatar
barti
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 27
Registrován: ned říj 04, 2015 2:00 am
Reputace: 1

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod barti » čtv led 11, 2024 8:58 am

Jojo, čekal jsem nějakou takovou odpověď. I když si myslím, že asi plachetnice bude mít jiný odpor trupu než motorák. Nicméně, i kdyby t jelo 1km/h proti proudu, tak to bych se vrátil asi šedivý :-). Ještě jeden dotaz, nevíte kde se na fóru tady řešil informace ohledně plavby směrem ideálně Ústí nad Labem - Hamburk? Jde mi o mapy, info ke komorám (pokud budou nějaké), kde kotvit, či přístavy, poplatky apod. Děkuji předem.
david
moderátor
Příspěvky: 5880
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod david » čtv led 11, 2024 10:39 am

Mapy jsou tady: https://via.bund.de/wsv/elwis/map/
Info o vodních stavech a spousta dalšího na elwis.de
Komora je v Německu jen jedna před Hamburkem.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1113
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod RACEK » čtv led 11, 2024 2:23 pm

Cestou najdeš pár míst na kotvení, ale musíš mít dobrou kotvu, protože tam je trochu proud. A stát musíš hodně bokem, aby tě nesmetl v noci parník.
Nejlepší je stát v malých klubech a přístavech. Když je na mole cedule, řídíš se pokyny, kde vzít klíče a jak zaplatit. Nebo se jdeš zeptat do klubu a zaplatíš správci. Klíče při odjezdu vložíš většinou do nějaké schránky.
Poplatky jsou symbolické, pár euro.
david
moderátor
Příspěvky: 5880
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod david » čtv led 11, 2024 4:41 pm

Poplatky se dost liší, od 1 do 3€ za metr lodě bylo před pár lety.
Tady jsou sportovní přístavy: https://www.yachtweb.de/hafenliste/hafe ... -e-V-.html
PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod PodPetr » ned led 14, 2024 10:28 am

Co si myslíte o možnosti provizorně přidělat na záď benzíňák (20 koní). Nebo dva :D Aby člověk lépe překonal úseky s velkým proudem.
V lodi bude s největší pravděpodobností nějaký 40 let starý motor, tudíž existuje i možnost, že to někde po cestě klekne. Pak se bude ten přívěšák hodně hodit.

Lodě, které vybírám mají šířku bez pár cm 4 metry. Tudíž počítám, že bude dost zásadní rozdíl ceny dopravy z Brandýsa nad Labem. Což je asi 20 km. Nebo ze Štětína, což je něco málo přez 500 km.
V obou případech ke mě na zahradu :D
Uživatelský avatar
hrad66
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: čtv zář 02, 2010 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Olomouc

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod hrad66 » pon led 22, 2024 12:50 pm

AHOY, ten přívěšák je dobré řešení. Já tak plul před kovidem ze Štětína přes Berlín, Magdeburk až do Týnce nad Labem. Mám ploutvokýl plachetnici se zabudovaným dieslovým dvojválcem 10koníků a na badenplato jsem přidělal 20-ti koňový dvoutakt. Bez něj se úžina v Magdeburku nedala proplout, s dieslem jsem stál v proudu na místě. Teprve když jsem přidal benzínák tak jsem to proplul. Pak už jsem si s ním pomohl jen pod mostem v Drážďanech a v Ústí nad Labem. Ale ten rok bylo málo vody a musel jsem přesně kopírovat proudnici řeky. Místama jsem měl pod kýlem 10-20 cm. Předminulý rok jsem plul po proudu až do Hamburku a to bylo lepší ;) Tak ať ti to vyjde a hlavně tu stopu vody pod kýlem.
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv led 25, 2024 11:00 am

Ahoj, já mám podobnou zkušenost s přídavným přívěšákem. Kdysi jsem převážel plachetnici pro půjčovnu na Orlík. Bylo to v květnu a vody ve Vltavě bylo až dost. Potkal jsem tam maníka, co měl na klasickém pantografu, pomocí zámečnických svěrek, přichycenou fošnu a na jejích koncích dva přívěšáky. Zatím co jsem se probíjel proti proudu a hledal ideální stopu, abych se alespoň trochu pohnul vpřed, on profrčel kolem mě a celkem v pohodě. :-)
Jirka
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 294
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod Danar » pon led 29, 2024 3:25 pm

Ahoj, super vlákno, právě se mi moc hodí :)
Vloni jsem pořídil malou otevřenou 3,6m/1,5m plachetničku Atlanta Kolibri a hned se mi v hlavě začaly rodit různě hloupé nápady. Jeden z nich je projet pár řek, jako třeba vyrazit po Vltavě a Labi dál a dál, třeba až do Štětína.
Jak to tady čtu, tak si říkám, jak moc je tahle trasa na malé otevřené loďce s motorem hloupý nápad? Samozřejmě jen po proudu, opačně si nedělám iluze ;)
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1113
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Plavba proti proudu Labe, Hamburk - Praha

Příspěvekod RACEK » pon led 29, 2024 5:08 pm

Mě to přijde jako dobrý nápad. Němci tuto trasu jezdí i na veslicích. Nejsou to veslice závodní, ale takové širší většinou dřevěné.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host