podsálingové vanty

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Pavel 76
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 19, 2018 2:20 pm
Reputace: 1

podsálingové vanty

Příspěvekod Pavel 76 » čtv led 11, 2024 7:11 pm

Ahoj,prosím o radu zkušenější.Zvažuji přidání podsálingových vantů ,ale na stěžni nemám sálingy.Bude nebo nebude to něčemu vadit?
Přílohy
20240105_113629.jpg
Uživatelský avatar
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 652
Registrován: úte lis 06, 2007 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Phobos 24

Re: podsálingové vanty

Příspěvekod kapo » čtv led 25, 2024 3:58 pm

Ahoj, jestli je to originál konstrukce tak bych do toho nehrabal. Z tvé otázky není jasné,jestli tam chceš přidělat salingy a pak následně podsálingové vanty. ;)
Pavel 76
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 19, 2018 2:20 pm
Reputace: 1

Re: podsálingové vanty

Příspěvekod Pavel 76 » pon led 29, 2024 6:53 pm

Ahoj,stěžeň ani ráhno není originál.loni jsem jezdil s menší hlavní plachtou.letos jsem koupil vetší hlaní plachtu více méně kvuli dobré ceně :)a tak jsem se chtěl tímto pojistit. sálingy nemám,ale zhruba v půli stěžně je díra na podsálingová lana.na lodi je také příprava k uchycení.chtěl jsem tam vypnout jen lana bez sálingů
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: podsálingové vanty

Příspěvekod Jardasu » úte led 30, 2024 10:25 am

Pavel 76 píše:Ahoj,stěžeň ani ráhno není originál.loni jsem jezdil s menší hlavní plachtou.letos jsem koupil vetší hlaní plachtu více méně kvuli dobré ceně :)a tak jsem se chtěl tímto pojistit. sálingy nemám,ale zhruba v půli stěžně je díra na podsálingová lana.na lodi je také příprava k uchycení.chtěl jsem tam vypnout jen lana bez sálingů

Na svém trimaránku jsem udělal to samé. Původně dřevěný stěžeň z Finna je doplněn o kosatku a genaker s rolfoky. Boční vanty vedené z plováků do cca 2/3 stěžně (sáling také nemám) . Zatím stěžeň neprotestuje a drží (bez těch vantů se mi dva stěžně zlomily).Finn má stěžeň otočný. Při bočním zatížení závětrný vant sice trochu povolí, ale on ten dřevěný stěžeň z Finna je celý poměrně dost pružný a ohebný.

Jo mimochodem, nevíte o někom, kdo prodává duralový stěžeň na Finna?
Uživatelský avatar
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 652
Registrován: úte lis 06, 2007 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Phobos 24

Re: podsálingové vanty

Příspěvekod kapo » úte led 30, 2024 7:01 pm

Jestli je tam příprava ,tak bych to tam určitě dal, obvodovej vant se napíná víc, podsálingovej trochu méně, stěžeň se v poryvech trochu ohne a pak ho přidrží ten podsálingovej vant
Pavel 76
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 19, 2018 2:20 pm
Reputace: 1

Re: podsálingové vanty

Příspěvekod Pavel 76 » čtv úno 01, 2024 5:57 pm

Díky všem za reakce.vanty tam vypnu.Hliníkovy stěžeň s ráhnem jsem dnes viděl na bazoši https://sport.bazos.cz/inzerat/18064704 ... etnici.php

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host