Zvisle laminatovanie

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Re: Zvisle laminatovanie

Příspěvekod packa » pon dub 17, 2017 10:48 am

pokud tam nemas bubliny a odstate místa jako treba rohy a pod.tak hned druhou vrstvu,pokud jo ,nechaš vytvrdnout,obrousit,opravit,vytvrdnout prebrousit po cele ploše aby se strhnul styren a jedeš dal.ten kovovy valecek je dobra vec ale na rohož nebo silnejší platno (vic vrstev) na 1-2 vrstvy pouzivam valecek s kratkym chlupem-ale je to o tom co každemu vyhovuje víc
ja pouzivam 280g/m od Havla
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pon dub 17, 2017 5:27 pm

Packa má pravdu, ve všech bodech :) Já to dělám tak, že si nanesu pryskyřici na podklad, pak si natáhnu obě (tři) vrstvy a nakonec je prosytím zvrchu, je to daleko čistší práce. Když jsem laminoval canoi, tak jsem si na suchou loď našpendlil dvě vrstvy tkaniny a prosytil to celé najednou. Počkal jsem s tím na zimu, kdy polyester nemohl chytit tvrdnoucí reakci. Za dvě hodiny jsem měl hotovou celou loď. Dal jsem pod ní přímotop a všechno krásně vytvrdlo......
pan.fotograf
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 1

Příspěvekod pan.fotograf » čtv srp 31, 2017 9:45 pm

Zdravím, tématicky mi přišlo nejbližší rozšířit dotaz tady. Koupil jsem svou 1.loď, starší. Musel jsem vyřezat rozpadlé lavičky v kokpitu a batysty, dal latě a překližku nové - a laminoval poprvé v životě. Tkanina 350g, PES lamino. Natřel podklad, přiložil tkaninu, prosytil štětcem... Plocha horní na sezení vpohodě, ale co jsem potřeboval přetáhnout přes boky a na zrcadlo, ohnout, tak stále se zvedaly otřepy. Ani přesah cca 10cm nestačil. Nešly chytit stříb.páskou (vyklouzly), ani nástřel skobami hřebíkovačkou (rozbila se vazba, vymotaly osnovní vlákna)... Po zaschnutí jsem tedy musel řezat, tmelit, atd. 1) Bylo moc hrubé plátno ? 2) Jak plátno fixujete, aby nesjíždělo ? Díky za tipy
david
moderátor
Reputace: 120

Příspěvekod david » pát zář 01, 2017 7:58 am

Ostré hrany, malej rádius. To je obvyklá příčina. Nefixuju ničím, někdy pomůže posunout vazbu tak, aby nešla na hranu kolmo
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » pát zář 01, 2017 10:29 am

350 je na to silna-ja laminoval hrany strechy 80-2vrstvy-nekdo tady doporucoval dat přes to pás igelitu ale to mi moc nefungovalo-taky jakou mel ten material vazbu -nektera jde blbe ohout i slaba-koukni se na stranky http://www.havel-composites.com/
muj postup:hrany pásem slabé,plocha silnšjší a znova hrany pasem slabé .....idealne aby to bylo pořád do ,,mokra,,-nevim jestli to delam spravne ale me se to osvčdčilo -jo a drevo nejdriv natrřu řídkou pryskyřicí
pan.fotograf
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pan.fotograf » pát zář 01, 2017 1:20 pm

Děkuji všem za tipy.
To David: posun úhlu osnovy natočení zkusím, měl jsem to nakolmo.
To Packa: ty pásky na hraně určitě fungují! už jsem to několikrát viděl, ale na hranách dovnitř 90st., já potřebuji 270st ven. Zkusím Havla, i sousedovi co kotví vedle by se to hodilo, koupil jsem jen narychlo opravnou sadu v barvách-lakách.
To Pavel: Roving je asi taky OK, ale já opravuji 2 sedačky 25x70cm, tak mi asi tak málo neprodají.
david
moderátor

Příspěvekod david » pát zář 01, 2017 4:26 pm

Roving jsou jednotlivá netkaná vlákna. To teda nee. Dej slabší tkaninu.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » pát zář 01, 2017 6:54 pm

prave že venkovni hranu-presah strechy tl 8mm-ta tkanina na ploše ti ty presahy pasky pripdrží aby se ti to nezvedalo-přesah pasky přes hranu jsem mel tak 10cm
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 58

Příspěvekod Zdenda12345 » pát zář 01, 2017 9:00 pm

Zkusim zjistit u bratrance. Laminoval mi schodiště do bazénu. Říkal, že na hrany dá nějaký PA (péáčko), aby to na nich drželo. Laminuje profesionálně.
pan.fotograf
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pan.fotograf » pát zář 01, 2017 11:02 pm

Chlapi, díky za ochotu. Ale já nejedu na výstavu se superjachtou high glossy coat. Chci přelepit pár záplat přes hranu na té své nové-staré punkové bečce. Kromě toho je laminování tak STRAŠNÁ PRÁCE - páchne to, že nadávali i jinak tolerantní sousedi. Patlámo, že to nejde z rukavic ani z bot. A svědí to ještě po 3 dnech - a to jsem měl staré hadry, přes to malířský overal, roušku, obličejový štít, pevné gumové rukavice :crazy: Vám to neva ?

Takže zkusím opravu na tu přetmelenou a přebrousenou 350g - nejdříve pásku přes hranu a pak jemnější plátno natočit. A bič a pryč o toho ! Díky
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » sob zář 02, 2017 9:50 am

Tu pásku doporučuji nejdřív nasucho přeložit a poklepat paličkou, jako když chceš přeložit papír. Jinak je lepší víc vrstev slabší tkaniny, když dáš jen nahoru, tak ta silná vespod to stejně zvedne.... :roll:
david
moderátor

Příspěvekod david » sob zář 02, 2017 8:38 pm

Taky to jde dát celý do PE pytle a vysavačem vycucnout vzduch. Přimlaskne se to, s trochou pomoci, samo.

Zpět na