bruska - prosba o radu

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Jakub_Vaurien
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Bruska

Příspěvekod Jakub_Vaurien » pát lis 04, 2011 1:51 pm

Nedávno jsem koupil tuhle: http://brusky.heureka.cz/bosch-pss-250-ae/galerie/ pustil jsem se s ní do tohohle: https://picasaweb.google.com/jakubprax/ ... 3581259906 a za chvíli to vypadalo takhle: https://picasaweb.google.com/jakubprax/ ... 4736920754

Papír 40 na dřevo. Bralo to i barvu bez problémů i bez průmyslového vysavače. Jen je potřeba to čas od času vyklepat.

Celý spodek lodi jsem měl za den rozbroušený. Jediný co mi na ní vadí je její šířka (93mm) nedostanu se mezi výztuhy na dně lodi. Asi to budu muset vzít ručně. Jinak je naprosto bez vady a 250W naprosto stačí byly místa kde jsem na ní ležel skoro celou vahou (90kg) a jela. Takže za mě hlasuji pro tuto :-)

EDIT: Jinak co se týče smirkových papírů, celý život žiju v tom, že na plátně jsou na železo a na papíře jsou na dřevo. Z těch na plátně se totiž odlupují kamínky které pak zůstávají ve dřevě. Nevím jestli to je ještě dnes vše pravda, třeba mě někdo vyvede z omylu...
selinak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: Bruska

Příspěvekod selinak » pát lis 04, 2011 5:22 pm

Jakub_Vaurien píše:Nedávno jsem koupil tuhle: http://brusky.heureka.cz/bosch-pss-250-ae/galerie/ pustil jsem se s ní do tohohle: https://picasaweb.google.com/jakubprax/ ... 3581259906 a za chvíli to vypadalo takhle: https://picasaweb.google.com/jakubprax/ ... 4736920754

Papír 40 na dřevo. Bralo to i barvu bez problémů i bez průmyslového vysavače. Jen je potřeba to čas od času vyklepat.

Celý spodek lodi jsem měl za den rozbroušený. Jediný co mi na ní vadí je její šířka (93mm) nedostanu se mezi výztuhy na dně lodi. Asi to budu muset vzít ručně. Jinak je naprosto bez vady a 250W naprosto stačí byly místa kde jsem na ní ležel skoro celou vahou (90kg) a jela. Takže za mě hlasuji pro tuto :-)

EDIT: Jinak co se týče smirkových papírů, celý život žiju v tom, že na plátně jsou na železo a na papíře jsou na dřevo. Z těch na plátně se totiž odlupují kamínky které pak zůstávají ve dřevě. Nevím jestli to je ještě dnes vše pravda, třeba mě někdo vyvede z omylu...

Já bych ti do toho teda nechtěl moc kecat, ale ta barva, která na tom byla, musela být v extrémně špatným stavu!...dělal jsem vibrační bruskou vrch jedné Evropy a bylo to na týden...(ikdyž to byl zas opačnej extrém a několik vrstev epox. laku!)

...navíc v podstatě když to nenatíráš lazurou a lakem (není vidě dřevo), tak můžeš klidně použít excentrickou brusku;)

A JINAK:
vůbec se nebojte koupit si tu nejlvnější vibrační brusku! Excentrickou mám bosch za pár tisícovek, ale vibrační jsem si koupil za pětikilo a pořád funguje... (a když ne, tak se do ní třikrát opřete a máte peníze zas doma;)
alffa
Site building team
Reputace: 2

Re: bruska - prosba o radu

Příspěvekod alffa » pát lis 04, 2011 5:27 pm

Felix píše:Nepotěšil jsi mne :?

Tak koukám, že si Felixi užiješ. Co „řemeslník“, to jiný názor, to jiná bruska.
Snad abys koupil všechny. :D
Vono je to tedy dost těžký radit, když se pořádně neví, co že to vlastně budeš brousit. :?
Trochu se v tom Tvém popisu ztrácím.
Zkusme nejprve vyjasnit situaci:
Felix píše:potřebuji obrousit dřevo a překližky z lodě.

Z lodě; chápu, že se jedná o sundané překližky, tedy rovné. Nebudeš brousit žádné obliny trupu.
Je to tak?
Felix píše:potřebuji: obrousit lak z překližek o celkové ploše / obrousit lak z kulatin, vyrobených z masivu

Jaký lak? Předpokládám, že olejový? Snad dokonce syntetický?
Jak budeš následně pokračovat?
Bude to takzvaně přiznané dřevo? Tedy průhledný lak? Nebo na to naplácáš kyt a nějakou barvu?

U přiznaného dřeva a obyčejného laku (barvy), (NÉ EPOXIDOVÉHO) bych postupoval následovně:
    1) na hrubé odstranění bych použil horkovzdušnou pistoli (nebo plamen OPATRNĚ).
    2) případně v kombinaci s barvožroutem (chemie). + obyčejná malířská škrabka.
    3) dočistit cidlinou (případně sklem) Neudělat vrypy do dřeva. Velmi vhodné, zejména na kulatinu.
    4) teprve nyní bruska a šmirgl. Raději vibrační, než pásovou. Uděláš méně škody. Ale jde to taky.
    5) rozhodně ne !!! jakoukoli točivou !!! Je třeba brousit po vláknech (letech). Jakmile bys brousil přes vlákna (byť tím nejjemnějším papírem), tak ty vlákna potrháš a můžeš začít znova.
    Takže jenom po směru a už od samého začátku, až do konce. :!:

Pokud to půjde pod barvu (neprůhlednou), je začátek stejný, jen můžeš následně použít jakoukoli brusku.
Stejně na to přijde kyt. Tady bys naopak dobře využil brusku točivou, exentrickou, nejlépe s volbou otáček.
Tahe bruska, je tedy trochu dražší, ale zase se Ti bude třeba hodit na tu tvojí plechovku.
Jinak do těch ostatní brusek, bych nevrazil víc jak pětistovku / kus. Když odejdou, tak v záruce vyměníš.

To je tak v kostce vše. Snad jen ještě nezapomenout sebou tak 10 piv, dvě krabičky cigaret a hodil by se nějakej kámoš, na psychickou podporu. ;)
Ahoj, alffa
selinak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: bruska - prosba o radu

Příspěvekod selinak » pát lis 04, 2011 5:42 pm

alffa píše:
Felix píše:Nepotěšil jsi mne :?

Tak koukám, že si Felixi užiješ. Co „řemeslník“, to jiný názor, to jiná bruska.
Snad abys koupil všechny. :D
Vono je to tedy dost těžký radit, když se pořádně neví, co že to vlastně budeš brousit. :?
Trochu se v tom Tvém popisu ztrácím.
Zkusme nejprve vyjasnit situaci:
Felix píše:potřebuji obrousit dřevo a překližky z lodě.

Z lodě; chápu, že se jedná o sundané překližky, tedy rovné. Nebudeš brousit žádné obliny trupu.
Je to tak?
Felix píše:potřebuji: obrousit lak z překližek o celkové ploše / obrousit lak z kulatin, vyrobených z masivu

Jaký lak? Předpokládám, že olejový? Snad dokonce syntetický?
Jak budeš následně pokračovat?
Bude to takzvaně přiznané dřevo? Tedy průhledný lak? Nebo na to naplácáš kyt a nějakou barvu?

U přiznaného dřeva a obyčejného laku (barvy), (NÉ EPOXIDOVÉHO) bych postupoval následovně:
    1) na hrubé odstranění bych použil horkovzdušnou pistoli (nebo plamen OPATRNĚ).
    2) případně v kombinaci s barvožroutem (chemie). + obyčejná malířská škrabka.
    3) dočistit cidlinou (případně sklem) Neudělat vrypy do dřeva. Velmi vhodné, zejména na kulatinu.
    4) teprve nyní bruska a šmirgl. Raději vibrační, než pásovou. Uděláš méně škody. Ale jde to taky.
    5) rozhodně ne !!! jakoukoli točivou !!! Je třeba brousit po vláknech (letech). Jakmile bys brousil přes vlákna (byť tím nejjemnějším papírem), tak ty vlákna potrháš a můžeš začít znova.
    Takže jenom po směru a už od samého začátku, až do konce. :!:

Pokud to půjde pod barvu (neprůhlednou), je začátek stejný, jen můžeš následně použít jakoukoli brusku.
Stejně na to přijde kyt. Tady bys naopak dobře využil brusku točivou, exentrickou, nejlépe s volbou otáček.
Tahe bruska, je tedy trochu dražší, ale zase se Ti bude třeba hodit na tu tvojí plechovku.
Jinak do těch ostatní brusek, bych nevrazil víc jak pětistovku / kus. Když odejdou, tak v záruce vyměníš.

To je tak v kostce vše. Snad jen ještě nezapomenout sebou tak 10 piv, dvě krabičky cigaret a hodil by se nějakej kámoš, na psychickou podporu. ;)
Ahoj, alffa

Naprosto s Tebou souhlasím!!
určitě bych nekupoval pásovou brusku!
já jsem to jednou dělal tak, že jsem to projel barvožroutem ...někde i třikrát...a obyčejnou špachtlí jsem to projel až na dřěvo, lehce projel vibrační bruskou(hlavně to nezapoměň aspoň lehce projet nějakým ředidlem - mohlo by se stát, že tam zbydou zbytky barvoužroutu a nová barva odpadne)

..nesouhlasím jen s těma cigaretama...jsem nekuřák!!

+ připomínka k předchozí fotce - obroušenej povrch by měl být hladkej a nejlíp komplet až na dřevo (tak jak v rohu fotky) ...a ne kusy barvy, který tvoří takový schodky... funkčně to nevadí, ale vzhledově by z toho šla udělat i přírodní dřevěna lakovaná paluba;)
pak to bude vypadat takhle:
http://www.kretinka.net/foto07_02/290711_011.jpg
...bohužel byl ten klavír malej...
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát lis 04, 2011 8:01 pm

při práci NEJEZTE,NEPIJTE, A NEKUŘTE!!!! :lol:
vonkounic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

brusný papír

Příspěvekod vonkounic » pát lis 04, 2011 9:57 pm

Ahoj,

musím potvrdit nejlepší zkušenost s excentrickou bruskou , mám Boschku 125mm s 60 papírem to veme všechno.
Samozřejmě jak bylo řečeno regulovat otáčky aby se barva nepálila a nepřipejkala na kotouč. Ani se na to nemusí
moc tlačit a barva mizí.
Jinak vřele doporučuju brusný papíry na excentrickou, delta a jiné od Bosche "White Paint"
stojí sice 2x tolik co běžný, ale vydrží 4x tolik.
Do rohů je vynikajicí Deltabruska opět mám Bosch.
(nechci aby to vypadalo že tady prodávám Boschky, ale mám v dílně všechno na broušení i řezání od nich a spokojenost 8) )

broušení zdar a prachu zvlášť !!

Von Kounic
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát lis 04, 2011 10:46 pm

selinak píše:vůbec se nebojte koupit si tu nejlvnější vibrační brusku!

Pod tohle bych se nepodepsal. Koupil jsem a pri prvnim brouseni se mi prohnula deska. Ted to brousi jenom okrajema, coz je katastrofa.

Da se s tim brousit jenom oblej povrch, jinak je k nicemu.

Pri oprave lodicky jsem pouzival normalne ohebnej kotouc na smirgly na flexe, kdyz ma flexa dobry loziska, da se s tim delat celkem dobre. Drevo to teda casto spali, kdyz se na to pritlaci.
selinak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod selinak » pát lis 04, 2011 11:19 pm

:)
Naposledy upravil(a) selinak dne pát lis 04, 2011 11:21 pm, celkem upraveno 1 x.
selinak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod selinak » pát lis 04, 2011 11:20 pm

Viky_CZ píše:
selinak píše:vůbec se nebojte koupit si tu nejlvnější vibrační brusku!

Pod tohle bych se nepodepsal. Koupil jsem a pri prvnim brouseni se mi prohnula deska. Ted to brousi jenom okrajema, coz je katastrofa.

Da se s tim brousit jenom oblej povrch, jinak je k nicemu.

Pri oprave lodicky jsem pouzival normalne ohebnej kotouc na smirgly na flexe, kdyz ma flexa dobry loziska, da se s tim delat celkem dobre. Drevo to teda casto spali, kdyz se na to pritlaci.

pak je potřeba to reklamovat...a když to neuznají, tak té brusce pomoct...
...šlo mi hlavně o to, že si tu brusku kupuješ tak na dvě odpoledne v roce...
navíc já, kterej jsem se teď docela dost pustil do lodí, jsem používal tuhle brusku jeden týden, pak s ní známej obrousil půl veterána...a když se pustil do broušení korkové podlahy, tak umřela...za dva dny byla nová! ...není co řešit...a stejně tu brusku teď aspoň rok nepoužiju...

jinak dnes jsem byl v tescu a mají tam vibrační brusku za 330,-Kč magická cena!! :D :D
...ale zas takovej šílenec nejsem!
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » sob lis 05, 2011 8:12 am

Já jsem vibrační bruskou od Einhellu (Jednopeklo) :D udělal tak 5 lodí,3 auta, a spoustu domácích prací, Stála 380 kč,vydržela min 5 let, dobrá investice, teď jsem kupoval novou, stejnou. Jen si na ní lepím suchý zip, který postrádá, protože z mojí zkušenosti vím, že suchzipový šmirgly,vydrží tak 5x víc než obyč! Ale stu výdrží to samozřejmě může být kus od kusu :?
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod shooter » sob lis 05, 2011 8:59 am

Já mám Lidlovskou Parkside Excentrickou kulatou Kupoval jsem ji Trochu s despektem ale uz ma za sebou kocábku,pergolu,auto,kanonj a zatim bez znamek unavy tak jsem koupil ještě deltu(myš) a taky super.S tou se dostanu i do blbe pristupnejch mist.
Šutrák
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Olda » ned lis 06, 2011 8:54 am

To maxik1958

Jaký suchý zip tam lepíš, jak ho tam lepíš a kde ho bereš?
Já jsem to chtěl taky udělat, ale nic pořádnýho jsem nesehnal.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » ned lis 06, 2011 6:59 pm

Koupil jsem ho ve švadlence :D a lepím chemoprenem :roll: šířka 4cm, dvěma řadama :good:
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Olda » pon lis 07, 2011 8:47 am

Nojo, a já trouba sháněl originální desku.
Vyzkouším.
Dík.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte lis 08, 2011 8:54 pm

Přátelé, já věděl, ža je na vás spolehnutí :D

Díky za rady. Poreferuji, jak jsem dopadl, zatím škrábu plachovku pod čarou ponoru, do dřeva se pustím snad ještě letos.
fishmaster
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod fishmaster » úte lis 08, 2011 9:18 pm

No vykecali jsme se zde dobře.Děkujeme za téma. :D
jericho
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jericho » pon bře 05, 2012 2:22 pm

Mám docela dobrou zkušenost s flexou (karbina, úhlová bruska), která má ale regulaci otáček - dělá to myslím Bosch a DWT. Ideální ale je ta úplně nejmenší a nejlevnější z Tesca v akci za 300 a regulaci otáček si k ní zbastlit. Na to pěnový nástavec se suchým zipem a šmirgl. Snížit otáčky tak na 2-3 tisíce - tj. do první třetiny rozsahu a bruska se pak "neboří" dřevem, ale je velmi efektivní v odstraňování jakéhokoliv laku vč. polyuretanu, laminátů apod.
Ondrais
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 20

Příspěvekod Ondrais » pát dub 13, 2012 3:37 pm

Tak jsem si na místní rady koupil ten BleckandDecker a jsem poměrně spokojenej. Sice má jen dvoje nastavení otáček ale už jsem s ní začal brousit trup finna a zatim spokojenost. Původní lak jsem ale strhal špachtlí s horkovzduškou, to šlo jak po másle, jen jsem se občas zaříz trochu hlouběji do dřeva :-/
selinak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod selinak » pát dub 13, 2012 6:39 pm

Já jsem začal brousit FD...
...brousili jsme ve dvou lidech...jeden předbrušoval vrtačkou z tesca za 279,- gumovým kotoučem se šmirglem
a druhej brousil bruskou BOSCH PEX 400AE (fakt dost dobrej stroj!)
...za dvě odpoledne se dá obrousit x vrstev barev na celým spodku ;)

Mimochodem: v tescu při reklamaci vyměňujou vrtačky přímo za peníze! (zeptají se jen na vadu, žádný zbytenčý dotazy a výmluvy)

Zpět na