Zvisle laminatovanie

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: vilma, Pepa, david

marec3
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Zvisle laminatovanie

Příspěvekod marec3 » pon dub 10, 2017 1:59 pm

Dobry den, chcel by som Vas poziadat o radu, na clne potrebujem prelaminovat zadnu cast, ale pri zvislom laminovani zivica steka dolu, cln ma 4m a asi 150kg a neviem ako by som ho postavil na spic aby to bolo vodorovne... ako riesite takyto problem? vopred dakujem za odpoved
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8

Re: Zvisle laminatovanie

Příspěvekod geus » pon dub 10, 2017 2:10 pm

Protoze sis do blbe namichal nebo natahl jinak nic nestejka. Nebo postav ke stromu a laminuj na lezato
marekparek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod marekparek » pon dub 10, 2017 2:12 pm

jestli stéká, tak je jí tam asi příliš. Pryskyřice by mělo být co nejmíň, protože hlavní pevnost laminátu dodává tkanina. Samozřejmě bez pryskyřice by to nefungovalo, takže ideálně by měla být tkanina dokonale prosycená pryskyřicí a bez bublin, ale nemělo by jí tam být víc, protože jakákoliv pryskyřice navíc jenom zvyšuje hmotnost. Je x způsobů, jak se takovýmu stavu přiblížit, ale co se týká domácího laminování nějakýho pidikousku, tak asi nejlepší bude štětec a hodně trpělivosti. Pryskyřici nanášet postupně a štětcem vmačkávat do tkaniny a zároveň jím vytlačovat bublinky.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pon dub 10, 2017 3:36 pm

Po zalaminování to místo celé překryj mikrotenovou folií, pořádně uhlaď, ev. přelep okraje páskou, přebytečnou pryskyřici odstraň než ztuhne, ať nemusíš moc brousit.....
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod olin » pon dub 10, 2017 4:49 pm

geronimo píše:Po zalaminování to místo celé překryj mikrotenovou folií, pořádně uhlaď, ev. přelep okraje páskou, přebytečnou pryskyřici odstraň než ztuhne, ať nemusíš moc brousit.....

Mikroten neee, ten jde blbě dolů! Nejlepší je igelit na foliáky, nebo nějakej silnější (hlaně ne ten s tkaninou :) , ten by zanechal vzorek). Igelitová folie jde po vytvrdnutí krásně dolů a zanechá pěkně hladkou vrstvu, která se už kolikrát nemusí ani tmelit. Mikroten se krabatí a trhá. Igelit je dobrej i na ostřejší hrany, protože pnutím tkaniny se vytvoří vakuum, který nedovolí odfouknutí tkaniny od hrany a krásně ji zafixuje na místě.
Člun by jsem při týhle váze pouze obrátil vzhůru nohama, protože pak je zrcadlo pod lepším úhlem na to laminování.
Termit
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Termit » pon dub 10, 2017 7:56 pm

olin píše:Mikroten neee, ten jde blbě dolů! Nejlepší je igelit na foliáky, nebo nějakej silnější (hlaně ne ten s tkaninou :) , ten by zanechal vzorek). Igelitová folie jde po vytvrdnutí krásně dolů a zanechá pěkně hladkou vrstvu, která se už kolikrát nemusí ani tmelit. Mikroten se krabatí a trhá. Igelit je dobrej i na ostřejší hrany, protože pnutím tkaniny se vytvoří vakuum, který nedovolí odfouknutí tkaniny od hrany a krásně ji zafixuje na místě.

Já zase bez problémů používám hlazený šusťák. Postup je následující: šusťák si nastříháš s přesahem tak 5-10cm. Pryskyřici nánášet a roztírat štětcem, prosycovat opatrným proťukáváním. Jak už psali výše, praskyřice co nejméně, ale musí dojít k úplnému prosycení tkaniny. Přikreješ šusťákem hladkou stranou dolů, vytlačíš všechny bubliny pod ním tahánám za okraje, nevadí pokud bude přebytečná praskyřice prosakovat skrz, naopak. Nakonec přetřeš ještě odshora, aby se póry utěsnily. Po zatvrdnutí bez problémů sloupneš. Povrch je mírně vroubkovaný podle tkaniny, ale to se přebrousí velmi snadno, zároveň to dorovnáš pro natěr barvou.. Nakonec nabarvíš a není ani poznat že jsi to opravoval.
david
moderátor
Reputace: 70

Příspěvekod david » pon dub 10, 2017 9:05 pm

olin píše: Igelit je dobrej i na ostřejší hrany, protože pnutím tkaniny se vytvoří vakuum, který nedovolí odfouknutí tkaniny od hrany a krásně ji zafixuje na místě.

omyl!!! pozor!! igelit je PVC a to se styrenem měkne a zvlní se. Překrýt fólii z PE - pytlík/taška ze sámošky. Lze taky přimíchat trochu bílejch sazí. Jinak jak psal marekparek - ubrat pryskyřice
Finn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Finn » pon dub 10, 2017 11:14 pm

Štětec ne, válečkovat, válečkovat, válečkovat. Potom strukturu přetmelit minimem tmelu. Folie PE je na zrcadlo ideální, zvlášť když se folie přimáčkne rovnou plotnou, pokud je teda zrcadlo rovné. Pak není třeba tmelit. Zrovna minulý víkend jsem taky laminoval - válečkoval i kus spodku trupu.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » úte dub 11, 2017 5:45 am

Ino asi taky jde o to, zda se laminuje epoxidem, nebo pilyesterem. S epoxidem mi igelit nijak nereagoval a šel po vytvrdnutí krásně dolů, ale miktoten mi nešel strhnout jinak než lamelákem. S polyesterem nemám žádnou zkušenost.
david
moderátor

Příspěvekod david » úte dub 11, 2017 7:20 am

Oline, taky jde o to, že polyesterové lodě, jiné nejsou, laminovat epoxou je kokotina
Finn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Finn » úte dub 11, 2017 7:34 am

Davide, tak to já dělám jen kokotiny.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte dub 11, 2017 7:57 am

Obrázek
já hodně na vytlačení pryskyřice používám tenhle váleček. S ním se tkanina dokonale prosytí i při malém množství pryskyřice.
Finn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Finn » úte dub 11, 2017 9:25 am

Maxíku, já taky a na nanášení epoxidu tenhle: https://www.drogerie-ppv.cz/valecek-vel ... kup601.php
marec3
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod marec3 » úte dub 11, 2017 11:19 am

Páni dakujem za odpovede, asi som tam daval vela zivice, skusim znova, aj s foliou.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » úte dub 11, 2017 12:03 pm

david píše:Oline, taky jde o to, že polyesterové lodě, jiné nejsou, laminovat epoxou je kokotina

Právě, že se nikdo nezmínil, zda je to obyč. laminátová slupka, nebo nějakej olaminovanej dřevěnej trup. Taky by byla kokotina laminovat dřevěný, nebo překližkový zrcadlo polyesterem....
Já to psal pouze podle vlastích zkušeností, což se mi u polyesteru nedostává. Vlastně kdysi jsem opravoval polyesterovou pramici, ale taky epoxidem a drželo to dobře. S polyesterovou pryskyřicí jsem ale nikdy nedělal, tak tam nevím. Už ji ale mám koupenou a budu opravovat dvě díry v trupu Tritona, tak uvidíme.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte dub 11, 2017 2:49 pm

Laminoval jsem dost dřevěných lodí polyesterem bez jakýchkoly problémů.....
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » úte dub 11, 2017 3:36 pm

maxik1958 píše:Laminoval jsem dost dřevěných lodí polyesterem bez jakýchkoly problémů.....

Tak to se omlouvám a beru zpět, co jsem napsal. Psal jsem to, co mi bylo řečeno zde na fóru a to že polyester se do dřeva tak nevsákne, jako epoxid a tím pádem se s ním tak dobře nespojí. Další věc, která někde zde byla napsána, tak je, že epoxid na polyester klidně, obráceně nikoliv.
Takže v tom začínám mít slušnej hokej. Jeden tu říká že je něco nesmysl a nedělat to tak v žádným případě a druhej říká že to je bez problémů.
Jinak sám bych taky potřeboval radu. Jak opravit díry v trupu, které jsou do podkovy o průměru cca 10 cm (asi prokoplé). Mám vnitřek vylomit úplně a vylaminovat nanovo a nebo přez to jen hodit plátno. Jedná se o uzavřený a vypěněný trup (Artis Triton).
Já uvažuju tu proraženou část vylomit úplně, díru vypurovat (původní výplň je v těch místech nějak ko) a po zatvrdnutí vyříznout cca 0,5 cm pod úroveň laminátu a tak 2-3 cm okolo děr. Tento prostor bych pak vyplnil novým laminátem a přez to celý bych zvenčí dal ještě vrstvu nějaký stošedesátky. Přelaminovat to pouze zvrchu se mi moc nechce, aby nebyl trup v místě opravy vystouplej. Problém je že se na toto místo nedostanu z vnitřní strany, protože trup je uzavřen, jako serfový prkno.
Potřeboval bych vědět, nějakej ověřenej postup opravy co je při takovémto poškození nejlepší. Další věc je, jak reaguje polyester s pěnovou výplní, popř. co použít jako podklad.
david
moderátor

Příspěvekod david » úte dub 11, 2017 9:32 pm

maxik1958 píše:Laminoval jsem dost dřevěných lodí polyesterem bez jakýchkoly problémů.....

Jo, taky už mi nebaví tu po 156 opakovat, že polyester na překližku klidně a epoxy na polyester nikdy. :hmm:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 64

Příspěvekod Denis » úte dub 11, 2017 10:52 pm

Polyester na prekližku klidne, akurát to tak nedrží, ale večšinou to drží dostatočne, tak sa to tak robí. Ale ak by si mal robiť sendvič, kde preglejka je jadro, tak polyester nie je dobré riešenie. A naopak, epoxid aj na starom polyestere drží pomerne dobre, závisí od druhu epoxidu, niečo drží fest, niečo slabšie. A hlavne oblúbenosť polyesterovej živice vyplýva z jej ceny, ktorá je nižšia ako cena epoxidov.
Ak živica pri zvislom laminovaní vyteká, tak to môže byť aj tým akú máš živicu. Mne na zvislých plochách stekal epoxid od Havla - LH 160. Tiež by to mohlo byť druhom sklenej tkaniny, napr. ak je príliš riedka, alebo príliš hrubá- ťažká, teda dal si jednu vrstvu 600 g.
marec3
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod marec3 » stř dub 12, 2017 11:32 am

Je to laminat bez preglejky, bol to motorovy cln a bol tam hlinikovy plech ako zrkadlo pod nim nejake lepidlo a tmel ktory sa oduval a asi 127 dier od krutiek a cojaviemcoho, a preto to chcem cele natiahnut.
Este jedna otazocka, je pouzitelny tento tmel na drobne praskliny https://dofal.sk/32-body-soft-211-polye ... -zlty.html ?
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod Lachtan » stř dub 12, 2017 12:53 pm

Tmel na karoserie jsem také používal a dobré. Na malé otvory není důležitý průvěs - sagging. Je to dosti tvrdé, proto včas zahladit, jinak se ubrousíte.
Přeji hodně trpělivosti při nanášení po malých dávkách - rychle to tvrdne. Jak zamezit pryskyřici, aby nepříjemně nestékala a nekapala?
Pod pracovní místo na laminát přilepit obyčejné noviny. Mnoho zdaru!
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod shooter » stř dub 12, 2017 3:46 pm

maxik1958 píše:Obrázek
já hodně na vytlačení pryskyřice používám tenhle váleček. S ním se tkanina dokonale prosytí i při malém množství pryskyřice.

Mám taky, ale osvědčil se mi obyčejnej heft na váleček a na něj navlíct podložky vekoplošný a klasický vedle sebe.Zajistím matkama a přijde mi že se to vymyčká z toho ješťe líp
Šutrák
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » stř dub 12, 2017 8:28 pm

shooter píše:
maxik1958 píše:Obrázek

Mám taky, ale osvědčil se mi obyčejnej heft na váleček a na něj navlíct podložky vekoplošný a klasický vedle sebe.Zajistím matkama a přijde mi že se to vymyčká z toho ješťe líp
Šutrák

Stojí to pár korun, kdo by se s tím vyráběl... :) :)
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod packa » sob dub 15, 2017 12:28 pm

když toho tam nenapatlaš kybl tak nic ti stejkat nebude-tkanina musí byt jen prosycena-ne plavat-2vrstvy a filcovy valecek dneska rano
IMG_20170415_105339.jpg
marec3
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod marec3 » pon dub 17, 2017 9:34 am

packa píše:když toho tam nenapatlaš kybl tak nic ti stejkat nebude-tkanina musí byt jen prosycena-ne plavat-2vrstvy a filcovy valecek dneska ranoIMG_20170415_105339.jpg

Tie dve vrstvy davas v jednom kroku, alebo pockas kym vyschne jedna a potom druhu?

Zpět na