Lazy Jack

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod simon » pát črc 24, 2009 9:37 am

karel píše:refovací šňůrky jsem používal asi jen třikrát , z toho jednou jen tréninkově . Pokaždé to byly lodě okolo 8 m a měly jen tři refovací šňůrky , jednou moc pěkně "zfušovaná" polská a podruhý zfušovaná švédská :D . U polské přes lazy bag , a bylo to jedno bagu i plachtě . Refovací šňůrky v žádném případě nemají za úkol nějakým způsobem napínat plachtu , jen ji zajistit na ráhně . Plachta se napíná přes oka na předním a zadním lemu plachty a refovací šňůrky se schválně nechávají tak volné aby se nenapínaly a nemohla se poškodit plachta.

pokud do plachty foukne vitr, tak se ti na mensi lodi (kde nenapinas spodni lem plachty pres vinsnu) vzdycky napinaji refovaci snurky a pak jde o to, ze cim vic jich je, tim mene namahas bodove (v miste uchyceni snurky v plachte) plachtu + cim lepe, stejnomerneji, je mas navazane, tim vic se jich na tom rozlozeni sil podili.
kratce receno, nesouhlasim s tebou, ze 3 je dost a ze jsou tam vlastne k nicemu :)
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod simon » pát črc 24, 2009 9:38 am

bomba píše:Ahoj,pokusim se sem dát nějaké foto:
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Chvíli to trvalo, ale snad to je v souladu se záměrem autora. ;) B.

mam kladky pro lazy jack na stezni ... ale saling vypada jako praktictejsi a pohodlnejsi reseni.
Namor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Namor » pát črc 24, 2009 9:41 am

Chlapi díky moc za foto a rady .Zítra ráno vyjíždím do chorvatska a nějak to tam dám dohromady .Pokusím se to nafotit a po dovolené to pověsím do fora. :mad:
karel
Macher
Reputace: 14

Příspěvekod karel » pát črc 24, 2009 10:48 am

to je ta demokracie , nemusíš souhlasit :D . Spodní lem plachty nenapínám vinšnou ale fakt se mě nestalo aby se mě napínaly refovací šňůrky . Buď mám velkou sílu , nebo delší šňůry (2 varianta je správná ) . To že je mám nechávat volné jsem si nevymyslel já ale říkal mě to chlapík u kterého jsem byl na praktickém kurzu .
To ovšem Simone neznamená že by si každý z nás nemohl dobrovolně vybrat kolik refovacích šňůrek bude na plachtě mít a jak moc je bude dotahovat
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pát črc 24, 2009 11:08 am

Tak mě také bylo řečeno, že refovací šňůrky jsou na plachtě jen k udžení podkasané plachty na ráhně, nikoliv k napínání, že se mají nechat volné. A vypnout plachtu jen okama. I když mám plně vytaženou plachtu, tak ani šňůra v ráhně není nijak namáhána, všechno drží vyztužený přední a zadní spodní roh. Jinak refovací šňůrky mám také tři
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod simon » pát črc 24, 2009 1:03 pm

karel píše:to je ta demokracie , nemusíš souhlasit :D . Spodní lem plachty nenapínám vinšnou ale fakt se mě nestalo aby se mě napínaly refovací šňůrky . Buď mám velkou sílu , nebo delší šňůry (2 varianta je správná ) . To že je mám nechávat volné jsem si nevymyslel já ale říkal mě to chlapík u kterého jsem byl na praktickém kurzu .
To ovšem Simone neznamená že by si každý z nás nemohl dobrovolně vybrat kolik refovacích šňůrek bude na plachtě mít a jak moc je bude dotahovat

presne tak, pokud nam to vsem funguje k plne spokojenost :)
urcite sem tim nechtel rict, ze mas vsechno zacit delat podle me :), at si kazdy soudruh vybere dle ctene libosti, jen sjsem rad, kdyz je z ceho vybirat
Namor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Namor » úte zář 22, 2009 12:32 pm

Zdravím všechny milovníky vody.Konečně jsem se dostal k pověšení fotky Lazy jacku ,který jsem si udělal.S vaší pomocí a radami to funguje super.Ještě jednou díky a na další rok budu potřebovat radu jak zhotovit kočárek.Ale to v jiném vlákně.Obrázek
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 11:39 am

Take o většině řešení lazybagu už mám představu, jen nevím jak a kde přesně je řešeno to odvětrání, nemáte to někdo na foto, jak to udělat? V jakých místech, aby to bylo ok. Lazybag stáhnu do ráhna podél plachty, zapínání nahoře udělám na plastový zip, materiál lazybagu bude nepropustný, tudíž to musím nějak odvětrat, aby plachta mohla dýchat a samozřejmě tam bude odvod případné vody (ráhno bude do spádu) Děkuji moc
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » ned led 17, 2010 1:34 pm

Na svojí (před týdnem prodané) lodi jsem měl persenik na plachtu ušitý právě tak,aby větral a sice přední část,která se obtáčí kolem stěžně nebyla v celku ale byly to jen dva pásy,10cm široké z obou stran a jedny nahoře a jedny dole.Zavírání na suchý zip.Tím,že střední přední část byla odlehčena,tak vznikal kolem plachty vpředu jakýsi trychtýř,kterým mohl dovnitř perseniku proudit vzduch.Je to vlastně jakási roura navlečená na perseniku.Vzadu to také není uzavřeno a tak vzduch může proudit jak zepředu tak i zezadu.Snad je to i patrné z fota.
Obrázek
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 2:00 pm

To vypadá dobře a na výrobu by to nemuselo být složité. :? Ještě se tu psalo o nějakých větracích síťkách.
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » ned led 17, 2010 2:17 pm

Ty síťky jsou vidět na oknách na snímku s persenikem.Dají se sehnat dost obtížně,podle rozměru okna.Nasazují se z venkovní strany mezi gumové těsnění okna a rám okna.Proti komárům dobrá věc.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 2:24 pm

Já myslel síťky do lazybagu, myslím, že tu o nich psal Geronimo.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned led 17, 2010 3:02 pm

Takjsem vlezl do lodě, abych Ti to nafotil:
Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) geronimo dne ned led 17, 2010 5:23 pm, celkem upraveno 1 x.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 3:07 pm

Mockrát díky, takže jsou tam jen takto našity síťky :)
A ten světlý materiál co je nasunut v ráhně, to bude asi něco pevnějšího, že?
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned led 17, 2010 5:32 pm

Síťovina je našita z obou stran téměř po celé délce lazy jacku, světlý materiál je navlečen spolu s plachtou v ráhně.
Na druhé fotce je detail síťoviny, mám ze stejného materiálu ušité kapsy na lana.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 6:33 pm

Ok, tak už jen objednat materiál a počkat až sleze sníh, abych mohl loď nastrojit, a oměřit zkasanou plachtu a pak už jen šít :)
salamandr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

lazy bag - hlavní plachta v ráhnu v liště

Příspěvekod salamandr » ned črc 17, 2011 4:38 pm

Ahoj všichni

Mám krátce lod která má hlavní plachtu uchycenou na ráhně ne v jezdcích ale v liště. Takže mezi ráhnem a hlavní plachtou nejsou žádné mezery. Prosím jak uchytím případný lazy bag? když koukám na ostatní lodě nebo na obrázky tak je při zabalené plachtě vždy vidět ráhno ale jak je teda uchycen ? to je zasunut ještě v té liště pod plachtou nebo je to pouze v pro plachty které jsou na ráhnu v jezdcích a nějak se to proplétá mezi těma jezdci. Omlouvám se jestli to je ode mne vysvětleno poněkud nesrozumitelně.
a jestli se to tu prosím řešilo tak prosím administrátora za smazání a nasměrování, já jsem to nikde nenašel.
Díky za rady

Salamandr
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » ned črc 17, 2011 5:12 pm

Salamandře v sekci "oprava a údržba lodě" je vlákno
"Lazy jack".........řeší se tam i lazy bag

modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3264&start=0

Tvůj dotaz /vlákno/ tam připojím.
Pepa
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned črc 17, 2011 6:29 pm

Já mám v ráhne drážku a do té je navlečena plachta (je v ní zašitá šňůra) a lazybag mám udělaný také se zašitou šňůrou (oba dva díly) a to jsem nastrčil do ráhna společně s plachtou, dalo to práci to tam nasoukat protože je to dost natěsno, ale vešlo se. Pokud se to nevejde, dají se koupit lišty, které se z boku nanýtují na ráhno a do těch se zastrčí lazybag.
Ave
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod Ave » ned črc 17, 2011 8:18 pm

No ja to mam resene uplne jinak. Na hlavni plachte mam nasite zipy a ty se pripevnujou (opet zipem) k lazybagu.
salamandr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod salamandr » úte črc 19, 2011 12:08 pm

Tak to já se podívám kolik mám místa v drážce ráhna A pak se uvidí. Nějak to musím vymyslet protože mám na plachtu klasický perzenik a lazy jacky mám z pružných lanek. A když jsem viděl jak to má soused vedle na kotvišti tedy jak lehce poskládá plachtu do lazybagu tak jsem šel do kolen jenže on hned odjel a tak jsem to nestihl prozkoumat.

díky

Salamandr
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte črc 19, 2011 12:27 pm

LazyJack mám z pevných provázků, pospojovaný takovými plastovými háčky (dražší a lepší varianta může být i kladky) a funguje to dobře. Ze začátku jsem měl taky jen persenik, pak až jsem si šil lazybag. Ušil jsem to z materiálu Panama z campingmarketu a už druhou sezonu naprosto bez problémů, jen nezapomenout na větrací mřížky dole, aby mohla vlhkost pryč a nepotilo se to venitř.
martinf1b
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod martinf1b » úte bře 13, 2012 9:02 am

Zdravím všechny,
chci se zeptat jestli lazy jack sundáváte před začátkem plachtění?
Necháváte tam i refovací lana připevněná k zadnímu líku?

Určitě to dost kazí proudění.

Děkuji za rady a typy.

Martin
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » úte bře 13, 2012 12:24 pm

není potřeba sundavat, refovací lana naopak potřebuješ mít v pohotovosti abys v případě změny počasí mohl refovat..
A obtékání ve spodní části kolem ráhna nemusíš řešit, tam plachta jako pohon moc nefunguje. :)
jerryx
Site Admin
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » úte bře 13, 2012 12:48 pm

neni pravda :crazy:
chces-li si hrat s plachtama, tak vse dolu - lazyjacky, topenata i refy, nema to tam co delat ! :P
topenatu pripnes aspon dolu ke stezni, refy vytahnes z plachty, udelas na nich uzel a zatahnes v rahne
a lazyjacky zamotas do lazybagu k rahnu. jedina vyjimka je, kdyz cekas brzo opravdu tezsi podminky, tak
si tam jeden ref nechas ...
samozrejme jedes-li jen tak s rodinkou na vylet, tak je to uplne jedno, tam si s tim nebudes potrebovat hrat ;-)

Zpět na