Kolik barvy

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

ipro
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Kolik barvy

Příspěvekod ipro » úte úno 16, 2010 9:17 pm

Ahoj,
tady někde na fóru jsem našel vzorec pro výpočet ponořené části trupu, což je dost důležité, když se chystáte svoje plavidlo natřít. Bohužel výpočet byl určen pro lodě s ploutví a sklopným kormidlem (0,5 x LWL x (B + T), kde: LWL=délka vodorysky, B=šířka, T=ponor), což není můj případ. Mám tedy k vypočtené hodnotě přičíst dvojnásobnou plochu kormidla a kýlu, nebo se mám shánět po jiném vzorci? A co LWL? Uvažuje se skutečná délka vodorysky, nebo její průmět do bokorysu?
david
moderátor
Reputace: 151

Re: Kolik barvy

Příspěvekod david » úte úno 16, 2010 11:29 pm

LWL je délka vodorysky, nikoli délka lodě ve vodorysce,

jestli na to nejdeš moc vědecky. ;)
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

kolik barvy

Příspěvekod kanic » stř úno 17, 2010 1:47 pm

Mně ten vzorec v případě antifoulingu hodně pomohl. Nepochybělo a s těma 2 dl co zbyly jsem oběhl kolem vodorysky.
ipro
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod ipro » stř úno 17, 2010 3:38 pm

:) Já se to nesnažím brát vědecky. ale snažím se abych neudělal nějakou volovinu. Podle toho vzorce, který uveřejnil kolega Libor dne 4. dubna 2006 (Topic Antifouling), by moje loď (Sunbeam 22, LOA = 6,70 LWL=5,60 B=2,15 T=0,67) měla mít ponořenou plochu těsně pod 8 metrů. Jenže ona má ještě půlmetrovej kýl, skeg a kormidlo, což podle mého odhadu prezentuje další metr a půl. Navíc podle vzorce v brožuře firmy International jsem našel vzorec poněkud jiný, a to 0,85 x LOA x B. Podle tohoto vzorce by ponořená plocha byla skoro 12 m[sup]2[/sup]. :? Když to blbě spočítám, tak mi bude buď barva chybět, nebo naopak přebývat, což je v každém případě špatně :x.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » stř úno 17, 2010 4:18 pm

Ipro, na plochu tak variabilní, jako je podponorová část lodě, neexistuje žádný universální vzorec, ten Ti může pomoci nanejvýš s hrubým odhadem. Napoprvé Ti nejspíš trochu barvy zbyde, napodruhé už budeš vědět. Jestli máš fabrickou loď, zkus se zeptat výrobce, ten to ví určitě a přesně a měl by být schopen a ochoten údaje poskytnout.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř úno 17, 2010 4:39 pm

Jak říká Felix, je to nástřel, který ti řekne zda potřebuješ 2 plechovky, nebo víc, nebo míň.
Stejně se to prodává po plechovkách, tak musíš zaokrouhlit, nahoru.
Ten vzorec jsem vyčetl u výrobce a je jen pomocný.
Nesmíš ještě zapomenout, že bude mírný rozdíl v natírání štětcem, nebo válečkem.
Nejmenší spotřeba bude u stříkání.
Také si nejprve musíš vybrat barvu/výrobce a vyčíst jakou vydatnost ten který výrobek má.
Pak můžeš počítat.
Některé barvy také lze ředit, do cca 10%, myslím.

U lodě, tak jak to uvádíš, to vidím na jednu vrstvu 2 plechovky po 750ml.
Lepší je když ti zbyde a kolem vodorysky v pruhu kolem 20cm dáš další vrstvy .. 4 neuškodí. tam se to nejvíce opotřebovává.
Já to na dně mám skoro jen na "okrasu" aby to vypadalo stejně v celé ploše. Úbytek je tam oproti vodorysce minimální.
ipro
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod ipro » stř úno 17, 2010 5:28 pm

To Felix: To já vím, že to je hodně variabilní záležitost a ten nápad, zeptat se u výrobce, jsem měl taky. Jenže ta loď je přes třicet let stará a výrobce na můj dotaz jaksi nereagoval. Ne že by neexistoval, ale dělá mrtvýho brouka. Možná proto, že to jsou Austrijáci a já, jelikož nevládnu Deutsche Spraeche, jsem se ptal englicky.

To Libor: Jasně že jde o nástřel, a že se zaokrouhluje nahoru, mně jenom překvapil ten rozdíl v ploše podle různejch vzorců. Koupím toho na 10 metrů a bude :)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř úno 17, 2010 5:36 pm

10 metrů je většinou 1 plechovka 750ml. Různí výrobci udávají od 10 - 11m vydatnost. Ale stejně se doporučuje 2x a více.
S jednou to máš taktak na jednu vrstvu. Možná ti to bude stačit. Já bych bral 2 a máš klid.
Ale ta barva i když zůstane, dobře uzavřená vydrží do další sezóny a máš na opravu oděrek... ;)
ipro
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod ipro » stř úno 17, 2010 9:32 pm

To Libor:
To je mi jasný, že ta třičtvrtělitrová pixla vydá při 10 metrech jen na jednu vrstvu. Počítám dvě až tři vrstvy, možná i čtyři a navrch dvakrát antifouling. Jakou značku, to ještě nevím, ale ty spodní vrstvy budou určitě Gelshieldem.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř úno 17, 2010 9:40 pm

Jojo Gelshield 200, mám taky natřeno a nedám na něj dopustit, bral jsem pro první nátěr (na obroušený nový laminát) rovnou raději 2,5l.
Dle výrobce mají být min. 4 vrstvy a to jsem dodržel. Jen jsem nestřídal barvy...to by byl trochu luxus. Hůř se pak sice rozeznává nátřená vrtsva od nenatřené, ale jde to. Nenatíral jsem ploutev, ani kormidlo, tak to vyšlo.

Zpět na