3D tisk

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 24

Re: 3D tisk

Příspěvekod ferdas » pon led 08, 2018 9:39 am

Oline, no zrovna tisknout vazáky bych si asi rozmyslel.. (a plastový 22 cm dlouhý vazák stojí 75 Kč). Stejně tak jiné díly, kde záleží na mechanických vlastnostech. Ale díly pohledové, různé krytky, rámečky.. proč ne.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod MaM32 » pon led 08, 2018 1:04 pm

Já bych to vzal spíš naopak,pohledové díly tomu moc nejde,je tam přece jen vidět trochu to natavování.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pon led 08, 2018 10:30 pm

martinptacek píše:
ficcus píše:
martinptacek píše:Jsem off topic, když napíšu, že celá technologie 3d tisku je zájmová aktivita. Asi něco jako modelářeni. Samo o sobě pěkný, ale přitom taková blbost.

Rád bych věděl aspoň o jednom využití 3d tisku, ktery je skutečně k něčemu. ....

Zubní protézy jsou k něčemu?

Se zubnima protezama se v jachtingu moc často nesetkavam.

To buď rád..... :) :)
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte led 09, 2018 9:05 am

martinptacek píše:... Samo o sobě pěkný, ale přitom taková blbost...

Rád bych věděl aspoň o jednom využití 3d tisku, ktery je skutečně k něčemu...

Spolužák z průmyslového designu na VUT v Brně pracuje v laboratoři 3D tisku. Tisknou i kovy. Pro NASA vyvinuli a vytiskli konzoli, která nese satelit do vesmíru. Jejich návrh a technologie tisku je v současnosti nenahraditelná. Hlavně v úspoře váhy. Nejde jenom o samotný tisk, ale s tím související možnost softwarová optimalizace, tedy úspora materiálu a váhy.

Obrázek

Pěkná prezentace celé myšlenky

Více ZDE
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod martinptacek » úte led 09, 2018 9:11 am

Tak tohle na lodi můžeš použít. Uznávám. Až budu provozovat vesmírné plavby, tak se mi držák bude hodit. Ale pořád jsem to nepochopil k čemu to bude lidem v kusové výrobě v oblasti lodi. S pilkou a pilníkem dojdete zatím stejně daleko. Akorát levněji a za kratší čas. A pro koho je práce s PC snazší jak práce s pilkou, tak bude s vlastní lodi stejně ztracen.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » úte led 09, 2018 10:34 am

Placas pic....ny vazaky tisknout poch.nebudu ty koupim nebo si je udelam z nerezu.,ale nejakou drobnou soucadtku kazdej vypilovat neumi a kdyz nekam zajde vyjde to vic jak cela vec. Chtel jsem na soustruhu nebo freze udelat na vratek to kolo jak toci retezem nikdo to moc delat nechtel a cena bylq 5 tis. Ale novy se da sehnat za 100 dolaru. Pry kvuli me.musi nastqvovat masiny atd proto ta cena. Nakonec mi to jeden udelal za 1500 diky doporuceni znameho takze na nouzovku proc ne 3d tisk
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod martinptacek » úte led 09, 2018 11:04 am

Tak si to nech příště vytisknout na 3d tiskárně. To bude určitě ještě levnejsi. A je opravdu velký překvapení, že kusová výroba stojí víc jak výroba v sérii od vyrobce? Mě to zase tak moc nepřekvapuje.
mozeg
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9

Příspěvekod mozeg » úte led 09, 2018 3:24 pm

Ono to este chvilu potrva ale je to buducnost. Potrebuje to byt ready to use od vybalenia a nastane masova implementacia. ono v strede atlantiku alebo stredozemneho mora si toho vela nevystruzlikas alebo neobjednas. Takto zapnes 3d tlac a suciastku vytlacis. :)
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod martinptacek » úte led 09, 2018 6:17 pm

Asi jako elektro auta. Stane se zázrak a pak to začnou používat všichni. Takže je to budoucnost. Možná by se jako budoucnost mohli označovat technologie, který ke svýmu rozšíření nebudou potřebovat podobný zázraky.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 58

Příspěvekod Zdenda12345 » úte led 09, 2018 7:11 pm

Jsi zbytečně negativní. Jasně, že teď je to ještě drahý na provoz a materiály nejsou zrovna hit. Ber to tak, že teď je to v plenkách, ale máto obrovskej potenciál a budoucnost.
Podobně skepticky a se strachem v očích kdysi lidi ze hřbetu koně koukali na auta, vlaky apod. No a vidíš, kolik lidí dneska jezdí do práce na koni?
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod pan.fotograf » úte led 09, 2018 7:15 pm

Obecně: Téma je ohledně zkušeností s 3D tiskem, ne o nadávání na nové technologie. Abych se zastal zakladatele fóra... sám jsem se snažil být věcný v nápadech, na co lze 3D tisk využít v našich podmínkách.

To martinptacek: stačí kouknout na google a zadat napři heslo "3d print sail boat parts" a budeš zas o pár příkladů chytřejší - např. ty vazáky, propelery, ozubená kola, díly na opravu, žebra, fitinky, havlinky...
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod martinptacek » úte led 09, 2018 7:29 pm

Ok. Takže je rok 1890. První auta se začínají vyrábět. Kolem roku 1900 už to vypadá, že je to budoucnost. Mladými českými Pepíčkovi je 20 let a těší se jak si co nevidět koupi auto, když je to ta budoucnost. Pokud je v Praze, tak si ho možná za celej život nekoupil. Umírá na smrtelný posteli s tim, že jako mladej věřil že je to budoucnost. Až jeho syn si auto koupi. Takže pro něj to tak úplně budoucnost nebyla.

Takže je to budoucnost a moje děti si snad budou tisknout součástky. Když to vyjde. Pořád jde s 3d tiskem milion věcí, který by šli bez 3d tisku dělat ještě líp a levněji. Kromě speciálních aplikaci a rapid prototyping. Jako třeba zuby, NASA a podobný.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod pan.fotograf » úte led 09, 2018 7:45 pm

Jenže technologický pokrok se exponenciálně zrychluje - robotika, nanotechnologie, sítě xté generace, internet věcí. Zatímco Pepíček junior smrděl spalovákama, tak nás budou během 10 let vozit samořiditelné vodíkové sdílené drony... ale konec konců, polovina lidstva pobere garantovaný příjem od státu a půjde si... třeba zaplachtit :-) A já si vytisknu tu 3d protézu
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod martinptacek » úte led 09, 2018 9:12 pm

Brutalni off topic varování

Podle mě se teda pokrok spíš zpomaluje. Když zvazis co se vynalezlo v každé generaci. Dejme tomu mezi 1920-1940, pak 40-60, 60-80, 80-00 a poslední i dobu 00-20. Tak za posledních 20 let je to rozhodně nejmenší skok. Kromě telefonu mám pořád stejný věci. Ještě horší je, že krom pokroku se životní úroveň lidí v každých 20 letech výrazně zvyšovala. Kromě poslední dvaciletky. Kdy se sice asi máme líp, ale nijak výrazný to není. A spíš to beru z pohledu svobodnými světa a komunismus nebereru v potaz. Takže se pokrok zpomaluje. Navíc až lidem v generaci 20-40 nebo 40-60 dojde že se mají mozna hůř než na na přelomu tisíciletí bude o průšvih zadelano. Neb se vše pořád opakuje.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 58

Příspěvekod Zdenda12345 » stř led 10, 2018 7:02 pm

Kašlete už na to. Tohle je vlákno o 3D tisku a ne o míře pokroku a životní úrovni. :roll:
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 41

Příspěvekod olin » stř led 10, 2018 9:34 pm

Na jůtroubě jsem natrefil na videa, kde tisknou trupy, které používají jako předlohy pro výrobu forem na lodě kolem 5-6m. Malé lodě a kajaky se tisknou rovnou. Taky je tam pár videí, kde tisknou karoserie na repliky aut a nebo dokonce už i domy.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 91
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv led 11, 2018 5:41 pm

Spousta info kolem hobby 3D tisku (i s odkazy na profi tisk v průmyslu..)
https://plus.google.com/u/0/collection/ARvYX?cfem=1

Zaujal mě např. windgenerátor:
https://youtu.be/_NhGP7Bfk18
https://www.youmagine.com/designs/mkii- ... nd-turbine

Obrázek

Zpět na