oprava dřevěného stěžně

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

fireman
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

oprava dřevěného stěžně

Příspěvekod fireman » čtv zář 17, 2009 5:38 pm

zdravím, poradil by někdo s opravou starého dřevěného stěžně? Mám na mysli, jak dostat starý odlupující se nátěr dolů a jaký pak zvolit vhodný lak na natření. Dík
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » čtv zář 17, 2009 6:05 pm

Pokud už se lak odlupuje, tak nejlépe půjde dolů cidlinou nebo skleněným střepem. A potom brousit, brousit, brousit... kulatinu nejlépe ručně.
Truhláři a kdekdo zkušenější mne možná opraví, nicméně u velni starého dřeva, ze kterého brusný papír vytrhával vlákna, se mi osvědčilo před broušením ho napustit fermeží.

Laky jsou samostatná věda, dost záleží, jakého výsledku chceš dosáhnout a kolik do toho můžeš investovat.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » čtv zář 17, 2009 11:52 pm

O lakovaní sme tu už písali, dokonca nám poradil profík. Je to tu tak hladaj, niekde v údržbe lodí. Ja som to robil minulý rok, je to drina a preto som dal ten najlepší lak čo som zohnal, Hempel. Kupuj v Chorvatsku, stojí to tam polovičku ako u nas.
Felix, s tou fermežou si ma trochu prekvapil, povedal by som že to musí zanášať šmirgel, alebo počkať až to zatvrdne. Inak je to presne tak ako to popisuješ.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pát zář 18, 2009 8:00 am

Dával jsem jen jednu šichtu horké fermeže a nechal to týden schnout, pak šel brousit bez problémů.
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát zář 18, 2009 2:13 pm

Predchudce natrel chatu lodnim lakem. Dolu to slo teplou vodou a praskem na nadobi , drive se to jmnovalo ESO a drhle se to ryzovym kartacem na podlahu.. Jeenom pri to tom drhnuti to udelalo do dreva male prohlubne po letech. Ja to potom natrel LUXOLEM a tak jsem to trochu ojel smirgplatnem. Pokud se to napusti fermezi, tak to potom chce barvu ktera na tom bude derzet. Bude to mastne.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pát zář 18, 2009 8:43 pm

Asi se nebavíme o lněné fermeži ale napouštěcí a Felixův postup se běžně používal leta letoucí, ještě v mých dětských letech jsem ho praktivkoval s dědou v truhlárně. Pravdou však je že pro nějaké natírání k broušení je dobré znát budoucí složení nátěru a použít z této řady základní nátěr. O lodním laku (balacom) se tu již mluvilo to netřeba rozebírat, k broušení dřeva bych vodu rozhodně nepoužíval. Kvalitnější laky bývají tahavé a zanáší papír, ty je dobré ožehnout horkovzdušnou pistolí, ale je pak potřeba vybrousit až na dřevo.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob zář 19, 2009 8:08 am

To jak pisu neni brouseni. Ta tepla voda a ESO ten lak narusi, ryzovym kartacem se z toho udelaji zmolky a jde to dolu. Nemusi to byt nejlepsi cesta, ale olejove a synteticke barvy tim jdou dolu. Nejaky tvrdy lak nepujde. Jde to zkusit na nejakem natrenem prkne. Tim sklem se drbaji parkety a jdou tim i pulkulace na srubu. Ja to radsi delal tim ESEM. Jestli je to borovice, smrk, tak to na slunicku pracuje, drevo se otevira, praska a tak na nater svetlou barvu, nejradeji bilou. Ja si to natrel cernym LUXOLEM a jak se to rozpaluje, tak me vylejza d borovice smula. Takze jsem si nadelal do bot.... Mohl by poradit Pepa co stavi Le Grace, cim to natiraji. Mme se na drevo osvedcil nater lazurovacim lakem LUXOL, delaji se i lepsi kvality, treba dovoz z Kanady. To se potom za cas prejede smirglem a znova natre, zatece to do prasklin a je pokoj na rok, dva. . Jestli se to hodi na lod, nevim, neznam.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » sob zář 19, 2009 8:08 pm

Ja by som tam luxol nedával. Ani z Kanady. Traba dať to čo tam patrí a to je lodný lak.
fireman
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod fireman » ned zář 20, 2009 9:31 am

A jak se tváříte na přípravek odstraňující staré nátěry?
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned zář 20, 2009 9:56 am

Denisi jaky lodni lak myslis? Drive se delal olejovy lodni lak. Ten se prave tim ESO a teplou vodou s ryzovym rejzakem pekne dolu. Me praskal a fermez pod prasklinama cernala. Tim ERSO to slo asi protoze v nem blo asi hodne sody.

Ja zkousel nejaky odlakovac, ale obarvil se tou odstranovanou barvou a zalezlo to do prasklin dreva. Take se pouziva k odstraneni louh, bezne se odlakoval kov. Jak drevo nevim, ale v tom odlaskovaci co jsem mel, byl louh take. Asi nebude fungovat na dvouslozkove barvy a podone..
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » ned zář 20, 2009 10:24 am

na starý lodní lak mi docela dobře zafungovala opalovací pistole a špachtle..
Dělal jsem takto uvnitř starou dřevěnou kanoi a byla to poměrně příjemná práce (na to jak odstraňování starých laků nemusím).
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte zář 22, 2009 4:02 pm

fireman píše:A jak se tváříte na přípravek odstraňující staré nátěry?

Kromě toho, že louh (většinou je základem takových přípravků) může narušit samotné dřevo, je dost složité ho potom ze dřeva vyplavit, rozhodně se to neobejde bez několikerého důkladného mytí. Opakované bobtnání a schnutí starému dřevu rozhodně neprospěje.

Zpět na