starý windsurfing

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

bialuci
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

starý windsurfing

Příspěvekod bialuci » pon kvě 30, 2011 11:03 pm

Zdravím všechny na tomto webu.
Původně jsem plánoval založit jiné téma ale, musím začít s tímto. Mám v plánu opravit si svojí lodičku (4,5m plachetnička) ale neměl jsem prostory. Sehnal jsem proto garáž. Co čert nechtěl, původní majitel mi ji prodal i se starým windsurfingem. Zavspomínal jsem na léta školou povinná, když jsme jezdili s rodiči kempovat na Hnačovský rybník a já si tam půjčoval windsurfing. Nejednou mě museli s loďkou přitáhnout.
Rozhodl jsem se tedy, že ten surf opravím. V jakém je stavu je tady na fotkách: http://bialuci.rajce.idnes.cz/windsurfing/

Vás bych poprosil o několik rad při opravě... snad mi to nerozmluvíte (to bych byl nerad). Hledal jsem na netu, dokonce jsem byl i v knihovně ale opravě starých prken nikde ani čárka.

1) Nevím jak má (mělo) vypadat uchycení stěžně do prkna. Jsou tam dva otvory, z toho jeden je zalitý nějakou pryskyřicí a v druhém je nějaké ztrouchnivělé dřevo. Konec stěžně je jen gumový trn, tak předpokládám, že v prknu bylo jen nějaké pouzdro.

2) Gumová omotávka ráhna. Starou sundám, ale nevím kde a sehnat něco podobného nebo čím to nahradit.

3) Prkno má na několika místech otlučenou barvu. Poradíte mi jaká by byla vhodná nová barva? Jasně že bílá...

To je zatím všechno, určitě mě ale napadne ještě spousta otázek až se pustím do díla.
Předem díky.. Mirek
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon kvě 30, 2011 11:49 pm

Jen k té "jedničce". Tak jak to máš to je podle mě celé, to je jeden z prvních kloubů. Je to už cca 30 let, ale tak jsem to měl na svém Windgliderovi také. Ten gumový konec se zasouval přímo do otvoru v plováku. A pokud foukalo víc, posouval se do toho zadnějšího.
V otvoru se ta guma musela protáčet. Jednou je mě na Senci zadrhla a než jsem na to došel, ukroutil jsem ji. Pak jsem jako nouzovku kdesi v Mototechně koupil přibližně podobný silentblok a dovolenou dojezdil. V tvém případě se bojím, že originál kus bude dost styřelý a nevydrží. Nový už asi nekoupíš.
skipper
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod skipper » úte kvě 31, 2011 12:37 am

No musím říct, že to je opravdu historický kousek. :whist:
ad1: dá se nahradit silentblokekem např. z Barkase
ad2: použij omotávku na cyklistická řidítka, nebo jak se to jmenuje
ad3: ošmirglovat, vytmelit dvousložkovým epoxidem a natřít epoxidovým lakem
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod mirus » úte kvě 31, 2011 8:45 am

já bych se obával ,že vynaložené náklady a práce při opravě tohoto vskutku už VETERÄNA nebudou úměrné výsledku.
1-je pouze zasunut do díry,na těsno ale musí být otočný-při větším větru rád vyletěl(vytáhl se) ven
2-v serfařských obchodech se dá sehnat neoprénový pásek k omotání a nalepení.
3-obrousit,přetmelit,nastříkat(natřít)stejně jako každou "vodní"hračku
Pokud se podíváš na nějaký serfařský stránky s bazarem,možná najdeš podobný komplet levněj a v lepším stavu .Tyto prkna bývaly olaminovaný polystyren a při porušení lamina hlavně u kačeny(hlavní ploutve- to modrý)nebo uchycení stožáru(u těch děr do prkna) do toho tekla voda a potom to bývala spíše ponorka jak serf.
Pokud to chceš opravit a začít serfovat ,tak si myslím ,že výsledek tě od serfování spíše odradí,pokud to chceš dát dohromady na "hraní",proč ne-opravit se dá" skoro Fšechno".
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » úte kvě 31, 2011 2:24 pm

Bialuci, nedej se odradit!
Loni jsem řešila něco podobného, mívala jsem v minulém století windsurf velmi podobný, pak nám ukradli prkno a loni můj syn 17 zatoužil po surfování. Od sousedů jsem dostala starý surf se vším všudy, ale v podobném stavu i stáří jako ten tvůj. Je to typ SAMODOMO 70.-80. léta min.st.
Dala jsem vše mladíkovi, ať si poradí, pokud chce jezdit a povedlo se. Ze všech zbytků poskládal komplet, prkno jen přebrousil a postříkal sprejem na auta a vypadá úžasně. Jediné co je nutné velmi dobře zkontrolovat je prkno a jeho díry. My měli na zádi otvor cca 10cm v průměru, tak to zašpuntoval polystyrenem, trošku to z toho kouká, ale nevadí to. Tobě doporučuji prohlídnou díru na stěžeň a káču, aby jimi neteklo do trupu. Podle fotek bych ale pro začátek tam loupla stěžeň i káču a uviděla jak to bude fungovat.
Syn už nadšeně jezdí druhým rokem, pokud ho to bude bavit dále, tak teprv potom budem koukat po koupi něčeho dalšího.
Jo a pokud je i ráhno SAMODOMO, pak bude z nějakých typizovaných trubek a na ty by mohl sednout izolační návlek na instalační trubky - takovej šedivej měkkej, k dostání v kutilských a instalatérských prodejnách. A nebo také oplet na rukojeti tenisových raket.
Hodně štěstí a chuti do winsurfingu! :thmbup:
janosik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janosik » úte kvě 31, 2011 5:46 pm

klasickej silentblok ted jsem zlikvidoval prkno... kupoval jsem ho novej stal cca 50Kc kdybys jel nekdy pres HK mam ho hozenej v aute nez ho vyhodim do popelnice Jinak bych to prkno nechal tak jak je... Windglider BYLA dobra vec... ale dneska za 5000,- sezenes set se kterym se svezes ve skluzu naucis se kupu figlu a nenasbiras spatne navyky na pripadny prechod na neco lepsiho... Tak aloha surferos Jinak dneska byl BIG day na Rozkosi:)
bialuci
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bialuci » úte kvě 31, 2011 10:24 pm

Moc díky za názory a rady. Asi prkno jen prohlídnu a šup s ním na vodu aby jsme si užili nějakou legraci. Musím ale vydolovat to dřevo z díry pro uchycení stěžně, pak uvidím co na mě vykoukne. Ploutev natřu nějakým zbytkem barvy, co mám ve sklepě. Na ráhno nejspíš nalepím ten nejtenčí mirelon (tubolit). Nebudu z toho dělat nějakou vědu. Na to popojíždění po vodě to bude stačit.

to janosik: Dík moc za nabídku, bohužel se směrem na HK vůbec nedostanu. Porozhlídnu se po něčem tady u nás až zjistitm skutečný stav toho uložení.
vektor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vektor » stř čer 01, 2011 10:26 am

k ráhnu: v době, kdy nebyly surf shopy, jsme na "potah ráhna" navlékali duši z kola :)
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod mirus » stř čer 01, 2011 2:19 pm

Tu kontrolu těsnosti prkna udělej než to dáš na vodu,praskliny a netěsnosti přelaminovat a nebo alespoň přetmelit a natřít. Až to dáš na vodu,a voda nacucne dovnitř,horko těžko ji dostaneš ven a při nahřátí na slunci se ti bude prkno nafukovat a odlupovat od polystyrenu.Nikoho od takových prací neodrazuji,jenom vím co to obnáší a jak to končí,na získání představy co je to windserfing ti to postačí.
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod karf » stř čer 01, 2011 6:14 pm

Co se návleků týče, tak jsem teď při kutění nové píny s úspěchem zakoupil v obchodě s elektroinstalačníma věcma smršťovací návlek (bužírku...) na cca 20mm trubku. Po nahřátí pistolí se to pěkně stáhne a mile mě překvapilo, že se nijak nekrabatí :good:

Zpět na