Vymena lana na ovladani ploutve

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

mkovi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Vymena lana na ovladani ploutve

Příspěvekod mkovi » úte kvě 26, 2009 9:06 am

Chtel bych se zeptat jak se meni lano na ovladani (vytahovani ploutve) mam sasanku 660 (v podstate je to jako Avar Costa)? Lano mam dobre, ale rad bych vedel jak se to dela kdyby nastal nekdy nekde problem tak at jsem pripraven. Lod jsem koupil letos a tak se s ni zatim seznamuji. Ptal jsem se tento vikend lidi na Orliku a nikdo neznal odpoved :?
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 82

Příspěvekod Richard » úte kvě 26, 2009 9:27 am

Mohu usuzovat z postupu, který jsem realizoval na AVAR Tobagu - lze použít původní lano (není-li přetrženo) a použít jej jako zaváděcí. Problémem může být spoj zaváděcího (původního) lana a lana nového při průchodu skrze kladky a navázání konce na kýl (to jsem musel upravit). Celou operaci jsem si zjednodušil tím, že jsem do boku kýlové skříně nad čarou ponoru zhotovil kruhový inspekční otvor s vodotěsným víkem. Motivem byla oprava gumových dorazů kýlu. Lano se teď mění pohodlně.
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 1

Příspěvekod bokal » úte kvě 26, 2009 7:50 pm

Taky jsem řešil, jak se dostat do ploutvové skříně, nemám sice sasanku ale TES, systém je ale stejný, 6 kladek. Potřeboval jsem vyčistit a promazat ty kladky a zkontrolovat lano. udělal jsem otvor nahoře pod deskou stolu, pak jsem jej zakryl vyrobeným krytem z plexiskla zatěsněný silikonem.
Ten Richardův nápad udělat na boku insekční víko se mi taky líbí.
mkovi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod mkovi » stř kvě 27, 2009 8:41 am

Inspekční otvor se mi zdá jako dobrý nápad. Kde by měl být umístěn? Předpokládám, že z jaké strany do skříně půjdu je asi jedno (levobok x pravobok), ale měl by být asi vepředu u stěžňové podpěry a asi nahoře? Lano mám zatím jak nové, ale chtěl jsem to vědět pro případ, že bych to musel řešit. Promazat kladky bych asi potřeboval. Ploutev jde dost ztuha, nevím jestli je to její váhou nebo kladkama. Jak jde plotev tahat Vám?
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bokal » stř kvě 27, 2009 7:04 pm

Jak vyměřit boční otvor nevím, třeba poradí Richard,
otvor shora jsem udělal asi 10cm od pilersu -podpory stěžně, v délce asi 20cm a na šířku skříně (tuším asi 2cm), je to shora jen lehce přelaminované. Takhle jsem se dostal dobře k oběma sadám kladek - na ploutvi i v držáku.

Mi ta ploutev nechtěla jít po zimě dolů. Ale byl jsem před tím na moři. Nahoru to jde i přes ten kladkostroj přiměřeně váze ploutve (moje 120kg) ale po promazání to nyní jde i po roce mnohem lehčeji než dříve.
Nevím jestli to počítám správně, ale pokud je ten převod 1:4 tak stále tahám sílu 30kg.

tady je nákres systému kladkostroje:

Obrázek
Pepa
moderátor
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř kvě 27, 2009 7:48 pm

Bokale, pokud si tím převodem chceš být jis, dovolím si nabídnout jednoduchý postup.
Začíná li lano nahoře, každá spodní kladka znamená 1/2 síla z předešlé
120kg -1spodní/60 2spodní/30 3spodní/15
Začíná li lano úvazem dole, platí totéž, ale musí být horních kladek o jednu více, poku taháš za lano vodorovně
Pepa
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » stř kvě 27, 2009 8:12 pm

Tedy ten sytém přes kladky je docela složitý. Já mám kýl uchycen na konci a jde mi lano přímo dovnitř na naviják, bez kladek.
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bokal » stř kvě 27, 2009 8:19 pm

to má asi smysl v tom, že lano je vedeno nehoru pod patu stěžně a přes kladku na palubu do záseku. Tak se dá jednoduše z kokpitu zataženm za lano zvednout kýl.
Pepa
moderátor
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř kvě 27, 2009 8:30 pm

Dal jsi sem ten obrázek, když jsem ti psal předešlé a tudíž jsem jej neviděl.
To co jsem napsal tedy platí, ale nutno konstatovat – teoreticky.
Z obrázku jsou patrné další vznikající síly, jež značně ovlivní nutný tah.
Ty síly se navíc výrazně mění v průběhu zdvihu ploutve.
Chtěl jsem ti napsat co se při zvedání ploutve děje, ale vzdávám to-bylo by to na dvě stránky A4 a tebe to nejspíš tak detailně ani nezajímá, aspoň doufám. ;)
Tedy konstatuji, že konečný tah bude s ohledem na vektorové rozklady sil a změnu těžiště ploutve při zvedání vůči pevným bodům/osa čepu, osy kladek/, cca 30 kg . Tedy i tvůj odhad je naprosto správný. :)
Pepa
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 82

Příspěvekod Richard » stř kvě 27, 2009 8:32 pm

Umístění inspekčního otvoru?

Udělal jsem nejdřív malý otvor (cca průměr 5cm) - pozor, aby při vyřezávání nevzaly za své lana výtahu. Umístil jsem jej mimo prodlouženou osu stěžne směrem k zádi, kde jsem předpokládal spojnici mezi horními kladkami a úchytem dolních kladek (na kýlu). Otvorem jsem se potom zorientoval jak umístit - zvětšit konečný otvor.
Použil jsem víko typu:

http://www.svb.de/index.php?sid=bcc103e ... &anid=2464
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bokal » stř kvě 27, 2009 8:36 pm

nemám potřebu se tím vědecky zabývat, stačí že to spolehlivě funguje a relativně lehce to zvednu.
Spočítali to už jistě ve fabrice, není to z mé hlavy.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 173
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř kvě 27, 2009 8:50 pm

Charlie má asi lehkou ploutev, nebo tahá vekou silou či přes vinšnu.

Obrázek

Mám kladkostroj (viz plánek) a pořád i po 5 letech se tahá stále stejně dobře i po každoroční plavbě po moři. To pro mkovi.
Možná to bude také i tím, že s ní celkem pořád pracuji...nahoru, dolů.... :whist:

Přístup zatím neřeším, ale také mě to zajímá. Už jsem o tom uvažoval. Shora bych snad....
Mám nahoře jen desku stolu a pod ní to vypadá takto, tedy vypadalo během stavby, teď je tam jiné lano:

Obrázek
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » stř kvě 27, 2009 9:26 pm

No kolik ten kýl váží nevím, ale lehký určitě nebude. Je tam umístěn naviják (vrátek). A mám ho hned pod vstupem do kajuty. Jak velkou silou se to ovládá nevím, to budu vědět v sobotu.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 26
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena lana na ovladani ploutve

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv zář 09, 2021 6:47 am

Ahoj přátelé, při pátrání po informacích se mi ukázalo tohle, již letité vlákno. Odkazy na obrázky a schéma jsou již nefunkční. Koupil jsem Sasanku 660 SN a nemohu spustit ploutev. Loď jsem kupoval na podvalu s ujištěním, že je vše OK. Teď mám loď na vodě a nic. Ploutev je v horní úvrati a chodí v rozsahu cca 100 mm. Pak narazí na překážku. Rozebral jsem stůl a do horní hrany ploutvové skříně jsem vyvrtal otvor a pomocí kulatiny a kladiva jsem zkoušel ploutev uvolnit. Ale marně. Můžete mi prosím poradit jak postupovat dál, kde udělat inspekční otvor na boku skříně, popřípadě jinou radou přispěti?
Přepis a technickou jsem zvládl, tedy po určitých problémech a teď mi ve vyplutí brání zaseklá ploutev. Za každou radu předem děkuji.
Hezký zbytek léta, ahoj Jirka.
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 96

Příspěvekod RACEK » čtv zář 09, 2021 8:25 am

Na Phobosu celý mechanizmus ploutve a kladkostroj drží na jednom šroubu který je zboku skrz ploutvovou skříň. Po jeho vyndání se ploutev spustí směrem dolu, takže to chce mít pod lodí místo. Nejlepší je to dělat na jeřábu.

Věřm, že ta Sasanka to bude mít velice podobné.

Mám fotku, ale nejde mi vložit :( Kde mám kliknout?
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv zář 09, 2021 9:05 am

Ahoj, díky za odpověď, ale já stojím na vodě :D , to by asi nebylo to pravý, vytáhnout čep. Je mi divný, že tu ploutev drží něco mechanickýho, když do ní bouchnu přes horní otvor, přijde mi, že zvoní a nepruží na lanu. Možná jek jsem ji vezl, tak nějak zaskočila.
U Phobose 24 jsem to rozebíral kamarádovi, ale ten má pod stolem ploutvovku daleko širší než já a má tam kryt z plexiska, takže vidíš, kde je problém, aniž bys to otvíral.
ploutev1.jpg

Já tam mam zalepenou lištu, asi z překližky.
Jirka
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv zář 09, 2021 9:09 am

V místech, kde mám ruku jsem vyvrtal díru a kulatinou se dostanu na ploutev. Když tahám za lano, vidím, že se ploutev hýbe (kulatina leze nahoru) a když do ní bouchnu, cítím, že je to natvrdo. :o
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 196
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv zář 09, 2021 9:19 am

Bude to stejné jako to má Maxus... povolit a vytáhnout dva šrouby a celé to vyjede z ploutvovky...
DSC03782.JPG

DSC03780.JPG

DSC03781.JPG
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod RACEK » čtv zář 09, 2021 10:09 am

Když mám problém dostat ploutev ven, a ten mám každý rok, tak musím za ploutev tahat směrem dolů.
Chytnu ploutev do pořádných sikovek a tahám za konec vší silou. Kousek nahoru, kousek dolu.
Přes zimu si nechávám koukat ven 3 cm ploutve.

Drží to ty kladky a u železné ploutve i rez. Nic jiného v tom nehledej.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv zář 09, 2021 11:01 am

Jirka_TEC_Tce píše:... ale já stojím na vodě :D , to by asi nebylo to pravý, vytáhnout čep.....

Mám to na mé lodi udělané jinak, teď už nerezové lano jde od ploutve na palubu a tam je teprve čtyřnásobný kladkostroj. Původní pozinkové lanko se utrhlo a nárazem o hranu kýlu se vytrhl čep ploutve, která váží 90 - 100 kg, naštěstí zůstala na čepu a neutopil jsem jí...
Abych nemusel na jeřáb, položili jsme loď za stěžeň na bok a pak už to bylo snadné... :good:
DSC08262.jpg

DSC08260.jpg

DSC08264.jpg

DSC08324.jpg

DSC08300.jpg

DSC08304.jpg

DSC08298.jpg
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv zář 09, 2021 12:18 pm

Klucí, moje současná situace: Stojím na vodě, mám odstrojenou ploutvovku, ploutev v horní poloze, vyvrtanou díru v ploutvovce, do ní dám kulatinu, ta se opře o ploutev a když tahán za lano, kulatina leze nahoru - dolu v rozsahu asi 50 mm. Rád bych vyplul na plachty, jak dostat ploutev dolu?
Díky Jirka
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv zář 09, 2021 12:34 pm

Vlezl bych do vody a zkusil bych zatáhnout rukou nebo kleštěma, nebo zapáčit šroubovákem, na konci ploutve máš mnohem větší páku...
vloni na Lipně se mi stalo při stání u pláže, že jsem do ploutvovky nabral kamínek a nešla vyklopit. Stačilo se potopit a lehce s ní zahýbat a kamínek vypadl a pak šla zase spustit...
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod RACEK » čtv zář 09, 2021 4:05 pm

Nahoru dolu ti těch 50 mm jde protože to je vůle v kladkostroji. Musíš ji zvednout těch 50 mm a pak pustit dolu vlastní vahou a ještě k tomu vší silou sikovkama tahat dolů. A kousek po kousku budeš popotahovat lano skrz kladkostroj.

Jsou taky lodě co mají ploutev malinko prohlou (doleva nebo doprava). To když někdo najede koncem ploutve do dna a potom fouká z boku.
Konec ploutve pak při vytahování a zatahování dře o konec ploutvové skříně. A když tu prohlou ploutev někdo vytáhne vší silou přes kladkostroj nahoru nechce sama dolu.

Základ je tahat za konec ploutve nahoru a dolu a mít při tom neustále volné to lano na vytahování.

A čím větší kus máš venku tím to jde lépe a lépe.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pát zář 10, 2021 6:17 am

JJ, to bude ono. O víkendu se na loď nedostanu, ale hned po neděli to zkusím. Nakloním ji na náplavku a holt vlezu do vody, pak dám vědět. Ani nevíte, co musím poslouchat. Si koupil loď a ještě si nás dědku nevyvez. A to žena ještě neviděla ten rozbouranej vnitřek. :D
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát zář 10, 2021 8:29 am

Ještě zkus nalejt vodu otvorem kolem ovládacího lana, abys ho namočil... bude pak do kladek ohebnější.... :? :? :good:

Zpět na