Ocelová loď - pískovat nebo jen obrousit?

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Ocelová loď - pískovat nebo jen obrousit?

Příspěvekod Miras_silic » ned dub 08, 2018 8:21 pm

Ahoj všem námořníkům, koncem minulého roku jsem si dovezl ocelovou lodičku z Holandska. Minulý týden jsem jí konečně vytáhl na břeh a řeším co s tím. Byl jsem mile překvapen, že nikde žádné řasy ani škeble, ale barva je občas oloupaná, místy jsou puchýře, že to jde prstem oloupat. No říkám si jestli nenajít někoho kdo by to celé opískoval a pak bych to natřel. Čím natřít netuším, ale to snad dohledám všichni chválí barvy Hampel poradím se s prodejcem jestli nějaký tip nenadhodíte:-)... Rád bych abych měl na pár let klid a nemusel to dlouho řešit.

Máte někdo nějaký tip?

Jo a kdyby se našel šikula z okolí Mělníka a pomohl mi budu moc rád, mám v plánu zabudovat nezávislé topení, solární panely, namontovat nádrže na vodu, boiler... a nemohu o sobě tvrdit, že jsem zrovna zručný člověk :-( (samořzejmě za finanční odměnu dle dohody)
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jak jsme loď vytahovali je i na videu https://youtu.be/PLKBY33N42g
david
moderátor
Reputace: 151

Re: Ocelový loď - pískovat nebo jen obrousit?

Příspěvekod david » ned dub 08, 2018 9:55 pm

Pískovat a Hempel mastic.
err_
bez hodnocení
Reputace: 142

Příspěvekod err_ » ned dub 08, 2018 10:18 pm

Pokud mas kde a jsi pripraven do toho par desitek tisic dat, tak to urcite opiskuj. Dle toho, jak to vypada, staci bud jen podponor + 10cm nad caru ponoru nebo cely trup. Dopredu si nachystej system barev, kterym na to pujdes. Je jedno, zda Hempel, International, ale vyber system. Tzn. kombinaci primeru, pojidla a epoxy barev a nasledne antifouling, kterou ma pripravenou primo vyrobce. Barvy se vzajemne slouci a jako celek budou mit nejlepsi trvanlivost.

Primer bych doporucoval strikat. Mas-li tu moznost. A nasledne alespon 2x, spise i vycekrat (klidne 3x - 4x) epoxy. Vse v doporucenych lhutach a v doporucenych tloustkach a samozrejme pracovni teplote.

System vypada nejak takhle:
- epoxy primer - 40 mikronu (do 4 hodin od piskovani!)
- epoxy - 200 mikronu (vice vrstev)
- polyuretan 80 mikronu
- antifouling

Toto slozeni (ne nutne, zalezi na systemu, ktery si vyberes), pri patricnych nanosech a za dodrzeni technologickych postupu ti zajisti spolehlivou ochranu na vice jak 15 let. Antifouling dle lokality pluti budes natirat 1x za rok nebo dva roky.

Nezapominej, ze ocelovka rezati zevnitr. Vse peclive projdi.
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » pon dub 09, 2018 10:23 am

err_ píše:Pokud mas kde a jsi pripraven do toho par desitek tisic dat, tak to urcite opiskuj. Dle toho, jak to vypada, staci bud jen podponor + 10cm nad caru ponoru nebo cely trup. Dopredu si nachystej system barev, kterym na to pujdes. Je jedno, zda Hempel, International, ale vyber system. Tzn. kombinaci primeru, pojidla a epoxy barev a nasledne antifouling, kterou ma pripravenou primo vyrobce. Barvy se vzajemne slouci a jako celek budou mit nejlepsi trvanlivost.

Primer bych doporucoval strikat. Mas-li tu moznost. A nasledne alespon 2x, spise i vycekrat (klidne 3x - 4x) epoxy. Vse v doporucenych lhutach a v doporucenych tloustkach a samozrejme pracovni teplote.

System vypada nejak takhle:
- epoxy primer - 40 mikronu (do 4 hodin od piskovani!)
- epoxy - 200 mikronu (vice vrstev)
- polyuretan 80 mikronu
- antifouling

Toto slozeni (ne nutne, zalezi na systemu, ktery si vyberes), pri patricnych nanosech a za dodrzeni technologickych postupu ti zajisti spolehlivou ochranu na vice jak 15 let. Antifouling dle lokality pluti budes natirat 1x za rok nebo dva roky.

Nezapominej, ze ocelovka rezati zevnitr. Vse peclive projdi.

Moc děkuji za cenné rady, vnitřek je suchý a v pohodě občas nějaká mapka co je od rzi ale to vypadá, že stačí nějaký kartáč či brusný papír, tam máš nějaké doporučení? Z vnitřní strany natírat nebude moc prostor, natřeno je jen pod motorem kde občas nějaká vlhkost a olej dopadné, ale boky nejsou ošetřeny. Já přemýšlel, že bych to nastříkal nějakým sprejem proti rzi, nějaká lepší nápad?
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » pon dub 09, 2018 4:10 pm

měl bych prosím související dotaz. Zkoušeli jste někdo malou dírku v lodi (bohužel pod čárou ponoru) opravit tzv. tekutým kovem? Viz třeba zde: http://www.loziska.com/tekute-kovy/

Díky

Honza
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon dub 09, 2018 7:53 pm

Zkousel jsem si s tim hrat. Tedy s tou stribrnou varianou - vypada jako plastelina. Musi se to pomerne dlouho hnist a smrdi to po cpavku. Pak to skutecne vytvrdne dost tvrde. Na lod bych to bral jako provizorni, ale pod vodou a za mokra to na povrchu pred vytvrdnutim nedrzi. Ocelova lod se proste opravuje svareckou :-) Menis kov za kov.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » úte dub 10, 2018 7:47 am

Kdyz to bude uz opiskovane tak je lepsi to nasopovat zinkohlinikem
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 96
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » úte dub 10, 2018 8:34 am

Vždycky jsem si myslel, že loď je rodu ženského.... :whist: :o :lol:
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte dub 10, 2018 10:09 am

geus píše:Kdyz to bude uz opiskovane tak je lepsi to nasopovat zinkohlinikem

To muze. Muze i hlinik. Musi na to ale myslet pri vyberu systemu, aby vyloucil, ze pouzije system barev s primesi kovu a vytvori tak clanek.
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » stř dub 11, 2018 1:50 pm

samozřejmě ocelová loď :-) pardon koho se to dotklo. Ohledně barvy tak jsem zjištoval pána co to bude tryskat a nabízel mi
samotné tryskání a pak variantu že to hned natře barvou Jotun (myslím, že to znělo tenguard) absolutně netuším co je to za barvu a jaký systém na to nasadit. Vůbec bych nejvíce uvítal, kdo by mě poradil kup tu a tu plechovku tam a tam a natři to, fakt jsem bezradný jestli Jotun základovka funguje na Hempel systém atd.... Musím to sehnat do příštího týdne.

no pa pak mi nabídl tryskání plus metalizace zinkem, základní nátěr Jotun, ale to stojí skoro 50 tisíc!

Chlapáci fakt velké díky za toto forům, čtu a čtu a je neuvěřitelné jaký odborníci mezi vámi jsou (bez ironie, zcela važné!)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř dub 11, 2018 4:39 pm

Ta prvni barva, kterou zminujes je onen "Primer" a mela by byt jiz soucasti zvoleneho systemu. Nerika se tomu system jen tak. Navic to presne splnuje tvuj pozadavek ve smyslu "at mi nekdo rekne co mam koupit". Rekne ti to totiz primo vyrobce barev. Rekne ti, kterou a kolik jako prvni po tryskani, zda muzes pouzit i nejake abrazivo (napr. onen zinek), kterou jako druhou a kolikrat, po jake dobe pretrit apod.

==============================================================================
ROZHODNE NEMICHEJ JEN TAK NEJAKE BARVY NA SEBE! NEKTERE SE VZAJEMNE NESNESOU!
==============================================================================

A ano, jak jsem psal hned v uvodu, na par DESITEK tisic se priprav.

Mereni tloustky platu trupu ultrazvukem:
Muzes vybrat jinou pojistovnu, ktera to nevyzaduje. Napr. Pantaenius.
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » stř dub 11, 2018 7:39 pm

Zkus jestli by ti to někdo obral tlakovou vodou. Hempel mastic je dobré řešení.
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » čtv dub 12, 2018 9:43 am

Nebo muzes zkusit barvy SIGMA COATINGS Holandsko

Ja natrel palubu jejich SigmaDurem a drzi to jako čert. Myslim ze Stanislav tim natiral komplet celou ocelovou lod po opiskovani a pokud vim tak byl velmi spokojen.

Do cech dodava firma Tanto z Brna
http://tanto.cz/naterove-hmoty/

Dodo
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » čtv dub 12, 2018 10:40 am

Hempel je určitě dobrá volba. Jotun je asi vrchol průmyslových barev pro lodní průmysl.
Ještě mám jeden typ, na barvy Nor-Maali, jedná se finskou firmu, která dnes patří Jotunu i když si zachovává vlastní jména výrobků. Podstatná výhoda je zástupce pro barvy Nor-Maali (i Jotun) je v Pražská firma barvy ATRYX, s.r.o. a od Nor-Maali mají skladem většinu sortimentu. Doporučuje se podívat na jejich strány mají tak kompletní specifikace, nebo je kontaktovat jsou ochotni poradit.

50 tisíc je na normální cena, tedy za pořádnou práci. Mě 9 m loď vychází 40 tisíc. (tedy nabídky byla i 110).
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » čtv dub 12, 2018 12:19 pm

Díky pánové za kontakty na firmy to je pro mě důležité protože mě přijde, že to je detektivka, kde vlastně ty barvy koupit a ještě za co nejlepší peníze. Jinak Tome viděl jsem X-ray že máš pořád v Nelahozevsi a krz okénko jsem koukl, že se budeš asi na lodi dost makat (mám to dost podobné). Já jsem dovezl loď z holandska na podzim a v Nelahozevsi jsem byl přes zimu, mám to daleko a stojí to dost peněz, tak se stěhuji do Týnce. Četl jsem tvé příběhy, tak třeba se někdy na vodě potkáme :-).
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » čtv dub 12, 2018 5:24 pm

jen rychlý report, tryskání pořešeno, lakýrník pořešen. Sice jsem to chtěl barvit sám, ale když jsem to řekl distributorovi tak se vyděsil, že nesmysl, že je potřeba na vypískovaný materiál nanášet docela hutnou vrstvu tuším, že až 300mikronů a že to válečkem ani štětcem nedám a prý to celé degraduji.
No tak budeme stříkat systém od firmy Jotun.

pokud by někoho zajímalo video jak jsme vytahovali loď :-) https://youtu.be/r5fbP82a0Ck
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » čtv dub 12, 2018 6:19 pm

Hezka lod a pekny video. :-)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv dub 12, 2018 7:39 pm

Ke zminene vaze lode. Tusim, ze u nas muzes od 6t plout minimalne ve dvou.
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » čtv dub 12, 2018 7:54 pm

err_ píše:Ke zminene vaze lode. Tusim, ze u nas muzes od 6t plout minimalne ve dvou.

v papírech mám 10 tun, píšeš "můžeš" a myslíš "musíš" :) ? Toto jsem nikdy nikde nečetl... máš nějaký zdroj této informace?
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Mrkva » čtv dub 12, 2018 8:17 pm

err_: popravde by me taky zajimal zdroj, moc se mi to nezda...
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » čtv dub 12, 2018 10:34 pm

ale je to tak. vudce+jeden poučnej nad18 let.
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Mrkva » pát dub 13, 2018 12:39 am

Ajo, mate pravdu. Vyhlaska 334/2015, §16. Koukam ze to neni jen nad 6t vytlaku, ale i nad 15m delky a nad 50m^2 plachet.
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » pát dub 13, 2018 10:48 am

Klobouček dolů pánové, fakt je to tam psáno. Děkuji za upozornění!
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát dub 13, 2018 3:06 pm

Jak je ta lod dlouha a siroka. A kolik bude asi ta cena za otryskani a barveni? Taky me to ceka. A kde to budou delat mesto myslimdik
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » pát dub 13, 2018 4:34 pm

geus píše:Jak je ta lod dlouha a siroka. A kolik bude asi ta cena za otryskani a barveni? Taky me to ceka. A kde to budou delat mesto myslimdik

Pardon, jsem ještě mou krásku vůbec nepředstavil a asi nás budete na Labi a Vltavě často potkávat. Jmenuje se Family Fun a budeme kotvit v Týnci. Loď byla po dlouhém výběru láska na první pohled, silný motor (120HP Magdeburk jsme dali jak víno) a po otevření strojovny šok jak bylo vše vytuněné. Spotřeba okolo 4-6 litrů nafty. Motor DAF je tak odhlučněný a na gumách, že na volnoběch je jak nastartovaný benzinový motor v autě, fakt tichounký. Manželku zase zaujalo velké střešní okno... jinak tedy:
12m délka, 3,5m šířka, čára ponoru na 110cm, ale hladina je ještě o 10 níže než bílá čára ponoru, takže ponor cca 100cm. Hmotnost lodi 9,4 tuny.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A konečně ceny za tryskání a nátěr jsou zatím takovéto:
tryskání 18-20 000 Kč,
barvy Jotun cca 199 Kč/1Kg orientačně bude spotřeba 50-60kg což bude tak 12 000 Kč (něco asi zbyde prodávají se ve větších balení po 17 litrech),
lakýrník si vezme odhaduji 15 000 Kč (50m čtverečných x 4 vrstvy).

Takže komplet nový kabát a to počítám pouze od čarou ponoru 47 000 Kč.

Bláhově jsem si myslel, že to vezmu válečkem, ale prý je to nejhorší co mohu udělat (to mi řekla asi 10 lakýrníků i zastoupení pro barvy Jotul). Musí se stříkat vysokotlakou pistolí a systém musí mít požadované pořadí a tloušťky nástřiků v micronech odhaduji něco okolo 400. Váleček prý ok, ale ať nepočítám, že to vydrží stejně dlouho jako nástřikem a když už natírat tak štětcem váleček je fakt peklo.

tak jsem poučen a snad toto alespoň těch 10-15 let vydrží.

Zpět na