Súdržnosť polyesterového laminátu a epoxidu

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Súdržnosť polyesterového laminátu a epoxidu

Příspěvekod Denis » čtv lis 10, 2011 8:03 am

Vo viacerých diskusiách o opravách laminátových lodí prebehla informácia, že epoxid na polyesterovom lamináte nedrží, prípadne drží velmi slabo. Pretože chcem spraviť väčšiu prerábku na lodi z polyesteru, kde bude použitá preglejka, tak som spravil pokus, ako to bude držať pokope. Na kus laminátu ktorý som dávnejšie vyrezal z lode /otvor na vetrák/ som epoxidovým lepidlom od Spolchemie č.371 /bývalá CHS1200/ prilepil kúsok preglejky z Okume. Laminát má samozrejme tvar kruhu, priemer asi 8 cm, lepenú plochu som očistil tak, že dlátom som osekal plošne asi 0,5 mm, teda ťal som do živého. Epoxidom som potrel lepenú plochu v hrúbke cca 1 mm a položil som na ňu na preglejku o hrúbke 6 mm, rozmer cca 8cm x 5 cm. Preglejku som lepil na kant, teda nastojato tak, že vzniklo T-éčko. Kúty vodorovnej a zvislej plochy som vytmelil epoxi tmelom pomocou polkruhovej špachtle o polomere 22 mm, kde plnivo boli smrekové piliny, teda pevnostne nič moc.
Po vytvrdnutí som vykonal deštrukčnú skúšku. Rukou ta preglejka vylomiť nešla, tak som si zobral kladívko a držiac ten zlepenec v rukách som doňho bušil kladivom. A nič. Potom som vzorku upol do zveráku a kladivom som buchol do preglejky. Samozrejme že som ju vylomil, ale zaujímavé je ako. Z preglejky sa odtrhla povrchová vrstva /dyha/ a epoxid na lamináte držal ďalej. Začal som ho osekávať a najväčšie prekvapenie bolo, že epoxid sa neodlupoval, ale odlamoval sa tak, že vytrhol povrchovú vrstvu sklenej rohože z polyesterového laminátu.
Ešte podotknem, že polyesterový laminát bol poriadne vyzretý, loď má asi 20 rokov. Ako by sa to chovalo na čerstvom lamináte neviem. V každom prípade pred závažnými opravami treba vykonať skúšku a tento môj pokus nemožno brať ako univerzálny návod.
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 71

Příspěvekod Richard » čtv lis 10, 2011 8:52 am

Denisi, jsi k nezaplacení :) Kam se hrabe Státní zkušební ústav. Dobrá práce. :good:

Zpět na