tenká překližka namísto dýhy?

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Ondrais
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 12

tenká překližka namísto dýhy?

Příspěvekod Ondrais » pon dub 16, 2012 10:45 pm

Rozhoduji se čím zrenovuji palubu a jsem tak nějak rozhodlej ji podýhovat nějakou 2,5mm tlustou dýhou. Nikdy jsem to nedělal ale nějaké postupy jsem už vyčetl. Když jsem se radil s prodejcem materiálu. radil mi ať to nedělám, že je to hrozně komplikovaný a prý ať raději na palubu položim 3mm tlustou překližku namísto dýhy...??? Že to prý bude jednodušší. Mě to přijde celý jako docela kravina, ikdyž práci bych si samozřejmě ulehčil rád :-)
Co si o tom myslíte? Ta překližka by se samozřejmě lepila stejně jako ta dýha + přišroubovala k té původní ze které je paluba udělaná teď.

Myslim si dobře že je to blbost nebo by to tak šlo udělat a nebyl by to vyloženě bastl?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » pon dub 16, 2012 11:31 pm

Samozrejme že je možné tam nalepiť tenkú preglejku, prečo by to bola blbosť? Treba pripraviť dokonale podklad, aby tam neboli zvyšky laku, použiť dostatočné množstvo epoxidového lepidla CHS 1200, teraz po novom 324, celoplošne preglejku dostatočne zaťažiť a zabrániť aby z bokov epoxid nevytekal /prelepiť páskou/. Nevýhodou tohoto spôsobu je v tom, že dyha preglejky je velmi tenká a pri brúsení laku v budúcnosti sa lahko prebrúsi, Dá sa tomu predísť ak sa použije velmi kvalitný lak, takže oprava laku nebude potrebná za 2-3 roky.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte dub 17, 2012 7:52 am

Přesně jak píše Denis! Následné opravy jsou problematické, To co Ty sháníš se jmenuje poddýžka, neboli švartna,Ta má tu správnou tloušťku,takže při následném přebrušování nebezpečí nehrozí.Bude se Ti s ní i líp pracovat nežli s překližkou, protože má daleko menší tuhost.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » úte dub 17, 2012 8:06 am

Maxíku a čím lepiť poddýžku, epoxidom? Problém pri lepení poddížky vidím v jej presnom zosadzovaní. Ale ešte som to nerobil. S preglejkou je to podla mňa dobré vtedy, ak sa mi jedná o rýchlosť a loď si nechcem nechať na celý život. Ak sa dá na preglejku kvalitný lodný lak v dostatočných vrstvách, tak je 10 rokov klud. Kvalitný lodný lak znamená nie domácej značky a dostatočné vrstvy znamená nie raz to nešmrdlat a hup na vodu. Tak to mám odskúšané a stojí to za .....Lodný lak našej a českej výroby, 2x náter a po dvoch rokoch som brúsil. Lakovanie je velmi náročná záležitosť. Ak je to možné, natri to farbou a máš vystaráno :) .
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte dub 17, 2012 8:52 am

Epoxid je asi nejlepší, postup lepené je taková, že si pásy nejdřív slepíš dohromady papírovou lepicí páskou, abys dostal plochu,a zabráníš také protékání lepidla ve spárách! Řešené by bylo, vžít co nejslabší překližku, nechat na ni v dýhárně nalepit vrstvu poddýžky, a pak rychle nalepit na palubu, když to necháš delší dobu ležet hrozně se to zkroutí :(
Ondrais
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 12

Příspěvekod Ondrais » úte dub 17, 2012 9:37 am

Tak to je dobrý že to jde. Díky moc za osvětu. nevíte kde by se dala sehnat ta mahagonová poddýžka?

Jak by jste vyřešili okraje lodě, když by tím ta paluba narostla o dalších řekněme 4-6mm? Nechat udělat nové, vyšší, oděrové lišty a napasovat do roviny spolu s novou palubou nebo to prostě na okrajích zakulatit "do ztracena"?

Určitě bych tam nedával překližku co má na vrchu jen třeba 1mm dýhy, ale co řekněme 2,5mm? To už by šlo?

děkuji za cenné rady,

Ondřej
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte dub 17, 2012 11:42 am

Od 1,5 stačí :)

Zpět na