bruska - prosba o radu

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

bruska - prosba o radu

Příspěvekod Felix » čtv lis 03, 2011 9:16 pm

Přátelé řemeslníci, prosím o radu:potřebuji obrousit dřevo a překližky z lodě. Jediné, co jsem o tom zatím empiricky zjistil, že flexa se k tomu opravdu nehodí, takže si budu muset opatřit svou první brusku v životě. Nic o tom nevím a jen z toho, čeho jsem si všiml v obchodech, soudím, že existuje několikero druhů:
kulatá, kde se otáčí plochý kotouč s brusným papírem
pásová
vibrátor, na kterém obdélníková plocha s brusným papírem "posakuje" dopředu - dozadu
něco jako žehlička.
Dále jsem postřehl, že existují brusky s různým výkonem (a cenou) a nejméně se dvěma systémy připevnění brusného papíru - buď mechanické upevnění do nějakých svorek nebo něco jako suchý zip.

Potřebuji poradit, jakou koupit, když s ní potřebuji:
obrousit lak z překližek o celkové ploše (počítám obě strany) cca 18 m2
obrousit lak z kulatin, vyrobených z masivu, o celkové délce cca 14 m.

Asi nepotřebuji žádný "profi nástroj na doživotí", na druhou stranu jej potřebuji proto, abych si usnadnil a urychlil práci, takže úplnou plečku bez výkonu taky nechci. Určitě se pro mne nehodí cokoliv, co vyžaduje cvik nebo velkou zručnost, protože ani jedním neoplývám. Tak babo/dědku raď :)
fishmaster
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod fishmaster » čtv lis 03, 2011 9:27 pm

Zkus si koupit excentrickou brusku.Třeba http://www.rucni-naradi.cz/black-and-de ... 80-acv1205
Mám ji taky a brousí super.Má výhodu,že s ní můžu brousit i jemné části.Na netu jde koupit i levněji.
david
moderátor
Reputace: 151

Re: bruska - prosba o radu

Příspěvekod david » čtv lis 03, 2011 9:36 pm

mám fšecky :) brusy co jsi vyjmenoval. přesto jde lack a farba nelíp dolů sklem, ciglinou a opalovací pistolí, případně barvožroutem. teprv po odstranění těch největších vrstev se dá použít šmirgl papír na nějakém stroji. jináč je jen furt zalepenej.

na kulatiny si kup šmirgl plátno v metráži, utrhni pruh z déli cca 0,75 - 1m - dle průměru kulatiny a délky rukou, šíře kolem 5cm, a cvič rukama. posiluje to :lol: a taky rychle brousí a to dokonce dokulata. to neumí žádná bruska

jediný, co je super, je parketářská velká hrncová bruska. tou jsem kdysi brousil celý dno a boky na 8m lodi před laminací. byla dnem vzhůru, ta loď, jinak by to ani nešlo
Naposledy upravil(a) david dne čtv lis 03, 2011 9:41 pm, celkem upraveno 1 x.
fishmaster
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod fishmaster » čtv lis 03, 2011 9:40 pm

Právě proti zalepení papíru je super plynulá regulace otáček,kde se barva nepřehřívá a pak se nelepí.Ovšem jen do určité tloušťky barvy a záleží také na teplotě.Mě se loď nejlépe brousila za nízkých teplot,kdy byla barva tvrdá.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 106

Příspěvekod Denis » čtv lis 03, 2011 9:44 pm

Tú brusku čo písal fishmaster som mal /starší typ/ a bola dobrá, tak akurát. Inak je to ako píše David, ak sa brúsi farba, alebo lak, tak je papier stále zanesený. Dnes sa robia škrabky s držiakom, taká ciglina, zvaná aj cidlina s rúčkou. To namiesto toho skla.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » čtv lis 03, 2011 9:45 pm

Ta bruska je dobrá ale chce to pro práci s ní mít cvik v broušení. Jinak vlivem nestejného tlaku vzniknou na ploše "vlny" a prohlubně. Pro potřebu amatéra
bych spíše doporučil tu plochou obdelnikovou s klipsy na koncích. Tam se dají použít i brusné papíry nařezané z velkých listů A4. Ty na suchý zip jsou dosti
drahé. Mě se osvědčila stejná značka a doporučuji koupit s regulací otáček a kmitů. Každá hrubost papíru potřebuje jinou rychlost. Většinou jdou na ní použít i ty se suchým zipem s dírami pro odsávání prachu, pokud jsou v té gumě na brusce díry a vývod do pytlíku, nebo vysavače.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Re: bruska - prosba o radu

Příspěvekod Felix » čtv lis 03, 2011 9:46 pm

david píše:mám fšecky :) brusy co jsi vyjmenoval. přesto jde lack a farba nelíp dolů sklem, ciglinou a opalovací pistolí, případně barvožroutem. teprv po odstranění těch největších vrstev se dá použít šmirgl papír na nějakém stroji. jináč je jen furt zalepenej.

na kulatiny si kup šmirgl plátno v metráži, utrhni pruh z déli cca 0,75 - 1m - dle průměru kulatiny a délky rukou, šíře kolem 5cm, a cvič rukama. posiluje to :lol:

Nepotěšil jsi mne :?

fishmaster píše:Zkus si koupit excentrickou brusku

Chápu správně, že to je ten vibrátor, co se cuká dopředu - dozadu?
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv lis 03, 2011 9:48 pm

Jeden údaj jsi zapomněl: kolik mm předpokládáš že budeš brousit.

Pokud se totiž jedná třeba o 1mm a více, doporučoval bych ruční pásovou. Pás s hrubostí kolem 100. Jediná nevýhoda je, že broušený materiál hřeje a některé laky se "taví". Ale jinak jede jedna báseň. Je na to ale taková kostka gumy, kterou se pás vyčistí.
Vibrační brusky používám spíše k dohlazování. Jde to po desetinkách a i když 17m[sup]2[/sup] není mnoho, necháš na tom ruce. A ty ti budou vibrovat ještě do večera, že by jsi je mohl použít k neslušným účelům. Určitě né s papíry na suchý zip. To by tě stálo majlant. Normální na klips.
Rotační brusky na rovné plochy berou také dost, ale je tam problém s udržení roviny. Používám nerad, ony se jakoby zařezávají.
Kdyby to byl masiv, řekl bych vem to brutálně ručním hoblíkem. To je nejefektivnější. Ale na překližce by jsi se asi dostal pod dýhu...

Vím že sto lidí - sto zkušeností. Určitě někdo jiný napíše něco jiného. Toto jsou zkušenosti mé. Dělal jsem si na chatě veškerý nábytek, vyrábím si sám spárovku...
A pokud to potřebuješ jednorázově, snad bych to ani nekupoval. Měl by jsi snad najít půjčovnu, u nás alespoň je a když potřebuji něco většího jednorázově, vždy se to vyplatí půjčit.
fishmaster
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod fishmaster » čtv lis 03, 2011 9:49 pm

Nejlepší je použít vysavač.Potom se papír tolik nezacpává.Při správné regulaci otáček se dá udržet rovina v pohodě,navíc při použití nástavce vibračního funguje i jako klasická vibrační bruska jakou popisoval Tatas.
Zase tak drahá není.Třeba ji použiješ i doma.Pokud tě ovšem chytne kutilství. :D
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv lis 03, 2011 9:54 pm

to je pravdivý, jen to pak zase jde děsně pomalu. ideál je brousit pod vodou, ale nejsou stroje. teda jednu vibračku jsem na vodu přeškolil :whist:

nejmíň kopanců - ďolíků- naděláš vibračkou, ale zas je pomalá. pásovka je drak a snadno si kopneš, zvlášť, když je blbej přístup, poloha. taky ráda sežere přívodní kabel - pozor na to. Kamarádovi sežrala i kus dlaně. do koutů flexa s gum. kotoučem, nebo patrně s dráťákem (hrncovým), a dočistit ručně

sajrajt z šmirgl pásu jde vyplácat " za jizdy" plátkem pilky na železo. ne tím tvrdým, ale obyč úzkým jednostranným
Naposledy upravil(a) david dne čtv lis 03, 2011 9:57 pm, celkem upraveno 1 x.
fishmaster
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod fishmaster » čtv lis 03, 2011 9:57 pm

No právě tahle má i možnost jemného broušení a broušení koutů.Ale už končím,nebo budu vypadat jako agent od Black and Deckeru.Zkus si prostudovat příslušenství.
Jak psal David pásovka je na udržení roviny asi nejhorší.
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv lis 03, 2011 10:05 pm

vibračky obvykle umí sucháč i klipsy. papír do klipsů nastříháš z archů a díry sekneš lochajznou - to musíš, by se neucpával. z jednoho archu jsou 3 pruhy pro Boschku
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv lis 03, 2011 10:10 pm

Já si na obdélníkovou vibračku kupuji, nechávám odmotat, z pásu odpovídající šířky.
Od každé zrnitosti 2-3 metry, na ponku mám linku a o hranu ponku to jen trhám. Nevím jestli to není dražší než ty archy, ale je to ohromě jednoduché, pohodlné a žádné zbytky. :)
karel
Macher
Reputace: 14

Příspěvekod karel » čtv lis 03, 2011 10:11 pm

pásová bruska je dravec , na deskový materiál je pro normálního smrtelníka prakticky nepoužitelná ( myslím ruční stroj ne velkou stolní ) .

Vibrační bruska je dobrá na desky , ale od té chvíle co jsem se poznal osobně s excentrickou bruskou(točí se a vibruje) a s tím co dokáže už nemám o čem přemýšlet když chci brousit :D .
Mám brusku s plynulou regulací a v kombinaci s různou hrubostí brusných kotoučů s upínáním na suchý zip s ní můžu brousit kit pod barvu nebo nahrubo ubírat materiál při vybrušování profilu na kormidelním listu .

Bohužel nemám zkušenosti s hoby nářadím , protože všechno nářadí co mám používám pracovně ve firmě , ale tobě by mělo stačit .
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv lis 03, 2011 10:21 pm

na deskovej materál se s pásovkou nebojím. loď ale, bohužel, není vodorovná deska. a taky broušení kytu, laminátu, nebo čistýho dřeva se nedá srovnávat s barvou, s olejovým lakem už vůbec ne.

jak psal Baharis, kde to jde, tak el. hoblík a malou šponu. oděrky jsem kdysi dělal jenom tak
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv lis 03, 2011 10:36 pm

Určitě už nechci polemizovat co by bylo lepší. Už tak z toho bude mít chudák Felix guláš. Ještě že hned v počátku vyloučil tu flexu :lol:

Ale s tou pásovkou, když se použije odpovídající zrnitost pásů a když to člověk dostane trochu do ruky, s tím se dají dělat pěkné věci. Jemným broušením do kříže se docílí celkem dokonalé roviny.

Úplně mimo téma: Viděl jsem loni na veletrhu a letos si koupil, do flexky kotouč se zuby motorové pily. Tuším průměr 115. Pokud chce člověk tvarovat masiv, to je fofr, to je mazec. Pak jen dojet povrch dlátem...
Ale dá se s tím i řezat, samozřejmě nikoliv pro jemnou práci.
Marty
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marty » čtv lis 03, 2011 10:36 pm

Jednoznačně nejlepším řešením je rotační excentrická bruska nejlépe spojená s průmyslovým vysavačem. Pokud se jedná o amatérské využití, nemusí
za každou cenu jednat o profi nářadí za desetitisíce, ale je dobré nekupovat zase úplně to nejlevnější, neboť ty hodně levné brusky celkem na "prd" brousí a udržet
s nimi rovinu je dost problém. Vůbec nevadí, pokud se na brusce nebude až tak moc šetřit, nakonec se dá použít nejen na loď...
Navrhoval bych případně toto řešení: http://www.metabo.cz/produkty/brusky/ex ... botec.html a k tomu nějaký levnější průmyslový vysavač - nezanáší se tolik papír,
neodcházejí tak rychle ložiska, nepráší se tolik (to oceníte hlavně když budete brousit laminát), nebo místo něj kvalitní respirátor..... V loděnici máme Metabo SXE 425 už asi 7 let, brousí se s ní i 8 hodin v kuse a jede pořád dál (jednou se měnili ložiska a asi 50x disk se suchým zipem).
Jinak na zrus rovných ploch, tedy i oválných (jola apod.) v celé ploše je nejlepší a stále asi i bude použít dlouhé latě (prkna) s brusným pásem a madly a pak pěkně do "teplých" a brousit a brousit, páč vybračkou nikdy skutečně rovný povrch neuděláte.
Anebo si koupit místo tradičního prkna něco lepšího třeba toto: http://www.flexicat-tools.com/en/product-FSB056111.php
Naposledy upravil(a) Marty dne pát lis 04, 2011 12:06 am, celkem upraveno 1 x.
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv lis 03, 2011 10:43 pm

Baharis píše:Ale s tou pásovkou, když se použije odpovídající zrnitost pásů a když to člověk dostane trochu do ruky, s tím se dají dělat pěkné věci. Jemným broušením do kříže se docílí celkem dokonalé roviny. .

Baharisi, ty jsi na lodi viděl, kromě dveří, nějakou rovinu? to bych se rád mrknul. všechno je šišatý a klenutý. ven nebo dovnitř.
na to je pro finále nejlepší velkej poloměkkej gumovej šmirglkotouč a menší otáčky. jen ho mít. poslední takovej brousicí aparát mi jeden úd zlikvidoval. :gun:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv lis 03, 2011 11:59 pm

Ale jaká diskusia. Najlepší pomer výkon/ cena má blekendekerka čo písal Fishmaster, je to excentrická brúska a po jednoduchej výmeme náradia je vybračná, odsávanie prachu je dosť slušné a dostaneš sa do všetkých kútov. Najskôr treba farbu odstrániť mechanicky, prípadne chemicky. Ak je farba velmi stará, tak sa na šmirgel lepí málo a dá sa to zbrúsiť. Papier 60,80 na začiatok, potom 100. Pásovka je blbosť, aj hoblík, nie že by to nešlo, ale musíš to mať v ruke. Najjednoduchšie a najlacnejšieje kúpiť tú univerzálnu brúsku od blekendekera a nič iné nepotrebuješ, prípadne tú škrabku na rúčke, cidlinu. S tou mám velmi dobré skúsenosti, stojí pár korún, ale výkon je super. Pred mesiacom som prelakoval loď. Mám to čerstvo v pameti.
Marty
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marty » pát lis 04, 2011 12:30 am

No já si myslím, že tyhle ty "kočkopsi" moc dobrý nejsou, alespoň já mám takovou zkušenost s univerzálním nářadím...
Hlavně pokud jde o nějakou intenzivní práci ve větším objemu, což broušení trupu lodi je.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pát lis 04, 2011 2:49 am

Přátelé, díky za rady, pokud je chápu správně, vychází mi z toho:

- co se dá, stáhnout cidlinou/střepem/škrabkou

- zbytek z rovných ploch excentrickou bruskou, z kulatin ručně šmirglem na plátnu

- mechanické upínání šmirglu je lacinější než suchý zip, odsávání chrání šmirgl proti zanášení.

Ještě prosím o doplnění, pokud se tedy v tom dá poradit: předem vím, že si nekoupím profi nářadí (to si v případě potřeby půjčím). V hobby programech existují brusky s nejrůznějším výkonem. Je mi celkem jasné, že hračka do do dlaně s výkonem 300W je možná tak pro modeláře, na druhou stranu musím počítat s tím, že nejsem nijak zručný, z nářadí mám respekt až strach a můj fyzický trénink spočívá v opatrných úderech konečky tří prstů do klávesnice.Takže: kde asi tak leží spodní hranice rozumného výkonu takové brusky?

edit: tak koukám, že 300W není úplně nejmíň z toho, co je na netu k nabídce...
terrier
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod terrier » pát lis 04, 2011 6:51 am

300 W na vibrační brusku bohatě stačí pod dvěstě W bych nešel

uvažoval bych nad barvožroutem a nebo nahřátím laku tepelnou pistolí, jak tady někdo pronesl, výrazně si s tím ušetříš čas.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát lis 04, 2011 7:46 am

Gulatinu tiež môžeš prebehnúť mašinkou a ručne dohladkať. Šmirgel sa zanáša nie preto, že nie je odsávanie, ale pretože sa farba zohreje, topí sa a začne sa lepiť. Robil som a robím aj s lacným náradím, ide to v pohode, ale je tam vždy nejaké ale. Excentrická bruska mi napríklad neodsáva, to je prachu na skapanie, vybračná žehlička nejak slabo vibruje, trase sa ostošesť, ale skutek utek. Ta blekenderka je naozaj funkčná, aj keď profi náradie to nie je. Ale sú to vlastne dva stroje, excentrická a vibračná brúska, takže jeden stroj stojí tolko ako tie najlacnejšie číny, teda asi 35 eur . A zabere polovicu miesta. Ak je v požičovni takéto profi náradie tak ber, nebude ti to potom doma zavadzať. Ak si spravíš dobre prípravu ručne, tak obrúsené mašinkou to je za jeden deň. Šmirgel so suchým zipsom je drahší, ale pri našej spotrebe to je jedno, to trápi možno profíkov.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » pát lis 04, 2011 8:20 am

Ten barvožrout je dobrý na kovové konstrukce ale ze dřeva se špatně odstraňuje a když zůstane v různých spojích a pod, tak potom odspodu ničí barvu
a krabatí povrch. Teplo zase rozpatlá barvu. Profi lakýrníci používají plamen ale při tom opalují i dřevo a ničího jej na povrchu. To se hodí pod barvu ale ne
pod bezbarvý lak. Pořád nejlepší je mechanické odstranění zbytků laků až na čisté dřevo. Pokud zůstane dřevo po odstranění laků-barvy na povrchu delší
dobu bez nového povrchu, (tak zvaně otevřené) má snahu začít pracovat- kroutit se. Zvláště ve vlhčím prostředí (během podzimu a zimy) při nižší teplotě.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát lis 04, 2011 10:06 am

S tím co čeká Felixe mám bohaté zkušenosti! Felixi, rozhodně pokud to chceš čístit až na dřevo,a ne jenom přetřít, tak začni horkovzduškou, a špachtlí,(použij dost tuhou), jen pozor na požár!!!!!Potom si myslím, že Ti bude stačit dobrá vibračka ,exentrem se nedostaneš do rohů. Kulatiny dělám obdobně,ale pouřívám pásovku, a v závěru ,jak píše David, pás brusného plátna,a trochu lidského sádla ;) ,je to jak ze soustruhu! Teď jsem dokončil ráhno,a stěžeň na Piráta, jak nový :whist:

Zpět na