Ošetření podponorové části kormidla

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Ošetření podponorové části kormidla

Příspěvekod Charlie » ned kvě 09, 2010 5:39 pm

Ahoj, mám na lodi kormidlo udělané z teakového dřeva, někdo ho komplet nalakoval ale lak se loupe a já se teď dal do generálky, takže jsem ho vybrousil až na dřevo (zatím tedy vrchní pevnou část, spodní sklápěcí ještě ne) a chci ho ošetřit teakový olejem.

Ale je vidět, že část kormidla co je pod vodou (je to i kus pevné části) dost trpí a tak se chci zeptat, čím ho ošetřit. Stačí také jen napustit olejem, nebo natřít nějakou barvou, či to přelaminovat, nebo ošetřit jen epoxydem bez tkaniny? Nebo nějak jinak?

Později přidám fotky jen co nabiji baterky.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon kvě 10, 2010 10:33 am

ahoj Charlie, já řeším podobné ... jen u nového. Gabonové překližka ... PE tmel ... epox penetrace ... epox základovka ... PU barva.

To tvé bych nad čarou ponoru klidně jen naolejoval (ať je vidět dřevo ;) a pod čarou ponoru asi taky barva. Aleber to s velkou rezervou, páč s týkem nemám žádné zkušenosti ...
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon kvě 10, 2010 11:27 am

Díky, vršek co je nad vodou budu napouštět olejem, ten už mám koupený, ale právě řeším co pod vodu, aby to bylo trvalé a kormidlo se časem nerozsypalo.
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » pon kvě 10, 2010 11:51 am

Charlie, nemám sice zkušenost konkrétně s týkem /je li to týk? některé dřeviny vypadají dosti podobně/, ale nebál bych se ani tak toho, že se to rozpadne, ale spíše toho, že kormidelní list přeci jen přijme vodu a to i v nadponorové části, zvětší svůj objem a může v knize začít drhnout, případně se ani nehne. Tomu lze předejít dostatečnou vůlí listu v knize. Pokud ji tam máš, o.k., pokud ne udělej ji alespoň 5 mm a zatím ji vymez nějakou velkoplošnou kruhovou podložkou, kteru můžes vždy vyjmout /černý silon, hliník, nerez. Kousající se list je pěkná otrava, když jej rveš nahoru i dolu. Proto si myslím, že z praktického hlediska a bezproblémové funkčnosti, především pokud máš loď na vodě celoročně /půlročně/, je důkladný nátěr /případně olaminování/ jistější.
Pepa
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon kvě 10, 2010 12:05 pm

Pepo, 5 mm vůle v knize? Není to moc? Nezpochybňuji ... jen se ptám ;)
Já nechal jen 1 mm, tak mám teď obavu :(
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon kvě 10, 2010 12:25 pm

No list v knize drhne, já tam mám z boku stahovací šroub, pro zajištění když se list zvedne, nebo když se spustí do vody, ale i když ho povolím, tak to jde hodně ztuha (ale já to za celou sezonu zvedal jen jednou :) ) ale ztuha to jde i vyschlé. Ale vnitřek knihy je takový jakoby nahnilý, jako by začínal trouchnivět, je vidět, že ta voda tomu nesvědčí, ale jestli je to původní, tak je to celé 34 let staré, tak není čemu se divit, ale chtěl bych to ošetřit aby sloužilo i nadále.

Měl by to být teak, vypadá to úplně stejně jako všechno ostatní dřevo na lodi.

Takže to co přijde do vody natřít epoxydovou pryskyřicí a pak přetřít barvou?
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » pon kvě 10, 2010 1:02 pm

Abych byl upřímný, přesně tento problém mám na své loďce, po pár dnech na vodě již listem pomocí ovládacích lanek ani nehnu a rvu to rukama. Když najíždím ke břehu jeto pěkná otrava.

Charlie, pokud máš kýlovou lodičku, tak asi zveací list je zbytečný, poku máš ploutvouvou, divbím se, že jej zvedáš tak málo. Samozřejmě že na Orlíku je spusta míst, kde přirazíš ke břehu se spuštěným kýlem i kormidlem, ale je škoda se o tuto možnost připravit.
Pokus se tu knihu uvnitř vybrousit - ale nejde to moc dobře. Samozřejmě daleko jednodudšší je zbrousit, nebo líznout na hoblovce vršek listu.
Moje kniha taky nic moc, jsem rozhodnut ji svařit z nerezu, případně z hliníku.
Mám rád konečná řešení. :)

ficcusi, vůli 1 mm bych dal, pokud bych měl knihu a list z nerezu či hliníku a ješt bych měl obavu.Přeci víš, že za běžných povětrnostních podmínek se neošetřené dřevo
pohybuje +/- 6až8 %
Ošetřené 3-4%, tomu zukrátka nezabráníš. Máš li vršek listu 25 mm, pak ty 3% je právě 1mm a navíc kniha ti půjde naproti, poku ji máš dřevěnou. Přeci je ten nejmenší problém
udělat vůli třeba 4 mm a dát z každé strany 2 mm hliník či nerez nebo silon podložku. Až to začne drhnout jen je budeš ubírat či ztenčovat. Pozor, že žlutý silon ve vodě rovněž trochu zvětšije svůj objem. Navíc podložka nebude mít takové tření jako dřevo/dřevo, kdy jinak odřeš barvu během pár dní a potom to půjde o to rychleji.
Pepa
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon kvě 10, 2010 1:40 pm

Hmm, dík.
Já už mám natřeno ... tak počkám, až to začne drhnout a uberu pak list kormidla o mm z každé strany. Stejně půjde na vodu nejdřív na podzim, tak má kormidlo času dost. Vlastně pořád málo :D
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon kvě 10, 2010 2:40 pm

No já kotvím přídí ke břehu, takže kýl sklopím pod loď (mě zůstává zatažený pod lodí - nejde dovnitř lodě jako ploutev - a má 450kg) a na těch 7 metrech od břehu je vždy hloubka dostatečná aby kormidlo zůstalo spuštěné.

Knihu vybrousit zevnitř bude problém, je to málo místa, jedině bych ji musel rozebrat, je udělaná ze dvou bočnic a středových dílů a celé je to zkolíkované do sebe a pak jsou přes to nerez přezky - s čepama na otáčení kormidla. Jednodužší bude asi ubrat trochu z listu, nějaký ten milimetřík nebude problém.

Akorát to ošetření aby to pak pod vodou netrpělo.

Zpět na