Popraskaný gelcoat

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 38

Popraskaný gelcoat

Příspěvekod Petre » sob pro 02, 2017 11:27 am

Ahoj,
Freja šla do vody v půlce června. Napluli jsme dva a půl tisíce mil a vytáhli ji před pár týdny. Na přídi se po stranách objevily horizontální praskliny v gelcoatu a oloupaný antifouling (z jedné strany podstatně víc).

Napadlo mě několik příčin.
- nárazem -Jelikož jsou praskliny po obou stranách ve stejném místě, zdá se mi to nepravděpodobné.

- popruhem při vytahování z vody - taky se mi to zdá nepravděpodobné.

- oilcanning (prohýbání nedostatečně silného laminátu, jak příď proráží vodu) - Freja byla vyrobena v roce 1973. Tyto lodě byly vyrobeny poměrně kvalitně a myslím si, že se tenhle problém u nich moc nevyskytuje.

-příliš dotažené stěhy - To mě připadá jako nejpravděpodobnější možnost. Loni se mi při plavbě jeden vant na návětrné straně samovolně rozšrouboval a rozpadl. Letos jsem cele lanoví utáhl podstatně víc a během plavby několikrát dotáhl. Taky jsem přidal druhý přední stěh, který tam původně nebyl. Myslím si tedy, že příliš velký tlak mohl deformovat loď, až tvrdý gelcoat popraskal.

Neměl jsem ještě čas si to pořádně prohlédnout i zevnitř lodě. Nenajdu-li ale jiné známky poškození, nebo oslabeného trupu, asi bych jen opravil gelcoat. Kdybych našel nějaký další problém, pravděpodobně by to mohlo vyřešit několik výztuh při-laminovaných zevnitř k trupu.

Nesetkali jste se náhodou s podobným problémem, nebo nemáte představu co by to mohlo být a co s tím?
Díky

Tady je pár fotek
Přílohy
freja 1.jpg
freja 5.jpg
freja 4.jpg
freja3.jpg
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: Popraskaný gelcoat

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob pro 02, 2017 12:52 pm

Ahoj Petre, běžná příčina praskání gelcoat je jeho příliž silná vrstva méně často slabý laminát.
Ty nejistíš napínáky proti povolení třeba závlačkama?? To je velmi nebezpečné!!!!
Závětrné vanty často volně vysí, i ocel se protahuje a 16 drátkové lano také. Proto se na závodních lodích používá tyč, roodrig, která se protahuje nejmíň
Sure-Clip.jpg
Sure-Clip.jpg (11.9 KiB) Zobrazeno 1939 x

Varivant.jpg
Varivant.jpg (17.64 KiB) Zobrazeno 1939 x
Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petre » sob pro 02, 2017 1:30 pm

Ahoj Pavel-Sulc,
Napínák se mi rozpadl, protože se mi vyšroubovala vidlice se závitem z těla napínáku. Jediná věc, která tomu má zabránit je matice na závitu, která se dotáhne k tělu. Alespoň takhle to chápu já.
Myslím, že jiné typy napínáků mají zarážku na konci závitu, která jim nedovolí se vyšroubovat úplně. Ty mé to ale nemají.
Možná bych ale mohl pojistit samotný vant s vidlicí, jako je to na tom druhém obrázku.
Díky
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob pro 02, 2017 2:52 pm

Petre, nevím jaký typ napínáku máš, ale všechny typy co jsem viděl tak možnost zajištění mají.
Nejběžnější je v závitové tyči s pravým a levým závitem je dírka na závlačku. Tam se dá také použít Sure clip. Někdy tam je malý šroubek. Kontramatka je používána také, ale té bych moc nevěřil. Bez zajištění bych nevyplouval ani na rybník. Máš štěstí, že jsi nezlomil stěžeň.
V polovině ledna přijedu do Pahy a jestli chceš, tak Ti pytlík Sure clip přivazu. Já je používám bez problému.
Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petre » sob pro 02, 2017 7:37 pm

Pavel-Sulc, moje napínáky vypadají jako ten na obrázku. K zajištění má sloužit matice, která se dotáhne k tělu. Za celou dobu jejich používání se mi povolil pouze jeden, a ten jsem ztratil přes palubu.
Mají uzavřené tělo, tak by na něj Sure clip asi nešel použít. Ale děkuji.
Loď jsem koupil před třemi roky v Dánsku a tenhle typ napínáků už měla, stejně jako mnoho jiných lodí v maríně. Její předchozí majitel, který mě pomáhal s prvním vztyčením stěžně, mi ukázal že se u nich pouze dotahují matice. A samozřejmě se ještě zajistí, aby nevypadla kruhová závlačka.
Přílohy
napínák.jpg
napínák.jpg (34.82 KiB) Zobrazeno 1873 x
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob pro 02, 2017 7:47 pm

Petre tento typ napínáku znám, ale tady se moc nepoužívá. Já bych protáhl alespoň drát jednou vydlicí, dírou v těle napínáku pak druhou vydlicí a zpět. Na matice bych asi nespoléhal, tah vantů je obrovský, tlak stěžně na kýl ve vlnách může být 3 až 5 krát výtlak lodě a pokud napínák není předimenzovaný může dojít natažení a tím povolením matice.
Přes napínák bych dal plastovou trubku, která chrání šoty a plachty.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob pro 02, 2017 10:22 pm

Ahoj Petre, z fotek nevidím praskliny v gelkot, ani kde v podélném směru jsou. Nevím rozměr ani váhu lodě. Jsem v našem klubu jeřábník a máme nahoře ocelový rám který drží popruhy odsebe. Širší loď docela velkou silou u paluby mačkají v horizontálním směru. Běžný autojeřáb tento rám většinou nemá ale pak potřebuje hooodně dlouhý popruhy aby loď nesvíral.
Praskliny odhaduji jsou v místě, kde loď podpírá podstavec. Když jsou podpěry moc dlouhé tak promáčknou bez problému bok lodi. Než jeřáb přijede, sniž podpěry min o 50mm proti normální poloze s lodí. Loď musí stát na kýlu a pak je třeba rukou dotáhnout lehce podpěry. Až jeřáb odjede tak dotáhneš s citem podpěry tak, aby loď byla ve vodováze podélně i příčně. Neboj se stability loď nespadne.
Když stříkám dno VC 17 tak dám 2 silný poruhy s ráčnou přes palubu před a za kýlem dolů k podvozku a utáhnu je. Pak povolím všechny podpěry asi o 10 cm abych dno i pod podpěrama nastříkal.
Pokud máš na suchu loď se stěžněm, tak je třeba dbát na to, aby jí vítr nepovalil. To se nám tu v klubu stalo a porazila další tři lodě vedle.
IMGP0202.jpg
Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petre » sob pro 02, 2017 11:05 pm

Ahoj Pavel-Sulc, děkuji ti za informace a rady. Praskliny jsou asi ve třetině až polovině mezi předními podpěrami a přídí. Mám ji teď v Polsku a podpěry přivařovali k rámu, až když stála na kýlu jen podepřená jeřábem, tak si myslím že v tom problém nebude.
Máš asi pravdu o tom, jak se pojistit, abych kvůli uvolněné matici nepřišel o stěžeň.
Krátce po tom co se mi rozpadl napínák jsem přeplouval s Frejou přes severní moře do Anglie. Dva dny jsme křižovali proti stálému větru 25-30 uzlů a já jsem pořád nervózně sledovat jak se závětrné vanty volně třepou, a každou chvíli je kontroloval. Proto jsem měl, při letošní plavbě, potřebu vše extrémně utahovat.
Přílohy
freja.jpg
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob pro 02, 2017 11:40 pm

Podpěry máš seřizovací na výšku alespoň +-50mm? Loď stojí vždy trochu jinak.
Loď je to Albim Vega? Ale to veký okno mi nějak nesouhlasí. Vega je velmi stabilní koď která byla stavěna ve velkém počtu.
IMGP0204.jpg
Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petre » ned pro 03, 2017 12:06 am

Ano, podpěry jsou seřizovací. O 50mm určitě, ale spíš víc.
A ano, je to Albin Vega. Okna jsou překryté bouřkovými okenicemi z překližky. Dočetl jsem se, že několik těchto lodí přišlo v bouřích o okna. A její okna opravdu nepůsobila zrovna bytelně a tak jsem před plavbou do Anglie vyrobil tyhle okenice. Sice je uvnitř méně světla, ale zase mám o starost méně, když se začne kazit počasí. No a už jsem si na ně nějak zvyk, že jsem je tam nechal i na Baltu.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned pro 03, 2017 8:32 am

Petre, asi máš okna v gumovým profilu. Existuje profil různých rozměrů, kde je sklo větší než otvor v lodi a nejde tedy vmáčknout do lodi.
Když loď stavěli, tak myslím byl jen profil bez přesazení a ten je možné vmáčknout.
Doporučuji Ti Makrolon - Polykarbonát stačí max 5mm.
Glaslist.jpg
Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petre » ned pro 03, 2017 11:43 am

Díky za informace, líbilo by se mi udělat ji nová okna a mám to i v plánu, ale zatím na to nemám peníze. Všechno co jsem měl, jsem dal do lodi a všechno co vydělám jde do výbavy, materiálu a plaveb. Od toho co jsem ji koupil na ni trávím čtyři měsíce v roce, tak ani nemám dost času vydělávat. A zatím se vždycky našlo na lodi něco, kde jsem ti našetřené peníze utopil.
Na lodi toho bylo víc, kde jsem potřeboval 12mm překližku s úpravou proti vodě. Koupil jsem tedy celou tabuli a zbylo mi i na okenice. Podle knih, ve kterých popisovali jak připravit loď na offshore plavbu, byly okenice s překližky běžné řešení.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned pro 03, 2017 2:02 pm

Pavle nevíš jaký je minimální rádius v rohách oken pro použití tohoto těsnění?

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned pro 03, 2017 7:53 pm

Ahoj Carlie, tento profil jsem nikdy nepoužil, na naší lodi jsem dělal netezové rámy s plechu, vnitřní a vnější a mezi rámy dal plexi a šrouby.
Profily se běžně používají, ve specifikaci jsem min. radius nenašel. odhaduji že bývá kolem 100mm radius. Stačí Ti tato informace?
https://www.kuntze.se/produkt/karosseri ... %cc%88ker/
https://www.hjertmans.se/produkter/inre ... st-34x25mm
https://www.seasea.se/däcksutrustning/l ... list-gl-40
http://www.erlandsonsbrygga.se/Hemsida/ ... 0?id=05840
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned pro 03, 2017 8:16 pm

Díky, projdu to a ještě pozjistím.

To já mám rádiusy určitě menší, problém je, že do stávajících rámů už se nedá sehnat těsnění a co jsem zkusil jako náhradu není ideální.

Tohle by byla.celkem jednoduchá náhrada, ale kvůli rohům to nebude u mě použitelné.

Tak přilepím silnější plexi zvenku a přišroubuji, takhle to na Jaguaru 25 nejčastěji opravují

Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned pro 03, 2017 8:29 pm

Nevím jaká je konstrukce Tvých oken, ale gumových profilů je mnoho. Firma Kunze.se má asi největší sortimeny tady.
Pošli mi rozměry a pokusím se něco najít.
Ten radius je jen odhad. musíš vyzkoušet, asi jde podstatně měnší. Díval jsem se na fotky lodě a tak malinký radius ta není. Nevzdávej to
Pokud budeš dávat plexi zvenku, použij Makrolon - polycarbonat. Můžeš použít o mnoho tenčí a nepraská jako plexi. Těsni transporentním Sicasil.
Něco takovýhodle??
https://www.kuntze.se/produkt-kategori/ ... er/page/5/
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob pro 09, 2017 1:29 pm

Ahoj Charlie, můj odhad ohnutí gumového profilu 100 mm je chybný. Na lodičce co máme na ryby je ohnutí kolem 30 mm.
20171209_103322.jpg

20171209_103316.jpg
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob pro 09, 2017 7:31 pm

Díky ještě jsem se nadostal k tomu změřit jaké rádiusy tam vlastně mám, ale vypadá že by to bylo použitelné. No mám o čem přemýšlet.

Zpět na